Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 427081 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #465 dnia: Marca 20, 2016, 02:21:44 pm »
Uważasz, że uczyniona admonicja "Twej Pani Matki (duże litery)" była correct?
« Ostatnia zmiana: Marca 20, 2016, 02:24:00 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #466 dnia: Marca 20, 2016, 02:46:09 pm »
Panie, to była delikatna aluzja do subtelnego cienia sugestii admonicyjnej...
Ty jesteś spegazzini, diplotricha czy pudica?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #467 dnia: Marca 20, 2016, 02:53:08 pm »
Odpowiedz tak lub nie. Była correct, czy nie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #468 dnia: Marca 20, 2016, 09:06:28 pm »
Uważam, że z mojej strony wszystko było w porządku (correct, O'K).
Po drugie, są admonicje i admonicje. Zależy od wielu czynników okolicznościowo-kontekstowych: słowa, czyny, proporcjonalność, stopniowalność, długotrwałość, uporczywość, kolejnorazowość, kultura, cywilizacja, tradycja, moc ciosów zadawanych piąchą w twarz, ostrość i długość kosy wbijanej pod żebra, itp. Jeśli to była admonicja, i jeśli admonicje są, dla prostoty, w skali dziesięciostopniowej - to moja "admonicja" miała jedynkę, a może i zero?
R.
pjes: powyższe, przez zaniedbanie i nieuwagę, nie zostało wysłane kilka godzin temu. Nareszcie wiem, dlaczego Remuszko ma tak wiele "obecności" na Forum.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #469 dnia: Marca 20, 2016, 09:27:22 pm »
No i OK. Ja przyjmuję do wiadomości, że dla Ciebie correct. A Ty przyjmij, że dla mnie zdecydowanie nie. Różnimy się pod tym względem i jest to przypuszczalnie różnica jeśli nie fundamentalna, to zasadnicza.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #470 dnia: Marca 20, 2016, 11:27:56 pm »
Rwa (kulszowa)! Kolejny raz nie wysłane!
Przyjmuję do wiadomości, rzecz jasna.
Mam nadzieję, że widzisz, że sytuacja jest dynamiczna? Wzajemnie dowiadujemy się czegoś o sobie i w rezultacie zmieniamy wzajemne relacje. Przynajmniej ja inaczej widzę Twą wrażliwość.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #471 dnia: Marca 21, 2016, 01:53:50 am »
Duże litery zupełnie bez sensu zawłaszczają pisane i poprzez to nie są już wyznacznikiem niczego. To moja sprawa a nie Twoja*, z jakiej litery piszę moją osobistą mamę.

*Pisanie zaimków osobowych na forach pa wsiem z dużej też uważam za bzdurę, ale się podporządkowałem temu uzusowi powszechnej pauperyzacji wielkiej litery z przyczyn praktycznych.
Bajdelej, zastanawiałem się nad różnica pomiędzy pisaniem Ja, oraz Ty, Wy w polskim i angielskim. Otóż "Ja" w angielskim piszemy z duzej, a Wy, Ty z małej, dokładnie odwrotnie niż w polskim. Z czego to wynika? Czy z angielskiego egoizmu i polskiej kurtuazji, z jednoczesnym polskim pomniejszaniem siebie?
Uważam też że pisanie Polska z dużej, ale polski (przym.) z małej jest wyjątkowo głupie i nie wierzę żeby ta zasada powstała spontanicznie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #472 dnia: Marca 21, 2016, 09:51:01 am »
Jak się uczyłem angielskiego jakieś 40 lat temu nazad to kazali pisać You Your ale nie wiem, czy to "polski pomysł" był czy drzewiej w Angliji też się tak pisało. Aczkolwiek moja nauczycielka nie była wykształcona w socjalizmie tylko w Armii Andersa. Zaś co do przymiotników to trza by pytać jakiegoś autoryteta jak np. prof. Miodka - ale czy to aby nie z łaciny (Homo sapiens np.)?

Ob. Remuszko, w zasadzie tak, ale ja Was rozpoznałem wcześniej i od dawna wiem, że macie tendencję pchać łapki gdzie nie trzeba i jeszcze uważacie, że to jest w porządku. Serio.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #473 dnia: Marca 21, 2016, 10:40:37 am »
Kiedyś spytałem rzeczonego prof. Haneja, czy dużą literą piszemy tylko osobowe ("Ty", "Ciebie" itp.), czy także dzierżawcze ("twój", "twa" itd.) . Prof. odparł, że grzecznie jest i jedne i drugie.
