Autor Wątek: Rewolucja  (Przeczytany 32235 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 07, 2016, 10:20:20 am »
http://wyborcza.pl/magazyn/1,150176,19589864,kopneli-nam-w-stolik-dlaczego-lewica-nie-zyskuje-na-walce-z.html#TRwknd

Do ogródka wiadomoczyjego:

Zachodnia burżuazja nie miała innego wyjścia, jak zgodzić się na jakąś redystrybucję, bo alternatywą była rewolucja podobna do tego, co wydarzyło się w 1917 roku w Rosji. John Maynard Keynes przemyślał poglądy Lenina oraz przebieg rewolucji październikowej i wyciągnął jednoznaczne wnioski: albo postępowa reforma kapitalizmu, albo rewolucja i zamach na prawo własności. Keynes zrozumiał coś, co nie dociera do ekonomistów z zacięciem księgowych, którzy, jak Ryszard Petru, sądzą, że gwarantem społecznej stabilności jest zbilansowanie na zero w budżecie państwa rubryczek "ma" i "winien". I czego nie widzą często dzisiejsi obrońcy wolności oraz państwa prawa: że wyzysk i biedę można ignorować, nawet sankcjonować, ale tylko do czasu. W pewnym momencie skończy się to jakimś "kopnięciem w stolik". Obecny atak na ustrojowe filary państwa wspierają lub biernie tolerują ci, dla których państwo niewiele zrobiło...

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 07, 2016, 12:58:11 pm »
Ja 10/10 i co mi zrobisz. Ale często pytania są z czapy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 07, 2016, 02:19:23 pm »
Dostałem 10/10 przed Tobą, ale jestem o pokolenie starszy... Dumny i blady skopiiwałem linkę w przekonaniu, że ten wynik widoczny na ekranie (i odredakcyjne gratulacje) zobaczy każdy, kto kliknie. Lecz źle myślołech...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 07, 2016, 09:23:16 pm »
Maziek, nie wierzę że autor tej książki postawił wprost tezę, że po rewolucji rosyjskich chłopów spotkały same dobre rzeczy.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 07, 2016, 09:29:35 pm »
Panie Nexie, nie chcę się wcinać (już milknę), lecz tylko dodam, że tu chyba chodzi o BILANS dobra i zła?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 07, 2016, 09:33:37 pm »
Dobrze, wycofuję "same dobre rzeczy", bo nie to miałem na myśli, że nic złego się nie działo, tylko to, że przez pewien czas najbiedniejszym chłopom, których było najwięcej, znacznie się poprawiło. Gdyby ten cały NEP został utrzymany, to akurat chłopom byłoby całkiem dobrze, przynajmniej w dotychczas im znanej skali odniesienia. Tak to opisuje ów autor na zasadzie kontrastu, że ledwo odetchnęli i nieco się odpaśli to zaczęły się lata 30-te z wiadomymi powszechnie skutkami. Po prostu ten krótki czasokres zaraz po rewolucji do okrzepnięcia Stalina był zupełnie inny, nawet jeśli zawierał zalążki tego, co miało nastąpić.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 07, 2016, 10:13:59 pm »
Co do rewolucji, to mam wrażenie, że - upraszczając do prostactwa i siląc się na kulawe metafory - przypomina to sytuację z zadrą w palcu. Jeśli zadra tkwi i uwiera, i nie da się jej wyjąć (znaczy: jeśli istnieje jakiś poważny problem, a grupa rządząca nie chce - bądź nie jest w stanie - tego problemu naprawić, a czasem i nazwać, zauważyć... czyli nie zgodzę się ze Szpotańskim, że "najpierw są inteligenci", choć miło się go czyta), to zaczyna się robić ropa (znaczy: ferment rewolucyjny) i potem może być tak, że z ropą zadra błyskawicznie wypłynie i wszystko się pięknie zagoi, może być tak, że boleć zacznie nawet bardziej i może do tego dojdzie, że antybiotyki trzeba będzie brać. A może się z tego stanu ropnego i sepsa zrobić.
Przy tym i samo zjawisko, i wszystkie jego możliwe zakończenia zjawiskiem są naturalnym i - w pewnych okolicznościach - nieuniknionym.

Co do bilansu zaś... Proponowałbym chwilowo zostawić na boku Leninów ze Stalinami, przy których i o emocje łatwiej i o obiektywne dane trudniej (bo zestawiający je, na których dorobku bazować musimy, też są jakoś w ten - świeży jeszcze - ideologiczny spór zaplątani), a skupić się - jako na temacie bardziej neutralnym (choć też budzącym kontrowersje po dziś dzień) - na Rewolucji Francuskiej z tym, że widzianej odpowiednio szeroko - nie tylko przez pryzmat ilości ofiar terroru z jednej, a reformach ustrojowych z drugiej strony, ale też w kontekście zarówno dalszych konsekwencji tych reform (Kodeks Napoleona itd.), jak i przedrewolucyjnej rzeczywistości królestwa Burbonów (największa ilość ofiar klęsk głodu w ówczesnej Europie, choć poza sprawami ustrojowymi miały na to wpływ i naturalne kataklizmy).
Poza przywoływaniem, zaś, ścisłych danych będziemy zaś mogli nachylić się przy tym nad powieściami "Szuanie" i "Rok dziewięćdziesiąty trzeci", by zobaczyć jak Balzac i Hugo - nie byle jakie przecież łby o dobrym wyczuciu rzeczywistości społecznej swoich czasów - biedzili się usiłując ocenić bilans owych zdarzeń... (Ciekawe, zresztą, kiedy podobnych ocen doczekają się nowsze rewolucje?)
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2016, 10:29:59 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 07, 2016, 10:20:57 pm »
Sytuacja chłopów zaczęła się poprawiać od 1905 r, po reformach i zmianach w prawie. Stawiam na to, że rewolucja zaburzyla ten proces,  pomijając już masowe mordy i grabieze. Nie mówiąc o tym, że pomysł iż można poprawiać stan majątkowy biedniejszych poprzez mordy, grabieze i terror nieco tylko bogatszych może się urodzić tylko w głowie szaleńca, albo co gorsza komunisty, co w sumie na jedno wychodzi...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 07, 2016, 10:33:04 pm »
Zaraz, NEX, a reformy i zmiany w prawie po 1905 to skąd się wzięły? Same z siebie?

(BTW. czy nie przypomina trochę ten 1905 powstań chłopskich przed RF?)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 07, 2016, 10:44:08 pm »
Q mnie ubiegł.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 07, 2016, 10:47:11 pm »
Cóś pamiętam, że za komuny, chiba w podstawówce, mówili nam na lekcjach historii o jakowejś "rewolucji tysiąc dziewięćset piątego roku". Ale może to była zwykła propaganda świeżo poststalinowska?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 07, 2016, 11:31:50 pm »
Nie, no oczywiście że zaczęło się od strajków i rozruchow, ale w porównaniu do Pazdziernikowej to było nic i miało zupełnie inny charakter.  Ale co to ma do rzeczy?
Zmiany były wymuszone,  bo władza w Rosji była do d...y i nie zrobiła wcześniej tego co powinna.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 07, 2016, 11:44:55 pm »
Ale które zmiany: 1905 czy 1917?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 08, 2016, 12:25:32 am »
Zmiany władza carska zrobiła  w 1905, w 1917 to już była rewolucja i wojna domowa, inny rodzaj zmian.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 08, 2016, 01:11:35 am »
Zmiany 1905 niedostatecznie spełniały oczekiwania ludu?
Dobranoc :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )