Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551885 razy)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #765 dnia: Sierpnia 22, 2013, 09:37:57 pm »
Okej, H-9, ma Pan(i) u mnie plus:

Dziękuję  :)

A przy okazji mam pytanie właśnie do płci się odnoszące - dlaczego starsi użytkownicy na tym forum mają w swoim profilu male/female, a nowicjusze, jak ja, są bezpłciowi?  ???

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #766 dnia: Sierpnia 24, 2013, 09:15:55 pm »
Ja - nie wiem.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #767 dnia: Września 03, 2013, 03:38:09 pm »
Taka prosta zagadka na rozruszanie wątku:
Mamy dwa pokoje, A i B. W pokoju A są trzy przełączniki (takie on-off), w pokoju B żarówka.
Wiadomo, że dokładnie jeden z przełączników włącza/wyłącza żarówkę, pozostałe nie robią nic.
Jesteśmy w pokoju A. Wolno nam się do woli pobawić przełącznikami, później musimy przejść do pokoju B i powiedzieć, który pstryczek kontroluje żarówkę. Oczywiście, przebywając w pokoju A, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób obserwować żarówki.
Pytanie: jak stwierdzić, który przełącznik jest połączony z żarówką?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #768 dnia: Września 03, 2013, 04:22:56 pm »
Witaj Hal - pod brzoskiwniowym wrażeniem;) - czy dla żarówki potrzebny jakiś algorytm i matematyka? Bo ja mam autorską  (testowaną co wieczór)  metodę "na oparzenie"  8) ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #769 dnia: Września 03, 2013, 05:00:48 pm »
Witaj Hal - pod brzoskiwniowym wrażeniem;) - czy dla żarówki potrzebny jakiś algorytm i matematyka? Bo ja mam autorską  (testowaną co wieczór)  metodę "na oparzenie"  8) ;)
Wiedziałem, że ta zagadka będzie zbyt prosta  :)
Cały trick polega po prostu na zauważeniu, że żarówka może być nie tylko zapalona/zgaszona, ale i ciepła/zimna :)
Po tym spostrzeżeniu zagadka staje się wręcz trywialna.

No to nowa, trudniejsza:
Zły czarownik uwięził w zamku n krasnoludków w osobnych celach. Co jakiś czas losowo wybrany krasnoludek jest prowadzony do komnaty z dźwignią. Dźwignia może się znajdować w jednym z dwóch stanów (0 lub 1) a krasnoludkowi wolno zmienić jej stan (lub nie). Każdy z nich pamięta wszystkie swoje dotychczasowe wizyty w komnacie z dźwignią (i co z tą wajchą robił), ale nie ma pojęcia, ile razy były tam inne krasnoludki. Wiadomo, że istnieje pewien (nieznany) czas t, po którym każdy krasnoludek był w komnacie z dźwignią co najmniej raz. Po upływie 2t każdy był co najmniej 2 razy itd.
Jest tylko jeden sposób na uwolnienie krasnoludków - w czasie wizyty w pokoju z przełącznikiem powinien on powiedzieć, że wszyscy byli już tu co najmniej raz. Jeśli jednak okaże się to nieprawdą, wszyscy zginą.
Krasnoludki nie mogą się ze sobą w żaden sposób komunikować, jednak przed uwięzieniem wiedziały, jakiej próbie zostaną poddane i miały okazję obmyślić (wspólnie) strategię.
Są dwie wersje tej zagadki:
a) początkowe położenie dźwigni jest znane
b) początkowe położenie dźwigni jest nieznane
Więc, jaka jest strategia na uratowanie skrzatów? :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #770 dnia: Września 03, 2013, 06:03:53 pm »
Jeśli jest losowo prowadzony to nie można twierdzić, że jest taki okres, po którym na pewno wszyscy już byli.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #771 dnia: Września 03, 2013, 06:59:21 pm »
Jeśli jest losowo prowadzony to nie można twierdzić, że jest taki okres, po którym na pewno wszyscy już byli.
Tak, trochę niefortunnie się wyraziłem.
Chodziło mi po prostu o to, że krasnoludki są wybierane w dość dowolny sposób, ale mamy pewność, że prędzej czy później każdy będzie miał za sobą co najmniej jedną wizytę. A po kolejnym "prędzej czy później" co najmniej dwie. I tak dalej. Przy czym te "prędzej czy później" w sumie nie powinno być traktowane jako niezmienny okres, nie próbujcie mierzyć czasu t, nie tu tkwi rozwiązanie :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #772 dnia: Września 03, 2013, 07:10:29 pm »
Czy krasnoludki wiedziały przed uwięzieniem, ile krasnoludków zostanie uwięzionych itd.?
VOSBM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #773 dnia: Września 03, 2013, 08:09:26 pm »
Czy krasnoludki wiedziały przed uwięzieniem, ile krasnoludków zostanie uwięzionych itd.?
VOSBM

Tak. Mogły też wtedy swobodnie razem się naradzić.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #774 dnia: Września 03, 2013, 08:25:08 pm »
Czy ta zagadka jest na poważnie (ścisła), czy też chodzi o jakiś pomysł rodzaju że trzeba zatłuc złego czarownika i już?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #775 dnia: Września 03, 2013, 09:13:09 pm »
Czy ta zagadka jest na poważnie (ścisła), czy też chodzi o jakiś pomysł rodzaju że trzeba zatłuc złego czarownika i już?

Ta zagadka jest jak najbardziej ścisła, w przeciwieństwie do tej żarówki* :)

*To znaczy to o żarówce w sumie wiązało się z fizyką, więc też nauką ścisłą, ale wymagała czegoś więcej niż zostało powiedziane w treści. Krasnoludki natomiast są typową zagadką informatyczną.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #776 dnia: Września 03, 2013, 09:32:07 pm »
Nie wiem. Wydaje mi się, że rozwiązanie jest możliwe tylko wówczas, jeśli jest pewne, że w czasie t żaden krasnal nie będzie więcej niż raz. Wówczas kiedy któryś wejdzie drugi raz do komnaty to jest pewne, że każdy z nich był co najmniej raz - ale dźwignia wówczas nie ma znaczenia, więc pewnie nie zgadłem.

Z drugiej strony jeśli w czasie t każdy krasnal może być wzywany do komnaty dowolną ilość razy - to zadanie nie ma rozwiązania IMO.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #777 dnia: Września 03, 2013, 09:42:34 pm »
Nie wiem. Wydaje mi się, że rozwiązanie jest możliwe tylko wówczas, jeśli jest pewne, że w czasie t żaden krasnal nie będzie więcej niż raz. Wówczas kiedy któryś wejdzie drugi raz do komnaty to jest pewne, że każdy z nich był co najmniej raz - ale dźwignia wówczas nie ma znaczenia, więc pewnie nie zgadłem.

Z drugiej strony jeśli w czasie t każdy krasnal może być wzywany do komnaty dowolną ilość razy - to zadanie nie ma rozwiązania IMO.

Tak, w czasie t krasnal może być wzywany dowolną ilość razy, ale jeszcze raz zwracam uwagę, żeby nie traktować t jako stałej, te "okresy" mogą mieć równie dobrze różną (byle skończoną) długość. Przepraszam za niefortunne sformułowanie z pierwszego postu.
Rozwiązanie istnieje, przynajmniej dla wersji a, bo dla wersji b jeszcze nie wiem :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #778 dnia: Września 03, 2013, 10:03:15 pm »
Cały trick polega po prostu na zauważeniu, że żarówka może być nie tylko zapalona/zgaszona, ale i ciepła/zimna :)
Po tym spostrzeżeniu zagadka staje się wręcz trywialna.
...i dyskusyjna;) Jeśli to jedyne rozwiązanie:)
Co do krasnoludków: jeśli czas nie ma znaczenia, każdy krasnoludek może być losowany po kilka razy, to (ponumerowałam sobie ich, podzieliłam na parzystych i nieparzystych - dopasowałam do 0-1 położenia dźwigni, ale przy tych możliwościach to nic nie daje) chyba muszą sobie...te krasnale...rwać włosy z brody...i zostawiać koło dźwigni...ot, typowa zagadka informatyczna ??? ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

HAL 9000

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 158
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #779 dnia: Września 03, 2013, 10:27:27 pm »
Cały trick polega po prostu na zauważeniu, że żarówka może być nie tylko zapalona/zgaszona, ale i ciepła/zimna :)
Po tym spostrzeżeniu zagadka staje się wręcz trywialna.
...i dyskusyjna;) Jeśli to jedyne rozwiązanie:)
Co do krasnoludków: jeśli czas nie ma znaczenia, każdy krasnoludek może być losowany po kilka razy, to (ponumerowałam sobie ich, podzieliłam na parzystych i nieparzystych - dopasowałam do 0-1 położenia dźwigni, ale przy tych możliwościach to nic nie daje) chyba muszą sobie...te krasnale...rwać włosy z brody...i zostawiać koło dźwigni...ot, typowa zagadka informatyczna ??? ;)

Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że takie numery jak dotknięcie żarówki zamiast prostego spojrzenia czy świeci czy nie zawsze są dyskusyjne, z drugiej strony jednak uczą chyba nieszablonowego myślenia   :)
Przy krasnoludkach jednak takich sztuczek jak rwanie włosów nie ma, czas nie ma znaczenia.
Drobna podpowiedź: krasnale nie muszą postępować wszystkie tak samo, można przydzielić im różne role do wypełnienia.
A wyrywać włosy czasem by się chciało, jak trzeba coś informatycznego zrobić w grupie, czy to krasnoludków, czy kolegów-studentów. Pod tym względem zagadka jest nierealistyczna. Sparingi programowania zespołowego nauczyły mnie, że programowanie zespołowe najlepiej wychodzi w zespołach jednoosobowych  ;)