Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321467 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #465 dnia: Stycznia 15, 2016, 01:04:49 pm »
Estetyka w polityce? W dobie populizmu? Q, wybacz...  :D

Powiedzmy, że to jednak razi mój smak, bo przecież tak grać nie muszą...

No, ale może ten europejski nadzór (inna sprawa, iż sam się zdziwiłem jak mnie uwiera, że Niemiec z pozycji siły poucza Polaka, kim by ten Polak i ten Niemiec nie był, takie atawizmy jednak i we mnie) - paradoksalnie - na dobre im wyjdzie. Pod batem się jednak subtelnieje (jak historia kabaretu w PRL-u poucza). Ot, są już symptomy (bo mam wrażenie, że to jest właśnie uruchomionej procedury pochodna, taki umizg do krajowej i zagranicznej publiki):
http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Mariusz-Kaminski-nie-bedzie-inwigilacji-korespondencji-w-internecie-00017146

To  była epoka graczy salonowych.

Teraz nadal jest. Tylko nie u nas. Wniosły pewien jej powiew (nieprzesadny zresztą) rządy SLD na chwilę, ale to minęło. Bo towarzystwo z Sowy... to też nie gracze, skoro kelnerzy ich rozegrali (nawet jak kelnerami grał kto inny).

Zresztą podstawowa umiejętność Talleyranda to zdradzić pryncypała we właściwym czasie i ulokować się pod następnym.

Z punktu widzenia celu, który sobie stawiał, niewątpliwie nic mu zarzucić nie można ;). A istnienia obiektywnej etyki wszak nie stwierdzono ;).

Fakt, robił to finezyjnie, ale czy zaraz estetycznie?

Tu zadałeś ciekawe pytanie, które - wedle Sienkiewicza - sam Petroniusz - zwany arbitrem tego czy owego - sobie stawiał:

"Czy ochłonąłeś już do tego stopnia, abyś mógł trochę pofilozofować? Mnie samemu nie raz przychodziło na myśl, dlaczego zbrodnia, choćby była potężna jak cezar i pewna jak on bezkarności, stara się zawsze o pozory prawa, sprawiedliwości i cnoty?… Na co jej ten trud? Ja uważam, że zamordować brata, matkę i żonę jest rzeczą godną jakiegoś azjatyckiego królika, nie rzymskiego cezara; ale gdyby mi się to przytrafiło, nie pisałbym usprawiedliwiających listów do senatu… Nero zaś pisze — Nero szuka pozorów, bo Nero jest tchórzem. Ale taki Tyberiusz nie był tchórzem, a jednak usprawiedliwiał każdy swój występek. Czemu tak jest? Co to za dziwny, mimowolny hołd, składany przez zło cnocie? I wiesz, co mi się zdaje? Otóż, iż dzieje się tak dlatego, że występek jest szpetny, a cnota piękna. Ergo, prawdziwy esteta jest tym samym cnotliwym człowiekiem. Ergo, ja jestem cnotliwym człowiekiem. Muszę dziś wylać nieco wina cieniom Protagora, Prodyka i Gorgiasa. Pokazuje się, że i sofiści mogą się na coś przydać. Słuchaj, albowiem mówię dalej. Odjąłem Ligię Aulusom, by ją oddać tobie. Dobrze. Ale Lizypp utworzyłby z was cudowne grupy. Oboje jesteście piękni, a więc i mój postępek jest piękny, a będąc pięknym nic może być złym. Patrz, Marku, oto siedzi przed tobą cnota wcielona w Petroniusza! Gdyby Arystydes żył, powinien by przyjść do mnie i ofiarować mi sto min za krótki wykład o cnocie."

"Kłowadis" ;)

Luksemburg chce zmienić konstytucję a nie uniemożliwić działanie konstytucyjnego organu państwa.

No i to jest właśnie ów PIS-owski brak subtelności, czy raczej - rozsądku. Zwł., że z Kukizem mają większość konstytucyjną. Przecież mogli sobie ustawy pisać na nowo, uchwalać opcje zerowe...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2016, 01:41:15 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #466 dnia: Stycznia 15, 2016, 07:45:40 pm »
Q (nomen omen) uo vadis czytałem w dzieciństwie, więc prawie nic nie pamiętam, lecz wytłuszczona fraza Q zastanowiła mnie.
1. Czy istnieje piękno absolutne (uważane za piękno przez praktycznie wszystkich, tak jak praktycznie wszyscy uważają, że 2+2=4)?
2. Jeśli tak, to uprzejmie poproszę o przykład z życia wzięty: że takie niewątpliwe piękno estetyczne jest równie niewątpliwym złem moralnym.
Dziękuję :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #467 dnia: Stycznia 15, 2016, 07:53:31 pm »
Piękno w jakim sensie? W kategoriach moralnych piękny jest postępek moralny, masło maślane. Piękno w znaczeniu estetycznym nijak się z moralnością nie krzyżuje.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #468 dnia: Stycznia 15, 2016, 08:35:23 pm »
Wiesz co? Chcesz się kłócić. A ja nie chcę. Wpisz sobie "piękno", "estetyka", w gugle albo wiki i pokąppinuj. Dla jasności: chodzi mi o piękno NIE MORALNE, lecz inne. Piękno moralne nie wchodzi do moich tutejszych kryteriów i porównań.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #469 dnia: Stycznia 15, 2016, 08:51:56 pm »
Ja się nie chcę kłócić, więc dążę do uściślenia o czym rozmawiamy. Nie uważam, aby istniało piękno absolutne w ogóle, ani też nie jestem pewien, czy znalazłoby się coś jednego absolutne pięknego dla każdego człowieka (nawet z wyłączeniem zboczeńców i wariatów). Ponadto jeśli chodzi o piękno jako takie, to ono nie dotyczy intencji (piękna intencja, to moralna intencja). A bezintencyjnym rzeczom, zjawiskom czy nawet działaniom człowieka - trudno przypisać zło moralne. Inaczej mówiąc pożar może być piękny jako zjawisko i okropny dla ludzi, ale trudno powiedzieć, że pożar jest złem moralnym. Morderca też może być fizycznie piękny ale nie ma to żadnego związku ze złem moralnym, które sieje.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #470 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:02:54 pm »
Załóżmy, na użytek, że Mona Lisa jako obraz jest piękna, i że to piękno obrazu jest uznawane praktycznie przez wszystkich (przysłowiowe 99,99%) ludzi. Jakie teoretyczne okoliczności mogłyby sprawić, że owo dzieło dV niektórzy ludzie uznawaliby jednak za zło?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #471 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:08:26 pm »
1. Czy istnieje piękno absolutne (uważane za piękno przez praktycznie wszystkich, tak jak praktycznie wszyscy uważają, że 2+2=4)?

O ile wiem - NIE.

Acz są tacy, co wiążą piękno z modnymi ongiś fraktalami...
http://wyborcza.pl/1,76506,4032097.html
https://www.ted.com/talks/benoit_mandelbrot_fractals_the_art_of_roughness
http://archiwum.wiz.pl/1996/96101900.asp

Piękno w jakim sensie? W kategoriach moralnych piękny jest postępek moralny, masło maślane. Piękno w znaczeniu estetycznym nijak się z moralnością nie krzyżuje.

Hmm... Petroniusz był antyczny, a w Antyku zazwyczaj definiowano piękno twierdząc, że jego wyznacznikiem "powściągliwa i właściwa proporcja" (cytując za Akwinatą, który był epigonem tej myśli) i/lub "doskonałość struktury" (na to znów kładli nacisk pitagorejczycy). Acz były i inne definicje... Arystoteles np. twierdził, że piękne jest "to, co będąc dobrem jest przyjemne"... Wtedy więc to krzyżowano.

Tylko teraz co uznać za właściwą proporcję, czy doskonałość, w postępowaniu?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2016, 09:28:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #472 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:15:13 pm »
Po namyśle uważam, że albo Petroniusz się mylił, albo to jest racjonalnie nierozstrzygalne (podług współczesnych kryterów racjonalności).
Och, jak mi opinii Mistrza brakuje w tym sporze...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #473 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:20:50 pm »
Załóżmy, na użytek, że Mona Lisa jako obraz jest piękna, i że to piękno obrazu jest uznawane praktycznie przez wszystkich (przysłowiowe 99,99%) ludzi. Jakie teoretyczne okoliczności mogłyby sprawić, że owo dzieło dV niektórzy ludzie uznawaliby jednak za zło?
R.
Zakładając powyższe, można założyć, że dla części ludzi kobieta w takim stroju wykoleja chłopców i kieruje ich ku rozpuście.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #474 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:22:34 pm »
albo Petroniusz się mylił, albo to jest racjonalnie nierozstrzygalne (podług współczesnych kryterów racjonalności).

Petroniusz jako fikcyjny (bo wszak sienkiewiczowski, nie historyczny, to mówił), nie mógł mieć racji, ani mylić się, bo go nie było ;). A poza tym... z kontekstu wynika, że trochę się wygłupiał przed ponurym i zatroskanym Winicjuszem, popisując się sofistyką (co sam nadmienił) by go - współcześnie mówiąc - wyluzować nieco. Czyli niekoniecznie brałbym to b. serio. (Zwł., że ja - wyskakując z tym Petroniuszem - też żartowałem 8).)

można założyć, że dla części ludzi kobieta w takim stroju wykoleja chłopców i kieruje ich ku rozpuście.

