Autor Wątek: Upadek Cesarstwa Rzymskiego  (Przeczytany 258454 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #375 dnia: Czerwca 07, 2017, 07:45:22 pm »
Nex, ogólnie się z Tobą zgadzam, nawet miałem użyć takiego przykładu, że neofaszyzm czy nazizm w Niemczech (i nie tylko) jest jak pleśń - zarodniki są zawsze w powietrzu, jest jedynie kwestią odpowiednich warunków, aby wyrosła. Im dłużej żyje tym bardziej przekonany jestem, że prawdą jest, że istnieje coś takiego jak mentalność narodu i ze zmienia się ona bardzo, bardzo powoli, stuleciami raczej niż dziesięcioleciami. Dlatego też między bajki należy włożyć, żeby to nastawienie, jakie prezentował dość powszechnie naród niemiecki w czasach III Rzeszy zmieniło się, zwłaszcza diametralnie, w ciągu kilkudziesięciu lat. To dalej wisi w powietrzu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #376 dnia: Czerwca 07, 2017, 08:39:12 pm »
Kumpel judofilny rzecze, że na jego pamięć to było o rząd wielkości więcej. 2-3 %.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #377 dnia: Czerwca 07, 2017, 09:16:36 pm »
Możliwe, nie będę się zaklinał, wiem gdzie mógłbym to odnaleźć - w "Ziemiach skrwawionych" Snydera ale musiałbym długo szukać. Jeszcze kwestia o o którym momencie mówimy - chwili dojścia Hitlera do władzy, czy tuż przed wojną (wielu Żydów wyjechało z Niemiec). W każdym razie w wymienionej wyżej pozycji jest solidnie uzasadnione, jak bezpodstawna była polityka Hitlera z tego punktu widzenia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #378 dnia: Czerwca 07, 2017, 09:31:05 pm »
Ty sam napisałeś: "w chwili wybuchu wojny".
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #379 dnia: Czerwca 07, 2017, 09:35:41 pm »
Ja tak, ale w jakiej chwili podał Twój kolega.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #380 dnia: Czerwca 07, 2017, 11:12:45 pm »
Ftejsamej :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #381 dnia: Czerwca 08, 2017, 11:42:47 pm »
Przed 1933 byl to niecaly 1%

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #382 dnia: Czerwca 09, 2017, 12:18:14 am »
A w 1939? Sześć lat później?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #383 dnia: Czerwca 09, 2017, 08:45:29 am »
Ian Kershaw twierdzi, że:

1. "Żydzi /.../ w roku 1933 stanowili zaledwie 0,76 procenta",
2. "pod koniec 1938 roku ponad dwie trzecie ludności żydowskiej z roku 1933 wciąż mieszkało w Niemczech",
3. "W latach 1938-1939 wyjechało niemal tylu Żydów, ilu w ciągu poprzednich czterech lat nazistowskich rządów."
4. "Mimo wszystko w przeddzień wojny liczba Żydów w Niemczech wciąż wynosiła niewiele mniej niż połowę tej z roku 1933."

Dane z pracy "Punkty zwrotne. Decyzje, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej".

Holocaust Encyclopedia opracowana przez United States Holocaust Memorial Museum woli zamiast procentów podać konkretne liczby (przy czym proporcja się zgadza):

"522,000 Jews by religious definition lived in Germany. Over half of these individuals, approximately 304,000 Jews, emigrated during the first six years of the Nazi dictatorship, leaving only approximately 214,000 Jews in Germany proper (1937 borders) on the eve of World War II."
https://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005469
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 08:56:29 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #384 dnia: Czerwca 09, 2017, 09:26:55 am »
W każdym razie widać, że nie było racjonalnego powodu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #385 dnia: Czerwca 09, 2017, 10:34:02 am »
Dziękuję Q za podanie twardych źródłowych danych, wyglądajacych na miarodajne i wiarygodne (ciekawe, notabene, co o tym samym mówią niemieckie roczniki statystyczne z lat trzydziestych; słyszałem, że ich nie fałszowano).

@ Maziek
Cytuj
nie było racjonalnego powodu.
Powodu do czego?

R.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 11:20:57 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #386 dnia: Czerwca 09, 2017, 10:39:32 am »
Do twierdzenia, że Żydzi stanowią jedno z dwóch śmiertelnych zagrożeń dla istnienia i rozwoju III Rzeszy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #387 dnia: Czerwca 09, 2017, 10:53:11 am »
Czy dobrze rozumiem (contraditio in adiecto), że gdyby tych Żydów było o rząd wielkości (4%) lub dwa rzędy wielkości (40% populacji) więcej, to wtedy racjonalne byłoby twierdzenie, że stanowią oni śmiertelne zagrożenie dla istnienia i rozwoju III Rzeszy?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #388 dnia: Czerwca 09, 2017, 10:56:58 am »
Dzięki Q za podanie twardych źródłowych danych, wyglądajacych na miarodajne i wiarygodne

Nie ma za co :). Trochę nam dyskurs uporządkowały. (Rozumiem zatem, że już ze sobą rozmawiamy? To i dobrze :).)

ciekawe, notabene, co o tym samym mówią niemieckie roczniki statystyczne z lat trzydziestych; słyszałem, że ich nie fałszowano

Przypuszczam, że to samo, trudno mi, bowiem, wyobrazić sobie, by co innego mogło być źródłem oficjalnych danych dot. wiadomego okresu. (Niemniej: poszukam jeszcze, może mi jakie dane wpadną.)

Edit:
Na szybko wygrzebałem coś takiego (nosi tytuł "Official Statistics and Demography in the Third Reich" i jest częścią identycznie zatytułowanej książki Roberta Lee):
https://link.springer.com/chapter/10.1007%2F978-3-663-09399-2_5#page-1
« Ostatnia zmiana: Czerwca 09, 2017, 11:18:17 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #389 dnia: Czerwca 09, 2017, 12:03:01 pm »
@Remuszko źle rozumiesz. Mówię, że fałszywa była propaganda nazistów, jakoby Żydzi już prawie wyjedli Niemcy od środka jak wilk owcę i w ich skórze chadzają. Innymi słowy niezależnie od oceny ideologii jaką zbudowali naziści fałszywe były już same przesłanki, na których niby to tę ideologię tę ukuli.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).