Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]  (Przeczytany 446665 razy)

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #90 dnia: Września 20, 2006, 12:53:30 pm »
Cytuj
Ta lawina to taka zemsta stwórcy na stworzone, coś jak pioruny Zeusa.

A tuś mnie Waść setnie rozbawił! Przeca stwórcą był Trurl, a to nie on wywołał lawinę.

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #91 dnia: Września 20, 2006, 02:07:05 pm »
Cytuj
Cytuj
Ta lawina to taka zemsta stwórcy na stworzone, coś jak pioruny Zeusa.

A tuś mnie Waść setnie rozbawił! Przeca stwórcą był Trurl, a to nie on wywołał lawinę.

Tak to prawda, jednak tak mi się to kojarzy za każdym razem gdy czytam to opowiadanie. A maszyna stała się ofiarą własnej głupoty. Ciekawe jakie było by zakończenie gdyby zrobili podług Klapacjusza?
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2006, 02:07:47 pm wysłana przez TYTAN »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #92 dnia: Września 20, 2006, 02:12:22 pm »
Cytuj
Opowiadanie o Maszynie Trurla faktycznie wydaje się być nazbyt oczywiste i proste, ale morałem tutaj morze być podjęta przez Trurla decyzja o nie przyznaniu jej racji w rachunku 2a2 jest 7 jak to sugerował Klapacjusz.

TYTAN wyjaśnij mi tą bajkę, bo wygląda na to, że jest ona dla Ciebie oczywista. Ja nie za bardzo ją rozumiem.

CU
Deck

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #93 dnia: Września 20, 2006, 02:13:52 pm »
Cytuj
Oj, uwazajcie, bo żony i dzieci nie ma w pobliżu! >:(


maziek jak Ty jesteś taki skory do bitki to jedź do Budapesztu. Tam się teraz sporo dzieje, przydałbyś się  ;D ;D ;D ;D


CU
Deck

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #94 dnia: Września 20, 2006, 02:36:25 pm »
Cytuj
Cytuj
Opowiadanie o Maszynie Trurla faktycznie wydaje się być nazbyt oczywiste i proste, ale morałem tutaj morze być podjęta przez Trurla decyzja o nie przyznaniu jej racji w rachunku 2a2 jest 7 jak to sugerował Klapacjusz.

TYTAN wyjaśnij mi tą bajkę, bo wygląda na to, że jest ona dla Ciebie oczywista. Ja nie za bardzo ją rozumiem.

CU
Deck

Jasne tylko czy moje wyjaśnienia będą oczywiste.

Rozumiem to opowiadanie a przynajmniej mi się zdaje. Oblicze głupoty jest trudne do zdefiniowanie, jest ona niepoliczalna niezmierzona i dzika. Maszyna nie była wiec głupia w sposób typowy zgodny z definicją, normą czy zasadami ale głupia swoiście.
Ta "głupota maszynowa" pogoniła bohaterów w góry i tam staneli oni przed wyborem dać rację głupocie czy nie. W konsekwencji nieprzyznanie racji rozwiązało problem. Tak to rozumiem.

I tyle, kto nie czytał ten trąba. ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #95 dnia: Września 20, 2006, 03:46:05 pm »
A ja sadzę, że chodzi o to że mądry nigdy nie ma szans z głupim. Po rostu rywalizacja zawsze toczy się z konieczności na poziomie reprezentowanym przez głupca, a w te klocki mądry nie potrafi grać... Dlatego problem musiał rozwiązać sam "Stwórca" (a nie: stwórca).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #96 dnia: Września 20, 2006, 05:43:35 pm »
W związku z "Maszyną Trurla" przypomniało mi się opowiadanie "Doktor Diagoras", "Ze wspomnień Ijona Tichego".

Mówiąc w dużym skrócie: Tytułowy Diagoras tworzył żywe istoty (zdaje się, że jakieś formy białkowe, ale głowy nie dam). No i każde takie stworzenie zaraz po tym jak ożyło próbowało go atakować. Bylo to często bardzo groźne, ale doktora cieszyły takie przejawy spontaniczności, samodzielnego myślenia.

Dostrzegam tu pewne podobieństwo między tymi opowiadaniami.

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #97 dnia: Września 20, 2006, 06:57:47 pm »
A ja po raz tysiąc pincet dwa dziwincet będę się upierał, że toż Trurl nie stworzył nic żywego, maszynę jeno! (Samemu nią będąc... ) I był (powinien być) w PEŁNI odpowiedzialny za jej program.

Teraz, jak chodzi o interwencję Stfurcy-a-nie-stfurcy, to cóż... Na władzę nie poradzę... Siem kłócił nie byda.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #98 dnia: Września 20, 2006, 07:20:11 pm »
Zatem twierdzisz, że życie właściwe jest dla lepniaków, dla zacnych maszyn zaś działanie jeno... Więc jak zdefiniujesz życie? Jak rozróżnisz maszynę od lepniaka? Nie o kłótnię wszak chodzi, lecz o imponderabilia!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #99 dnia: Września 20, 2006, 07:36:22 pm »
Proszę mi tu imponderabiliami nie wymachiwać. Publicznie to nie przystoi.

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #100 dnia: Września 20, 2006, 07:40:28 pm »
Cytuj
Zatem twierdzisz, że życie właściwe jest dla lepniaków, dla zacnych maszyn zaś działanie jeno... Więc jak zdefiniujesz życie? Jak rozróżnisz maszynę od lepniaka? Nie o kłótnię wszak chodzi, lecz o imponderabilia!

No właśnie. Czy twoim zdaniem Terminusie Trurl nie żyje, tylko działa. Jest przecież robotem.

re: maziek:

Jak to jak rozróżnić lepniaka od maszyny? Voight-Kampff Test do tego służy....  ;)

CU
Deck

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #101 dnia: Września 20, 2006, 08:27:53 pm »
Ja sobie na dzień dobry pomyślałam jak Terminus, że w tych odpowiedziach 2x2 = 7, a 2x1=6, jest jakaś metoda ukryta. Ale nie podejmuję się jej szukać, oj nie... ;)

A jak nasz kochany moderator zaczął wydziwiać na to, że maszyna niby głupia, a biegać za konstruktarami pobiegła, to tak sobie pomyślałam, że przecież wszystkie te postaci, od robotów - Trurla i Klapaucjusza - począwszy, poprzez zbudowane przez nich maszyny, mają swoje zdanie, wady i zalety, dziwactwa, sympatie i idionsynkrazje. Miała je nawet maszyna, co robiła rzeczy na "n", chociaż przecież charakterek jest na "c". (a tak na marginesie, myślicie, że miała coś wspólnego z rycerzami, którzy mówią "ni"? :D)

Więc: albo potępiamy w  czambuł całą Cyberiadę, że nielogiczna i nie zawiera algorytmów programowania takich maszyn, albo traktujemy "osobno" charaktery maszyn, a osobno ich wiedzę i inteligencję. Czyli, było nie było, jak ludzi ich traktujemy (eeee.... to znaczy, nie mam na myśli obgadywania, plotek i kopania dołków oraz bicia, maziek!), niezależnie od tego, że mają po naście pięter i myślą świecąc lampkami.

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #102 dnia: Września 20, 2006, 08:43:44 pm »
ni, ni, ni,


ni, ;)
Deck

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #103 dnia: Września 20, 2006, 09:11:12 pm »
Cytuj
Ja sobie na dzień dobry pomyślałam jak Terminus, że w tych odpowiedziach 2x2 = 7, a 2x1=6, jest jakaś metoda ukryta. Ale nie podejmuję się jej szukać, oj nie... ;)
A MOŻE chodzi o to, że 2+2 wcale nie musi równać się 4? W końcu to tylko takie matematyczne reguły gry, które mogłyby być inne? Tak jest w naszej matematyce, a maszyna stworzyła swoją ?  ;)

Wolność oznacza prawo do twierdzenia, że 2 plus 2 równa się 4.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #104 dnia: Września 20, 2006, 09:11:54 pm »
Cytuj
Proszę mi tu imponderabiliami nie wymachiwać. Publicznie to nie przystoi.
Juz zapiąłem, tfu, schowałem...

Deck: Ty tez masz skrzywienie zawodowe masz (a'propos Voight-Kampff Test - choć mnie powiem, zaskoczyłeś mnie, musiałem sie googlami podeprzeć ;D. Choć czy lepniak z innej galaktyki by go przeszedł? Np. gdyby nie miał oczu? Albo przez telefon?

Miesław: a'propos  "Doktor Diagoras", "Ze wspomnień Ijona Tichego" -100% myśle to samo, tzn. uważam że Lem sądził że element przypadku jest niezbędnym składnikiem życia i psyche. Tzn. jak się zastanowię to myślę, że Lem uważał, że rodzaj budulca nie ma znaczenia. Uważał, ze istotą jest wysepka ujemnej entropii pośród chaosu...

edit: a jeszcze taki fajny obrazek znalazłem, który dedykuję...  ;D

(kurcze, musiałem uśmieszki wyłączyć w tym poście, wklejcie sobie ten link i zróbcie preview to zobaczycie dlaczego...)
-- by Terminus: Nie musiałeś :) Eh.. trochę techniki :) ... --  
« Ostatnia zmiana: Września 20, 2006, 10:10:20 pm wysłana przez Terminus »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).