Wiedziałem, że od islamistów nie uciekniemy ;),
« Ostatnia zmiana: Stycznia 15, 2016, 11:24:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #475 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:23:37 pm »
Skoro tak, to masz to, co przed chwilą dostałem od Panny Basieńki:

Nie przewidział mistrz Gałczyński
kiedy pisał dla rodaków,
że nam nocna Polska będzie
a nie tylko miasto Kraków...
Że nie trzeba już fiakrowi
błyskać w oczy żadną broszką
by się wszystko działo w nocy.
I nie tylko to z dorożką.

Nocne sejmy i senaty,
głosowania i debaty,
nominacje, odwołania,
sędziów w noc zaprzysięgania...
Wejścia w domy oraz w biura,
słowem : nocna awantura.
Nic przy słońcu, wszystko w mroku...
I tak równo - krok po kroku.
Kiepski wynik głosowania-
to powtórzmy! Kto nam wzbrania!
Niczym w filmie "Sami swoi" :
sprawiedliwość przy nas stoi.
Prawo sami stanowimy!
Teraz, kuźwa, my rządzimy!

Lepszy Polak, gorszy Polak....
Do pochówku od przedszkola
kategorie są w narodzie.
Kiedyś już to było w modzie
"P" lub gwiazda na ubraniach...
Zróbmy tak, kto nam zabrania.
Tak czy tak się przegłosuje
jak coś komuś nie pasuje....

A tym czasem w Europie
PiS pod Polską dołki kopie;
Gość z resortu od obrony
plecie głupstwa i androny:
F-16 do niczego,
(każdy może strzelać w niego-
brak systemu do obrony
z przodu, tyłu, z każdej strony!)
nasze czołgi kiepskie przecie,
muszą jeździć na "lawecie",
mamy takich lawet parę
ale wolne, ale stare....
I tak dalej i tak więcej...
Nic, brać tylko kałach w ręce
i zastrzelić tego gada!
Takie słowa to wszak zdrada!!!
Zaproszenie dla każdego
by w nas walić z byle czego!!!

Tylko "wuc" nie widzi tego!
Wszak nareszcie dopiął swego:
Jego rząd, sejm i prezydent
Co się tu przejmować wstydem.
Jego nawet jest i senat...
Że kwalifikacji nie ma?
Jak się przecie coś nie uda
zbierze Szydło oraz Duda.
A on- szczery patriota,
kopie rowy, głaszcze kota...
Wszak obiecał po wyborach,
że nadejdzie złota pora:
bez odwetu, nienawiści...
Żadnej zemsty i korzyści!
Sprawiedliwość oraz prawo!!!
A lud wołał :"brawo!! brawo!!"

By zakończyć dywagacje
na Gałczyńskim - jak z początku,
no bo chyba nie ma sensu
dłużej ciągnąć takich wątków
Zacytuję to , co znacie,
czyli wiersz "Skumbrie w tomacie":
"Skumbrie w tomacie, skumbrie w tomacie,
chcieliście Polski , no to ją macie..."
Aż tu na koniec " klasyk" dopowie:
"Ale nie take Polske, panowie!!!"
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #476 dnia: Stycznia 15, 2016, 09:34:39 pm »
Wiedziałem, że od islamistów nie uciekniemy ;),
E, niee, tego w ogóle nie miałem na myśli. To bym tak nie pisał, bo tu nie wchodzi w rachubę żadne przedstawienie kobiety. Remuszko podał takie hipotetyczne założenie, że ten obraz tak w ogóle podoba się znakomitej większości ludzi i ja w ramach tegoż założenia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #477 dnia: Stycznia 15, 2016, 10:35:13 pm »
Pan Prezydent w Narodowym Szaliku na trybunach! Zaraz będzie gratulował!! Na żywo!!! (PolsatSportHD)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #478 dnia: Stycznia 15, 2016, 11:42:56 pm »
Kanony piekna sa na ogol, plus-minus  jednolite dla jednego kregu kulturowego, albo nawet cwilzacyjnego. Roznice bardziej dotycza roznic pomiedzy kulturami/cywilizacjami. To samo dotyczy podstawowyh wartosci i stosunku do nich. Miedzy innymi dlatego multi-kulti nie moze dzialac i nie dziala.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #479 dnia: Stycznia 16, 2016, 12:15:45 am »
Koneczny?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki