Autor Wątek: [M] Proszę o pomoc!  (Przeczytany 30842 razy)

Imrahil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
[M] Proszę o pomoc!
« dnia: Września 27, 2006, 08:36:47 pm »
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum!

Z racji, że do tej pory nie nie miałem kontaktu z twórczością S.Lema (nad czym wielce ubolewam i mam zamiar się poprawić) zwracam się z prośbą o pomoc do jego czytelników.

Na maturę ustną z języka polskiego wybrałem następujący temat:
"Omów twórczość Stanisława Lema. Porównaj wybrane utwory pisarza z utworami innych autorów literatury fantastycznej."

Konsultowałem się już z pewną osobą, która orientuje się trochę w twórczości Lema. Osoba ta, uświadamiając mnie, oświadczyła, że temat ten musieli tworzyć ignoranci (głównie chodzi o jego drugą część). Nieco się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się od ww. osoby, że na pewnej konferencji, która odbyła się (kiedy? nie wiem, może Wy mi powiecie?) na Uniwersytecie Warszawskim, traktującej o twórczości S. Lema. Podobno sam Lem się na niej pojawił, a nawet zabrał głos. W krótkiej przemowie oświadczył, że nie pisał żadnej fantastyki, a stosował ją jako przykrywkę, w celu ominięcia cenzury.

Kolega podsunął mi także kilka pomysłów na to, co powinienem umieścić w swojej prezentacji. Przykład pytania jakie mógłbym postawić: "Dlaczego po 89 roku Lem przestał pisać fantastykę i zaczął być wyłącznie felietonistą?"

Odnośnie drugiej części tematu - które utwory Lema mam porównywać (i jeżeli już, to z jakimi utworami innych autorów)? Czy książki Lema można w ogóle porównywać do jakichś innych utworów s-f?

Może jakieś propozycję książek do bibliografii?

Które z dzieł Lema powinienem przeczytać (przynajmniej na początek)?

Wszelkie porady, sugestie i uwagi są jak najbardziej mile widziane (odnośnie pierwszej części tematu również)! Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Września 27, 2006, 10:08:48 pm wysłana przez Imrahil »

Terminus

  • Gość
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #1 dnia: Września 28, 2006, 12:46:50 am »

Cytuj
Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum!
Witamy więźniów Giertycha ::)

Cytuj
Z racji, że do tej pory nie nie miałem kontaktu z twórczością S.Lema (nad czym wielce ubolewam i mam zamiar się poprawić) zwracam się z prośbą o pomoc do jego czytelników.
Istotnie, popraw się Waść ::) Na szczęście matura to dobra okazja po temu.
Cytuj
Na maturę ustną z języka polskiego wybrałem następujący temat:
"Omów twórczość Stanisława Lema. Porównaj wybrane utwory pisarza z utworami innych autorów literatury fantastycznej."

Konsultowałem się już z pewną osobą, która orientuje się trochę w twórczości Lema. Osoba ta, uświadamiając mnie, oświadczyła, że temat ten musieli tworzyć ignoranci (głównie chodzi o jego drugą część). Nieco się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się od ww. osoby, że na pewnej konferencji, która odbyła się (kiedy? nie wiem, może Wy mi powiecie?) na Uniwersytecie Warszawskim, traktującej o twórczości S. Lema. Podobno sam Lem się na niej pojawił, a nawet zabrał głos. W krótkiej przemowie oświadczył, że nie pisał żadnej fantastyki, a stosował ją jako przykrywkę, w celu ominięcia cenzury.
Hmm osoba ta ma wiele racji. O rzeczonej konferencji osobiście nie słyszałem. No cóż, rozchodzi się w uproszczeniu o to, że twórczość Lema często klasyfikuje się jako tzw. anty-SF, chodzi o to, że Lem uważał SF za warunek martwy i raczej wyśmiewał go w swoich książkach, przedrzeźniał (vide Doskonała Próżnia lub Kongres Futurologiczny) i używał języka fantastyki do maskowania różnorakich przekazywanych treści, często politycznych - stąd ten tekst o omijaniu cenzury.

Ale to nie cała prawda. Jest niemało pozycji napisanych przez Lema, które po prostu są fantastyką naukową, i kropka. Weźmy np. Fiasko i dorzućmy do tego Opowiadania o Pilocie Pirxie. To fantastyka naukowa najczystszej wody, szczególnie Fiasko. Jeśli jest tu jakiś przekaz, który można by chcieć ukryć przed cenzurą, to ok, ale na pewno nie to jest w tej książce najważniejsze.
Cytuj
Kolega podsunął mi także kilka pomysłów na to, co powinienem umieścić w swojej prezentacji. Przykład pytania jakie mógłbym postawić: "Dlaczego po 89 roku Lem przestał pisać fantastykę i zaczął być wyłącznie felietonistą?"
Twój kolega chyba ma kuku na muniu/harakiri na punkcie polityki. To nieprawda, że datą graniczną był rok 1989. Lem nie przestał być beletrystą w odpowiedzi na upadek komunizmu, byłaby to bzdura z gatunku najczystszych bredni. Lem napisał ostatnią powieść beletrystyczną, Fiasko, w 1987 (tj. wtedy ją skończył, a zaczął, jak łatwo się domyśleć, wcześniej). Zatem nie po 89.
Jeszcze tylko brakuje, żebyś wyskoczył z jakimiś Okrągłymi Stołami. Człowieku, spłaszczanie Lema, i jego ogromnej roli w literaturze do jakiegoś reakcjonizmu na to co się dzieje w polityce to obelga. Dlatego nie daj się namówić na takie insynuacje!

Rzeczy, o których pisze Lem, są sprawami materii na tyle wysublimowanej i wziosłej (np. kontakty z obcymi cywilizacjami, perspektywy ludzkości w sensie gatunku, sens nauki, krytyka metody literackiej, etc.), że babranie się w polityce jest nawet grzecznościowo zabronione na tym forum ::) (tj. ludzie dobrze wychowani po prostu tego nie robią, cenzury nie ma jako takiej (nie chce mi się ...) ).  

Jeśli Lem przestał po 1987 pisać beletrystykę (a jakby się czepić to nie przestał, bo dopisywał jeszcze np. podróże Tichego (choćby tę dla Playboya w latach 90-tych)), to raczej dlatego, że miał już dość, forma fabularna go znudziła nad wyraz. Ja mu się nie dziwię, przez prawie 40 lat życia tłukł się w te zabawki, mógł już sobie więc dać spokój i zacząć pisać wprost, tj. w formie esejów.

Cytuj
Odnośnie drugiej części tematu - które utwory Lema mam porównywać (i jeżeli już, to z jakimi utworami innych autorów)? Czy książki Lema można w ogóle porównywać do jakichś innych utworów s-f?

Heh. No cóż, mógłbym conieco teoretyzować na ten temat. Pewno jakieś porównania są możliwe. Sęk w tym, że ja słabo znam książki innych autorów SF. Może niech koleżanki/koledzy się wypowiedzą.

Cytuj

Może jakieś propozycję książek do bibliografii?

Które z dzieł Lema powinienem przeczytać (przynajmniej na początek)?

Hmm... Od najważniejszych. Może tak,
priorytet 1: Solaris, Cyberiada
(pozwala to odpuścić sobie Niezwyciężonego i Bajki Robotów)
priorytet 2: Dzienniki Gwiazdowe, Głos Pana, Opowieści o Pilocie Pirxie, Fiasko (dwie ostatnie w sumie wymiennie, można jedną zamiast drugiej).

Jak chces spróbować esejów, wskocz na stronę Tygodnika Powszechnego albo szukaj ich na naszej macierzystej stronie www.lem.pl. Oczywiście MEKKĄ eseistyki Lema i książką zawierającą oś jego filozofii i poglądów nt. technologi/literatury i wiele innych jest Summa Technologiae - niektórzy twierdzą, że jak się tę książkę przeczyta, to nie trzeba czytać nic więcej Lema.

Ale nie daj się zwieść: Summa jest b. trudna, długa i skondensowana, poza tym to jeden wielki esej. Streszczenie tego implikuje konieczność przepisania całości ::)

Specem od eseistyki na tym forum jest towarzysz dzi. Reszta towarzyszy jest specami od beletrystyki::)
Cytuj

Wszelkie porady, sugestie i uwagi są jak najbardziej mile widziane (odnośnie pierwszej części tematu również)! Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

Kein Problemm, kamrade.

T[/color]
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2006, 01:07:34 am wysłana przez Terminus »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #2 dnia: Września 28, 2006, 10:39:21 am »
Cóż, jeśli chodzi o porównanie Lema do innych autorów SF to jest to zadanie karkołomne. W zasadzie możnaby na ten temat napisać obszerną książkę. Szczerze powiedziawszy to nie wiem, czy wyrobisz się na maturze z takim tematem, bo jest to zagadnienie obszerne - i to bardzo! Będziesz musiał bardzo zawęzić krąg swoich poszukiwań.

Weźmy na przykład porównanie dwóch utworów, które dotykają tego samego zagadnienia, czyli kontaktu ludzkości z cywilizacją pozaziemską. Spróbuj zaopatrzyć się w "Kontakt" Carla Sagan'a oraz "Głos Pana" Lema. Obydwa utwory opisują to samo zagadnienie.  I jak je porównać? Sagan nie jest pisarzem SF. "Kontakt" to jego jedyna książka SF. Zresztą pewnie kojarzysz film "Kontakt" z Jodie Foster, który oparty jest właśnie na jego książce. Nie można powiedzieć, że książka jest zła, bo jest w końcu napisana przez osobę, która zajmowała się osobiście programem SETI i wszystkim co z tym związane.

Lem nie jest naukowcem i zasadniczo jego utwór nie powinien stawać w szranki z książką Sagana. Skoro jednak Sagan wstąpił na chwilę na grunt SF to porównanie takie jest uprawnione. Nie będę tutaj wielce pisał na ten temat. Zaznaczę tylko, że moim zdaniem utwór Lema nie dość, że stylistycznie jest na wyższym poziomie (co jest charakterystyczną cechą dzieł Lema), to i fabuła dzielnie się broni. Nawet ciężko pisać, że się broni! Jest moim skromnym zdaniem lepsza pod wieloma względami. Powiedziałbym, że "Głos Pana"  jest bardziej wysublimowany.

To porównanie nie jest jednak tak trudne, jak w przypadku innych autorów. Jeśli weźmiesz pod uwagę np: braci Strugackich kontra Lem to zaczniesz wchodzić na grunt dość grząski.

Nie chciałbym tutaj generalizować, ale Lem dość mocno odstaje od zachodniego SF (oczywiście na korzyść). Niejednokrotnie kiedy wpada mi w ręce SF jakiegoś zachodniego twórcy to czuję pewien niedosyt. Lubię A.C.Clarke'a, ale jak czytałem jakiś czas temu jego "Młot Boga" to po prostu zmuszałem się do czytania. Moim zdaniem to jedna z najsłabszych rzeczy jakie kiedykolwiek czytałem. Clarke używa czasem przerażająco prostego języka literackiego, który po doświadczeniach lemowskich, jest trudny do przyjęcia.

Życzę powodzenia!

CU
Deck
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2006, 02:05:08 pm wysłana przez Terminus »

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #3 dnia: Września 28, 2006, 11:08:36 am »
Jest dla mnie fascynującą zagadką, dlaczego ludzie wybierają jako tematy maturalne pisarzy, o których nic nie wiedzą, przecież nawet nie wiesz, czy będziesz w stanie przebrnąć przez książki tego autora  :o Czy możesz mi to wyjaśnić?

Ad rem - czy czytałeś cokolwiek z fantastyki? Jeżeli tak, to powiedz co, będzie łatwiej wyszukiwać dzieła do porównania.

Ja bym osobiście darowała ci czytanie Cyberiady (tzn - jako pozycji maturalnej, zasadniczo Term ma 100% racji, że warto, należy i powinno się), ponieważ nie jest to stricte SF, ale parodia i to wielopiętrowa.

Proponuję zawęzić temat (jeśli masz taką szansę) i porównać Lema z polskimi pisarzami, sugeruję Zajdla - pisał bardzo dobre powieści, nie tak trudne i głębokie jak Lem, ale na bardzo przyzwoitym poziomie, także naukowym (z zawodu był fizykiem jądrowym). Poszukaj w bibliotece, na pewno znajdą się jakieś zbiory opowiadań (np. Dokąd jedzie ten tramwaj, List pożegnalny), z powieści polecam Limes inferior, Cylinder van Troffa, Paradyzję. Te utwory częściowo SĄ socjologiczno-polityczną oceną minionego systemu, sztafaż sf miał za zadanie także ukryć poglądy polityczne autora, ale oprócz tego podejmują kilka innych problemów i można rozpatrywać je w szerszym kontekście. Np. możesz porównać Cylinder i jego wizje przyszłości ludzkości z wizją przedstawioną w Fiasku Lema, możesz porównać opowiadania obu autorów wskazując na to, jakie tematy były wspólne, a które są charakterystyczne dla Lema albo jak różni autorzy wykorzystywali ten sam pomysł...

Tak naprawdę ciężko radzić komuś, kto nie czytał Lema, co ma powiedzieć i z kim porównywać. Może przeczytaj ze 2 pozycje Lema i jakiekolwiek 2 SF, napisz, co przeczytałeś i można wtedy spróbować rozmawiać.

siddhartha

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 33
  • thou art the man
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #4 dnia: Września 28, 2006, 01:45:50 pm »
Poza tym warto jeszcze chyba dodać, że Lem to przede wszystkim humanista i filozof, a nie SFantasta. Przede wszystkim dlatego, że ucieczka w przestrzeń był konieczna by oderwać się od czasu, w którym przyszło mu tworzyć. Był Humanistą w ścisłym znaczeniu, interesował go bowiem człowiek i jego relacje z ... A że pisał na podbudowie fantastyki...? Był futurystą (chociaż dla mnie bardziej Prorokiem), przewidywał dokąd ludzkość może dojść (i często tam właśnie zmierza), co osiągnąć. Z pojęcia SF pozostaje tylko sticte Science.
Nie powinno się więc generalizować i zestawiać z fantastami piszącymi bajki o kosmitach ...

Ale warto właśnie z tego powodu zestawić go z innymi by wykazać kim Lem nie jest, lub kim nie są pozostali.

Do przeczytania poleciłbym trylogię Czas Nieutracony, a w szczególności "Szpital przemienienia" - czas przemiany Człowieka w człowieka oraz oczywiście "Opowieści o pilocie Pirxie" - problem samoego Człowieka i relacji z puską, maszyną, odpowiedzialnością. No i przede wszystkim "Dzienniki gwiazdowe" - teoretyczne uwarunkowania i rozwoju ludzkości z nutą humoru, żeby się nie zmęczyć.

Powyższe propozycje Terminusa, Deckarda i ANIEL-i, oczywiście i jak najbardziej.

powodzenia

pzdr
siddhartha

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #5 dnia: Września 28, 2006, 04:06:56 pm »
Cytuj
Nie powinno się więc generalizować i zestawiać z fantastami piszącymi bajki o kosmitach ...


Używając sformułowania "bajki o kosmitach" spłyciłeś Waść dość szczególne studium ludzkiego charakteru jakie zawarte jest na kartach "Głosu Pana".  To jest powieść wielowarstwowa, a nawet sam tytuł jest dość znaczący. A więc "bajki o kosmitach" są najczęściej "bajkami o nas". To dlatego właśnie Lem tak lubił opisywać inność w stosunku do nas samych. Tą inność i niezwykłość ukrywał pod postaciami obcych lub maszyn. To właśnie one są katalizatorem zaskakujących zachowań ludzkich.

CU
Deck
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2006, 04:07:37 pm wysłana przez Deckert »

siddhartha

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 33
  • thou art the man
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #6 dnia: Września 28, 2006, 04:22:45 pm »
Cytuj

Używając sformułowania "bajki o kosmitach" spłyciłeś Waść dość szczególne studium ludzkiego charakteru jakie zawarte jest na kartach "Głosu Pana".  To jest powieść wielowarstwowa, a nawet sam tytuł jest dość znaczący. A więc "bajki o kosmitach" są najczęściej "bajkami o nas". To dlatego właśnie Lem tak lubił opisywać inność w stosunku do nas samych. Tą inność i niezwykłość ukrywał pod postaciami obcych lub maszyn. To właśnie one są katalizatorem zaskakujących zachowań ludzkich.

Właśnie o tym chciałem napisać (być może nieściśle się wyraziłem). Właśnie Lem jest dla mnie tym który pisze o człowieku, dlatego nazwałem go Humanistą i Filozofem, a nie fantastą.

pzdr
siddhartha

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #7 dnia: Września 28, 2006, 07:52:50 pm »
Cytuj
Konsultowałem się już z pewną osobą, która orientuje się trochę w twórczości Lema. Osoba ta, uświadamiając mnie, oświadczyła, że temat ten musieli tworzyć ignoranci (głównie chodzi o jego drugą część). Nieco się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się od ww. osoby, że na pewnej konferencji, która odbyła się (kiedy? nie wiem, może Wy mi powiecie?) na Uniwersytecie Warszawskim, traktującej o twórczości S. Lema. Podobno sam Lem się na niej pojawił, a nawet zabrał głos. W krótkiej przemowie oświadczył, że nie pisał żadnej fantastyki, a stosował ją jako przykrywkę, w celu ominięcia cenzury.
Kojarzy mi się jakiś wywiad, w którym Lem mówił coś przeciwnego, ale mogę się mylić. W każdym razie Lem nie chciał być zaszufladkowywany jako pisarz wyłącznie SF.

Cytuj
Kolega podsunął mi także kilka pomysłów na to, co powinienem umieścić w swojej prezentacji. Przykład pytania jakie mógłbym postawić: "Dlaczego po 89 roku Lem przestał pisać fantastykę i zaczął być wyłącznie felietonistą?"
"Napisałem około 40 książek i stwierdziłem, że wystarczy"- to na pewno powiedział (cytat może być niedokładny).

Cytuj
Do przeczytania poleciłbym trylogię Czas Nieutracony, a w szczególności "Szpital przemienienia" - czas przemiany Człowieka w człowieka
Świetny opis. Właśnie skończyłem 2 tom ("Wśród umarłych"). 2 uwagi: "Czas... " to zupełnie nie SF; tomów 2 i 3 Lem nie pozwalał później wydawać, jako pisane "z pomocą" cenzury. Za to pierwszy jest faktycznie dobry.

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #8 dnia: Września 28, 2006, 08:01:10 pm »
Konkretnie:

Ja zrobiłbym tak (aczkolwiek w liceum moja średnia nie była z tych najwyżsych, więc nie wiem czy warto się mymi radami kierować :D).

1. Przeczytaj: [ch8222]Solaris[ch8221], [ch8222]Dzienniki Gwiazdowe[ch8221] i [ch8222]Opowieści o Pilocie Pirxie[ch8221] [ch8211] to jedne z bardziej znanych pozycji Lema, typowo sci-fi i są dość różnorodne (pierwsza jest poważna, druga z lekkim humorem, trzecia mocno przygodowa). Będziesz miał porównanie stylów jakimi się pisarz posługiwał.

2. Sięgnij po jakieś znane, dwie trzy książki np. Dicka, C. Clarca, Sagan'a czy jakiegoś innego popularnego pisarza. Będziesz miał różnice między nimi a Lemem.

3. Jak już coś tam będziesz mógł od siebie powiedzieć, to pisz tutaj. Pogadamy :).

To wszystko są raczej działania minimum, ale warto mieć jakieś podstawy. Jak już to będziesz miał za sobą to zawsze łatwiej będzie Ci coś potem dodać.

Pozdro.


Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Terminus

  • Gość
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #9 dnia: Września 28, 2006, 10:09:21 pm »
No cóż, kolege maturzystę chyba tak przytkało, że jak się ocuci to może odezwie się gdzieś w styczniu ::)

Imrahil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 9
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #10 dnia: Września 29, 2006, 02:23:39 pm »
Cytuj
No cóż, kolege maturzystę chyba tak przytkało, że jak się ocuci to może odezwie się gdzieś w styczniu ::)
Jestem, jestem. Cały czas obserwuję temat. Cieszę się, że znaleźli się ludzie, którzy chcą mi pomóc.
W następnym tygodniu zabiorę się pewnie, za którąś z wymienionych przez Was książek Lema. Postaram się też, do końca października, ogarnąć przynajmniej kilka jego utworów, a co będzie dalej, zobaczymy.

Cytuj
Jest dla mnie fascynującą zagadką, dlaczego ludzie wybierają jako tematy maturalne pisarzy, o których nic nie wiedzą, przecież nawet nie wiesz, czy będziesz w stanie przebrnąć przez książki tego autora :o Czy możesz mi to wyjaśnić?
Nie mam zamiaru iść na łatwiznę. Nie będę brał przykładu z innych i omawiał jakiś banalny bądź sztampowy temat. Wybrałem taki a nie inny temat i mam zamiar się z nim zmierzyć.

siddhartha

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 33
  • thou art the man
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #11 dnia: Września 29, 2006, 04:35:18 pm »
Cytuj
Nie mam zamiaru iść na łatwiznę. Nie będę brał przykładu z innych i omawiał jakiś banalny bądź sztampowy temat. Wybrałem taki a nie inny temat i mam zamiar się z nim zmierzyć.

Zaprawdę godne to pochwały i sprawiedliwie przemyślane.

ave

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #12 dnia: Października 01, 2006, 12:47:34 am »
jak nie byłeś pilnym uczniem i nie czytałeś erne'a to juz  jesteś na starcie do tyłu.
Streszczę Ci co masz powiedzieć w jednym zdaniu.
Lem wybijał się wśród pozostałych futorologów - pisarzy sf tym, że pisał książki - według niego - bardziej realistyczne (przedstawiajace możliwe zdarzenia w przyszłosci).
Ja osobiscie mam taką trójcę pisarzy sf, których ksuiazki już prawie wszystkie przeczytałem.
Są nimi Lem i jedyni uznani przez niego pisarze Amerykańscy: Dick i Le Guin.
Danke
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #13 dnia: Października 01, 2006, 05:58:41 pm »
Cytuj
Lem wybijał się wśród pozostałych futorologów - pisarzy sf tym, że pisał książki - według niego - bardziej realistyczne (przedstawiajace możliwe zdarzenia w przyszłosci).
Myślę, że nie tylko według niego.

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: [M] Proszę o pomoc!
« Odpowiedź #14 dnia: Października 02, 2006, 07:45:53 pm »
Cytuj
Podobno sam Lem się na niej pojawił, a nawet zabrał głos. W krótkiej przemowie oświadczył, że nie pisał żadnej fantastyki, a stosował ją jako przykrywkę, w celu ominięcia cenzury.
hmm..., ja juz tego nie będę komentował, bo Terminus zrobił to aż nader wymownie, chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że w owym okresie to chyba większość pisarzy przemycała jakieś tam polityczne podteksty do swoich ksiązek. Wiadomo, ze ówczesny system mało komu się podobał, ale nikt nie mógł o tym powiedzieć wprost, więc ludzie szukali różnych sposobów. To chyba nie dziwota. Ale to przecież nie znaczy, że cąłe pisarstwo w Polsce było podporządkowane wyłącznie temu celowi. Toż to jest absurd. Jeśli o Lema chodzi, to jego książki są wielopłaszczyznowe i na pewno nie sprowadzają się tylko i wyłącznie do komentowania jakichś tam aktualnych wydarzeń. Są w dużym stopniu uniwersalne- czy jest kapitalizm, czy komunizm, one nie tracą wiele na swiojej aktualnoeści, a to dlatego, że dotykają po prostu problemów ogólnoludzkich. A z tym stwierdzeniem, że Lem to nie SF, ale parodia czy coś tam też się nie zgadzam. Ja bym raczej powiedział, że to nie jest normalne SF, tylko Ambitne SF. A to że niektóre jego książki są z pozoru zupełnie niepoważne to też żaden argument, bo przeciez nie jest powiedziane, że powieść SF to ma być jakiś epos homerycki albo coś...

No, nawrzeszczałem, się bo juz nie mogłem wytrzymać, ale chyba mi przeszło. Niech sie kolega zdecyduje na jakieś konkretne książki, to pagadamy. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Października 02, 2006, 07:47:19 pm wysłana przez Macrofungel »