Autor Wątek: KULTURA  (Przeczytany 52919 razy)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
KULTURA
« dnia: Maja 07, 2007, 11:06:54 pm »
  • Nie wytańczył nagrody, ale i tak pomoże mamie
  • "Taniec z gwiazdami": Kryształowa Kula dla Tyńca
  • W ciąży także w serialu
  • Paris Hilton ma coraz mniej powodów do radości
  • Cameron Diaz i Justin Timberlake znowu razem?
  • Michał Wiśniewski: to mój ostatni wpis o Piotrze R.
  • Nie chcą wokalisty z castingu
  • Doda: rozwód z powodów finansowych?
  • Dominika Figurska zniknie z "M jak miłość"
  • Brad Pitt nie pokaże już pośladków
  • Opowie o przeżyciach po alkoholu i narkotykach

Oto lista newsów dostępnych pod hasłem "kultura" na Onecie. Na wp nie lepiej. Witki mi opadły i na dalszy research zabrakło sił... Nie mam siły nawet tego komentować, po prostu dzielę się z wami bólem...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 07, 2007, 11:54:53 pm »
Mi też witka opadła...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
vc@$#%vcw#$%yr
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 08, 2007, 01:58:22 am »
#$tv ecwrfg#$% ybv$#g%#%dfbvw#g$rvbhgbv#ftv bh$%gvebr hbnh#bv$%@%^ #$bv%yrthd #$verbgf h#$bvgbf bv$vrbgf vnv#be nbv bvtr nhbvyvb nnbhvtbg nbhv nbhv nbvrenh y%$y @yhy @$ ut %u^ yue$%y@$%^@$#^@#  #%^@$%# y@$%yt@$%yt@$%%$ #y$% y@$% y@$y @$vtb @$y@$% yt@$% y$%y @$y@$wr@$%t$%ty#$ t@$ %yt$%t @%$# t#$% t#$% t%$ g$wr h@$% y@$%y@$% y@$ yt@$ #$tv ecwrfg#$% ybv$#g%#%dfbvw#g$rvbhgbv#ftv bh$%gvebr hbnh#bv$%@%^ #$bv%yrthd #$verbgf h#$bvgbf bv$vrbgf vnv#be nbv bvtr nhbvyvb nnbhvtbg nbhv nbhv nbvrenh y%$y @yhy @$ ut %u^ yue$%y@$%^@$#^@#  #%^@$%# y@$%yt@$%yt@$%%$ #y$% y@$% y@$y @$vtb @$y@$% yt@$% y$%y @$y@$wr@$%t$%ty#$ t@$ %yt$%t @%$# t#$% t#$% t%$ g$wr h@$% y@$%y@$% y@$ yt@$ #$tv ecwrfg#$% ybv$#g%#%dfbvw#g$rvbhgbv#ftv bh$%gvebr hbnh#bv$%@%^ #$bv%yrthd #$verbgf h#$bvgbf bv$vrbgf vnv#be nbv bvtr nhbvyvb nnbhvtbg nbhv nbhv nbvrenh y%$y @yhy @$ ut %u^ yue$%y@$%^@$#^@#  #%^@$%# y@$%yt@$%yt@$%%$ #y$% y@$% y@$y @$vtb @$y@$% yt@$% y$%y @$y@$wr@$%t$%ty#$ t@$ %yt$%t @%$# t#$% t#$% t%$ g$wr h@$% y@$%y@$% y@$ yt@$ #$tv ecwrfg#$% ybv$#g%#%dfbvw#g$rvbhgbv#ftv bh$%gvebr hbnh#bv$%@%^ #$bv%yrthd #$verbgf h#$bvgbf bv$vrbgf vnv#be nbv bvtr nhbvyvb nnbhvtbg nbhv nbhv nbvrenh y%$y @yhy @$ ut %u^ yue$%y@$%^@$#^@#  #%^@$%# y@$%yt@$%yt@$%%$ #y$% y@$% y@$y @$vtb @$y@$% yt@$% y$%y @$y@$wr@$%t$%ty#$ t@$ %yt$%t @%$# t#$% t#$% t%$ g$wr h@$% y@$%y@$% y@$ yt@$
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 08, 2007, 04:17:15 pm »
To w google jest ciut lepiej.
Ale zadam niedyskretne pytanie: Anielu, co Ty chciałać pod tym hasłem znaleźć, hę?

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 08, 2007, 11:11:36 pm »
Cytuj
To w google jest ciut lepiej.
Ale zadam niedyskretne pytanie: Anielu, co Ty chciałać pod tym hasłem znaleźć, hę?

Wybierz sobie:
- z zapartym tchem śledzę losy rozwodu Dody  
- chciałam się dowiedzieć o nowych sposobach hodowli komórek drożdży na specjalnych pożywkach - każda taka hodowla, to osobna kultura, z czego wynika niezbicie, że najbardziej kulturalną osobą jaką znam jest pewna doktoranta biotechnologii robiąca eksperymenty na DNA mitochondrialnym drożdży
;D

Tak naprawdę, to po prostu spojrzałam na stronie na listę tych tytułów i nagle jakoś uderzyło mnie w jakimże to jest dziale... Chyba przesadzamy z tymi igrzyskami :(
« Ostatnia zmiana: Maja 08, 2007, 11:12:06 pm wysłana przez ANIEL-a »

Terminus

  • Gość
Re: KULTURA
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 09, 2007, 11:35:12 am »
Ignorować idioten-internet, telewizję, gro radia i populistyczne massmedia ::)
Są wartościowe czasopisma kulturalne, np. "Opcje", "Kultura popularna", jakieś przeglądy... Leżą niechciane w każdym Empiku. Są tam rzeczy na pewno ciekawsze od tyłka Dody lub tego, że Paris Hilton idzie do więzienia...

A Twój ból oczywiście podzielam, razem z należną wściekłością. Cóż... Takie życie. Media opiniotwórcze, wtłaczające, za przeproszeniem, społeczeństwu, że "Taniec z gwiazdami" jest elementem kultury (choć jest nim nie bardziej niż szlagiery o dupie Marysi), tłumaczą się tym, że tego właśnie społeczeństwo od nich oczekuje. A społeczeństwo w przerażająco ogromnej części nie wie, że to, co serwują im media, to nie wszystko, co istnieje...

Ale oczywiście nie traćmy nadziei :) Sami możemy dać przykład tego, że jest wiele cudnych rzeczy do poznania, gdy się poszuka :)
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2007, 11:35:56 am wysłana przez Terminus »

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 09, 2007, 01:01:47 pm »
E tam, nie znacie się  ;)
Jakby te "opiniotwórcze" media zaczęły wciskac ludziom Dostojewskiego, to barzo szybko przestałyby być "opiniotwórcze", a ich miejsce zajęłyby inne - "opiniotwórcze" właśnie. Nie wierzę, że mozna ludziom sprzedać coś skomplikowanego inaczej niż przez banalizację owego czegoś. Jak gdzieś zauważył Lem, człowiek rozumny jest statystycznie głupi. Rządzi statystyka, a witryny typu onet czy wp tylko to wykorzystują. Chociaż i tam można, jesli się poszuka, znaleźć coś dla siebie (w onetowej czytelni np.). A że nie pokazują tego na pierwszej stronie to normalne. Bo jakby zaczęli, pewnie musieliby zwinąć interes...
Kulturze "wysokiej" nawet reklama nie pomoże, bo te rzeczy może sobie przyswoić tylko ograniczony krąg odbiorców. Tak samo jak dajmy na to rozmaite kwestie naukowe. Jedyne, co mo żna robić, to "popularyzacje"...

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 09, 2007, 09:34:46 pm »
Obserwacja Anieli jest tyleż smutna co prawdziwa. Tak samo zgadzam się z innymi wypowiedziami.

Właściwie nie należy odmawiać tematom podanym przez ANIEL-ę prawa do miana "kultura" - z tym  że jest to tzw. kultura masowa.

Na szczęście nie cały internet jest taki straszny. Przyzwoity dział kultura ma chociażby gazeta.pl (wiem, Wyborcza jest kontrowersyjna, ale do ich działu kultury doczepić się nie można).


Tak poza tym: ostatnio w programie 2 Polskiego Radia parę osób skarżyło się na to, jak transmitowano w TV uroczystość wręczenia nagród w przemyśle płytowym (część poświęconą muzyce klasycznej praktycznie zignorowano). Pewien mężczyzna twierdził, że telewizja nie liczyła na oglądalność. Pewna kobieta natomiast - że skoro Teatr TV jest oglądany, to społeczeństwo aż takie "zidiocone" (oczywiście nie określiła tego tym słowem) nie jest, a telewizja powinna pokazywać, że muzyka klasyczna też jest fajna.
« Ostatnia zmiana: Maja 09, 2007, 09:36:22 pm wysłana przez Mieslaw »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 09, 2007, 10:48:37 pm »
Wysoka kultura...

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 09, 2007, 11:35:13 pm »
a zauwazyliscie ze ludzie czesto narzekaja na rzeczy ktore poprostu naturalnie sie dzieją? ;)

za najwazniejszy post w tym temacie uznaje post Hoko ;)

This user possesses the following skills:

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 10, 2007, 01:23:46 am »
Cytuj
E tam, nie znacie się  ;)
Jakby te "opiniotwórcze" media zaczęły wciskac ludziom Dostojewskiego, to barzo szybko przestałyby być "opiniotwórcze", a ich miejsce zajęłyby inne - "opiniotwórcze" właśnie. Nie wierzę, że mozna ludziom sprzedać coś skomplikowanego inaczej niż przez banalizację owego czegoś. Jak gdzieś zauważył Lem, człowiek rozumny jest statystycznie głupi. Rządzi statystyka, a witryny typu onet czy wp tylko to wykorzystują. Chociaż i tam można, jesli się poszuka, znaleźć coś dla siebie (w onetowej czytelni np.). A że nie pokazują tego na pierwszej stronie to normalne. Bo jakby zaczęli, pewnie musieliby zwinąć interes...
Kulturze "wysokiej" nawet reklama nie pomoże, bo te rzeczy może sobie przyswoić tylko ograniczony krąg odbiorców. Tak samo jak dajmy na to rozmaite kwestie naukowe. Jedyne, co mo żna robić, to "popularyzacje"...

No cóż, myślałam podobnie kiedyś, wychodząc z założenia, że zasadniczo przez większość historii ludzkości 10% umiało czytać i rozwijało cywilizację, a teraz mniej więcej podobny procent czyta ze zrozumieniem, więc sprawy nie ma ;)

Ale teraz tak sobie myślę, że jednak niedobra jest polityka równania w dół. To błędne koło, a raczej spirala prowadząca nieuchronnie coraz niżej... Zdaję sobie sprawę, że większość i tak nie będzie czytać Dostojewskiego, Kafki i Lema. Ale gdyby istniała moda na czytanie powyższych, to osiągnęlibyśmy dwa cele: może więcej osób jednak by się zdecydowało na czytanie (np. ci, którzy teraz dają się ogłupiać perypetiami Dody, bo nie znają nic innego, a może książki pokazałyby im inny świat), a ci, którzy czytają byliby poważani i szanowani. A to ostatnie przekłada się na wybory polityczne, sytuacje szkolnictwa i inne takie już całkiem życiowe rzeczy. A zamykanie się w kółku: dajmy im badziew, przywykną do niego, chcą znowu badziewia, więc dajemy im go więcej (ilościowo i jakościowo) jest naprawdę naszą tragedią. Tragedią tych, którzy nie są "z urodzenia głupi" a tylko nie mają wzorców, siły by szukać tego "czegoś" czego brak podświadomie czują, świadomości, że można inaczej...

Oj, rozpisałam się, ale uważam, że to ważne.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 10, 2007, 10:16:55 am »
O wychowankowie socjalizmu. Nie ma zadnej polityki ani zadnego spisku! To sie samo normuje. W dziale "kultura" jest Doda bo ludzie chca by byla a nie odwrotnie. Jesli by nie bylo a byloby o koncercie muzyki klasycznej to ludzie by poszli na wp bo tam by byla Doda.

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 10, 2007, 11:03:06 am »
Hm, sądzę, że to problem dostepności. Dopóki trzeba było kombinować którą książkę wydać, albo które filmy "puścić" we wszystkich 2 programach TV była jakaś selekcja. Od kiedy trzeba kombinować skąd wziąć 10 tysięcy tytułów na tegoroczny plan wydawniczy, albo co jeszcze mozna pokazać w 60-paru programach TV, żeby w miare możliwości nie powtarzało się częściej niż co tydzień - to każda potwora znajdzie swojego amatora. Poza tym skręcenie kilku migawek z tyłkiem Dody w tle i nagranie wywiadu-rzeki ze skacowanym di-dżejem rzucającym k... co drugie słowo jest jednak dużo łatwiejsze niż spisanie wywiadu-rzeki z Lemem.

Prościej też jest obejrzeć w TV migawki o tym, która gwiazda poszła bez majtek po bułeczki, niz rozłamywać Dostojewskiego.

Czy ma to cos wspólnego z socjalizmem? Tyle, że u nas później się to stało.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 10, 2007, 11:33:04 am »
Cóż, ci wychowankowie socjalizmu to zapewne do mnie ;) Ja sobie zdaję sprawę, że jest wolny rynek i pokazujemy ludziom to, czego chcą. W teorii. Bo w praktyce to pokazujemy to, co wychodzi z badań statystycznych, że większość by chciała. A to wcale nie jest to samo.

Przez jakiś czas nie było w tele Teatru Telewizji, a teraz powrócił i wielu publicystów jest zdziwionych jego sukcesem. Oczywiście, to nie jest oglądalność na poziomie "M jak miłość albo Magda" ale jest dużo wyższa, niż wg badań, którymi kierują się programowymi decydenci, powinna być. Podobnie jest z popularnością radia bis czy jakiś innych kulturalnych inicjatyw - większość ludzi jest leniwa, jeżeli coś jest łatwo dostępne, to po to sięgną. Dlatego informacja "kulturalna" dostępna na kawale TV Kultura, który trzeba: znaleźć, zamówić, opłacić dodatkowo, ustawić sobie w telewizorze przepadnie, a ta sama informacja podana w TVP zostanie obejrzana i to z zainteresowaniem. Pewnie, ktoś może przestawi program, ale wielu nie.

A z netem jest jeszcze łatwiej - praktycznie nie ma ograniczenia w umieszczaniu na stronie informacji. A smutne jest i przerażające, że info o tyłku kogoś-tam jest napisane kilka razy większą czcionka niż maleńki odnośnik do książek - trzeba naprawdę dużo samozaparcia, żeby go znaleźć.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: KULTURA
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 10, 2007, 12:21:58 pm »
Do mnie też (o socjaliźmie) ;).

Dzi - ale jednak jest jakaś polityka, może ona jest nieuświadomiona i nikt by się do niej nie przyznał, ale bezkrytyczne dawanie ludziom tego, czego chcą jest zwyczajnie głupie. 80% odbiorców tych informacji to zupełnie jeszcze plastyczni modzi ludzie i ta informacja kształtuje ich horyzonty. Podejście takie, że nie zachowujemy żadnej formy, ze jak Doda powie "K...A" na nauce jazdy to jest po prostu super-fajnie i kul i należy to puscic 100 razy w każdej zajawce, żeby absolutnie każdy zauważył - jest beznadziejne.

W zasadzie to miałem sie nie wypowiadać w tym wątku, bo też tak to czuję jak ty, ze jest to takie obrażanie sie na to, ze wieje wiatr, albo pada deszcz... Co nie znaczy, że mnie to nie wkurza.

Apropos formy gadałem ostatnio z mocno starszym człowiekiem, który utyskiwał na zanik formy właśnie w kontatktach miedzyludzkich, i że teraz takie chamstwo etc. Pytam sie więc, co 40 lat temu nie przeklinaliście na siebie? A on mówi: panie, kleliśmy równo. Ale jak sie chciało kogoś obrazić to się mówiło "jesteś Pan skurwesyn". A dziś się mówi "ty skurwysynie". Jest róznica, nieprawdaż?
« Ostatnia zmiana: Maja 10, 2007, 02:02:37 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).