Autor Wątek: Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów  (Przeczytany 4842 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów
« dnia: Maja 22, 2014, 08:40:31 pm »
... a mówiąc po polsku Żyrafidów. W 2004 odkryto nową, małą kometę 209P/LINEAR. Kometa ta ma okres ok. 5 lat i 6 maja tego roku przeszła znów koło Słońca, wyrzucając z jądra materiał. Ziemia wejdzie w tę smugę 24 maja w sobotę. Niestety maksimum przewidywane jest koło godziny 9-tej rano naszego czasu, czyli grubo po wschodzie. Tym niemniej są to wyłącznie przewidywania modelarzy komputerowych (nikt jeszcze na pewno Żyrafida nie widział) - i jak to bywa wszystko może się zdarzyć, łącznie z tym, że nic się nie zdarzy oczywiście :) . Jednak będąc optymistą maksimum może być bardziej rozciągłe albo przesunięte względem przewidywań. Gdyby  komuś chciało się zarwać noc, to powinien nastawić budzik. Na cokolwiek można liczyć po godzinie 2-iej w nocy z piątku na sobotę, a świt uniemożliwi dalsze obserwacje ok. 3.30. Wschód Słońca będzie o 4.29.

Potencjalnie zjawiska mogą być bardzo widowiskowe. Jako że materiał jest świeży jest w nim sporo drobin większych od ziarnka piasku, a ponadto prędkość wejścia w atmosferę będzie wyjątkowo niska - tylko ok. 15 km/s, mały będzie także kąt wejścia. Może to zaowocować wyjątkowo pięknymi, długimi i jasnymi bolidami.

Instrukcje jakby co są tu: http://www.pkim.org/?q=pl%2Fcamelopardalidy2014 .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 25, 2014, 10:13:30 pm »
Dało się coś u nas zaobserwować?
Twoje kamerki coś złapały?:)
Tak przeglądam, ale same zapowiedzi - niczego postfactumowo...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 25, 2014, 10:48:18 pm »
Ogólnie można powiedzieć tak: wizerunkowo czy też medialnie lipa ale narodziny stały się faktem. Zapowiadana aktywność 100 czy 200 czy 400 zjawisk na godzinę kompletnie rozminęła się z rzeczywistością. Nowych meteorów było jak na lekarstwo, jeszcze dokładnie nie wiadomo ale raczej naście niż dziesiąt przez całą noc - i to noc na właściwej długości i szerokości geograficznej (konkretnie Ameryka Północna była faworyzowana w tym wypadku).

Nasza pracownia zorganizowała w związku z tym wyprawę do Kanady - ja nie pojechałem, ale moje najlepsze kamery tak :) . Siłą rzeczy tutaj zostałem prawie ślepy, z jedną najgorsza kamerą, co ją wstyd było dawać do Kanady, chyba, że do muzeum :) . W efekcie w Ontario nad jeziorem Huron zostały założone dwie stacje odległe o 100 km, każda po 7 rozmaitych kamer. Na razie danych z Kanady nie ma (koledzy właśnie lecą z powrotem przez Atlantyk) - ale z ich opisów wiadomo, że meteorów mało, ale za to tych kilkanaście, które przeleciały było niespotykanie pięknych - wolnych, jasnych i bardzo kolorowych, z rozpadem na końcu lotu.

Ja osobiście miałem wielkie szczęście bo pomimo, że z 4 została 1 kamera to udało mi się złapać bardzo jasne zjawisko - zarejestrowane także przez inne stacje i królujące na zdjęciach wrzucanych na serwisy astro, więc da się dobrze określić orbitę :) .



Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 26, 2014, 12:43:18 am »
Pod wrażeniem:)
To czekamy na te niezwykle piękne rozpady:)
Zwłaszcza jak to ze ślepej kamerki...;)
A z jaką prędkością wpada do nas taki bolid z Twojego filmiku? Z przewidywaną? Tą 15km/sss;))?

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 26, 2014, 09:52:22 am »
Na razie to nie wiadomo, ale generalnie wielkich różnic być nie może, drobiny poruszają się po orbicie komety plus/minus niewielki impuls, jakiego doznały, kiedy zostały wyrzucone przy przejściu koło Słońca. Prędkość orbitalna komety w miejscu przecięcia z orbitą Ziemi, złożona z prędkością Ziemi na orbicie daje taką teoretyczna wartość. Mój filmik jest baj we łej 3 razy zwolniony i 2 razy powiększony, więc ta prędkość jest nienaturalnie mała.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).