Autor Wątek: Właśnie stworzyłem...  (Przeczytany 204710 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #195 dnia: Marca 27, 2008, 11:29:31 pm »
Cytuj
Nie napisałby bo nie napisze się niczego ciekawego o czymś czego się nie lubi i poznać nie chce.
Pewnie masz rację, ale może by się przemógł?

Cytuj
Co do wszechświata zaś mimo kombinowanych porówna...
Najbardziej chyba, że działa wg pewnych reguł. Sam się wg nich przetwarza.

Cytuj
A chińskiego pokoju spełnia w tym sensie że nie rozumie a podaje wyniki jakby rozumiał? No niezupełnie, sposób działania google jest bardzo prosty i mnie akurat wcale nie przekonuje że rozumie co do niego piszę.
No własnie nie rozumie, a odpowiada "rozumnie". Nie wiem jak to działa, ale jak zada się pytanie to mimo jego wieloznaczności dostanie się sensowną odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2008, 11:30:00 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #196 dnia: Marca 27, 2008, 11:53:03 pm »
maziek, dzi, a twierdziliście, że to ja "nabijam"  tzw. posty na potęgę ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #197 dnia: Marca 27, 2008, 11:55:19 pm »
Nie odpowiada rozumnie, podaje linki do stron pokazując jako pierwsze te na które wskazuje najwięcej pozostałych stron :) Ot filozofia (w uproszczeniu ;) ).

Co do Lema i internetu zaś, ja czytając Bombę odnosiłem wrażenie że Lem jest już po prostu... stary. Że jest zmęczony i zgorzkniały. Myślę że doszedł do momentu w życiu w którym już się nie "przekonuje" do niczego. Jest to też jedyna pozycja (z tych które czytałem) w której uważam że się mylił, przez szacunek jednak i wzgląd na dużą różnicę doświadczeń (w tym tych apropos cybernetyki, bo z tego wywodził swoje twierdzenia na temat internetu, z "metazasad", ja natomiast "od dołu") nie zastanawiam się nad tym.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #198 dnia: Marca 28, 2008, 12:28:28 am »
Cytuj
Co do Lema i internetu zaś, ja czytając Bombę odnosiłem wrażenie że Lem jest już po prostu... stary. Że jest zmęczony i zgorzkniały. Myślę że doszedł do momentu w życiu w którym już się nie "przekonuje" do niczego. Jest to też jedyna pozycja (z tych które czytałem) w której uważam że się mylił, przez szacunek jednak i wzgląd na dużą różnicę doświadczeń (w tym tych apropos cybernetyki, bo z tego wywodził swoje twierdzenia na temat internetu, z "metazasad", ja natomiast "od dołu") nie zastanawiam się nad tym.

Cóż, możliwe, że i Mistrza dopadło z wiekiem tzw. zmęczenie materiału, ale nie jestem pewien czy jednak Internetu faktycznie nie rozumiał, skoro jego ostatni utworek o Tichym nasączony jest kwestiami okołointernetowymi aż miło. Może po prostu chciał kontestować modną fascynaję Siecią, by pokazać, że isnieją i inne - widać zdaniem Lema ciakawsze - dziedziny postępu naukowo-technicznego. A może zmęczyła go miałkość przekazywanych przez Internet treści (wystarczy wejść na dowolny popularny czat - zwłaszcza nocą - by nabrać b. niskiego zdania o bliźnich).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #199 dnia: Marca 28, 2008, 11:22:35 am »
Cytuj
maziek, dzi, a twierdziliście, że to ja "nabijam"  tzw. posty na potęgę ;).
Nie, to my z dzi nabijamy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #200 dnia: Marca 28, 2008, 11:49:01 am »
Cytuj
Cytuj
maziek, dzi, a twierdziliście, że to ja "nabijam"  tzw. posty na potęgę ;).
Nie, to my z dzi nabijamy.

Teraz to się chyba nabijasz ;D.
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2008, 11:49:18 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #201 dnia: Marca 28, 2008, 03:12:31 pm »
Cytuj

Lem pewnie by napisał cos ciekawego na ten temat. W końcu taki algorytm jak ma Google, to pewnie prawie już spełnia test chińskiego pokoju...

Algorytmy google nic specjalnego nie przedstwiają.. Co więcej, z trafnością jest chyba coraz gorzej - zobacz sobie ile w wynikach jest rozmaitych śmieci, rzeczy sztucznie nabitych (bo algorytm google można oszukiwać, co też i czyni się masowo "pozycjonując" strony). Z chińskim pokojem ma to niewiele wspólnego, bo otrzymujemy tu tylko poszatkowane wyniki, a nie jakąkolwiek spójną informację.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #202 dnia: Marca 28, 2008, 03:19:10 pm »
Cytuj
ile w wynikach jest rozmaitych śmieci, rzeczy sztucznie nabitych
Oj też nieprawda. Co z tego że na "palant" mi coś tam wyskoczy, to żadna informacja. Podaj przykłady tego o czym piszesz (poza tymi "zorganizowanymi akcjami").

This user possesses the following skills:

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #203 dnia: Marca 28, 2008, 03:30:16 pm »
dzi,
Akcji typu "palant" czy "kretyn" nie maiłem na myśli, te akurat są dla zwykłego użytkownika mało uciążliwe. Piszę choćby o tym, że na niejedną frazę zupełnie dla uzytkownika nieprzydatne katalogi stron stoją w wynikach wyszukiwania wyżej niż strony prezentujące jakąś treść. Google jakoś tam z tym niby walczy, ale nie wiele to daje, bo algorytmami tego typu rzeczy odsiać się nie da. Druga sprawa to ludzie zarabiający na reklamach google. Żeby zarobić trzeba być wysoko w wynikach, ale broń boże nie należy na swojej stronie umieszczać informacji, których potencjalny użytkownk poszukuje - bo jak znajdzie, to nie kliknie w reklamę. Więc na wypozycjonowanej stronie jest trochę bezużytecznego śmiecia i reklamy. Przykłady można mnożyć.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #204 dnia: Marca 28, 2008, 03:30:33 pm »
Cytuj
bo algorytm google można oszukiwać, co też i czyni się masowo "pozycjonując" strony

Czy ja dobrze wnioskuję, że bliski jest Ci pogląd Penrose'a, że Rozum dopiero tam się zaczyna, gdzie kończy się algorytm?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #205 dnia: Marca 28, 2008, 03:34:29 pm »
Cytuj
A chińskiego pokoju spełnia w tym sensie że nie rozumie a podaje wyniki jakby rozumiał? No niezupełnie, sposób działania google jest bardzo prosty i mnie akurat wcale nie przekonuje że rozumie co do niego piszę.

BTW. Kto to niedawno twierdził (właśnie na "chiński pokój" się powołując), że komputery od dawna są świadome (może nie na poziomie ludzkim, ale +/- zbliżonym do co bystrzejszych zwierząt) tylko my tego za cholerę nie jesteśmy w stanie stwierdzić?

(I mówil to serio...)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #206 dnia: Marca 28, 2008, 03:51:34 pm »
To jakieś podchwytliwe pytanie?

Hoko: Cóż, ja uważam że z trafnością jest coraz lepiej i tym co napisałeś mnie nie przekonałeś. Musiałbym zobaczyć przykłady bo ja się z takim czymś nie spotkałem. Ale mi też na przekonywaniu Ciebie nie zależy więc chyba mamy EOT ;)
Pozycjonowanie jest bardzo złożonym zagadnieniem i akurat wygląda to raczej tak że wszyscy kombinują jak to zrobić by byle jaka strona była spozycjonowana wysoko a google mimo to wciąż pozycjonuje dobrze.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #207 dnia: Marca 28, 2008, 03:58:19 pm »
Cytuj
akurat wygląda to raczej tak że wszyscy kombinują jak to zrobić by byle jaka strona była spozycjonowana wysoko a google mimo to wciąż pozycjonuje dobrze.

Pomijając takie numery jak ten z siedzibą Szatana i podczepieniem strony prezydenta do wyników wyszukiwania jednego słowa, które po staropolsku oznaczało frędzel czy też pompon ;).

ps. nie pytanie nie jest podchwytliwe, obiło mi się takie coś o uszy, a nie pamiętam kto, co i jak...
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2008, 03:58:47 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #208 dnia: Marca 28, 2008, 03:59:21 pm »
No to chyba wielu tak twierdzi, temat stary jak koncepcja AI.

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16097
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie stworzyłem...
« Odpowiedź #209 dnia: Marca 28, 2008, 04:02:55 pm »
Chodzi mi o konkretne nazwisko (i to nie F. Pohla, który zrobił z tego jeden z tematów "Człowieka plus" ;)) człowieka, który w dodatku nie miał na myśli przyszłych AI, a te komputery, którymi się dziś posługujemy.
« Ostatnia zmiana: Marca 28, 2008, 04:03:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki