Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Smok Eustachy

Strony: [1] 2 3 ... 145
1
DyLEMaty / Odp: Diuna i wizja przyszłości
« dnia: Dzisiaj o 12:17:22 am »
Termin realizm ma tu specyficzne znaczenie, którego nie rozumiecie.
;D ;D ;D
W takim znaczeniu ludzie używają. W znaczeniu wiarygodny. Nie poradzę na to nic.
2.
Bene Gesserit to literacko-filmowe pokazanie owego braku chęci.

2
DyLEMaty / Odp: Diuna i wizja przyszłości
« dnia: Marca 03, 2024, 09:37:49 pm »
W Oparach Diuny
Diuna cz. 2 to film dla mnie. Kreator i reżyser Denis Villeneuve kręci w ulubiony przeze mnie sposób, dlatego podoba mi się ten film, Przede wszystkim sposób kręcenia ma tu znaczenie, tempo i realizm. Termin realizm ma tu specyficzne znaczenie, którego nie rozumiecie. Niemniej jest on powszechnie używany i znaczy coś jak wiarygodność. Mamy zatem wiarygodną kreację świata, który nie jest aż taki za bardzo wiarygodny, o czym później. Dalej: praca kamery, kadrowanie, intelektualna praca przy tworzeniu poszczególnych kadrów, scenerii, i innych takich rzeczy. Muzyka i dźwięki. Faktycznie czasem nie wiadomo, czy to muzyka, czy słyszymy pracę maszyn. Na Gałęzi ma tu zupełną rację:

https://youtu.be/HaTsBqtfjwA?si=bIDb4JcdOAYJyMBc

Ma chłopak kłapane. My zaś jesteśmy na tej pustyni wśród jej mieszkańców. Przeżywamy ich niedole i bierzemy udział w dramatach. Mamy do czynienia z tragedią antyczną. Co do samej adaptacji książkowej Diuny (najsamprzód była książka Franka Herberta, potem inne książki i np. Gwiezdne Wojny Lucasa) to OK jest. Wbrew opiniom malkontentów wycięli to, co wyciąć było trzeba. Postacie, wątki, Gildię Nawigatorów. Nawigatorzy nie mają w Diunie nic konkretnego do roboty, dobrze więc, że ich nie ma. Jest za to sprawa Chani, o której później. Teraz kończę część bezspoilerową, chociaż nie wiem czemu. Diunę wydali wszak w 1965 roku i każdy miał czas się zapoznać. Ale żyjemy w ciężkich czasach, kiedy to masy obcują z wybitną literaturą, a rozmaici literaturoznawcy i -jak by to powiedzieć kulturalnie – poloniści nurzają się w odmętach grafomanii. Słuszną jest bowiem dykteryjka Red. Ziemkiewicza o Szymborskiej, która nie uwierzyła w istnienie Zajdla. Dlatego Diuna nie nadaje się do szkoły, bo nauczyciele nie mają pojęcia o literaturze. Dobra. Tera przechodzimy do świata rządzonego przez kobiety i narkomanów i zastanówmy się w świetle Imienia Róży nad kwestią fundamentalną:
SPOILER

O co tu chodzi w ogóle?
Chodzą słuchy, że Herbert, który sam zbyt normalny nie był (jak to geniusz), stworzył Diunę jako przestrogę przed fundamentalizmem religijnym i w ogóle. Tyle że ludzie tak nie odczytali jego dzieła bo mu nie wyszło. Tu mamy Umberto Eco i jego doktryna o interpretacji dzieła. Idzie to tak, że odbiorca sobie interpretuje i nie można dywagować o tym, co poeta ma na myśli. Autor może sobie myśleć co tam chce i niekoniecznie przełożyć precyzyjnie swe zamiary na papier, taśmę filmową, czy nawet wyśpiewać. Jest tak? Krzysztof M Maj nawija na tej temat, o czym była mowa przy okazji listy lektur:

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1355027,szkola-podstawowa-winna-uczyc-podstaw

I dla mnie bohater Diuny, Paul Atryda, zwany Usulem i Muad'Dibem nie był antybohaterem, tylko bohaterem. Herbert pisał dalsze książki, żeby to jakoś odkręcić, ale ja odpadłem już na początku Mesjasza Diuny. Przedstawiam dlatego garść obiektywnych okoliczności:
Planeta Diuna, czyli Arrakis ma kluczowe znaczenie dla Galaktyki, z uwagi na przyprawę (melanż, silne prochy). Aby zapewnić jej rdzennym mieszkańcom (Freemenom, zwanym w ułomnych tłumoczeniach Wolanami) wolność trzeba podbić wspomnianą Galaktykę. Przyprawa jest tak ważna, że opanowanie jedynego źródła jej pozyskania jest sprawą kluczową dla każdego. Więc albo my ich, albo oni nas.
Dalej mamy proroctwa, zaszczepiane przez żeński zakon (?) Bene Gesserit w celu bliżej niewiadomym. W filmie widać, że to one tak naprawdę rządzą i ich machinacje doprowadzają do katastrofy. I na końcu zaczynają się kłócić między sobą. Bardzo realistyczne przedstawienie. Typowe dla kobiet jest unikanie brania odpowiedzialności, więc nie biorą. Ale mają przemożny wpływ, jako prawdomówczynie, które wiedzą o wszystkim, bo słuchają każdej rozmowy. Żony, córki feudałów również są Bene Gesserit (dalej: BG) i są lojalne wobec owego zakonu, a nie ojców, mężów, etc. organów państwowych. Widać to i w pierwszej części, i w drugiej. Weźmy same knowania Irulany. Jessica się natomiast buntuje z miłości i to widać. Też realistyczny element, acz podobnie niezamierzony. Elementy rządów kobiet (matriarchatu) zostały tu celnie pokazane.
Szczytowym wykwitem knowań BG są proroctwa o pojawieniu się proroka, mesjasza itp. I tu mamy nawiązania do islamu. Ja jako liberał nie mam nic przeciw czerpaniu z islamu. Jest to jednak inna cywilizacja i `daje poczucie inności. Mamy jednak dosłowne określenia jak Mahdi, dżihad, które rażą swoją dosłownością. Jak widać aby zrozumieć Diunę trzeba czytać W Pustyni i w Puszczy. Jak przeczytałeś WPiP to wiesz, kto to Mahdi. A jak nie to nie. Ale nie to jest kluczowe:
Ustalmy najpierw kto ćpał? Ćpali mieszkańcy Diuny, Nawigatorzy, arystokracja… Czerwie tez ćpały.  Zauważyliście, że nie dało się odwołać ludzi, którzy mieszkali na Arrakis dłuższą chwilę? Bo uzależnili się oni od przyprawy i albo musiałeś im ją dostarczać, albo umarliby. Dlatego wyrzucenie Harkonnenów jest problematyczne. Padyszach też pewnie ćpał i dlatego jest za stary w filmie. Ale w sumie to co z tego wynika? Nic.
Ponieważ wszyscy ćpali więc mieli wizje przyszłości, więc mamy paradoks: widzieli przyszłość Kwisatz Haderacha (dalej: KH), więc stworzyli proroctwa o nim, które się zaczęły spełniać. Paul wlazł na wielkiego czerwia, który się pojawił, bo miał wizję, że się ma pojawić. Itp. itd. Paul zyskuje prorokowane zdolności KH. Wszystko to jest niejasne. Owszem Fremeni, którzy pełnią rolę Starszych, Mniej Wykształconych z Mniejszych Ośrodków, wymuszają pewne działania na nim, ale takie są realia. To jest takie niejasne i materialisty nie mają racji rzucając się tutaj.
Fremeni mają być krytyką fanatyzmu i religianctwa ale z drugiej strony mamy przedstawicieli ateizmu i materializmu czyli Harkonnenów. I oni są jednak gorsi, bo są pokazani jako mordercy, sadyści itp. Reżim, który toleruje taką degenerację musi upaść i to jest poważna przestroga obecnie. Harkonnenowie są pokazani świetnie, Raban okazuje się mocny w ucieczkach, a ten młody jest walnięty jeszcze bardziej niż stary baron. I ich pląsy w czarno-białej dwubarwnej scenerii czarnego słońca… Batista  gra doskonale i będę wam musiał zwrócić uwagę na jego walki:
https://youtu.be/EeTMkRKqmkw?si=JsH748fewe16PhEZ

Chani
Kreacja Chani, granej przez Zendaye budzi spore kontrowersje. Ma tu rację Czerw Fantastyczny:
https://youtu.be/H71r7HIjYcI?si=yu2lqN0vSLnSpbPw
który wywodzi, że zrobili z Chani silną, dzielną niezależną. Faktycznie co chwilę fika ona, nie akceptuje niczego, zachowuje się bez sensu. Jest poważnie zepsuta w porównaniu z książką. W książce istnieje instytucje konkubinatu i Paul ożenił się z Irulaną politycznie, ale Chani była jego konkubiną. Dobrze pamiętam? Czy obyczaje fremeńskie były wzorowane na islamie i kilka żon można mieć? Panuje tam silny patriarchalizm i Paul dostaje żonę i dzieci po Dżamisie, którego zabija. Nie mam ochoty jeszcze raz czytać Diuny, żeby wyłapać takie niuanse. Ale patriarchalizm Fremenów jest starannie ukrywany przed widzem. Jak widzę walka tu trwa o interpretację pojedynczej sceny. Jeśli chcą kręcić Mesjasza Diuny to muszą Chani anulować i sprowadzić do poziomu książkowego. Dadzą radę?
Pomijam w tym momencie lewaków, narzekających na biały mesjanizm u ludów, na polityczny wydźwięk, oni żyją w swoim świecie.
My zaś mamy dzieło które trafiło na swój czas. Ludzie znużyli się blockbusterką spod znaku Marvela, DC, może czas zmienić repertuar?

