Polski > DyLEMaty

Eksploracja Kosmosu

<< < (355/355)

Q:
To proste - bo gdy o kwestiach o znaczeniu ogólnocywilizacyjnym mowa, mogę podziwiać nawet inicjatywy hitlerowców, czy te zaistniałe z rozkazu ex-stalinowca (którego podpis figuruje pod naprawdę strasznymi dokumentami) Chruszczowa. Poza tym, choć - oczywiście - najbardziej kibicuję dziś NASA, ESA i zaprzyjaźnionym z nimi agencjom, ucieszę się za każdym razem gdy poczują na plecach oddech rywali, bo to zmotywuje ich kierownictwa do wzmożenia wysiłków w wiadomym wyścigu. Choć wolałbym, by ci rywale byli bardziej cywilizowani (ergo: z sukcesów Indii cieszyć się łatwiej).

xetras:
W marcu, kwietniu były przygotowania.
Oto film po starcie:

(Który odbył się kilka miesięcy temu)
Czy były jakieś info 21.06.2023?

Sierpniowe resumé:
Projekt SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) – „Sterowalna i odzyskiwalna rakieta suborbitalna z silnikiem hybrydowym SF1000 bazującym na ekologicznych materiałach pędnych”, projekt dofinansowany w 80% w ramach programu PO IR 1.1.1. NCBR. Zakłada budowę komercyjnej rakiety suborbitalnej zdolnej do wynoszenia ładunku o masie 50 kg na wysokość minimum 100 km n.p.m.
https://kosmonauta.net/2023/08/podsumowanie-pierwszego-lotu-rakiety-perun/#google_vignette

Q:
Nawiasem: z jednym z ojców Kosmonauta.net gadam sobie ostatnio codziennie na phoenixowym discordzie. Tzn. gadam to za dużo powiedziane. Ciągnę za język, a potem czytam z rozdziawioną gębą. Opowiada b. ciekawe historie o swoim i kolegów wkładzie w eksplorację Próżni (i stratosfery) po polsku (o satelitarnym LEMie też coś było). Niestety, ze względu na zamkniętą strukturę serwerów D. nie da się tego zlinkować w sposób ogólnodostępny.

Q:
Kolejne znalezisko Webba ;):
https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Webb/Webb_finds_carbon_source_on_surface_of_Jupiter_s_moon_Europa

Jeszcze wyjdzie, że Clarke miał rację z tą Europą... 8)

Q:
Rocznicowe przypomnienie (smutnej) historii Łajki:
https://www.onet.pl/informacje/nowa-technika-wojskowa/66-rocznica-wystrzelenia-w-kosmos-psa-lajka/j92zrj9,30bc1058

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej