Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 132
31
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 17, 2023, 12:15:39 pm »
Jeśli ktoś broniąc się przed bandytą weźmie rozmach (by zadać cios) tak pechowo, że o Twój nos zahaczy będziesz winić napadniętego?
Uzupełniając nieco metaforę: nie tyle zadać, co odparować zadawany cios. Wszak chodzi o ukraińską rakietę plot.

Nadto: załóżmy przez chwilę, że w Przewodowie spadł właśnie rosyjski pocisk i polskie władze doskonale o tym wiedziały. Co miałyby wówczas począć? Oficjalnie przyznać fakt, że kraj NATO został zaatakowany? Oznaczało by to konieczność podjęcia pewnych działań w odpowiedzi, a stąd już niedaleko do eskalacji i wciągniecia Polski - a może nie tylko Polski - do konfliktu. IMHO, byłaby to niezbyt mądra decyzja. A więc...

32
DyLEMaty / Odp: Solipsyzm - pogląd niepodważalny?
« dnia: Styczeń 15, 2023, 01:23:24 pm »
A co mam powiedzieć?
Coś w tym jednak jest ;)

Myśl, że otaczający świat jest nieskończenie bardziej złożony i "w rzeczywistości" wygląda zupełnie inaczej, niż jego odbicie w naszych zmysłach i umysłach, jest imho dość trywialna, intuicyjna i chyba nie budzi sprzeciwu. Jak tam u Lema?
...Powiadasz, że to są procesy samoorganizacji?
- Ależ tak!
- I że zachodzą wśród drobniutkich chmurek elektrycznych?
- Doskonale wiesz o tym.
- I że fenomenologię świtów, zachodów i walk krwawych wywołują sprzężenia zmiennych istotnych?
- Przecież tak jest.
- A czy my sami, gdyby nas badać fizykalnie, kauzalnie i namacalnie, również nie jesteśmy chmurkami elektronowego hartowania? Ładunkami dodatnimi i ujemnymi, wmontowanymi w próżnię? I czy byt nasz nie jest rezultatem tych utarczek cząsteczkowych, choć sami odczuwamy łamańce molekuł jako trwogę, pożądanie lub namysł? I cóż więcej dzieje się w twojej głowie, gdy marzysz, oprócz dwójkowej algebry przełączeń i niestrudzonej wędrówki elektronów?


Dodałbym, że nie tylko my sami, ale wszystkie przedmioty materialnego świata, wszystkie te żmije, pociągi i łyżki są jedynie chmurkami wibrujących cząstek subatomowych, wmontowanych w próżnię. I rzeczywisty pociąg ma mniej więcej tyleż wspólnego z obrazem pociągu w naszym mózgu, co plik komputerowy z jego znaczkiem w prawym dolnym rogu ekranu. Słowem, jak u nas żartem mówią, w rzeczywistości wszystko jest nie takie, jak naprawdę.
Metafora, analogia komputerowa Hoffmana wydaje się dość uprawniona. Strumienia zer i jedynek, tworzących obraz komputerowy, nie da się odbierać bezpośrednio, bez pomocy urządzeń wejścia-wyjścia, typu monitora. Tak samo i percepcja świata przez "użytkownika" jest chyba niemożliwa bez pośrednictwa odpowiedniego interfejsu. Multimodal User Interface, według terminologii autora hipotezy.

Swoją drogą, powstaje pytanie: gdzie, po której stronie znajduje się ten interfejs? Czy jest "klasyczny", wbudowany w mózg użytkownika? Siatkówka tam, nerw wzrokowy, słuchowy, itd., plus "oprogramowanie"?
Czy też postrzegany świat jest w istocie swoistym "monitorem", obróconym ku użytkownikowi? Do tegoż interaktywnym? Hm. Za tą drugą hipotezą przemawia m.in. fundamentalna, wypływająca z teorii kwantowej "ziarnistość", "pikselowość" czasoprzestrzeni.
Space-time, classically conceived as a smooth manifold, appears untenable at the Planck scale. Instead there appear to be “pixels” of space and time. The intuition that space-time is a fundamental constituent of an observer-independent reality seems destined to be overturned by theories of quantum gravity.

Diabli wiedzą. Ignoramus. A może i ignorabimus?.. :-\

Bo ja, oczywiście, mogę zlinkować dość wszechstronną cudzą krytykę takich koncepcji (a jeśli się dyskusja rozwinie - i swoją dorzucić):
Cóż, chętnie bym się zapoznał z Twoimi argumentami contra :)

33
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Styczeń 12, 2023, 02:12:06 pm »
Jak u nas się mówi, skleroza to dobra choroba. Nic nie boli i każdy dzień przynosi coś nowego ;D

34
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Styczeń 12, 2023, 12:46:46 pm »
...i linka spod linki:
https://bigthink.com/hard-science/quantum-entanglement-consciousness/

Och, coś się za tym kryje... ;)

35
Hyde Park / Odp: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Styczeń 10, 2023, 07:41:59 pm »
Mnie zastanawia mieszanie popiołu i wapna, które przecież było na gorąco.
Jak ludzie byli w stanie wytrzymać tyle ciepła, a właściwie żaru podczas reakcji chemicznej i budowania ?
Etam, zaraz "żaru" :)
Nawet teoretycznie temperatura zaprawy z palonym wapnem nie może przekroczyć 100 stopni, gdyż jednym ze składników mieszanki jest woda. Myślę jednak, że w praktyce do wrzenia wody nie dochodziło, bo w takim razie zamiast monolitycznego betonu wyszłoby coś porowatego i popękanego. Najprawdopodobniej temperatura podczas reakcji wynosiła 70..80 stopni, a może i mniej.

36
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Styczeń 10, 2023, 11:54:06 am »
Trudno powiedzieć.
A czy sama w sobie możliwość przejmowania się drobnostkami po przeżytej masakrze nie jest swoistym skutkiem działania obronnego mechanizmu świadomości - wyparcia traumatycznych wspomnień? :-\
https://lumine.me/blog/terapia/wyparcie-psychologia#:~:text=Czym%20jest%20wyparcie%3F,negatywne%20emocje%20czy%20dylematy%20moralne.

37
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« dnia: Styczeń 08, 2023, 09:11:17 pm »
Jeśli wolno wtrącić swoje trzy centy: ja też opowiadam się za "Pokojem...".

38
Lemosfera / Odp: Neologizmy u Lema - najdłuższe slowo
« dnia: Styczeń 03, 2023, 08:23:50 pm »
Cześć, Fanka, może warto rzucić okiem tutaj?
http://dlibra.bg.ajd.czest.pl:8080/Content/3515/11.pdfWłaśnie przyszło mi do głowy, skoro o Dziennikach... wspomniałaś:
Będąc niezwykle utalentowanym sterochemikiem, po wielu latach poszukiwań stworzył w retorcie substancję, która obróciła marzenia w rzeczywistość. Mówię oczywiście o słynnym przykranie, pentazolidynowej pochodnej dwuallyloortopentanoperhydrofenantrenu. Nieszkodliwy dla zdrowia przykran, zażyty w mikroskopijnej ilości, sprawia, iż akt prokreacji staje się, przeciwnie niż dotąd, nadzwyczaj niemiły.


39
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Styczeń 02, 2023, 06:33:31 pm »
Dziękuję za odpowiedzie, panowie. Trochę mi się rozjaśniło w głowie :)
Pedagogika wstydu daje sporo do myślenia i skojarzeń, a co do przemówienia Ignacego Paderewskiego, to przeczytałem całość. Muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem. Ecce Homo.

Cytuj
Natomiast nie zgadzam się z livem co do tej postkolanialności, bo kolonią to my byliśmy ewentualnie radziecką, ale przecież nikt nie uważał Ruskiego za swego "pana", którego chciałoby się w czymkolwiek naśladować - bo w czym?
Rajt, a czy nie byliście, za przeproszeniem, kolonią rosyjską, po rozbiorach? Czy to już się nie liczy?

...Wkrótce po wyjeździe Szopena, na ziemi jego rodzinnej, zwłaszcza w ościennych województwach ucisk zapanował - jak wiadomo - straszny; ucisk, którego bezprzykładne okrucieństwo tylko jakąś bezmyślną, dziką na niewinnych zemstą wytłumaczyć można.
Zabraniano nam wszystkiego! mowy ojców, wiary przodków, czci dla świętych przeszłości pamiątek, strojów, obyczajów, pieśni narodowych...

40
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Styczeń 02, 2023, 11:18:08 am »
Witamy w świecie po wolnym handlu?
https://english.elpais.com/opinion/2022-11-15/trade-as-a-weapon-europe-between-the-us-and-china.html
https://www.money.pl/gospodarka/europie-wybijane-sa-zeby-amerykanie-tlumacza-sie-ze-ich-celem-byly-chiny-6850162153761632a.html
Czy oznacza to w pewnym sensie wypowiedzenie przez Bidena wojny gospodarczej Chinom?
Cóż, słuszna decyzja. Mądra i bardzo na czasie.
Nie wiem, czy polepszy to sytuację ekonomiczną Stanów, ale że popchnie Pekin w ramiona Moskwy - to jak amen w pacierzu... ::)

41
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Styczeń 01, 2023, 10:09:15 pm »
"Polaki cebulaki"
Jeśli wolno Ukraińczykowi wrzucić trzy grosze w tak delikatnej materii: niezupełnie rozumiem, skąd się bierze u Was, Polaków, ten bezpodstawny brak szacunku wobec siebie, ta skłonność do samoponiżania się.
Taaa... jak widać, swoisty syndrom Dunninga-Krugera występuje nie tylko u poszczególnych osób, ale i u poszczególnych narodów... ::)

42
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Styczeń 01, 2023, 09:17:08 am »
https://www.chip.pl/2022/12/planetoida-2010-xc15-haarp
(Błąd merytoryczny - nie "niskiej" a wysokiej)
Właśnie że o niskiej, bo 9,6 MHz :)
Użyte fale będą miały znacznie niższą częstotliwość i większą długość fali niż zazwyczaj. Dlaczego? Bo zwykle astronomowie skupiają się na powierzchni planetoid, a tym razem obiektem ich zainteresowania jest wnętrze.

43
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Grudzień 30, 2022, 11:50:40 am »
Czy może jak to Lem przewidywał - lecimy na fali postępu technologii nie-wiadomo- dokąd?
Rozwój technologii, zwłaszcza IT - pułapką zastawioną na cywilizację przez matkę-naturę?
A właściwie czemu nie?
Munio maleje, a ludzkość głupieje:
https://www.salon24.pl/u/zetjot/879626,dlaczego-ludzki-mozg-maleje-i-co-to-moze-oznaczac
https://www.national-geographic.pl/artykul/ludzkosc-glupieje-iq-spada-nawet-o-7-punktow-na-pokolenie

Pytanie tylko, czy infantylne zatopienie się młodych (i nie tylko) w nie-realu, lemowska realiza, jest skutkiem ogólnego spadku poziomu inteligencji, czy też jego przyczyną?..

44
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Grudzień 24, 2022, 04:44:15 pm »
Щасливих свят!
Щасливих свят, любі друзі! :)


45
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« dnia: Grudzień 21, 2022, 07:52:03 pm »
Według Głównego Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, Rosja i putinowski reżim nie ponoszą odpowiedzialności za agresywną wojnę w Gruzji w roku 2008:
https://www.icc-cpi.int/news/prosecutor-international-criminal-court-karim-aa-khan-kc-announces-conclusion-investigation

I to ma być wymiar sprawiedliwości?.. ::)

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 132