Autor Wątek: Stan wojenny i okolice  (Przeczytany 152424 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #285 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:02:36 pm »
Nie wiedziałem, żeś Ty taki idealista... 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #286 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:07:04 pm »
To teraz już wiesz, oczekuję propozycji.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #287 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:25:39 pm »
Po 35 latach fakstycznie, pora na nabiał z wojny...
Pamiętam, jak w sześćdziesiątych latach - 20 lat po drugowojennej hekatombie - kursowały dowcipy o Oświęcimiu. Młodzieży wyjaśniam, że za Gomułki nie istniał żaden Auszwic.
R.

pjes: a propos młodzieży, wie ktoś, czy Ola żyje?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #288 dnia: Grudnia 07, 2016, 11:35:46 pm »
Strona (Forum w szczególności) kolejny raz źle działa.
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #289 dnia: Grudnia 08, 2016, 12:06:19 am »
Melduję, że żyję. Ale wydaje mi się, że w świecie prostopadłym.  :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #290 dnia: Grudnia 08, 2016, 12:40:05 am »
@maziek

Jesteś pewien, że oczekujesz? Bo, jakby co, to złożę taką nie do odrzucenia ::).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #291 dnia: Grudnia 08, 2016, 11:35:35 pm »
wysłałem do redakcji, ale zobaczymy, czy się ukaże:

Vox populi...

Stosunek do stanu wojennego będzie dzielił Polaków do końca ich życia.
Przez ostatnie ponad ćwierć wieku w polityce i w mediach nie gloryfikowano stanu wojennego. Było dokładnie na odwrót. Sejm i Senat uchwaliły potępiające rezolucje, a prasa, radio i telewizja nie zostawiły suchej nitki. Dlatego wysoce znamienne są wyniki wszystkich, ale to absolutnie wszystkich ankiet z lat 2010-16, w których pytano zwykłych ludzi o stosunek do tej dziejowej decyzji. Zajmuję się socjometrią zawodowo i wiem, co mówię.
Jak to konkretnie wygląda? Naprzód popatrzmy na ogłoszone przedwczoraj wyniki sondażu, o którym dziwnie cicho w mediach. Autorem badania był CBOS, a przeprowadzono je w dniach 4–13 listopada 2016 roku na liczącej 1019 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, metodą rozmów bezpośrednich twarzą w twarz. Pytanie brzmiało (cytuję, bo to ważne szczegóły): Jak z perspektywy minionych lat ocenia Pan(i) decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego w naszym kraju? Możliwe odpowiedzi wraz z procentowymi konkretami: (była to decyzja) zdecydowanie słuszna – 9%, raczej słuszna – 32%, raczej niesłuszna – 20%, zdecydowanie niesłuszna – 15%, trudno powiedzieć – 24%.  Podkreślę z naciskiem, że nie są to opinie elit politycznych ani wybranych środowisk, tylko uśrednionego przeciętnego polskiego obywatela.
CBOS konkluduje, że „dwadzieścia lat temu ponad połowa Rodaków (w sumie 54%) była przekonana o słuszności tej decyzji, a mniej niż jeden na trzech (30%) był przeciwnego zdania. Obecnie dwie piąte badanych (41%) są skłonne przyznać, że był to krok uzasadniony, a jedna trzecia (35%) ocenia go źle. Odsetek osób wstrzymujących się od oceny wciąż pozostaje podobny, na poziomie około jednej czwartej”.
Raport z tego arcyciekawego badania liczy, wraz z detalicznymi tabelami, bite szesnaście stron formatu A-4 i gorąco zachęcam czytelników do zajrzenia na stronę CBOS, gdzie wyniki sondażu wkrótce się pojawią, a może już wiszą. Ja natomiast wybrałem dla Państwa aspekt dla mnie osobiście najważniejszy: generalne opinie o stanie wojennym tych ludzi, którzy stan wojenny przeżyli świadomie.
Otóż jeśli do rachuby weźmiemy tylko tych obywateli, którzy w 1981 roku byli przynajmniej starszymi nastolatkami, oraz jeśli pominiemy niezdecydowanych („trudno powiedzieć”) – otrzymujemy (przypomnę, w listopadzie 2016!) sumaryczny rozkład 3 : 2. Tak uważają dzisiejsi 45-65-latkowie.
Jest to rezultat raczej ostateczny, gdyż te opinie nie zmieniają się od dobrych kilkunastu lat. Poprzez edukację można wpływać na poglądy milionów dzieci i młodzieży, lecz raczej trudno spodziewać się, by swój punkt widzenia zmieniły miliony dorosłych, zwłaszcza starszych.
Byłbym wdzięczny czytelnikom za podpowiedź, co jest przyczyną tego zastygłego 3 : 2?
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #292 dnia: Grudnia 13, 2016, 11:36:05 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #293 dnia: Grudnia 14, 2016, 12:35:04 pm »
Ładnie piszesz ale to co się dzieje w Polsce jest żenujące. Dyskurs prowadzony przez elity polityczne jest na poziomie ty ch... a ty k... . Nic to nie ma wspólnego z historią ani prawdą i nic dobrego z tego nie wynika poza tym, że na początku staliśmy po kostki w g... a teraz się zanurzamy. Użyłem kiedyś porównania bardzo niesmacznego, że Polska jest jak d... i te dwie połówki narodu nigdy się nie zejdą, bo co je zajmuje najbardziej to cuchnący rów pośrodku, z którego od czasu do czasu strzyka rzadkim g... . I coraz to jaśniej widzę, że jaki naród, takie elity.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #294 dnia: Grudnia 14, 2016, 01:10:38 pm »
Przez wzgląd na mą wrażliwość wisceralną oraz potęgę mej imaginacji, nie przytaczaj więcej, proszę, tego porównania, nawet jeśli jest genialnie arcytrafne.
Główne Podziały Narodowe:
1. Dlaczego stosunek do Rosji mamy inny niż do pozostałych zaborców, a zwłaszcza do ludobójczych Niemców?
2. Powstanie Warszawskie
3. Stan wojenny
4. Okrągły Stół
5. Katastrofa smoleńska

Jest jeszcze cóś?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #295 dnia: Grudnia 14, 2016, 02:30:02 pm »
Dobrze (co do Twoich flaczków).

Co do istoty punkty 2-3 nie są podziałem jako takim - wszystkie znaczące cokolwiek siły polityczne w Polsce głoszą zdecydowanie, że PW było bezwarunkowo dobre, a stan wojenny był zły.  Podobnie jest ze stosunkiem do Rosji (Rosja jest zasadniczo zła) - jedynie występuje tu większe stopniowanie przymiotnika, niż w punktach 2-3.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #296 dnia: Grudnia 14, 2016, 02:38:56 pm »
Mnię chodzi nie o ELYTY, lecz o Naród, bo to un wybrał PiŚ i Dudę, a nie PO i Komora.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #297 dnia: Grudnia 14, 2016, 02:58:22 pm »
Są jakieś badania nt. postrzegania przez naród PW (i pozostałych punktów)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #298 dnia: Grudnia 14, 2016, 05:17:27 pm »
Na moją pamięć - są. Musiałbym o konkrety popytać. Ale pamiętam, że są. Dasz osiem złotych za jedno? Bardzo porządne opracowanie, takie jak to, co Ci parę dni temu posłałem.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Stan wojenny i okolice
« Odpowiedź #299 dnia: Grudnia 14, 2016, 08:46:04 pm »
Dawaj, płacę. Za postrzeganie przez naród PW i OS.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).