Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321560 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #60 dnia: Grudnia 28, 2012, 11:04:16 am »
Dzięki, fakstycznie fanfary, ale jakieś takie skromne, na osiemnastkę, nie na dojrzałą parkietówę albo uroczysty pogrzeb (jak by wypadało w moim wypadku)...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #61 dnia: Grudnia 28, 2012, 05:18:48 pm »
Panie... Czepiasz się.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #62 dnia: Kwietnia 19, 2013, 09:42:06 pm »
Czy dzieci/wnuki/prawnuki ponoszą moralno/ideowo/polityczną odpowiedzialność za ojców/dziadów/pradziadów?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #63 dnia: Kwietnia 19, 2013, 09:57:11 pm »
Odpowiedzialność moralna to rozumiem, że ktoś się skacowany w środku czuje, bo dziad dajmy na to ten, gwałcił - ale na czym polega ideowa oraz polityczna? Polityczną to może, jak kto chce do sejmu i go nie wybiorą, bo dziad gwałcił alebo dziadek był w Wehrmachcie - ale nie wiem, czy o to chodzi? Można prosić o sprecyzowanie pytania?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #64 dnia: Kwietnia 19, 2013, 10:06:37 pm »
Czy ponosza odpowiedzialnosc de facto, czy czy powinny ponosic?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #65 dnia: Kwietnia 19, 2013, 10:14:44 pm »
@nex
czy powinny
@maziek
jak masz trudności, to udziel trzech odrębnych dowolnie wybranych responsów (moralnego albo politycznego lub ideowego) dla hipotetycznych zstępnych Marksa, Hitlera, Jaruzela.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #66 dnia: Kwietnia 19, 2013, 10:49:43 pm »
Teoretycznie nie powinni, ale z drugiej strony...
„Wina ojca idzie w syna;
niegodnych synowie niegodni;
ten przeklina, ów przeklina –
ród pamięta, brat pamięta,
kto te pozakładał pęta
i że ręka, co przeklęta,
była swoja”

Trzeba by uscislic czy mowa o wymiarze jednostkowym, czy szerszym: Narodowo-panstwowym.
Pokolenia nastepujace przejmuja oprocz ewentualnej nieslawy takze majatek i ewentualne zobowiazania, w jednostkowym i wspolnotowym wymiarze. Jesli np. na Niemcy (panstwo) nalozono kontrybucje powojenne, to i nastepne pokolenia placic powinny, bo przejely ziemie i majatek.
We wspolczesnych panstwach, np. Polsce, dlug publiczny spada na nastepne pokolenia, choc ja uwazam ze jest to sk...synstwo, bo pelna odpowiedzialnosc za to ponosza obecni politycy, wybrani przez malorozumnych obecnych wyborcow,a splata tego dlugu beda sie zajmowac ci, co jeszcze glosowac nie moga, a nawet ci, ktorzy sie jeszcze nie urodzili. To ekonomia.
Sa tez  kwestie bardziej ulotne: Moralne. Czy nalezy obecnych, mlodszych Niemcow kopac moralnie w podbrzusze za zbrodnie ich ojcow i dziadkow? Bialych Amerykanow za niewolenie czarnych? Zydow za kolaboracje z Sowietami? Hiszpanow, Portugalczykow za podboje w Ameryce Lacinskiej?
Moze kryterium moze byc, czy nastepne pokolenia poczuwaja sie do kontynuacji idei, zalozen i mysli przewodniej przodkow? Np. w obecnej Rosji, w warstwie politycznej, nie odcinaja sie az tak bardzo od USSR, jak np. Niemcy od 3 Rzeszy.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #67 dnia: Kwietnia 19, 2013, 10:51:10 pm »
jak masz trudności, to udziel trzech odrębnych dowolnie wybranych responsów (moralnego albo politycznego lub ideowego) dla hipotetycznych zstępnych Marksa, Hitlera, Jaruzela.
Kiedy ja naprawdę nie rozumiem problemu. Dzieci nie są odpowiedzialne za czyny rodziców. Chyba, żeby na nich zbijały kapitał (ideowy czy polityczny) ale rozumiem, że nie o to pytasz. Moralnie to można się czuć źle, bo jak można ponosić odpowiedzialność za coś, co się stało, kiedy było się w planach czy fajerki taczało po podwórku? Oczywiście to tak na zdrowy rozum, przykład Tuska pokazuje, że niepolitycznie jest mieć, nawet jeśli to nieprawda, dziadków gdzie nie trzeba ;) .

A co masz do Marksa?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #68 dnia: Kwietnia 19, 2013, 11:22:24 pm »
To tak jak z majątkiem.
Się dziedziczy, albo nie dziedziczy.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #69 dnia: Kwietnia 19, 2013, 11:33:39 pm »
Czyli sprawy (Tusk z dziadkiem, Monika z tatą, wuj Hiszpan, Żyd-Tułaczow, wnuk Stalina, Ku-Klux-Klan etc.) są za każdym razem bardzo różne...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #71 dnia: Maja 07, 2013, 05:20:07 pm »
Majówka umysłowa czyli inny świat

Jak powszechnie wiadomo, jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Przynajmniej tak mówią w Centrum, gdzie oczy obserwatorów są stale wycelowane w Sejm, Kancelarię Premiera i Pałac Prezydencki. Ja jednak na cztery dni porzuciłem rodzinne Mazowsze, by – z narażeniem życia i zdrowia – pozażywać ruchu na bezdrożach (brak dróg!) oraz na wertepach, wybojach i koleinach (polskie drogi!) mazurskich powiatów działdowskiego, nidzickiego i szczycieńskiego. Okazało się, że z perspektywy regionu rzecz wygląda, ujmijmy to, jakby inaczej.
Przede wszystkim: Centrum mało kogo obchodzi. Owszem, rdzenni tubylcy nagabywani przeze mnie o premiera najczęściej wypowiadali słowo „Tusk”, lecz zdarzało się też „Kaczyński”, a nawet „Wałęsa”. Gdy zaś w siołach i przysiółkach pytałem, na kogo zamierzają głosować w najbliższych wyborach – nie wymieniano żadnych porządnych ogólnopolskich ugrupowań, tylko jakieś pojedyncze konkretne osoby kompletnie mi nieznane, lecz za to doskonale identyfikowane przez mieszkańców Kozłowa, Sławki Wielkiej, Narajt czy innych Dźwierzutów. Przy bliższym badaniu wyszło na jaw, że tutejszy ciemny lud gminno-wiejski nie głosuje według światłej ordynacji proporcjonalnej, tylko archaicznej ordynacji większościowej (jednomandatowe okręgi wyborcze). - To wy w Warszawie nie możecie wybrać sobie kogo chcecie??? - dziwili się włościanie z Rekownicy nad rzeką Omulwią, którzy w ten spersonalizowany sposób dopiero co (środek kadencji) demokratycznie obrali nowego sołtysa, pana Stanisława Kaczmarczyka (patrz: http://szuc.pl/index.php/component/content/article/328-rekownica-nowy-sotys-prowadzi-stron-internetow-wsi.html oraz http://rekownica.bloa.pl/)…
Zmienia się też sama materia interioru. W towarzystwie innej pani sołtys, Anny Gołębczyk z Wietrzychowa, zwiedziłem nowowybudowaną wielofunkcyjną wiejską świetlicę, która z zewnątrz i z wewnątrz wygląda jak, powiedzmy, jedna ze skromniejszych rezydencji w Beverly Hills (widziałem je na własne oczy, choć w kinie). Do Wietrzychowa, notabene, dojechaliśmy z Kasią składakami ścieżką rowerową z kostki Bauma – takusieńką jak ta wzdłuż stołecznego Traktu Królewskiego, tyle że bez ulicznego zgiełku i smrodu spalin, w słońcu i wietrze, wśród pól malowanych zbożem rozmaitem oraz łanów świerzopu, gryki i dzięcieliny. Parę kilometrów dalej, jakby na przekór popegeerowskim slumsom wsi Napiwoda, stanął na ich tle czarodziejski Dom Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie – budowla z samych okien i białego plastyku. A spacerując nad jeziorem Zręczno spotkaliśmy młodego kasztelana nidzickiego (pan Dariusz Szypulski), który, mimo Trzeciomajowego Święta, sprawdzał po gospodarsku, czy stonka z miejscowości na literę „W” nie rozjeżdża okolicznej leśnej głuszy swoimi wypasionymi brykami…
Dzień później przejrzałem przy śniadaniu kwartalnik „Brama Mazurskiej Krainy” wydawany przez tajemniczą Lokalną Grupę Działania (wpisz w gugle: Krzysztof Margol). Bezpłatny tuzin stron formatu A-4, ani jednej reklamy, pełno zdjęć, relacji, opisów, komunikatów, ogłoszeń, planów i harmonogramów. Wyłącznie sprawy lokalne. Daty, godziny, nazwiska, fakty. W trzynastu gminach do wyboru do koloru sto dwadzieścia dwa (jeśli dobrze porachowałem) rozmaite przedsięwzięcia: imprezy, zawody, szkolenia, konkursy, mecze, wystawy, targi i festyny. Edukacja. Ekonomia. Finanse. Kultura. Sport. Zdrowie. Ani słowa o polityce!!! Była akurat sobota czwarty maja i na ten dzień szczególnie polecano wieś Kamionkę. Pojechaliśmy tam Kasi furką (Felka-piętnastolatka) i obejrzeliśmy uroczyste otwarcie młodzieżowego Domu Pracy Twórczej “Niezapominajka”, spenetrowaliśmy niezwykły Jarmark Ogrodniczy z dziewięcioma warsztatami dla różnych grup wiekowych, a wieczorem w Jarzębinowym Amfiteatrze sławna pani Magda Umer z towarzyszeniem miejscowych artystów (Chojnacki, Kaszubski, "Kreolia") dała koncert „Pamiętajmy o ogrodach” z cudownymi tekstami/muzykami Osieckiej, Kofty i Pietrzaka…
Oszołomiony tym wszystkim (oraz nadmiarową dawką czystego tlenu), zajrzałem jeszcze do miejscowości Wielbark, gdzie szwedzka IKEA wybudowała niedawno supernowoczesny, bodaj największy w Polsce tartak zatrudniający dwustu ludzi przez 24 godziny na dobę (wyzysk człowieka przez człowieka). Szef tej firmy uprzejmie zaprosił nas potem na obiad do swego prywatnego domu w lesie (świeża konstrukcja ze szkła i drewna), lecz gdy poprosiłem o włączenie na chwilę telewizora, aby po trzech dniach informacyjnej suszy zobaczyć chociaż zajawy popołudniowych wiadomości - gospodarz z pewnym zakłopotaniem rzekł: - Nie mamy telewizora. Zatkało mnie i spytałem: - Jak żyć bez telewizora? Trzydziestoletni dyrektor wielbarskiego tartaku [kochający mąż i ojciec, piątkowy absolwent leśnictwa (SGGW), władający językami i często podróżujący po Europie] odpowiedział: - A na co mi on?
Na szczęście za godzinę odjeżdżał mój autobus do Warszawy.
VOSM
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=2813
« Ostatnia zmiana: Czerwca 21, 2013, 06:46:14 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwca 16, 2013, 09:52:42 pm »
Nie wiem czy dobrze robię umieszczając poniższy link w tym temacie,lecz przekonanie ,że silna gospodarka to "kręgosłup" niepodległego państwa ,sam się usprawiedliwiam.Pozostaje jeszcze aspekt letniego rozliniewienia,ale co tam.Jest jeszcze żródło,czyli pokojowe religijne przywitanie tak ulubione przez forumowiczów. Spektrum wypowiedzi prof. jest szerokie i na próżno szukać takiego krytycyzmu w ogólnodostępnych mediach.Nie widzę w najbliższym czasie alternatywy,ale cóż trzeba chociaż próbować  http://vod.gazetapolska.pl/4496-destrukcja-panstwa-indolencja-czy-celowa-dzialalnosc?utm_source=niezalezna&utm_medium=tytulnowa8&utm_campaign=vod
« Ostatnia zmiana: Czerwca 17, 2013, 07:13:00 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwca 21, 2013, 12:59:56 pm »
1. Modelowo: czy dzieci/wnuki/prawnuki ponoszą moralną odpowiedzialność za czyny/zaniechania ojców/dziadów/pradziadów?
2. Tusk jest najlepszym premierem w całej naszej poOkrągłostołowej historii. Będę na niego głosował. Dlaczego natomiast, przy braku jakichkolwiek trafnych rzeczowych zarzutów, media gremialnie robią mu i Placformie koło pióra - patryjotycznie nie pojmuję.
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwca 21, 2013, 06:05:52 pm »
Popełniasz błąd. Każda władza w demokracji musi odejść, bo ludzie stopniowo zaczynają ją obarczać wszystkim co złe. łącznie z własnym rozwodem (nigdy nie pamiętając co dobre). Takie odejście zawsze ma charakter przełomu. Następna kadencja PO nie ma sensu, nawet, gdyby byli w stanie, jakąś woltą, zebrać większość (pewnie bardziej kompromisową a przy tym słabszą niż dziś z PSL). Dlatego ja głosuję teraz na PiS. Niech trzaśnie. Ropa musi wypłynąć, strupy odpaść. Biczyk smagnąć po pupie. Nie wiem, kto będzie rządził dwa lata po tym, jaki PiS wróci do władzy - ale wiem, że to nie będzie PiS...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).