4
Lemosfera / Odp: Mistrz Lem a s-f
« dnia: Lutego 26, 2024, 11:06:54 pm »
Co ten człowiek pierniczy:
https://youtu.be/xrAHyBIXeEw?si=AN1WPo66Uk4729Xz&t=357
O ja cię nie mogę.
No ni ma pojęcia.

5
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Lutego 25, 2024, 06:38:11 pm »

7
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Lutego 25, 2024, 05:48:12 pm »
Polskie lasy przestały przyswajać CO2.
Ale ja nie o tym. Otóż poleciała cała korekta:
https://twitter.com/donald_PL_/status/1761098885123002486

8
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Lutego 22, 2024, 01:00:04 am »
https://twitter.com/ma_golinska/status/1760028508666159336
Sytuacja się zmienia z godziny na godzinę.

9
Hyde Park / Pańcia versus Jaki
« dnia: Lutego 21, 2024, 11:17:05 pm »
W zaistniałej sytuacji pańcia nie potrafiła dostosować się do zmienionej sytuacji. Skoro Jaki ma swoje nagranie i je puści to akcja się nie uda, bo publika pozna prawdziwą wersję. Swoją drogą mamy tu pierwszy przypadek wykorzystania zmienionej sytuacji: już nie tylko wywiadujący ma dostęp do mediów, ale i wywiadowany ma i publikuje u siebie swoją wersję, która obnaża. Mogą powstać dwie wersje tej samej rozmowy różniące się o 100%, bo każdy przytnie po swojemu. Ale i cała TVN zdecydowała się puścić swój materiał, mając świadomość, że Jaki puści swoją wersję. Jest to głupota najwyższej klasy, uzasadniona tylko zaszłościami historycznymi: Walter został namaszczony przez samego Urbana, a TVN przez Michnika.
Pańcia widząc kamerę Jakiego powinna odpuścić i zacząć zachowywać się w sposób cywilizowany. Nie jest jednak do tego zdolna. Zacznijmy od samego pytania: czy jest Jakiemu wstyd? Jest to pytanie zamknięte, a odpowiedzią na pytanie zamknięte jest tak albo nie. Na ogół. I wywiad powinien wyglądać tak:
Pytanie: czy wstyd?
Odpowiedź: nie.
I koniec. Pytanie otwarte powinno być zadane, ale też nie takie, na które odpowiedź wymaga półgodzinnej diatryby. Wtedy też nie jest dobrze. Tu są jakieś zasady przedstawiane:
https://dzialasz.ceo.org.pl/node/211
https://www.studocu.com/pl/document/uniwersytet-opolski/konteksty-pomocy-psychologicznej/reguly-budowania-pytan/14262837
http://e-future.orzesze.pl/pliki/wq/13_jak_przygotowac_i_przeprowadzic_wywiad.pdf

Teoria wywiadologii nie podaje oficjalnie takiego celu wywiadu: zohydzenie osobo wywiadowanej, ale jak widać nie przeszkadza ten brak praktyce. I tu pytania zamknięte spełniają funkcje swą.
II
Ja też zalajkowałem inkryminowany spot, dlatego warstwa merytoryczna budzi moje zainteresowanie. I od tego owa przesłuchująca powinna zacząć. Przypominam problemy są tu takie:
1. Spot PO jej nie przeszkadza, akceptuje przez to taką formę wypowiedzi.
2. Przyczyny jej alergii naprawdę.

https://youtu.be/tJn7gjkKjIc?si=jGDrJflPIWJhB90q
PS: nie dostałem 300 000 od PO jak Morales przeto ich nie popieram.

10
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Lutego 17, 2024, 06:06:24 pm »
Podsumowanie serialowe 2023 roku (moje)

I Nagroda specjalna za film roku.

Godzilla Minus One

II. Najlepszy odcinek serialowy.

1. Star Trek Strange New Worlds - Subspace Rhapsody

Dziwne Nowe Światy, KOSMICZNA RAPSODIA

Sezon 02, odcinek 09
https://youtu.be/2Ox5ZmAHaHc?si=1Kw_0HXnNFpi6NRr

2. Star Wars Ahsoka, Shadow Warrior
Wojownik cienia
Sezon 01, odcinek 05

3. Star Trek Strange New Worlds Those Old Scientists
Dziwne Nowe Światy, CI STARZY NAUKOWCY
sezon 02, odcinek 07

III Rozczarowanie roku

Wiedźmin 3 sezon. O ja cię nie mogę. Co to za porażka jest, ogarokaraczan, postacie bez właściwości, ała. 1/10/.

Zestawienie zasadnicze:

1 Miejsce: One Piece sezon 1.

Miejsce drugie: Mandalorianin sezon 03.

Miejsce trzecie:SNW sezon 2. Dziwne Nowe Światy

Miejsce 4: Ahsoka, sezon 1

5. Legenda Vox Machiny s02

6. Star Trek Picard s03.

7. Loki sezon 2.

8. Monarch: Dziedzictwo Potworów.

9. Silos s01.

10 Gen V

I jedyny serial zdecydowanie pod kreską:
Wiedźmin
https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1361251,podsumowanie-serialowe-2023-roku

11
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Lutego 14, 2024, 12:26:26 am »
Jak najłatwiej zmniejszyć emisję CO2 w UE o 90%?
Zmniejszając powierzchnię UE o  90%

12
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Lutego 11, 2024, 02:32:30 am »
Dlaczego CPK wyszło dopiero teraz? Bo to jest temat który łamie podziały, dlatego PiS nie był zainteresowany. Rozszerzenie bazy wyborczej budzi bowiem w tej formacji głęboką niechęć. Ale nie o CPK będę pisał a o elektoracie, który istnieje. Oto Krzysztof Stanowski założył se na Youtube Kanał Zero, gdzie odbyła się debata o CPK. Lży tam też ów Stanowski tradycyjne telewizje i Miszczaka w szczególności, dlatego jest podejrzewany o bycie nowym projektem telewizyjnym zapowiadanym przez Kaczyńskiego. Nie o tym chciałem jednak pisać: otóż audycja owa jest przykładem subtelnego działania, niezgodnego ze standardami PiS: efekt jest osiągnięty przez dobór właściwej formy przekazu: debata o nieograniczonej długości, w której precyzyjnie dobrana grupa dyskutantów może przedstawić swe racje. CPK jest projektem którego wyczerpujące omówienie musiało skończyć się porażką krytykantów. A nie o to chodzi pisiorom. Experci reżimowi skompromitowali się przy okazji, gdyż nie przyszli w ogóle, bo nie ma audytu, który się nie zaczął. Tak się robi propagandę: efekt końcowy osiągają poprzez dobór rozmówców, formy, tematu itp. I prowadzących, którzy prowadzili dyskusję.

13
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Lutego 08, 2024, 01:50:40 am »
Tymczasem ciufcia:

14
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Lutego 01, 2024, 03:37:43 am »
Dzieją się rzeczy ciekawsze. Oto Judasz umywa ręce:
https://twitter.com/patrykmichalski/status/1752752856862523604
Pani o dziwnym nieco nazwisku Zofia Malisz-Razem przykleja się do Kanału Zero - Stanowskiego że nie ma. Konkretnie to nie ma kobiet. Ale Stanowski startuje dopiero dziś o 20.
https://twitter.com/zofia_malisz/status/1752329717363962242

Dymek ma inne zdanie, ponadto nosi krawat. Sytuacja jest rozwojowa.
Zapomniałem dodać apoteozę fliperów:
https://twitter.com/JanMencwel/status/1752615839352619071
Niedola rentierów przeraża.

Orlinski udawał, że jest za Brzeską. Stracił pozycję czołowego thinktanka lewicy na rzecz 2 Lewych Rąk. Zresztą jak pisałem, że jest czołowy thinktank to myślał, że se robię jaja. A ja na poważnie pisałem. Co za nieogar.

15
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Stycznia 29, 2024, 02:04:15 am »
 Günther von Kluge z 4 armią szedł od zachodu.
Nie muszę opisać występków Bodnara bo sam je opisał przed trybunałem wywodząc, że zmiany w TVP to tylko ustawą. I sąd odmawiając wpisu Sienkiewiczowi przepisuje wywody Bodnara.
Dlatego przekonany byłem, ze min. Bodnar szedł do Krajowej aby wyznać i domagać się ukarania. Ale nie. Poszedł robić blitzkrieg, który ugrzązł przed drzwiami gabinetu Prokuratora Krajowego. Jacyś goście stamtąd powiedzieli, że nie otworzą i się skończyło. Nawet siekiery nie zabrał ze sobą, żeby rąbać. Z kolei tamci nie zrobili zapadni.
A musiał to zrobić, aby powstrzymać stawianie zarzutów pani notariusz, która jest w Ameryce Południowej (rzekomo). Ale nie musi być tylko w Ameryce, bo jednocześnie może być taż w Dubaju. Możecie sobie dorobić pisząc ekspertyzy, że Sienkiewicz używał napędu WARP i zakrzywiał przestrzeń i stąd te jego fluktuacje czasoprzestrzenne.

Strony: [1] 2 3 ... 145