Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - miazo

Strony: [1] 2 3 ... 24
1
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Listopad 22, 2022, 03:29:19 pm »
Cytuj


[...] nie "brenspiritus", ale okowita [...] - tyle, że akurat "okowita" to z kolei zapożyczenie z łaciny (aqua vitae). Po naszemu to by chyba było po prostu "gorzała". Zresztą, jak zwał, tak zwał - na zdrowie! o_O

2
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwiec 24, 2022, 12:01:00 pm »
Cytuj
Moim zdaniem, biorąc pod uwagę warunki oświetlenia, pokazane na filmie Kaufmana, przeciętny kierowca, jako tako wyspany i patrzący przed siebie, prawie na pewno zobaczyłby Herzberg i jej rower z odległości minimum 60-57 metrów (Herzberg była już wtedy na pasie ruchu, po którym jechał samochód Ubera, czyli była na wprost przed kierowcą) i miałby co najmniej trzy sekundy na reakcję. Dość, żeby się zatrzymać albo ominąć Herzberg.

Masz rację (że też Ci się chciało tego szukać...). W tym świetle ten pierwotny film wygląda podejrzanie i moje wnioskowanie na jego podstawie (~2 sekundy na reakcję kierowcy) było błędne.

3
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwiec 23, 2022, 11:07:08 am »
A to akurat jest wspomniane w artykule - system najpierw zidentyfikował nie-wiadomo-co, później uznał, że to auto, a następnie, że rower. A i tak nic nie zrobił, bo reagowanie w takich sytuacjach "nagłych" było wyłączone (o ironio, ze względów bezpieczeństwa, by samochód nie zachowywał się "nienormalnie").

The recorded telemetry showed the system had detected Herzberg six seconds before the crash, and classified her first as an unknown object, then as a vehicle, and finally as a bicycle, each of which had a different predicted path according to the autonomy logic. 1.3 seconds prior to the impact, the system determined that emergency braking was required, which is normally performed by the vehicle operator. However, the system was not designed to alert the operator, and did not make an emergency stop on its own accord, as "emergency braking maneuvers are not enabled while the vehicle is under computer control, to reduce the potential for erratic vehicle behavior"

4
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwiec 22, 2022, 10:33:28 pm »
Na marginesie: ta historia nie jest nowa (ma już 4 lata), jest nawet o niej artykuł w Wikipedii: Death of Elaine Herzberg.

Odnośnie obliczeń: auto poruszało się z prędkością 69 kilometrów na godzinę, co oznacza, że w ciągu sekundy z tą prędkością pokonywało mniej więcej 19 metrów. 38 metrów w dwie sekundy. Ze względu na (nie)dokładność filmu ciężko wywnioskować ile czasu upływa pomiędzy pojawieniem się pieszego w polu widzenia a zderzeniem, ale jest to pomiędzy 1 a 2 sekundami. Myślę, że do tego momentu jesteśmy z grubsza zgodni, chociaż naciągasz fakty w swoją stronę (piszesz o prędkości 64 vs. 69, raczej o dystansie 35-40 vs. 29 (tyle by było dla 1.5 sekundy), drodze hamowania wynoszącej 21-27 metrów przy prędkości 70 km/h vs. 36 metrów przy prędkości 64 km/h). Wszystkie te czynniki się kumulują, ale przede wszystkim nie przemawia do mnie powoływanie się na tych "fachowców od bezpieczeństwa", bo przypuszczam, że wyniki ich badań były uzyskane w dość sterylnych warunkach przy założeniu (jest to wspomniane w części artykułu, której akurat nie cytujesz), że średni czas reakcji kierowcy to około 1 sekundy. Przypuszczam, że mówimy tu o osobie wypoczętej, prowadzącej pojazd za dnia, przy dobrych warunkach widoczności. Mając jako-takie doświadczenie własne w prowadzeniu auta także w nocy (staram się tego jednak unikać), po prostu w to nie wierzę - w takich warunkach po pierwsze wzrok męczy się bardzo szybko, po drugie - właśnie ze względu na dużo gorsze oświetlenie - raz po raz jest "oszukiwany" różnymi mijanymi kształtami, odblaskami, itp., które mózg ludzki zdecydowanie wolniej niż za dnia jest w stanie poprawnie rozpoznać. Dlatego też nie uważam, aby kierowca w sytuacji jak na filmie mógł istotnie lepiej zareagować. Może zdążyłby trochę zahamować, może trochę skręcić. Ale nie wiem, czy by to wystarczyło.

"Nagle wkracza" oznacza, że wychodzi z cienia i pojawia się na pasie, którym jedzie samochód, a nie widać jej wcześniej, jak "szła od lewej, przeszła przeciwległy pas".

Aha, i żeby była jasność: nie jest moją intencją obrona Ubera czy tego akurat kierowcy - uważam, że w tej sprawie są winni. Nie podoba mi się tylko ogólne negowanie skuteczności metod maszynowego rozpoznawania obrazu na podstawie jednego filmu kiepskiej jakości w popularnym serwisie internetowym.

5
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Czerwiec 21, 2022, 09:27:24 pm »
Cytuj
Kobiety z rowerem nie odróżnił od tła.
To jest fakt.

Nie przesadzajmy - czy w sytuacji, w której w nocy osoba ubrana na czarno nagle wkracza pod koła jadącego dość szybko samochodu człowiek poradziłby sobie lepiej?

6
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Kwiecień 07, 2022, 04:52:11 pm »
Podróż w czasie do roku 2006 - archiwalne nagranie programu 7 dni świat. Prowadzący wybrał dwa tematy do omówienia z gośćmi: Rosja oraz stosunki polsko-ukraińskie. Nadal aktualne.

7
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Kwiecień 05, 2022, 10:20:41 pm »
Męczący jesteś i nie chodzi tylko o nadużywanie pogrubień. Chwilę temu w innym wątku nie zrozumiałeś sformułowania "prać brudy", teraz czepiasz się "wiadomości z frontu", choć chyba oczywiste jest dla wszystkich, że każda wiadomość ma jakieś źródło i jest to po prostu skrót myślowy, który należy rozumieć jako "informacje, jakie docierają do nas z różnych źródeł na temat tego konfliktu". Wydaje mi się, że szkoda prądu na czepianie się każdego zwrotu czy wyrażenia i popełnianie na ten temat elaboratu.

Poza tym masz rację.

8
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Kwiecień 05, 2022, 07:44:41 am »
Uomatko... maziek nic takiego nie napisał odnośnie ostatnich okropnych doniesień z miejscowości pod Kijowem, zresztą już też to kilka razy wyjaśnił, gdyby ktoś (złóżmy to na karb emocji) nie pojął pierwszego wpisu - ja jego wypowiedź odebrałem jako uwagę natury ogólnej, aby po prostu wobec wiadomości z frontu zachować daleko posunięty sceptycyzm.

9
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 27, 2022, 09:43:21 pm »
Dzisiaj (dopiero) trafiłem na przerażająco trafny wywiad z Ołeksijem Arestowyczem z 2019 roku, w którym przewidział... a zresztą, zobaczcie sami: link.

10
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 18, 2022, 04:22:03 pm »
Odpowiedzi są tylko do dwóch pierwszych zagadek. Dla pocieszenia dodam, że jest tam też napisane, iż pierwsze zdjęcie zidentyfikowało poprawnie 14 osób, drugiego - nikt. o_O

11
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Marzec 18, 2022, 10:49:37 am »
Nie ma problema, przerzućta do "Rzeźby", jeśli łaska. Przepraszam za kłopot.

Niezależnie od miejsca, odpowiedzi na pytanie - byle nie ze strony ruskich trolli - jestem bardzo ciekaw.

12
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Marzec 17, 2022, 10:53:24 pm »
Przypadkowo przeglądając dzisiaj szpargały z dzieciństwa natrafiłem na kilka (dokładnie: 5) numerów czasopisma dla młodzieży pt. Fantazja, które wychodziło w latach 1991-1992 i wówczas jakoś mnie interesowało. A tam na ostatniej stronie przykuło moją uwagę zdjęcie z satelity. Był to konkurs dla czytelników pt. "Kolumbowie A. D. 1991", którego autorem był Stanisław Remuszko. Poza tym znalazłem też kilka jego artykułów wewnątrz numerów.

Gdyby ktoś miał ochotę zabawić się po latach w zgadywanie, skany wrzuciłem tutaj.

13
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Marzec 17, 2022, 10:08:56 pm »
Cytuj
Co nie przeszkadza niektórym mawiać "faszystowski reżim pisu"

Hmm, liv, a tak z ciekawości, Twoim zdaniem rządy PiS (nie mówiąc o rządach Putina) nie mają przynajmniej rysów faszyzmu?

Patrz np. czternaście wczesnych oznak faszyzmu (więcej tutaj):

1. Powerful and continuing expressions of nationalism.
2. Disdain for the importance of human rights.
3. Identification of enemies / scape-goats as a unifying cause.
4. The supremacy of the military / avid militarism.
5. Rampant sexism.
6. A controlled mass media.
7. Obsession with national security.
8. Religion and ruling elite tied together.
9. Power of corporations protected.
10. Power of labor suppressed or eliminated.
11. Disdain and suppression of intellectuals and the arts.
12. Obsession with crime and punishment.
13. Rampant cronyism and corruption.
14. Fraudulent elections.

Któregoś punktu obecna władza u nas w jakimś zakresie nie realizuje?

14
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 16, 2022, 10:48:59 am »
maźku, ale powiedz przynajmniej, że to dobra w sumie wiadomość, że się myliłeś (nie w kwestii samego wybuchu wojny, ale jej dotychczasowego przebiegu). Poza tym dodam od siebie, że bardzo szanuję to, gdy ktoś potrafi przyznać się do wcześniejszych błędnych przekonań czy wobrażeń. To trudna sztuka, zwłaszcza publicznie.

A wczoraj były Idy marcowe, niestety otoczenie Putina chyba przegapiło rocznicę.

15
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Marzec 12, 2022, 05:21:59 pm »
Znalazłem takie źródło: Attack On Europe: Documenting Equipment Losses During The 2022 Russian Invasion Of Ukraine, gdzie jest zbierana dokumentacja fotograficzna każdego straconego (tj. zniszczonego, uszkodzonego, opuszczonego, zdobytego) egzemplarza broni, czyli jest to jakby szacunek z dołu. Np. w tym momencie liczba straconych czołgów po stronie rosyjskiej to 193 wobec 362 szacowanych sztuk podawanych przez Ukraińskie Siły Zbrojne. Rzeczywista liczba jest pewnie gdzieś pomiędzy.

Strony: [1] 2 3 ... 24