Autor Wątek: Omnipotencja czyli wzór na wszystko  (Przeczytany 28417 razy)

Deckert

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #45 dnia: Maja 24, 2006, 01:44:02 pm »
Cytuj
Kolejnym podobieństwem wskazującym na możliwość istnienia uniwersalnego wzoru, jest zestawienie pojedynczego człowieka z całą populacją. Mówi się czasem że społeczeństwo jest jak jeden organizm posiadający wielojednojaką świadomość np. Prymitywne zachowania tłumu w stanie zagrożenia.


Jakoś nie pasuje mi ten przykład. Jest zbyt daleko idący.

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #46 dnia: Maja 24, 2006, 01:57:48 pm »
Jak wszystkie prawie wywody w tym wątku.

TYTAN

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #47 dnia: Maja 31, 2006, 11:25:33 am »
Może trochę z innej beczki, bezpośrednio nie jest to żaden dowód na istnienie wzoru na wszystko bo jednak trzeba przyznać że upieranie się przy twierdzeniu że takowy istnieje jest podobne do próby udowodnienia istnienia Boga ( istnieją osoby pewne istnienia Boga pomimo jakich kolwiek argumentów, na tym opiera się wiara).
Mój wywód nie jest jednak bezgraniczną wiarą, ale jedynie otwartym wątkiem. Mam taką jedną myśl która, mówiąc metaforycznie jest obszarem w którym Mój statek kosmiczny doznaje nieprzewidywalnych awarii, mianowicie jest to wyobrażenie wszechświata jako całości, otóż nie potrafię pojąć tego tworu inaczej niż jako modelu matematycznego albo inaczej jakiegoś kawałka materii umieszczonego w nicości. Moje wyobrażenie jest umiejscowione w mojej głowie natomiast nie wiem gdzie jest umiejscowiony przedmiot tego wyobrażenia jako całość (chyba można użyć słowa całość w odniesieniu do wszechświata?). I dodam tutaj że nie jest to żadne romantyczne wzdychanie  ani pozytywny imperatyw kategoryczny empirii naukowej ale raczej jakaś dziwna komplikacja.

Terminus

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #48 dnia: Maja 31, 2006, 12:37:04 pm »
Ja niestety, co sprawia mi pewną przykrość, po prostu Cię nie rozumiem. Tzn. nie chodzi o to, że nie rozumiem Twoich aspiracji czy celów, ja po prostu nie rozumiem nic z tego, co piszesz.  Więc nie mogę Ci pomóc. Może innym się uda.

Deckert

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #49 dnia: Maja 31, 2006, 01:36:31 pm »
TYTAN

Proponuję abyś łatwiej pisał. Jeśli jesteś zwolennikiem świata o matematycznych podstawach to pamiętaj, że wszystko powinno być prosto formułowane.

Co się da powiedzieć, da się jasno powiedzieć. (L. Wittgenstein, Tractatus logico-philosophicus)

ok... napisałem to nieco żartobliwie, więc się przypadkiem nie obraź.

Pamiętaj o tym, że wielu już było takich co to myśleli, że świat jest zbudowany z reguł matematycznych. Rozumiem Cię, bo doszukiwanie się matematycznych zależności w świecie jest kuszące i z pewnością w pewnym zakresie daje pozytywne rezultaty. Ale nic ponad to.
Wygląda mi to na wiązanie nauki, jaką jest przecież matematyka, z mistyką. W ten sposób powstają tzw. pseudonauki typu numerologia czy chociażby modna ostatnio w Stanach kabalistyka.

Zalecałbym spore umiarkowanie w tego typu poglądach. Dla zabawy można sobie zawsze włączyć kanał telewizji kablowej pt: iTV i pooglądać sobie jak wszelkiej maści wróżki robią ludzi w konia posługując się wyliczeniami o dziwnych, żeby nie powiedzieć z palca wyssanych, zasadach....

CU
Deck

Luca

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #50 dnia: Maja 31, 2006, 08:16:18 pm »
Cytuj
TYTAN

Proponuję abyś łatwiej pisał. Jeśli jesteś zwolennikiem świata o matematycznych podstawach to pamiętaj, że wszystko powinno być prosto formułowane.

Co się da powiedzieć, da się jasno powiedzieć. (L. Wittgenstein, Tractatus logico-philosophicus)



Cholera. Teraz widzę, że niemal symultanicznie z Tobą (no, może raczej bezwiednie równolegle;]) użyłem tego cytatu z Wittgensteina w innym miejscu forum... Nieco tandetnie wyszło z mojej strony;-(

Deckert

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #51 dnia: Maja 31, 2006, 08:30:35 pm »
No problem. Cytaty są przecież od tego by z nich korzystać.

CU
Deck

TYTAN

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwca 01, 2006, 01:46:51 pm »
Czytając kiedyś Filozofie Przypadku uświadomiłem się we wniosku że wewnętrzna struktura słowa pisanego morze podlegać entropii tak jak rzecz materialna. Zjawisko entropii więc jeśli zostanie przedstawione w postaci wzoru to morze zostać zastosowane do wszystkich zjawisk materialnych tz. jest policzalne. Ludzki mózg również podlega entropii, myśl generowana przez mózg również podlega entropii tak jak podlega jej  sam efekt myślenia. Jest to przykład powtarzającej się zależności występującej na rożnych poziomach. Być może istnieje zależność która powtarza się wszędzie.

ANIEL-a

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwca 01, 2006, 10:53:14 pm »
Cytuj
Czytając kiedyś Filozofie Przypadku uświadomiłem się we wniosku że wewnętrzna struktura słowa pisanego morze podlegać entropii tak jak rzecz materialna.


Na Wielkiego Lema, co to znaczy??? Co to jest "wewnętrzna struktura słowa"?

Cytuj
Zjawisko entropii więc jeśli zostanie przedstawione w postaci wzoru to moze zostać zastosowane do wszystkich zjawisk materialnych tz. jest policzalne. Ludzki mózg również podlega entropii, myśl generowana przez mózg również podlega entropii tak jak podlega jej  sam efekt myślenia. Jest to przykład powtarzającej się zależności występującej na rożnych poziomach. Być może istnieje zależność która powtarza się wszędzie.


Zgodzę się, że entropia "da się zastosować" do wszystkiego, choć ja bym napisała raczej, że każdego i wszystko dopadnie... Czy jest policzalna dlatego, że dotyczy wszystkich zjawisk materialnych - bardzo wątpie. Entorpię jakiegoś nieożywionego układu zapewne da się policzyć i to dość łatwo, entopię układu żywego - raczej nie. Entropia myśli jako zjawisko fizyczne i policzalne - moim zdaniem nie istnieje - natomiast jako metafora jest bardzo dobre ;).

I wątpię tym bardziej, by akurat to zjawisko miało być nam specjalnie pomocne, raczej chyba przeszkadza :)




chmura.

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwca 01, 2006, 11:13:43 pm »
Cytuj
Na Wielkiego Lema, co to znaczy??? Co to jest "wewnętrzna struktura słowa"?

:)
ch.
...i Pan pomieszał im języki...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2006, 11:14:31 pm wysłana przez chmura. »

TYTAN

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwca 02, 2006, 11:52:49 am »
Wywnętrza struktura słowa pisanego pochodzi z ogólnej teorii literatury. Natomiast Entropia myśli staje sie wtedy gdy wymyślimy coś konkretnego np. wzór na wszystko a następnie po czasie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie jedynie fragmentarycznie peryferyjne obszary tego pomysłu które jak się nam wówczas wydaje pochodzą albo są spowinowacone z pierwotnym pomysłem. Myśl taka zostaje doświadczana czasem oraz energią w rożnej postaci, które to czynniki nie pozwalają jej na trwałe istnienie. Jeśli więc istnieje wzór na wszystko w postaci myśli ulegającej rozkładowi to musi uwzględniać entropie tak jak kod genetyczny zawiera informacje o śmierci ustroju. Wniosek z tego taki że im większy ładunek energetyczny tym większa żywotność. Przyznaję się na marginesie że to jest totalny kogel mogel naukowo fantastyczny. ::)

chmura.

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwca 02, 2006, 12:05:35 pm »
Cytuj
Entropia myśli staje sie wtedy gdy wymyślimy coś konkretnego np. wzór na wszystko a następnie po czasie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie jedynie fragmentarycznie peryferyjne obszary tego pomysłu które jak się nam wówczas wydaje pochodzą albo są spowinowacone z pierwotnym pomysłem.
Ty chciałes powiedzeć, że czasem zapominamy o różnych szczegółach, prawda, :)?
Cytuj
Myśl taka zostaje doświadczana czasem oraz energią w rożnej postaci, które to czynniki nie pozwalają jej na trwałe istnienie. Jeśli więc istnieje wzór na wszystko w postaci myśli ulegającej rozkładowi to musi uwzględniać entropie tak jak kod genetyczny zawiera informacje o śmierci ustroju. Wniosek z tego taki że im większy ładunek energetyczny tym większa żywotność.
mocne. jednak mam wątpliwości. no bo przyjaciółka chmury. ma rotweilera. i ten rotweiler, mimo że niewątpliwie ma bardzo duży "ładunek energetyczny" (strach podejść!), przez cały dzień lezy w kuchni pod stołem, udając trupa. zatem żywotny to on nie jest! a może ten rotweiler jest właśnie "doświadczony czasem oraz energią"? hm...
ch.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2006, 01:21:06 pm wysłana przez chmura. »

dzi

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwca 02, 2006, 12:06:32 pm »
Tytan: zaloze sie ze w "realu" szybko mowisz, mam racje? :)

TYTAN

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwca 02, 2006, 01:42:58 pm »
Chmura – Ten rotwailer jest niebywale oszczędny, zresztą kto go tam wie co on kombinuje, może udaje.
dzi – jak muszę to mówię (w realu)

ANIEL-a

  • Gość
Re: Omnipotencja czyli wzór na wszystko
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwca 02, 2006, 06:49:46 pm »
Cytuj
Wywnętrza struktura słowa pisanego pochodzi z ogólnej teorii literatury.


To mi nie wyjaśniania, co to znaczy ;) . No i z jakiej teorii literatury? Nie powiesz mi chyba, że z Markiewicza?