Autor Wątek: [M] MATURA za pasem Pomocy!!!  (Przeczytany 22170 razy)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 21, 2007, 12:20:08 pm »
Jest taki mit, który wielokrotnie był już powtarzany, w różny sposób i z różnym skutkiem, przez wielu twórców SF oraz fantasy.
Jest to mit o Odyseuszu - niestrudzonym podróżniku, który wyrusza w nieznane, stacza walki z potworami i odkrywa niezwykłe istoty. To przecież kumulacja ludzkich pragnień i dążeń do poznania. Wyprawa w nieznane i potem po wielu latach powrót do domu.
W schemat ten wpasowuje się po części "Powrót z gwiazd" Lema. Główny bohater wyrusza w odległe zakątki wszechświata. Statek kosmiczny porusza się w wielką prędkością co skutkuje, jak wiemy, paradoksem czasowym.
Wraca więc do Ziemię starszy o ileś tam lat (wciąż jednak młody), podczas gdy na Ziemi upłynął szmat czasu. Zmieniło się prawie wszystko.
W zasadzie tutaj podchodzi dużo innych utworów, np: Odyseja Kosmiczna 2001. Sam widzisz, że nawet tytuł do tego nawiązuje. Moim zdaniem to powinno być jeden z Twoich kluczowych utworów.

A mit o wyprawie po złote runo?
Czyż nie jest to ucieleśnienie ludzkich chęci zdobywania rzeczy zdawałoby się poza zasięgiem? Nie musi to przecież być coś namacalnego, może to być wiedza, poznanie itp...
Tu też można znaleźć różne utwory.

CU
Deck

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 21, 2007, 03:42:11 pm »
Deckard mądrze prawi  :)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 21, 2007, 04:08:03 pm »
Cytuj
Jest taki mit, który wielokrotnie był już powtarzany, w różny sposób i z różnym skutkiem, przez wielu twórców SF oraz fantasy.
Jest to mit o Odyseuszu - niestrudzonym podróżniku, który wyrusza w nieznane, stacza walki z potworami i odkrywa niezwykłe istoty. To przecież kumulacja ludzkich pragnień i dążeń do poznania. Wyprawa w nieznane i potem po wielu latach powrót do domu.
W schemat ten wpasowuje się po części "Powrót z gwiazd" Lema. Główny bohater wyrusza w odległe zakątki wszechświata. Statek kosmiczny porusza się w wielką prędkością co skutkuje, jak wiemy, paradoksem czasowym.
Wraca więc do Ziemię starszy o ileś tam lat (wciąż jednak młody), podczas gdy na Ziemi upłynął szmat czasu. Zmieniło się prawie wszystko.
W zasadzie tutaj podchodzi dużo innych utworów, np: Odyseja Kosmiczna 2001. Sam widzisz, że nawet tytuł do tego nawiązuje. Moim zdaniem to powinno być jeden z Twoich kluczowych utworów.

Z tym "Powrotem" to przesadziłeś, w tej książce przecież nie ma żadnej podróży, a tylko dlatego że ktoś z niej wrócił porównywać ją z "Odyseją" jest już chyba mocno naciągane. Co do "Odysei 2001" to już wogóle pojechałeś, poza tytułem, który ma wskazywać na wędrówkę ludzkości w swym rozwoju,  dzieło on strony merytorycznej ni jak nie nawiązuje do mitologii. W ten sposób to szanowny kolego, można wykazać nawiązania niemal do wszystkiego i powrót do gwiazd nawiązuje do legendy o Golemie, bo na samym początku tej powieści pojawia się stiuardesa, która jest robotem.

A właśnie, jeśli chodzi o legendę pojawiającą się później wielokrotnie w fantastyce, jest nią właśnie legenda o Golemie. Pojawia się ona już w książce która jako pierwsza została zaliczona do Sf czyli we "frankensteinie", a od biedy nawet "Terminator" podejdzie. Lepienie i ożywianie golemów pojawia się też dosłownie w "Kosmicznych marionetkach" Dicka i z opowiadaniu które można znaleźć w najnowszej antologii "Kroki w nieznane" pod tytułem "Siedemdziesiąt dwie litery" (Jedyne dobre w zbiorze), to ostatnie jest wręcz idealne do twoich celów.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2007, 04:08:24 pm wysłana przez Bladyrunner »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 21, 2007, 05:37:11 pm »
"Powrót z gwiazd" kojarzy mi się z odyseją właśnie ze względu na fakt odbycia samej podróży. To prawda, że osią książki nie jest sama podróż, lecz świat na Ziemi zastany przez podróżników, kiedy wrócili ze swojej tułaczki. W zasadzie to chciałem mu po prostu podsunąć coś z Lema. Ale zgadzam się, że wielu z Was może się to wydawać nieco naciągane. Nie będę bronił tego pomysłu, mimo że osobiście mi się podoba.

Co do 2001 to jednak nie zgadzam się z Tobą.

Ale do rzeczy.

Oczywiście, że sam tytuł podaje nam na tacy nawiązanie do mitu o Odyseuszu, ale dopiero sama treść wyświetla nam pełen rozmiar tej wyprawy w nieznane.

Odyseja kosmiczna 2001 to podróż całej ludzkości. Obserwujemy rozwój ludzkości od małpy po człowieka XXI w aż po coś czego nie da się określić. To jeden z wymiarów podróży. Bardzo rozciągnięty w czasie, ale mimo wszystko stanowiący ważny składnik całej treści. Kolejny wątek podróży to już sama wyprawa w kierunku Jowisza (w filmie) lub Saturna (w książce). Statek kosmiczny z kilkoma pasażerami odbywa monotonną podróż. Jest także i element dramatyczny pod postacią HAL'a 9000. W filmie wątek ten jest mocno rozbudowany i zrobiony wyśmienicie. Po pokonaniu nieoczekiwanych przeszkód David Bowman wyrusza w dalszą część wyprawy. Dopiero teraz staje się prawdziwym Odyseuszem. Można by rzec niczym w Star Treku, że wyruszył tam, gdzie nikt wcześniej nie dotarł. Odyseja Homera jest eposem o podróży - a Odyseja 2001 jest jej współczesną wersją. Dzisiaj nikt nie przeczyta ze zdumieniem Odyseji Homera. Ludzi dzisiaj bawi i interesuje co innego. Nie czary i magia, ale właśnie kosmos i jego nieznane zakątki. Pragnienia odkrywania innych cywilizacji, by dowiedzieć się, że nie jesteśmy sami w bezkresnej pustce... itd... itp...

Dla mnie ten temat bez nawiązania do Odyseji Clarke'a byłbym nieporozumieniem.

CU
Deck

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 21, 2007, 06:13:02 pm »
Cytuj
Odyseja Homera jest eposem o podróży - a Odyseja 2001 jest jej współczesną wersją.

"Odyseja kosmiczna" nie jest eposem o podróży, a o rozwoju cywilizacji oraz pochodzeniu inteligencji w kosmosie, podróż jest tutaj albo przenośnią, albo mało istotnym tłem. Tło to jest nie bardziej istotne jak w "Opowieściach o pilocie Pirxe", no chyba, żeby uznać, że "Opowieści" to książka o lataniu w kosmosie.

A jeśli naprawdę chciałeś dać przykad z Lema, to nie rozumiem dlaczego nie posłużyłeś się "Obłokiem Magellana", który jest wręcz idealnym nawiązaniem do Homera.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2007, 06:52:32 pm wysłana przez Bladyrunner »

huren

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 8
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 06, 2007, 11:06:38 pm »
Przeczytałem już "Kroniki marsjańskie" i właśnie zabrałem się za czytanie "Opowieści pilota Pirxa". A wracając do tej pierwszej książki, jest tam pod koniec takie jedno opowiadanie, o takim wynalazcy, który po śmierci swojej rodziny konstruuje roboty, które do złudzenia przypominają członków jego rodziny. I one jak gdyby przez swoją obecność i towarzystwo umożliwiły mu doczekanie się spotkania z żywym człowiekiem (przyjacielem z dawnych lat). I chciałem to zestawić ze wspominaną wcześniej w tym temacie legendą o golemie. jak sądzicie byłoby to dobre zestawienie?
A książka swoją drogą rzeczywiście świetna. Przeczytałem jeszcze "451 stopni Fahrenheita" tego samego autora i tez była bardzo przyjemna. Kojrzyła mi się bardzo mocno z filmem Equilibrium :D

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 06, 2007, 11:35:55 pm »
Myślę, że porównanie z opowieścią o golemie to bardzo dobry pomysł! Możesz jeszcze porównać z golemem opowiadanie Rozprawa z Pirxa (w moim zbiorze ostatnie). Tam już jest bardzo mocne odwołanie - bo sztuczni ludzie są konstruowani w tym samym celu, co Golem -> żeby pracowali za człowieka i podobnie wyrywają się spod kontroli, a na dodatek trudno ich zniszczyć.

pirxowa

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 07, 2007, 09:20:03 am »
Wypożycz sobie książkę, która jest zbiorem listów Lema (nie pamiętam tytułu). Jest tam jeden czy dwa listy Lema do jego amerykańskiego tłumacza. Lem wykłada tam tłumaczowi, na jakich rodzajach literackich się opierał - chodziło bowiem o to, żeby dobrze przełożyć styl danego dzieła.

huren

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 8
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 12, 2007, 11:22:21 pm »
Szukałem teraz tych listów na necie i znalazłem taki tytuł: "Listy albo opór materii", czy to o ten zbiór chodziło???