BTW: "zaś" stawiamy na II albo i III miejscu, nigdy na początku zdania.
Cytuj
Czy z angielskiego egoizmu i polskiej kurtuazji, z jednoczesnym polskim pomniejszaniem siebie?
Uważam, że nikt nie zna miarodajnej i weryfikowalnej odpowiedzi na to pytanie.
Cytuj
Uważam też że pisanie Polska z dużej, ale polski (przym.) z małej jest wyjątkowo głupie
Uważam tę Pana wypowiedź za wyjątkowo głupią :-)
R,
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13389
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #474 dnia: Marca 21, 2016, 11:52:20 am »
Jeszcze (ostatni raz) zwrócę Ci na pewną kwestię uwagę: czy uważasz że rozbieranie żartów, w których celowo używa się języka niepoprawnie, ma sens? Jeśli tak to nie mam uwag, a jeśli nie, to przeczytaj całe zdanie zaczynające się od "zaś".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #475 dnia: Marca 21, 2016, 12:24:42 pm »
Cokolwiek odpowiem, będzie źle, więc odpowiem zgodnie z własnym rozumem i sumieniem.
Otóż uważam, że Twoje "zaś" nie ma nic wspólnego z "celowo użytym niepoprawnym językiem". Moja wybiórcza pamięć mi podpowiada, że Ty (nie Ty jeden) tak piszesz "zaś" normalnie, na co dzień, nie dla zgrywy. A już "rozbieranie żartów", jak to ujmujesz, byłoby ostatnią rzeczą, o którą bym sam siebie posądzał.
Pozdrawiam Cię serdecznie, z wdzięcznością i z respektem, i dobrze Ci życzę :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #476 dnia: Marca 21, 2016, 04:23:56 pm »
Czy w obecnej rzeczywistości prawno-technicznej istnieje, poza przypadkiem, możliwość zidentyfikowania osobnika, który z zatłoczonego miejsca dzwoni do sądu, za pomocą przygotowanego wcześniej nagranego komunikatu informuje o podłożonej bąbie, po czym pozbywa się zarówno telefonu na kartę jak i (gdzie indziej) samej karty? Nawet przy wytężonej współpracy ABW, CIA, FSB i MOSAD? Istnieje taka możliwość czy nie istnieje? (poza przypadkiem, powtarzam)
R.  
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #477 dnia: Marca 22, 2016, 09:38:16 pm »
Kiedyś spytałem rzeczonego prof. Haneja, czy dużą literą piszemy tylko osobowe ("Ty", "Ciebie" itp.), czy także dzierżawcze ("twój", "twa" itd.) . Prof. odparł, że grzecznie jest i jedne i drugie.
BTW: "zaś" stawiamy na II albo i III miejscu, nigdy na początku zdania.
Cytuj
Czy z angielskiego egoizmu i polskiej kurtuazji, z jednoczesnym polskim pomniejszaniem siebie?
Uważam, że nikt nie zna miarodajnej i weryfikowalnej odpowiedzi na to pytanie.
Cytuj
Uważam też że pisanie Polska z dużej, ale polski (przym.) z małej jest wyjątkowo głupie
Uważam tę Pana wypowiedź za wyjątkowo głupią :-)
R,
Jak bym poszedł Pańskim tropem, to bym napisał że sam Pan piszesz głupoty, ale nie pójdę... Zamiast tego zapytam jakie jest uzasadnienie pisania rzeczownika z dużej, a przymiotnika od tego samego słowa z małej?
Sprawdziłem z tym angielskim I i jedyne uzasadnienie jakie znalazłem to to, że  małe i nie wyróżnia się dostatecznie wizualnie. Nigdy nie pisało się you z dużej, jedynie w odniesieniu do Boga, albo Your Majesty, etc., tak że Maziek: Źle Cie nauczycielka uczyła, chyba jej się pomieszaly 2 języki.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #478 dnia: Marca 22, 2016, 09:54:34 pm »
Cytuj
jakie jest uzasadnienie pisania rzeczownika z dużej, a przymiotnika od tego samego słowa z małej?
Takie prawomocne uzasadnienie nie istnieje. Uzus.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #479 dnia: Marca 22, 2016, 10:37:16 pm »
Cytuj
jakie jest uzasadnienie pisania rzeczownika z dużej, a przymiotnika od tego samego słowa z małej?
Takie prawomocne uzasadnienie nie istnieje. Uzus.
R.
Czyli zwykła glupizna.