Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 313395 razy)

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #225 dnia: Lutego 09, 2007, 02:55:41 pm »
Cytuj
"Gattakę" (zaraz ktoś się przyczepi, że to jeno filmidło)
No takie to sobie, niespecjalne ;)

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Efa

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #226 dnia: Lutego 21, 2007, 12:42:02 pm »
witam wszystkich ;)
przejrzałąm cały topic w poszukiwaniu książek i pomysłó do mojego tematu na ustną maturę, który brzmi "różne wizje przyszłości w literaturze sf".  Brakuje mi jednej, góra dwóch książek do prezentacji. Wcześniej wybrałam orwellowski "rok 1984" i "inny świat" Aldous'a Huxley'a. Poszukuję książki, która tematycznie pasowałaby do dwóch wcześniej przeze mnie wymienionych  :)
Dźwięczna bym była za jakiekolwiek propozycje :)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #227 dnia: Lutego 21, 2007, 01:10:33 pm »
Cytuj
witam wszystkich ;)
przejrzałąm cały topic w poszukiwaniu książek i pomysłó do mojego tematu na ustną maturę, który brzmi "różne wizje przyszłości w literaturze sf".  Brakuje mi jednej, góra dwóch książek do prezentacji. Wcześniej wybrałam orwellowski "rok 1984" i "inny świat" Aldous'a Huxley'a. Poszukuję książki, która tematycznie pasowałaby do dwóch wcześniej przeze mnie wymienionych  :)
Dźwięczna bym była za jakiekolwiek propozycje :)


"Powrót z gwiazd" Lema

CU
Deck

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #228 dnia: Lutego 21, 2007, 04:26:55 pm »
Cytuj
witam wszystkich ;)
przejrzałąm cały topic w poszukiwaniu książek i pomysłó do mojego tematu na ustną maturę, który brzmi "różne wizje przyszłości w literaturze sf".  Brakuje mi jednej, góra dwóch książek do prezentacji. Wcześniej wybrałam orwellowski "rok 1984" i "inny świat" Aldous'a Huxley'a. Poszukuję książki, która tematycznie pasowałaby do dwóch wcześniej przeze mnie wymienionych  :)
Dźwięczna bym była za jakiekolwiek propozycje :)

"Limens inferror" i "Paradyzja" Zajdel
"Zagubiona przyszłość" Boruń i Trepka
"Wydziedziczeni" le Guin
"451 stopni fahrenheita" Bradbury
"Zamknięty świat" Gunn
"Miasto światłości" Smolarski
"Miasto na górze" Bułyczow
"Dr futurity" Dick
"Ostatni statek z planety ziemia" Boyd
"Oczy Heisenberga" Herbert

i wiele wiele innych, ja bym wybrał z powyższych Zajdla, Le guin, albo Bradburego

Efa

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #229 dnia: Lutego 21, 2007, 08:12:59 pm »
hmm... a możecie polecić mi jakieś tytuły, w których prezentowana jest optymistyczna wizja przyszłości?? ;>

achajka

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 64
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #230 dnia: Lutego 21, 2007, 09:47:27 pm »
no a to, ze jest wogóle jakaś przyszłośc to nie jest optymistyczne ?  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #231 dnia: Lutego 21, 2007, 11:44:02 pm »
Astronauci. (Jeśli z Lema). A, no i Cyberiada. Bez nas wprawdzie, ale przyszłość jest OK.
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2007, 11:45:12 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #232 dnia: Lutego 22, 2007, 10:17:38 am »
Cytuj
hmm... a możecie polecić mi jakieś tytuły, w których prezentowana jest optymistyczna wizja przyszłości?? ;>


Jest taka dziennikarska zasada, która obowiązuje na dobrą sprawę również w fantastyce, a głosi ona iż: dobra wiadomość, to żadna wiadomość. Fantastyka jest z gruntu pesymistyczna, a jeśli pojawia się w niej optymizm to przeważnie według zasad:

- Książka jest napisana przez grafomana bez wyobraźni.
- Jest to tzwn. "młodzieżówka", a więc utwór skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej (swego czasu sporo tego wydała Nasza Księgarnia)
- Akcja dotyczy podróży kosmicznej, a ponieważ to ogromne i szczytne przedsięwzięcie, to trzeba było przedstawić ową eskapadę jako przemyślany wybór wysoko rozwiniętej cywilizacji.

W ostatnim punkcie wybór jest spory, problem jednak polega na tym, iż społeczeństwo ziemi przedstawione jest pobieżnie i zazwyczaj jako wstęp przed wyprawą, lub pośród dyskusji toczonych w czasie lotu. Przykładów jest sporo, są to wspomniani już "Astronauci" Lema, tegoż samego autora "Obłok Magellana", "W połowie drogi" Peteckiego, "Fenomen Kosmosu" Chruszczewskiego, "Proxima" Borunia i Trepki, "Piaski Marsa" Clarck'a, "Dalekie szlaki" Sniegowa i wiele innych.
« Ostatnia zmiana: Lutego 22, 2007, 10:19:47 am wysłana przez Bladyrunner »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #233 dnia: Lutego 22, 2007, 10:30:22 am »
Cytuj
Fantastyka jest z gruntu pesymistyczna, a jeśli pojawia się w niej optymizm to przeważnie...

- Książka jest napisana przez grafomana bez wyobraźni... Przykładów jest sporo, są to wspomniani już "Astronauci" Lema
Ciekawe swoją drogą, bo oczywiście na tle całej twórczości Lema ten debiut książkowy on sam uważał za dzieło poronne, jednak gdyby na nim poprzestał tak właśnie ktoś kiedyś (jeśli w ogóle) by o nim pisał: - Książka jest napisana przez grafomana bez wyobraźni..., grafoman bez wyobraźni, hi, hi...

Celnie to ująłeś, ze fantastyka jest z gruntu pesymistyczna, choć ja z jednej strony rozszerzyłbym to na literaturę w ogóle, a z drugiej obniżył moc przymiotnika do poziomu "problemowa" - bo jak nie ma problemów to zostają ciepłe kluski, nieprawdaż...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #234 dnia: Lutego 22, 2007, 10:35:18 am »
Cytuj
choć ja z jednej strony rozszerzyłbym to na literaturę w ogóle, a z drugiej obniżył moc przymiotnika do poziomu "problemowa" - bo jak nie ma problemów to zostają ciepłe kluski, nieprawdaż...

może i racja z tą problemowością, bo widzisz ja z natury jestem pesymistą i jak na takowego przystało wszędzie doszukuję się potwierdzenia swojego pesymizmu.  ;)

woytekNH

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #235 dnia: Lutego 27, 2007, 07:03:43 pm »
Efa jesli chodzi o naprawde optymistyczna wizję to chyba ciężko z tym, b wiekszośc takowych wizji kończy się antyutopią ;) bo sa AŻ ZA BARDZO pozytywne . w każdym bądź razie dość optymistycznie się zapowiadała powieść "Ludzie jak bogowie" Wellsa ale jej "zaniechałem" xD bo się ją czytało tragicznie w porównaniu z reszta mojej bibliografii.
 
mam ten sam temart ui mam nastepujace książki wszystkie naturalnie przeczytane :
Aldous Huxley - Nowy wspaniały świat
Staniesław Lem - Powrot z gwiazd
Herbert George Wells - Wehikuł Czasu
Andrzej Zajdel - Limes inferior
 
"Limes..." moge polecić bo jest wspaniała i się fajnie czyta, szkoda ze taka krótka ... no ale to matura nie ma się co rozwiodzić :D
mam tylko problem z literatura przedmiotu - czyli pomocnicza. napewn trzeba tam ummiescić coś zawierającego doefinicje gatunku Science-Fiction, ale co dalej.
 
czy ktoś zna jakies tytuły krytycznych opracowan do wyżej wymienionych ksiązek ? bo ostatecznie zostaną mi te wydane przez Bibliotekę Narodową.

SoyeR

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #236 dnia: Marca 06, 2007, 05:37:21 pm »
co myslicie o mojej bibliografii?
blade runner
matrix
equilibrium
5 elemen
"nowy wspanialy swiat"
"rok 1984"
i czy moglibyscie mi jakos doradzic jak sie wziac do pracy i jak napisac konspekt?

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #237 dnia: Marca 06, 2007, 06:04:21 pm »
Cytuj
co myslicie o mojej bibliografii?
blade runner
matrix
equilibrium
5 elemen
"nowy wspanialy swiat"
"rok 1984"
i czy moglibyscie mi jakos doradzic jak sie wziac do pracy i jak napisac konspekt?

Wiesz od czego pochodzi słowo "bibliografia"? - od greckiego byblos, które oznacza "książka".  A ty masz 6 pozycji, z czego 4 to filmy i to jeszcze takie bzdurne, jak "matrix" (dobra, dobra, obrońcy "matrixa" nie mówimy o efektach specjalnych, tylko o przesłaniu myślowym... cieniutkie jest, a na dodatek nieoryginalne).

Szczerze - ja bym nie zaliczyła. Ale nie bój nic - nie jestem zamaskowaną panią od polskiego.  :)

A konkretnie:
konspekt to krótkie przedstawienie tego, co zamierzasz napisać (powiedzieć). W twoim przypadku - zakładam, że masz podobnie jak inni temat dotyczący wizji przyszłości - napisałabym dość rozbudowany plan, z wypunktowanymi tematami, którymi zamierzasz się zająć, np.
1) Wstęp, przedstawienie przygotowanej literatury/filmów itp.
2) Przedstawienie najczęstszych (albo twoim zdaniem najważniejszych) przestawień przyszłości:
- utopia
- antyutopia
- społeczeństwo użytkowników komputerów
- społeczeństwo podróżujące w kosmos itp.

Oczywiście, tematy, jakimi się zajmiesz powinny pojawiać się w omawianych utworach, możesz je przedstawić kontrastowo, możesz na podstawie kilku wyciągnąć jakieś ogólne wnioski...

Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #238 dnia: Marca 06, 2007, 09:38:31 pm »
Cytuj
co myslicie o mojej bibliografii?
blade runner
matrix
equilibrium
5 elemen
"nowy wspanialy swiat"
"rok 1984"
i czy moglibyscie mi jakos doradzic jak sie wziac do pracy i jak napisac konspekt?

Łaaa! Łaaa! Parzy! Pali! Łolaboga!
5 łelement? Fajna komedia, co to ma wspólnego z jakąkolwiek wizją?
Matrix? Tandeta. Equilibrium? No.. zastąp jakąś książką Dicka, albo Kongresem Futurologicznym Lema.

Brr...

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #239 dnia: Marca 06, 2007, 10:37:47 pm »
Cytuj
co myslicie o mojej bibliografii?
blade runner
matrix
equilibrium
5 elemen
"nowy wspanialy swiat"
"rok 1984"
i czy moglibyscie mi jakos doradzic jak sie wziac do pracy i jak napisac konspekt?
W przeciwieństwie do moich przedmówców ja lubię i "Matrixa" i "5-ty element" (w końcu to Luc Besson), ale raczej jako kino przygodowe czy akcji, niż takie, no powiedzmy "referatowe".
Pomyśl co można napisać na podstawie np. "5-tego elementu"? Że istnieją latające radiowozy, a w kosmosie grasują kosmiczni najemnicy? Niewiele to wniesie.
W zasadzie "Matrix", jako ukazanie konfliktu człowiek-maszyna, mógłby się ostatecznie nadać (ja bym się nie przejmował, że Wachowscy nie wpadli na ten pomysł pierwsi, bo w zasadzie trudno powiedzieć kto wpadł, a "bibliografię" możesz wybrać taką jaka najbardziej Ci odpowiada).


Jeżeli koniecznie zależy Ci na filmach, to proponowałbym coś na podstawie czego będziesz mógł rozwinąć skrzydła. Jeśli masz chęć (i czas, bo matura coraz bliżej) to poleciłbym naszą forumową, żelazną pozycję - "Łowcę androidów" :) Do tego można dorzucić "Zardoza", "Planetę małp" (ale tą pierwszą wersję z lat 60-tych, a nie to współczesne coś), czy "Wehikuł czasu" (też ten stary, bo ten nowy to straszna tandeta), a jeśli nie boisz się anime (głównie ze względu na nauczycieli - oni czasami nie lubią takich nowości), to warto zobaczyć "Ghost in the Sehell 1 i 2".
Możesz też pobieżnie przejrzeć forumowy wątek "Filmy SF warte i nie warte obejrzenia" (pobieżnie, bo komu by się chciało tyle czytać) - jest tam kilka ciekawych tytułów.


Jest oczywiście całe mnóstwo filmów, które ukazują różne wizje przyszłości, problem w tym, że często są bardzo tandetnie zrobione (np. "A.I.", "Raport mniejszości", "Ja, robot") i może lepiej się na nie, nie powoływać.

« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2007, 10:38:48 pm wysłana przez Falcor »

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...