Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 481143 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #15 dnia: Lipca 08, 2010, 10:42:25 pm »
I P.S. nie wszystko się zmieściło, ale jak kto ciekaw, to wkleję 2-gą połowę...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #16 dnia: Lipca 09, 2010, 01:25:57 am »
Ja jestem ciekaw. Masz gdzies tam info, o tym kto jest sponsorem i jakie kwoty wplacal?
Ja znalazlem takie info:
http://prawica.net/node/15160

Ogolnie o polskiej armii i dlaczego jest tak nedzna:
http://www.geopolityka.org/pl/analizy/162-wojsko-polskie-w-ogniu-wojny-informacyjnej-cz-i
Fragment dotyczacy Klicha i ISS:
  "W kontekście działalności ministra ON Bogdana Klicha pewne światło na jego posunięcia i decyzje rzuca Instytut Studiów Strategicznych, którego współzałożycielem jest obecny szef resortu obrony. Mass mediom, które opisywały sprawy na linii resort obrony- ISS umknął jeden, istotny szczegół. Otóż ISS, który jest typowo rodzinną instytucją (wystarczy zerknąć na nazwiska głównych person zasiadających w zarządzie) sponsorowany jest m.in. przez niemieckie fundacje. Na liście darczyńców Instytutu są cztery niemieckie fundacje: Konrada Adenauera, Friedricha Naumanna, Friedricha Eberta i niemiecko-amerykańska German Marshall Fund. Fundacje: Adenauera i Eberta w 90 procentach dotowane są przez budżet federalny Niemiec. Fakty są takie, że budżet domowy państwa Klichów (druga żona pana ministra Anna Szymańska-Klich jest prezesem Instytutu) przynajmniej częściowo jest sponsorowany przez niemieckie fundacje. Siłą rzeczy nasuwa się pytanie: czy sponsorowanie przez Niemców tegoż Instytutu nie ma wpływu na decyzje ministra Klicha? Wystarczy chociażby przypomnieć pomysł szefa resortu ON dotyczący zakupu produktu niemieckiej stoczni: okrętu podwodnego U-214, którego nawet Grecy nie chcieli."

Ogolnie o fundacjach.
http://www.bibula.com/?p=15127
Ten fragment, o ile jest zgodny z prawda jest b. istotny:
   "Rejestru oddziałów fundacji zagranicznych nie prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Informacji na temat ewidencji nie było nam też w stanie dostarczyć Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które wyjaśniło tylko, że takie oddziały mogą działać na terenie Polski na mocy art. 19 ustawy o fundacjach z 6 kwietnia 1984 roku. W myśl ustawy utworzenie takiego przedstawicielstwa wymaga zezwolenia, które oznacza jednocześnie zgodę na podjęcie działalności określonej w zezwoleniu. Zezwolenie wydaje minister spraw zagranicznych.
Oddziały fundacji podlegają rozliczeniom z polskim fiskusem, ale jedynie w aspekcie zatrudniania pracowników. Wszelkie kwoty, jakie przez nie przepływają, nadzorują instytucje niemieckie.
To znaczy, że tak naprawdę nie wiadomo, kto kogo i za ile finansuje. Co innego gdyby to były firmy – wtedy byłaby tu jasna, kontrolowana przez nas wymiana kapitału."

Czy info o tym, ze niemieckie fundacje sponsoruja ISS to zwykle klamstwa? Ani Klich, ani jego zona tak nie twierdza (nigdzie tego nie widzialem).
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2010, 02:06:53 am wysłana przez NEXUS6 »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #17 dnia: Lipca 09, 2010, 10:45:21 am »
Na początek mały disclaimerek.

Uważam, że świat jest grą interesów i mało co albo nic jest za darmo.A jeśli jest za darmo to fuksem, jako odprysk gry na innym, wyższym poziomie lub fluktuacja.
Nie sądzę, aby plan Marschalla był dla Niemców, on był dla USA. Nie wydaje mi się, aby Niemcy, będące superpłatnikiem Unii utrzymywały nadal strajkującą Grecję z poczucia satysfakcji. Itd.

Nie myślę, aby ktoś, kto przekazuje swoje pieniądze na jakikolwiek cel, dawał je bez jakiegokolwiek rozeznania, na co one idą. Co najmniej na poziomie znajomości oficjalnych celów organizacji, którą się sponsoruje. Każdy z nas przekazuje, lub może przekazać 1% swoich dochodów na taką, czy inną organizację pożytku społecznego i raczej nikt nie sprawdza przy tym powiązań kapitałowych itd. ale też nikt nie przekazuje swoich środków na Partię Przyjaciół Piwa, kiedy osobiście woli Czystą Wyborową.

Jeśli więc organizacja, wszystko jedno prywatna czy w jakiejś mierze finansowana z budżetu państwowego (w jakiejś mierze każda jest) przekazuje środki do innego kraju, to sam fakt, że decydują o tym ludzie a nie rzut monetą powoduje, że cel przekazania tych środków nie może być obojętny.

Z drugiej strony jednakże nie myślę, aby można tu było mówić o planie działania w sensie ręcznego sterowania. Może gdyby pieniądze szły z Białorusi to tak, ale nawet z Rosji już nie byłoby to takie pewne.


Stwierdzenie, że sponsorzy zasilają "budżet domowy" państwa Klichów to zwykła insynuacja (przynajmniej póki nie ma dowodów, że Klich nosi skarpetki kupione za niemieckie "juro"). Może bardziej świadcząca o umysłowości autora tych słów, przekonanego, że jak jest okazja, to trzeba skręcić. Na stronie Instytutu jest napisane, kto go założył, sponsoruje itd. Jest tam "dużo Niemców" ale nie tylko. Poza tym co innego dotacje "ogólne", a co innego "celowe". Może zapytajmy odwrotnie - a czyje pieniądze zza granicy byłyby "dobre"? Tutaj mamy niemiecki i amerykańskie i one są złe. Rosyjskie też pewnie nam by nie leżały. Więc?

Co do uboota to się nie wypowiadam, bo tematu kompletnie nie znam. Z jednej strony Grecy (ale nie mam do nich zaufania) mówią co mówią, z drugiej ten okręt wymienia się jako bardzo nowoczesny (część naszych wojskowych chyba uszami by zaklaskała) a z trzeciej takie będziemy mieć okręty, jakim jesteśmy mocarstwem. Znaczy konkretnie gorsze od niemieckich i rosyjskich. Tak jak kupiliśmy od Niemców Migi-29 za jedno "juro" sztuka i służą one do dziś stanowiąc nadal liczebny trzon naszych Sił Powietrznych (Bogu dzięki Migi-21 w spadku po Wielkim Bracie bardzo niedawno przestały służyć) - to takie mamy możliwości i takie jest życie.

Kto chętny dostać cały KRS Instytutu Klicha to zapraszam na priva, prześlijcie mi swe adresy to wyślę Wam na maila.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #18 dnia: Lipca 09, 2010, 01:56:38 pm »
Glowny problem nie w tym ze jakies pieniadze od rzadu jednego kraju wplywaja do jakichs organizacji w osciennym kraju, ale w tym ze ta organizacja kieruje minister obrony narodowej, albo formalnie jego zona.  Z jednej strony rzad niemiecki ma swoje cele i te bedzie finansowal, a z drugiej minister ma realizowac cele zupelnie inne, czasem sprzeczne z niemieckimi. Chyba jest oczywiste, ze nie jest to zdrowa sytuacja?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #19 dnia: Lipca 09, 2010, 02:31:21 pm »
Trzeba by wykazać, że fundacja kierowana przez panią Klichową realizuje cele sprzeczne z jakimś polskim interesem lub przynajmniej interesikiem. Nie cele "zgodne", nie cele "obojętne", lecz cele "sprzeczne". Zamiast słowa "cele" może być słowo "działania".
Bez tego ani rusz ;-)
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #20 dnia: Lipca 09, 2010, 04:23:29 pm »
Trzeba by wykazac, ze urzednik, policjant albo polityk bioracy lapowke (w dowolnej formie) w jakikolwiek sposob szkodzi tym panstwu i jego obywatelom, inaczej nie mozna go za to potepiac, no bo co z tego ze bierze lapowki. Bez tego ani rusz  ;)
Kwestia podejscia. Dla mnie taka sytuacja jak z ISS jest w ogole niedopuszczalna.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #21 dnia: Lipca 09, 2010, 08:58:46 pm »
Wydaje mi się, że na razie nikt nie przedstawił żadnych faktów nagannych prawnie ani moralnie. Mam na myśli prawo polskie oraz moralność swoją własną. Jeśli ktoś ma odmienne odczucia (inną moralność), to proszę o łaskawe wskazanie palcem takiego faktu i nazwanie go bez ogródek po swojemu :-)
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #22 dnia: Lipca 10, 2010, 12:11:29 pm »
@Q
Cytuj
Uff, wyrzuciłem to z siebie i mogę już o polityce nie gadać Wink
Podzielam prawie wszystkie twoje uwagi. Rozumujesz rozsądnie, utylitarnie.
Byłbyś dobrym politykiem. Na takiego bym głosował.
Tyle, że ja mam inną optykę.
Zapewne to kwestia wieku.
I siłą rzeczy innych doświadczeń.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2010, 12:13:38 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #23 dnia: Lipca 13, 2010, 04:52:20 am »
@liv
Podzielam prawie wszystkie twoje uwagi. Rozumujesz rozsądnie, utylitarnie.
Byłbyś dobrym politykiem. Na takiego bym głosował.

Zważywszy na to co mówiliśmy w sąsiednim wątku o politykach, nie wiem czy uznać to za komplement, czy wręcz przeciwnie ;).

A kandydować jestem gotów, choćby na prezydenta za 5 lat. Pod warunkiem, że dostarczysz mi:
1. 100tys. podpisów,
2. 100mln. na kampanię,
3. życzliwość mediów,
4. wsparcie jakiejś frakcji rzeczonej razwiedki czy innego Układu ;),
5. parę mln. wyborców.
Sądzę, że są to skromne, realistyczne wymagania z mojej strony, jeśłi mamy na poważnie rozmawiać o polityce ;D.

Tyle, że ja mam inną optykę.
Zapewne to kwestia wieku.
I siłą rzeczy innych doświadczeń.

Teraz już całkiem serio... Chętnie naciągnąłbym Cię na zwierzenia odnośnie Twojej optyki. Im lepiej ją poznam, tym łatwiej będzie nam poszukać punktów wspólnych.
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2010, 05:40:50 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #24 dnia: Lipca 13, 2010, 09:26:28 pm »
Q, Ty się nie nadajesz, za dużo czytasz i za dużo wiesz i wszystko Ci się kojarzy. Na polityków najbardziej nadają się naturszczycy, którym zgoła nic się nie kojarzy. Przynajmniej na starcie.

No to skoro mamy taki temat - to życie przyniosło nam TAKI fakt (już medialny)...


Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #25 dnia: Lipca 13, 2010, 09:40:12 pm »
[Nie tą samą, lecz tę samą (prokuraturę).]
No i to jest fakt prawdziwy, nie medialny.
S.R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

DillingerEscPlan

  • Gość
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #26 dnia: Lipca 13, 2010, 09:53:36 pm »
Q, Ty się nie nadajesz, za dużo czytasz i za dużo wiesz i wszystko Ci się kojarzy.

Takiemu Žižkowi się wszystko kojarzy, a mało brakowało, aby w 1990 został wybrany prezydentem Słowenii. ;)

Zresztą, chyba nic o tym typie nie znalazłem na forum, a chętnie bym poczytał jakąś opiniotwórcza wypowiedź np. Szanownego Q na temat postaci i myśli tego nieco narwanego i bardzo popularnego filozofa. Sam nie mam zdania, stąd mówię o głosie opiniotwórczym. ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2010, 09:58:16 pm wysłana przez DillingerEscPlan »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #27 dnia: Lipca 13, 2010, 10:09:01 pm »
[Nie tą samą, lecz tę samą (prokuraturę).]
Nic śmiesznego omawiamy w wątku filmowym ;) .
Cytuj
No i to jest fakt prawdziwy, nie medialny.
Ściśle zgoda, ale tuszę, iż fakt medialny nie przejawia jedynie wartości dyskretnych 0-1 tylko stanowi pewne continuum od faktu realnego do medialnego. W danym wypadku sam wniosek o ekshumację jest prawdopodobnie realny, natomiast cała reszta (w tym powody, otoczka i spodziewane pokłosie) jak najbardziej medialne. W każdym razie jeśli nie medialne, to mimikra czy raczej konwergencja daleko posunięta.


Takiemu Žižkowi się wszystko kojarzy, a mało brakowało, aby w 1990 został wybrany prezydentem Słowenii. ;)
W tych (czyli tamtych) czasach, jak niedawno to odkurzyliśmy, mało by z czego niejaki Stan Tymiński nie dostąpił równoległego zaszczytu w RP. Chaos Brothers ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #28 dnia: Lipca 13, 2010, 10:18:39 pm »
W każdym razie jeśli nie medialne, to mimikra czy raczej konwergencja daleko posunięta.

moim zdaniem adhezja  ::)

edit: sorry, wiedziałem, że te klapiszony kiedyś mi sie pomylą... (maziek)




co to, kurka, za edycje we mojem wpisie, co? co to jest??
nie mam żadnej stosownej kufy pod ręką...
« Ostatnia zmiana: Lipca 13, 2010, 10:27:12 pm wysłana przez Hokopoko »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #29 dnia: Lipca 13, 2010, 10:25:17 pm »
W każdym razie jeśli nie medialne, to mimikra czy raczej konwergencja daleko posunięta.

moim zdaniem adhezja  ::)
Ha! W tych kategoriach to nawet kohezja ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).