Autor Wątek: Kontakt  (Przeczytany 22712 razy)

Siegmund_Duerf

  • Gość
Kontakt
« dnia: Lipca 17, 2005, 09:23:34 pm »
Wiem ze jest to bardzo latwy sposub poprostu tu sie zapytac, niz szukac, ale wie ktos jak sie morzna skontaktowac z panem lemem, niechce z nim telefonowac, tylko emaila wyslac, lub jesli mi powiedziecie ze tu czasem czyta to tez bede szczesliwy ^^.

Przepraszam za moj polski ale od 11 lat juz w polsce nie mieszkam.... ^^

Dziekuje.
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2005, 09:25:22 pm wysłana przez Siegmund_Duerf »

Macrofungel

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 17, 2005, 09:29:29 pm »
Najprostsze rozwiązanie jest tutaj:
http://www.lem.pl/polish/faq/faq.htm#kontakt
A tak poza tym, witamy na forum.

Siegmund_Duerf

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 17, 2005, 09:39:45 pm »
Dziekuje i Dziekuje.

Podoba mi sie Forum i chyba dluzej tu zostane. ^^

« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2005, 09:40:21 pm wysłana przez Siegmund_Duerf »

A-cis

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 15, 2005, 02:55:18 am »
Szukałem wątku o KONTAKCIE w powieściach Lema i zajrzałem do tego. Wprawdzie nie jest to "dokładnie to" o co mi chodziło, ale chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku skoro ten zbytnio zapchany nie jest :)

Ale ad rem. Na jednym z for, na którym się od dawna udzielam, dyskutowaliśmy o KONTAKCIE w świecie SF w powieściach Lema. Kontrowersje wynikły przy powieści Eden.  Czy to co tam Lem opisał można uznać za nawiązanie kontaktu między cywilizacjami czy nie?
Ponieważ tu jest znacznie więcej LEMingów chciałbym poznać Wasze opinie na ten temat. Jeśli to możliwe - z uzasadnieniem.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2005, 11:47:41 pm wysłana przez A-cis »

Łukasz

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 16, 2005, 11:30:21 am »
;)
o ile zrozumialem dobrze znaczenie "kontakt miedzy cywilizacjami" - uwazam ze kontakt byl i to z kilku powodów po pierwsze to wzajmne dostrzezenie sie miedzy ludzmi a dubeltami, takze rozmowa z dubeltem za pomoca urzadzenia tlumaczacego mowe i zrozumienie charakteru jego swiata (tj. np. zrozumienie pojecia wladzy itd) oraz kontakt polegajacy na woli pozostania na planecie i smierci w plomieniach rakiety. Doi tego wszystkiego potrzebny byl kontakt.
W solarisie kontakt byl inny bo polegal na wniknieciu w najglebsze pragnienia ludzkie przez planete-ocean a w edenie kontakt byl zwykly to byla rozmowa, mimo wszystko, ale zrozumienie swiata dubletlow wymagalo kontaktu, no i nie zapominajmy o "walce" z innymi mieszkancami edenu (tymi uprzywilejowanymi)

A-cis

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 17, 2005, 12:14:07 am »
Cytuj
;)
 o ile zrozumialem dobrze znaczenie "kontakt miedzy cywilizacjami"

Gdybyś za np. 500 lat przeczytał w prasie dużymi literami na pierwszej stronie tytuł: Przedstawiciele Ziemi nawiązali kontakt z cywilizowną rasą XYZ zamieszkującą planetę YZX w układzie ZXY to jak byś to zrozumiał?
Przenosząc to dla przykładu na świat westernu.
Dla mnie to nie będzie nawiązanie kontaktu gdy kilku białych zobaczy z daleka (czy bliska) jakiegoś Indianina po czym się rozjadą ew. go zastrzelą albo nawet zakłują nożem w walce wręcz (mimo że fizyczny kontakt musi wtedy być).
Nawiąznie kontaktu będzie wtedy gdy po spotkaniu wymienią jakieś znaki pokoju, następnie pojadą do wioski Indian, wypalą fajkę pokoju z ich wodzem i radą starszych, wymienią się podarunkami i swoimi nazwami.
Po takim czymś mogą wrócić za jakiś czas do tej wioski i będą przyjęci jako znajomi.

Łukasz

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 17, 2005, 02:29:33 am »
chyba nie do końca się mogę zgodzic. Kontakt nie zawsze jest pozytywny tzn moze skonczyc sie smiercią jednego z uczestnikow lub bardziej prowizorycznie po prostu ucieczką (strach wywolujacy ucieczke wywolany zostal kontaktem)
Ale ok. Rozumiem o co Tobie chodzi.
No dobra ale czy wlasnie tenze kontakt nie zostal nawiazany gdy astronauci (Fizyk i reszta) rozmawiali z dubeltem na temat jego świata??? Oczywiscie nie poznali muzyki, kulinariów edeniańskich ale zrozumienie przez ludzi zasad rządzących paratotalitarnym swiatem dubeltów, wg mnie jest juz kontaktem. W koncu dubelt im to wytłumaczył - czyli nawiązał kontakt.
Zalezy jak rozumiemy tez slowo kontakt, bo tak mi sie wydaje ze dopiero PO nawiazaniu kontaktu mozemy byc np. zaproszeni do wioski.
Uwazam że ludzie w Edenie nawiązali kontakt, nie tylko poprzez wypytywanie (przeciez syntezator mowy dubeltów do tego sluzył) dubelta o system polityczny Edenu ale i tez mozna przyjac "wrogi" kontakt gdy pozostale dubelty chcialy ich zniszczyc. :)

Ale np. wracajac do tytułu gazety - czy kontaktem nie nazwałbys odpowiedz na sygnal radiowy wyslany w kosmos przez ludzi...?

Wydaje mi sie ze po przeczytaniu tytułu jaki jako przyklad podałeś, uznałbym to za nawiązanie stosunkow. Ale to bylo by juz po nawiazaniu kontaktu.

A-cis

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 18, 2005, 02:19:54 am »
Cytuj
Zalezy jak rozumiemy tez slowo kontakt, /ciach/
Uwazam że ludzie w Edenie nawiązali kontakt,

No więc właśnie. Wszysto zależy od rozumienia tego słowa. Trzeba tu rozróżnić spotkanie cywilizacji od nawiązania Kontaktu.
Ja uważam, że w Edenie ludzkość jednak nie nawiązała kontaktu z przedstwicielami tamtej cywilizacji a jedynie z jednym odszczepieńcem.
Gdy za jakiś czas przyleci tam nowa ekspedycja, będzie powitana nieprzyjaźnie, zbojkotowana lub unicestwiona (zależnie od postępu technicznego).
Generalnie Lem chyba był sceptykiem jeśli chodzi o możliwość nawiązania kontaktu, bo takiego Kontaktu (przez duże K) w jego powieściach nigdzie nie ma. Chyba najpełniej wyraził to w "Fiasku".
Obcą inteligencję mamy w Edenie, Solaris, Niezwyciężonym (nie biorę tu pod uwagę powieści z gatunku Kosmicznych jaj), są robione różne próby, ale nigdzie nie udaje się nawiązać KONTAKTU CYWILIZACJI rozumianego przeze mnie jako nawiązanie stosunków umożliwiających w przyszłości dalsze spotkania i ewentualną (jeśli to będzie możliwe) wymianę handlową, kulturalną, techniczną.
Nawet w jego pierwszej powieści Człowiek z Marsa to się nie powiodło.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 18, 2005, 02:21:16 am wysłana przez A-cis »

Łukasz

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 18, 2005, 04:35:21 pm »
no wiec ok, tu masz rację, przynajmniej Ciebie rozumiem, jeśliby wiec przyjac Kontakt, taki jaki Ty kreślisz no to racja nie doszło do niego, choc mogłoby...

ja sie jednak upre ze doszło do swego rodzaju "pojecia" obcej cywilizacji, co mogłoby nosic jakies znamiona kontaktu, chodzi mi tu glownie o rozmowe z dubeltem itd, czyli jakąs jednak formę kontaktu przez małe k, wymiane informacji itp

no ale ten mityczny Kontakt, długo wyczekiwany itd, na  to chyba jednak w Edenie nie starczylo czasu i sil :)

Bladyrunner

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 18, 2005, 09:39:58 pm »
Cytuj
Generalnie Lem chyba był sceptykiem jeśli chodzi o możliwość nawiązania kontaktu, bo takiego Kontaktu (przez duże K) w jego powieściach nigdzie nie ma. Chyba najpełniej wyraził to w "Fiasku".
Obcą inteligencję mamy w Edenie, Solaris, Niezwyciężonym (nie biorę tu pod uwagę powieści z gatunku Kosmicznych jaj), są robione różne próby, ale nigdzie nie udaje się nawiązać KONTAKTU CYWILIZACJI rozumianego przeze mnie jako nawiązanie stosunków umożliwiających w przyszłości dalsze spotkania i ewentualną (jeśli to będzie możliwe) wymianę handlową, kulturalną, techniczną.
Nawet w jego pierwszej powieści Człowiek z Marsa to się nie powiodło.



Lem jest tu sceptykiem, ale nie jest prawdą, że w żadnej z jego powieści nie dochodzi do udanego kontaktu, bo wątek ten (wprawdzie w domyśle, ale zawsze) pojawia się w "Obłoku Magellana".

Co do reszty, to (jak już zauważyliście) trzeba uściślić pojęcie kontaktu, a sporu nie będzie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 18, 2005, 09:40:27 pm wysłana przez Bladyrunner »

A-cis

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 19, 2005, 08:31:50 pm »
Cytuj
Lem jest tu sceptykiem, ale nie jest prawdą, że w żadnej z jego powieści nie dochodzi do udanego kontaktu, bo wątek ten (wprawdzie w domyśle, ale zawsze) pojawia się w "Obłoku Magellana".


100% racji. Nie zdążyłem tego napisać ale mam identyczną opinię a na dowód link :)
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=94&pid=276

Bladyrunner

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 19, 2005, 09:27:35 pm »
Cytuj
100% racji. Nie zdążyłem tego napisać ale mam identyczną opinię a na dowód link :)
http://www.gram.pl/forum_post.asp?tid=94&pid=276


Spokojnie, to nie egzamin ;)

A tak z innej beczki, to twój NICK kojarzy mi się z trylogią Borunia i Trepki.

soloco

  • Gość
Re: Kontakt
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 19, 2005, 11:07:29 pm »
no racja, ale to chyba takie wlasnie jest bardziej realne to że nie mozna nawiazac kontaktu z "obcy"
to jest tak jak nie mozna zobaczyc czegos czego sie nie zna


soloco(Łukasz)[img]

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 19, 2005, 11:15:31 pm »
Cytuj
no racja, ale to chyba takie wlasnie jest bardziej realne to że nie mozna nawiazac kontaktu z "obcy"
to jest tak jak nie mozna zobaczyc czegos czego sie nie zna


Może to dlatego, że jestem pijany, ale wogóle nie rozumiem co chciałeś powiedzieć i do czego się odnieść.


Cóż za zobrazowanie braku kontaktu :D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2005, 11:30:31 pm wysłana przez Bladyrunner »

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Kontakt
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 20, 2005, 07:33:31 pm »
Cytuj
twój NICK kojarzy mi się z trylogią Borunia i Trepki.


Jesteś pierwszą osobą na wszystkich forach, która rozpoznała pochodzenie nicka :)
Moje duże uznanie i piwo :D