Autor Wątek: Upadek Cesarstwa Rzymskiego  (Przeczytany 258583 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #570 dnia: Listopada 23, 2021, 09:39:19 pm »
fatalne doniesienia z rynku motoryzacyjnego.

A propos... Bo jest tam ciekawe drugie dno:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niedobór_półprzewodników_(2020–2021)
https://en.wikipedia.org/wiki/2020–2021_global_chip_shortage
Tak, że ten konkretny smoczek - jak stąd wynika - zdycha raczej z głodu, niż z przekarmienia.
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2021, 11:03:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #571 dnia: Listopada 23, 2021, 10:04:03 pm »
a na aucie traciło się zawsze już przy wyjeździe z salonu - rzecz bez precedensu!
Do lat 90 było odwrotnie ;) . Człowiek wyjeżdżał z salonu i samochód automatycznie drożał. Ja jeszcze się załapałem - pierwszy nowy samochód z salonu jaki kupiłem w życiu nie był tym samochodem, który chciałem kupić, ale trzeba było brać co dawali, mimo chodów jakie miałem. Gdzieś po roku pojawiła się możliwość zakupu tego właściwego, więc stary sprzedałem. Za cenę nowego takiego z salonu, i to cenę nie z dnia zakupu, tylko za wówczas aktualną, już sporo wyższą ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #572 dnia: Listopada 24, 2021, 12:28:06 am »
a na aucie traciło się zawsze już przy wyjeździe z salonu - rzecz bez precedensu!
Do lat 90 było odwrotnie ;) . Człowiek wyjeżdżał z salonu i samochód automatycznie drożał. Ja jeszcze się załapałem - pierwszy nowy samochód z salonu jaki kupiłem w życiu nie był tym samochodem, który chciałem kupić, ale trzeba było brać co dawali, mimo chodów jakie miałem. Gdzieś po roku pojawiła się możliwość zakupu tego właściwego, więc stary sprzedałem. Za cenę nowego takiego z salonu, i to cenę nie z dnia zakupu, tylko za wówczas aktualną, już sporo wyższą ;) .
No tja...mój pierwszy samochód to był dorosły maluch...więc takich doświadczeń nie mam, ale pamiętam historie o sprowadzanych z Niemiec samochodach, tutaj dojeżdżanych i jeszcze sprzedawanych bez straty - zwłaszcza, że miały wyposażenie niedostępne wtedy w Polsce.
Poza tym mówisz o innym systemie walutowym;)

Teraz jednak jest inna sprawa. Inny rynek. Inna podaż.

I właśnie - podaż nowych się skończyła - ale może to właśnie jest normalniejsza sytuacja, że nowe tak dramatycznie nie tracą na wartości - wtedy starsze, a całkiem sprawne nie zalegają na komisowych placach? I nie musimy nadprodukować?
Pytanie czy auta znowu potanieją jak tych brakujących części naprodukują w nadmiarze? Raczej nie.

Gorzej, że w mieszkaniach i budowlance podobny skok na kasę. A tutaj raczej o nadprodukcji nie ma mowy - przynajmniej w Polsce. I też nikt nie zawróci Wisły kijem...

W każdem - mam obawy, że coś tu się rozpuknie z hukiem. Albo po prostu świat znowu się zmienia - te ostatnie kilkadziesiąt lat charakteryzowało się niezwykłym przyspieszeniem i przyrostami w różnych dziedzinach życia. Szlaban?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #576 dnia: Grudnia 10, 2021, 09:26:04 pm »
Putin, wydaje mi się, jest w komfortowej sytuacji tak czy owak. Z silniej sfederalizowaną Unią będzie miał dobrze, bo wystarczy lobbingiem i przekupstwami ("może jakaś rada nadzorcza, po zakończeniu kadencji?") na mniejsze grono oddziaływać. Unię znów rozdrobnioną (albo to co by zostało po jej ew. rozpadzie) może wasalizować - jeśli nie gorzej - po kawałku. Przy czym - IMHO - to drugie jednak dlań korzystniejsze.
A co do ziemkiewiczowej analizy... Pierwszym jej istotnym niedowiedzionym punktem jest założenie, że federalizacja to pomysł i partykularny (w sensie: realizowany ze szkodą dla innych krajów Unii) interes czysto niemiecki. Drugim - teza, że obecna polityka niemiecka ma polakożercze, bismarckowskie, oblicze (tj. że na ew. niemieckiej dominacji w sfederalizowanej UE znacząco stracimy jako społeczeństwo, i - co ważniejsze - jako jednostki).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 10, 2021, 11:08:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #577 dnia: Grudnia 11, 2021, 03:55:22 am »
/.../ Pierwszym jej istotnym niedowiedzionym punktem jest założenie, że federalizacja to pomysł i partykularny (w sensie: realizowany ze szkodą dla innych krajów Unii) interes czysto niemiecki. Drugim - teza, że obecna polityka niemiecka ma polakożercze, bismarckowskie, oblicze (tj. że na ew. niemieckiej dominacji w sfederalizowanej UE znacząco stracimy jako społeczeństwo, i - co ważniejsze - jako jednostki).
To chyba wątpliwości budzić nie może.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #578 dnia: Grudnia 11, 2021, 05:00:53 am »
Tak? To uzasadnij (solidnie) tę opinię.

(Na wszelki wypadek dodam, że - wygłoszone najwyraźniej w przypływie wyrzutów sumienia - słowa jednego z tamtejszych poważnych graczy, o tym, że Niemcy tak sobie ustawiali nasz rynek, by mieć tanią siłę roboczą - które sam linkowałem swego czasu - to "trochę" za mało jak na tak radykalne tezy.)

A żeby Ci trochę utrudnić dodam zapis dyskusji, w ramach której b. znani Niemcy narzekają na niemiecki rząd i niemiecką politykę jako na główne hamulce procesu federalizacji:
https://www.eurozine.com/europa-w-ktorej-znowu-pojawia-sie-problem-niemiecki/
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2021, 05:12:57 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #579 dnia: Grudnia 11, 2021, 04:35:23 pm »
Np znikną ostatnie gwarancje nasze czyli prawo weta.
Najpierw tezy trzeba stawiać np:
Niemiecki Trybunał stawia konstytucje niemiecka nad Unią, a nas się czepiają.
Już teraz decyzje zapadały na konwentyklach Merkel z Francją i były komunikowane do wykonu.
Leberalizm przestaje działać jak ma służyć nam. Transport, jajka itp są przykładami.


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #580 dnia: Grudnia 12, 2021, 07:43:01 pm »
Np znikną ostatnie gwarancje nasze czyli prawo weta.

To jest akurat jasne, że w wypadku federalizacji więcej kluczowych w szerszej skali decyzji będzie zapadać w Brukseli, a mniej w Warszawie, wynika to z samej logiki tego procesu. Koszt nieunikniony.

Niemiecki Trybunał stawia konstytucje niemiecka nad Unią, a nas się czepiają.

Uznał, i ledwo co Niemcy się z tego miękko wycofali:
https://www.dw.com/pl/bruksela-niemcy-potwierdzają-prymat-tsue/a-59998726
(Przy czym takie spory kompetencyjne pomiędzy rozmaitymi ośrodkami władzy wydają się naturalne. Pozostaje kwestia stylu ich rozgrywania.)

Leberalizm przestaje działać jak ma służyć nam. Transport, jajka itp są przykładami.

Zauważ jednak, że niekorzystne dla polskich firm regulacje zaczęły zapadać na etapie, na którym byliśmy na drodze do monopolizacji unijnego rynku:
https://trans.info/pl/transport-miedzynarodowy-w-ue-polacy-bezapelacyjnym-liderem-159842
https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/polska-najwiekszym-przewoznikiem-w-transporcie-drogowym-ue/

Ale nie ma co gadać ogólnikami... Konkretem pojadę:
https://www.sciendo.com/article/10.2478/ceej-2021-0008
https://www.rp.pl/fundusze-europejskie/art18978661-ekonomisci-sa-zgodni-w-ue-warto-byc-i-bez-funduszy
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2021, 11:08:02 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #581 dnia: Grudnia 12, 2021, 10:54:10 pm »
Ni mogę siedzieć długo przed kompem i wygłaszać tyrad.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #582 dnia: Grudnia 12, 2021, 10:55:42 pm »
Mamy czas ;). Możemy wrócić do debaty, jak się z wirusem uporasz.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #583 dnia: Grudnia 13, 2021, 01:34:09 am »
Ekonomiści wzięli pod uwagę głód i brak prądu? O wpisa mam o tym: https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1187541,polexit

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #584 dnia: Grudnia 13, 2021, 10:23:40 am »
"Troszkę" przesterowujesz debatę, bo miało być o Niemcach, i o tym, czy stoją za wszystkim ;), a robi się dialog o zadach i waletach przynależności. Przy czym operujecie z ekonomistami na zupełnie innych płaszczyznach - oni posługują się wymiernymi, aktualnymi, danymi, Ty zaś budujesz wizję ideologiczno-futurologiczną wedle swoich obaw.
W jednym się wszakże z Tobą zgodzę - obecnie rządzący słabi są w europejskie poddywanowo-zakulisowo-białorękawiczkowe gierki, stąd - ogrywani - zaczynają myśleć o polexicie jako o prostszym (dla nich) rozwiązaniu*. A mogliby udać się na korepetycje... Tusk by ich raczej nie udzielił, bo bezpośredni konkurent (chociaż...), ale Kwachu z Millerem... kto wie?

* Znany to typ reakcji:
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2021, 10:40:10 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki