Autor Wątek: Solipsyzm  (Przeczytany 91184 razy)

Deckert

  • Gość
Solipsyzm
« dnia: Kwietnia 25, 2006, 12:23:03 pm »
W związku z tym, że temat solipsyzmu wraca na tym forum niczym bumerang postanowiłem, że warto byłoby o tym porozmawiać w odrębnym wątku.

Przytoczę najpierw definicję solipsyzmu z Wikipedii:

Cytuj
Solipsyzm - (łac. solum ipse, ja sam) pogląd filozoficzny głoszący, że istnieje tylko jednostkowy podmiot poznający, cała zaś rzeczywistość jest jedynie zbiorem jego subiektywnych wrażeń - wszystkie obiekty, ludzie, etc., których doświadcza jednostka, są tylko częściami jej umysłu. Za twórcę owego poglądu uważany jest sofista Gorgiasz (ok. 483-375 p.n.e.), który utrzymywał, że:

       1. Nic nie istnieje
       2. Nawet jeśli coś istnieje, nikt nie mógłby o tym wiedzieć
       3. Nawet jeśli ktoś by o tym wiedział, nie mógłby tego nikomu zakomunikować

Myśl podobna do solipsyzmu pojawia się w filozofii Wschodu. Taoizm i parę odłamów szkół buddyjskich, szczególnie zen, nauczają, że odróżnianie ja od wszechświata jest bezcelowe i stanowi raczej twór językowy niż rzeczywistości.

Inną wariacją jest materialistyczny agnostycyzm, mówiący że nic poza umysłem jednostki nie może być absolutnie udowodnione; wszystko inne może być po prostu iluzją/wyobraźnią/czymkolwiek mającym miejsce (egzystującym) w obrębie umysłu danej osoby.


Co o tym sądzicie?


CU
Deck
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2006, 12:23:13 pm wysłana przez Deckert »

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 25, 2006, 12:24:31 pm »
Jakie jest prawdopodobieństwo, że siedem miliardów ludzi jednocześnie ulega identycznej iluzji ?

Deckert

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 25, 2006, 12:29:42 pm »
Cytuj
Jakie jest prawdopodobieństwo, że siedem miliardów ludzi jednocześnie ulega identycznej iluzji ?



Musisz założyć, że 7 miliardów ludzi jest iluzją. Prawdopodobieństwo jest wtedy równe 1.

CU
Deck

paszta

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 25, 2006, 01:04:00 pm »
Hmmm...,  
[drapie się za uchem]

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 25, 2006, 01:09:53 pm »
To ja zadam pytanie z "Matrixa" - What is real?

Czy jeżeli to co mnie otacza jest złudzeniem doskonałym, to czy dla mnie nie jest faktycznie rzeczywistością? Wydaje mi się, że jest nią jak najbardziej i mogłaby przestać nią dla mnie być tylko, gdybym pewnego dnia obudził się z niej jak z jakiegoś snu.

Swoja drogą gdy coś śnimy to też nasza rzeczywistość. Wszystko tam jest realne. A szukając dziury w całym, to można zastanowić się odwrotnie - może rzeczywistość jest snem, a nasze tutaj rozmowy są tylko swego rodzaju porządkowaniem wydarzeń przez mózg? Tak czy inaczej dla mnie jest to 100%-owo realne i to jest moja rzeczywistość.  Tu jest mój świat :)

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 25, 2006, 01:18:13 pm »
A co powiecie o pojęciu czasu - oczywiście w kontekście solipsyzmu?

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 25, 2006, 01:23:12 pm »
Wydaje mi się doktryna solipsyzmu do nikąd nie prowadzi. Bo albo
(a) wszystko istnieje realnie i solipsyści marnują czas
(b) nic nie istnieje realnie i wszystko (bez wyjątku) jest złudzeniem - ale nic z tego nie wynika.

W przypadku (a) zapominamy o solipsyźmie i idziemy pić.
W przypadku (b) szybko przyjmujemy że wszystko jest iluzją, ale ponieważ nigdy się z tej iluzji nie przebudzimy, to jest ona absolutna. A zatem wszystko co się dzieje, jest częścią tej iluzji, która jest idealnie spójna i ma wszystkie bez wyjątku cechy rzeczywistości i żadnych cech, które by ją od tej rzeczywistości odróżniały. Ustalamy zatem wzajemnie jednoznaczną identyczność między pojęciami 'iluzja absolutna' (jedyna postulowana przez solipsyzm) i 'rzeczywistość'. Po czym zapominamy o sprawie (ponieważ z takiego postawienia sprawy także nic nie wynika), zapominamy o solipsyźmie i idziemy pić.

Wniosek: Deck stawia.

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 25, 2006, 01:54:33 pm »
Wszystko rozbija się o rozumienie słowa "rzeczywistość". Bo jeśli przyjmiemy (to moja definicja), że rzeczywistość to jest wszystko to, co:
 a) możemy postrzegać sensorycznie, bądź w jakikolwiek sposób, jaki jesteśmy sobie w stanie wymyślić
 b) może mieć wpływ na postrzegane przez nas rzeczy bezpośrednio czy pośrednio (poprzez wpływanie na rzeczy które wpływają na rzeczy które widzimy)
  to tym samym pojecie iluzji doskonałej jest równoważne rzeczywistości i cały solipsyzm to szukanie masła w maśle. A jeśli mamy na myśli rzeczywistośc absolutną, czyli taką, która istnieje niezależnie od punktu odniesienia, to też do nikąd nie dojdziemy, bo nie możemy patrzeć na świat inaczej niż z jakiegoś punktu odniesienia, w związku z czym i tak nie stwierdzimy, co jest tą rzeczywistością właściwą.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2006, 01:55:48 pm wysłana przez Macrofungel »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 25, 2006, 01:57:40 pm »
Jest to teoria jak najbardziej poprawna i pewnie bliska prawdy jednakze nie moge Wam tego wytlumaczyc ;)
Teoria jest "slaba filozoficznie", tj. ciezko o niej "pofilozofowac". Dlatego istnieje i.... i tyle, niezaleznie od tego czy jest wazna czy nie. Cos jak Goedel ;)
Obszerniej ten problem opisal Terminus w poscie powyzej ;)


Aha, po przeczytaniu posta Macro przypomnialem sobie ze pokutuje tutaj rowniez zalozenie wystepujace w poznaniu takie, ze rzeczywistosc jest obiektywna. Tj. przyjmujemy zalozenie ze rzeczywistosc jest obiektywna i powstaje solistycyzm, jesli tego zalozenia nie przyjmiemy to solistycyzmu nie ma. Generalnie w nauce jest takie zalozenie i m.in. dlatego Nieoznaczonosc Heisenberga jest taka niefajna ;)

edit even more: Chyba ze Wy nazwiecie to co napisalem zalozeniem albo nawet solistycyzmem. Tj. moja obserwacja pod tytulem "zalozenie obiektywnosci" moze byc postrzezona jako "nienaturalna" i "nieoczywista" i nazwana pradem filozoficznym lub w szczegolnosci np. solistycyzmem.


I wlasciwie poczulem sie jakbysmy znowu dotkneli tematu "prawdy objawionej" czy tez "ostatecznej" tj. rozroznienia co dla czlowieka jest "normalne" (np. obiektywnosc rzeczywistosci) a co nie jest. Innymi slowy, zawsze istnieja zalozenia, pytanie skad sie biora, szczegolnie te wspolne.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2006, 02:02:27 pm wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 25, 2006, 02:10:48 pm »
Cytuj
Wydaje mi się doktryna solipsyzmu do nikąd nie prowadzi. Bo albo
(a) wszystko istnieje realnie i solipsyści marnują czas
(b) nic nie istnieje realnie i ... (ponieważ z takiego postawienia sprawy także nic nie wynika), zapominamy o solipsyźmie i idziemy pić


Nie ma to jak połączyć pożyteczne z przyjemnym  ;D. Cóż za finezyjny splot wysublimowanych wzlotów umysłu ponad materię ze swojskim zaspokajaniem pierwotnych pobudek ciała bardziej niż rozumu. Czapki z głów!!! Brawo Terminusie!

Co Pan poczuje Panie Tichy, kiedy podrażnię elektrycznie Pana nerw węchowy w sposób w jaki jest drażniony gdy wącha Pan goździk - zapach goździka oczywiście.... (cytat jest mocno z pamięci)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 25, 2006, 02:19:04 pm »
Cytuj
Wniosek: Deck stawia.


Wszyscy dyskutujecie w tak realny sposób, że chyba rzeczywiście zaraz Wam wszystkim postawię coś do picia...
;D


CU
Deck

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 25, 2006, 02:20:41 pm »
do dzi

solistycyzm = solipsyzm?

CU
Deck

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 25, 2006, 02:49:45 pm »
Cytuj
solistycyzm = solipsyzm?
hehe tak; jakos mi sie przekrecilo; przez solaris chyba ;)

This user possesses the following skills:

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 25, 2006, 02:58:52 pm »
Nikt nie odpowiedział w sprawie czasu.

Moim zdaniem pojęcie czasu przeczy wszystkim trzem zasadom solipsyzmu. Zgadzacie się?

Poza tym zauważcie, że pierwsza zasada powoduje, że dwie pozostałe są bezpodstawne.

CU
Deck
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 25, 2006, 02:59:17 pm wysłana przez Deckert »

okamgnienie

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Re: Solipsyzm
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 25, 2006, 03:09:21 pm »
Solipsyzm opiera się na przekonaniu, że poznać możemy tylko i wyłącznie nasz "stan wewnętrzny", pewni być możemy jedynie tego, co w naszej świadomości. Nie ma dowodów, że to, co "na zewnątrz" jest realne. Jeśli nie można udowodnić, że świat zewnętrzny istnieje realnie, że nie jest tylko wytworem naszego umysłu - a nie można - nie obali się solipsyzmu. Jedynym pomocnikiem w rozstrzyganiu takich dylematów jest dla mnie zdrowy rozsądek, a przeciwko niemu jest wizja tego, że istnieję tylko ja, a reszta to mój wytwór.
Gdzieś kiedyś przeczytałam, że jakiś naukowiec, czy filozof twierdził, że jest solipsystą, a na dodatek jeszcze mówił, że jest pewien, że wielu ludzi podziela jego poglądy ;)
Pozdrawiam.