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 12, 2007, 11:47:11 pm »
Tak
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 14, 2007, 11:51:49 am »
Cytuj
Cytuj
Odyseja Homera jest eposem o podróży - a Odyseja 2001 jest jej współczesną wersją.

"Odyseja kosmiczna" nie jest eposem o podróży, a o rozwoju cywilizacji oraz pochodzeniu inteligencji w kosmosie, podróż jest tutaj albo przenośnią, albo mało istotnym tłem. Tło to jest nie bardziej istotne jak w "Opowieściach o pilocie Pirxe", no chyba, żeby uznać, że "Opowieści" to książka o lataniu w kosmosie.

Nie rozumiem. A czym jest rozwój ludzkości jak nie jego podróżą w nieznane? "Odyseja kosmiczna" to nowoczesny epos o podróży w nieznane. Tylko nie mów, że nie dostrzegasz tej przenośni.

Cytuj
A jeśli naprawdę chciałeś dać przykad z Lema, to nie rozumiem dlaczego nie posłużyłeś się "Obłokiem Magellana", który jest wręcz idealnym nawiązaniem do Homera.

No w tej sytuacji to można tutaj także podać jako przykład "Astronautów". Zgadzam się, że także "Obłok" jest o podróży, ale są to książki, które moim zdaniem są dzisiaj co najmniej naiwne, natomiast "Odyseja" Clarke nadal nic nie traci na aktualności.

CU
Deck

huren

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 8
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 17, 2007, 09:43:49 pm »
Już postanowiłem w jaki sposób zrealizować swój temat. Do literatury podmiotu wziąłem sobie Władcę Pierścieni, Kroniki marsjańskie i Opowieści o pilocie Pirxie. No i wymyśliłem sobie tezę, że literatura fantasy jest głęboko zakorzeniona w tradycji literackiej, natomiast literatura science fiction jest raczej autorską wizją przyszłości. I w ten sposób będę miał chyba zrealizowany temat, bo dokładnie omówie władce pierścieni pod kątem tradycji literackiej, a w tych dwóch książkach sf wspomne o nawiązaniach do legendy o golemie, a następnie poopowiadam cos o tym jak autorzy widzą ludzkosc w przyszłosci, czy cos w tym stylu, bo jeszcze nie wiem dokładie co tam napisać. I co o tym myślicie??? To się chyba bardziej da rozwinąć niż obecność tradycji literackiej :)  

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 19, 2007, 09:57:04 am »
Cytuj
Przeczytałem jeszcze "451 stopni Fahrenheita" tego samego autora i tez była bardzo przyjemna

"Kroniki" były o upadku dwóch wspaniałych cywilizacji, a ich wydźwięk najbardziej oddałoby przyrównanie ich do trenów. "451 stopni" to z kolei powieść o policyjnym państwie niszczącym jednostki, odbierającym im rozum i indywidualizm, oraz niszczącym dorobek intelektualno-kulturalny ludzkości. Książki te miały poruszać, przerażać, wywoływać żal, gorycz,  jak do cholery można napisać w odniesieniu do nich, że są przyjemne.

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 19, 2007, 10:11:14 am »
Cytuj
Nie rozumiem. A czym jest rozwój ludzkości jak nie jego podróżą w nieznane? "Odyseja kosmiczna" to nowoczesny epos o podróży w nieznane. Tylko nie mów, że nie dostrzegasz tej przenośni.

Nie powiem, że nie dostrzegam, ale uważam taką interpretację za nadmiernie naciąganą, po prostu "Odyseja" Kubricka jest znacznie mądrzejsza od Homerowskiej, posiada o wiele bardziej złożoną problematykę, zawiera ogromną ilość różnego rodzaju treści odchodzących od głównego jej nurtu. Uważam zatem, że porównywanie jej z dziełem Homera jest jak porównanie "Solaris" z "Wojnami gwiezdnymi", innymi słowy chybione.

Cytuj
No w tej sytuacji to można tutaj także podać jako przykład "Astronautów". Zgadzam się, że także "Obłok" jest o podróży, ale są to książki, które moim zdaniem są dzisiaj co najmniej naiwne, natomiast "Odyseja" Clarke nadal nic nie traci na aktualności.

Może naiwne, ale przynajmniej na temat, dzieło Homera zresztą też do aktualnych nie należy.

huren

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 8
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: MATURA za pasem Pomocy!!!
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 20, 2007, 10:35:17 pm »
Cytuj
Książki te miały poruszać, przerażać, wywoływać żal, gorycz,  jak do cholery można napisać w odniesieniu do nich, że są przyjemne.
Pisząc przyjemne miałem na myśli to, że fajnie mi się czytało te książki, bo były napisane w sposób ciekawy, a nie to, że sprawia mi przyjemność czytanie o upadku naszej cywilizacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że tematy tam poruszane wcale nie są przyjemne.