Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310180 razy)

Deckert

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 19, 2006, 11:47:03 am »
Cytuj
Slyszeliscie kiedys o demokracji? ;)


Tak, ktoś kiedyś mi o tym mówił.... fajna sprawa..  ;)


CU
Deck

dzi

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 19, 2006, 11:57:51 am »
Wiec skad sprzeciwy? ;)

Deckert

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 19, 2006, 12:25:31 pm »
To proste. Jestem przeciw, bo należę do mniejszości, która jak widać nie ma wpływu na decyzje na górze.

CU
Deck

Falcor

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 19, 2006, 01:23:42 pm »
Oceny z religii to ogólnie bardzo fajna sprawa. Najciekawsze mógłby być uzasadnienia danych ocen, np.:

2 - jego wiara odbiega od wzorców biblijnych. Za mało chwali Pana. Używa prezerwatyw.
5 - cytuje Biblię z pamięci. Składa dary z owiec. Uiszcza comiesięczny abonament tacowy.

Chciałbym też widzieć minę gościa który na maturze wylosowałby pytanie "Kim jest Bóg?"  ;D (w nawiasie dopisek - przedstaw zwięźle i konkretnie)

Chociaż tak ogólnie to chyba dobrze, że o religii i Bogu mówi się w szkołach. W końcu to bardzo ciekawe i istotne w życiu zagadnienie. Może trochę bardziej powinno się mówić o religiach ogólnie, a nie koncentrować się tylko na chrześcijaństwie. No i oceny z tego przedmiotu są bez sensu. Chyba lepiej byłoby sprowadzić to raczej do formy dysput filozoficznych. Tylko czy wtedy ktoś chodziłby na takie zajęcia?  :)

Deckert

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 19, 2006, 01:37:12 pm »
Cytuj
Chociaż tak ogólnie to chyba dobrze, że o religii i Bogu mówi się w szkołach. W końcu to bardzo ciekawe i istotne w życiu zagadnienie. Może trochę bardziej powinno się mówić o religiach ogólnie, a nie koncentrować się tylko na chrześcijaństwie. No i oceny z tego przedmiotu są bez sensu. Chyba lepiej byłoby sprowadzić to raczej do formy dysput filozoficznych. Tylko czy wtedy ktoś chodziłby na takie zajęcia?  :)


Ależ oczywiście Falcor, należy o tym mówić, ale jak sam zaznaczyłeś, w kontekście wszystkich religii.


CU
Deck

dzi

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 19, 2006, 01:43:57 pm »
Cytuj
To proste. Jestem przeciw, bo należę do mniejszości, która jak widać nie ma wpływu na decyzje na górze.

CU
Deck

1. wplyw masz taki ze zaglosowales (?) w wyborach i teraz Twoi przedstawiciele beda poprostu przeciwni tej propozycji
2. jesli jestes w mniejszosci i Twoi przedstawiciele zostana przeglosowani to na tym wlasnie polega demokracja i sie z tego cieszymy

no ciesz sie!

;D

Deckert

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 19, 2006, 01:50:07 pm »
HAHAHAHAHAHAH

Cieszę się!

;D


CU
Deck

Mieslaw

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 20, 2006, 01:45:42 pm »
Cytuj
5 - cytuje Biblię z pamięci. Składa dary z owiec. Uiszcza comiesięczny abonament tacowy.


O cytowaniu Biblii z pamięci było w książce "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina. Chodzi o szkółkę niedzielną:

"Gdy przyszło do wygłaszania wersetów biblijnych, żaden nie umiał ich dokładnie, trzeba było ich ciągnąć za język. Wreszcie każdy wystękał jakoś z biedą swoje i dostał w nagrodę maleńką niebieską karteczkę z cytatem z Pisma Świętego. Niebieska karteczka była zapłatą za wyrecytowanie dwóch wersetów. Dziesięć niebieskich odpowiadało jednej czerwonej i mogło być na nią wymienione; dziesięć czerwonych to była jedna żółta, za dziesięć żółtych otrzymywało się od dyrektora skromnie oprawioną biblię (jak na owe czasy wartą czterdzieści centów)."

Ale zgodzę się, że dziś system ocenienia z religii jest dość dziwny.

Terminus

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 20, 2006, 01:51:07 pm »
Tomek Sawyer kopie d***. Ale Huck Finn też gość ::)

Acheron

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 20, 2006, 11:08:03 pm »
Witam.
Mam na imie Miłosz i jestem tegorocznym maturzystą. Pisze prezentacje na temat "Wizje świata przyszłości na podstawie prozy Stanisława Lema" Wybrałem następujące utwory: "Solaris" "pokój na ziemi" "kongres futurologiczny". Bardzo prosze o jakąś pomoc bądź też porady czy pomysły jak to można zrobić.

Lostris

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #40 dnia: Stycznia 21, 2006, 10:17:56 am »
Cytuj
Witam.
Mam na imie Miłosz i jestem tegorocznym maturzystą. Pisze prezentacje na temat "Wizje świata przyszłości na podstawie prozy Stanisława Lema" Wybrałem następujące utwory: "Solaris" "pokój na ziemi" "kongres futurologiczny". Bardzo prosze o jakąś pomoc bądź też porady czy pomysły jak to można zrobić.



Na poczatek radze ci przeczytac ksiazki,  ;D
Nie zartuje  :D :D
Natomiast, jesli chodzi o maturalna prezentacje to nie popelnij tego samego bledu, ktory przydazyl sie pewnemu geniuszowi z Krolewskiej Akademii sw. Fernanda w Madrycie, nie udawadniaj wysokiej komsji egzaminacyjnej, ze jest niekompetentna, by oceniac twoja wiedze. On za to wylecial z uczelni. Zycze powodzenia i witam.

Acheron

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #41 dnia: Stycznia 21, 2006, 11:48:48 am »
tak sie składa, że przeczytałem "Solaris" i "Pokuj na Ziemi" chodziłó mi o to czy ktoś mógłby mi pomuc jakoś ugryźć ten temat.

Terminus

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 21, 2006, 12:26:01 pm »
Wydaje mi się, że Solaris nie jest tu najlepszym punktem oparcia. Zresztą omawialiśmy już to w tym wątku.

A jak to ugryźć, to już wymaga pomysłu, za który masz być oceniany ::)

dzi

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #43 dnia: Stycznia 21, 2006, 12:54:17 pm »
Acheron, jeszcze jedno. Jesli ktos pisze i ja widze ze pisze z bledami ortograficznymi to znaczy ze jest bardzo zle. U Ciebie widze ;)

ps: nie zaslaniaj sie papierkami bo to humanisci wierza ze orgografie zna sie w tajemniczy naturalny sposob, my, scislaki wiemy ze sie jej uczy, w bardziej lub mniej swiadomy sposob, wiec papierki sa dla nas slabymi przykrywkami






A wlasciwie moze w temacie bym cos odpowiedzial co?!
Temat mowi ze masz "wytlumaczyc" czy tam zaprezetowac jak widzial swiat przyszlosci Lem w swoich ksiazkach. Wyobraz sobie ze nie czytalem nic z Lema ani fantastyki generalnie, umiesz mi wyjasnic co przedstawia? A teraz wyobraz ze jest ktos kto zna i lubi s-f ale tez nie czytal Lema. Umiesz pokazac co takiego szczegolnego jest w tych opisywanych przez niego swiatach?

Tak w ogole to mi sie wydaje ze jeszcze coz z Pirxa by mozna bylo, nawet kilka opowiadan tylko. Bo prawda jest taka, ze lem wlasciwie nie opisuje swiata przyszlosci, tylko raczej opisuje przyszlosc opisujac ludzi w niej zyjacych i ich przezycia. Takie jest moje zdanie przynajmniej... A jakie jest Twoje?

Terminus

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #44 dnia: Stycznia 21, 2006, 02:19:44 pm »
dzi weź pod uwagę, że Lemowi zdarzały się takie opisy we wcześniejszych książkach, tych socrealistycznych. Np. w Obłoku Magellana nie stroni od opisu upadku kapitalizmu, trymfu komunizmu itp. Może Acheron nie powinien o tym wspominać ::) (bowiem z prawdziwymi poglądami Lema nawet wtedy miało to niewiele wspólnego). Ale fakt faktem...