Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321671 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #480 dnia: Stycznia 16, 2016, 12:42:28 am »
Kto konieczny i dlaczego?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #481 dnia: Stycznia 16, 2016, 12:52:25 am »
Kto konieczny i dlaczego?
R.
Pewnie Felek bo podobny.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #482 dnia: Stycznia 16, 2016, 01:39:16 am »
Też tak pisał? Nie wiedziałem.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #483 dnia: Stycznia 16, 2016, 01:49:04 am »
Też tak pisał? Nie wiedziałem.
No, podobnie. Dawno temu. Choć nie tak strasznie. O, w czasach tego drugiego...Gram z czegoś.
Cywilizacja jest według Konecznego „metodą ustroju[12] życia zbiorowego”. Jest wiele cywilizacji (nie istnieje i istnieć nie może jedna cywilizacja ogólnoludzka). Rządzą nimi prawa cywilizacyjne. Koneczny wyróżnił kilkadziesiąt cywilizacji historycznych, z których siedem istnieje współcześnie:

    arabska
    bizantyńska
    bramińska
    chińska
    łacińska
    turańska
    żydowska

Poddziałami i odmianami cywilizacji są kultury. Nie wykluczał, że istniało i istnieje współcześnie znacznie więcej cywilizacji, jednak tylko te siedem obejmuje wielkie społeczności i ma rzeczywisty wpływ na historię świata. Cywilizacje różnią się między sobą po pierwsze w trójprawie, tj. w prawie majątkowym, rodzinnym i spadkowym (te trzy dziedziny prawa istnieją według niego we wszystkich społecznościach ludzkich) oraz w pojmowaniu abstraktów należących do tzw. Quincunxu czyli pięciomianu bytu: zdrowia, bogactwa, dobra, prawdy oraz piękna. Najwięcej różnic dostrzega Koneczny w sferze etyki, między różnymi etykami dostrzega on formalne podobieństwa, a mianowicie siedem generaliów – pojęć występujących we wszystkich znanych etykach: obowiązek, bezinteresowność, odpowiedzialność, sprawiedliwość, sumienie, stosunek do czasu i pracy. Pod te formalne pojęcia każda etyka podkłada własną różnorodną treść. Między cywilizacjami nie może być syntez (bowiem sprzeczności między różnymi etykami są nie do pogodzenia), a próby dokonania takowych kończą się, bądź to zdominowaniem jednej cywilizacji przez drugą (najczęściej dominującą jest ta, która nakłada mniejsze obowiązki moralne), bądź też powstaniem acywilizacyjnej, niezdolnej do rozwoju a często i przetrwania, mieszanki. Przykładowo w Polsce według Konecznego oprócz dominującej cywilizacji łacińskiej występują wpływy cywilizacji żydowskiej, a także w małym stopniu bizantyjskiej i turańskiej[13]. W poszczególnych cywilizacjach różny jest stosunek jednostki do społeczeństwa, władzy, czy wreszcie Boga. Pod tym kątem Koneczny wyróżnił dwa szeregi pojęć: gromadnościowy i personalistyczny:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2016, 01:51:00 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #484 dnia: Stycznia 16, 2016, 12:18:25 pm »
No, to wszystko by się zgadzalo z obserwowana rzeczywistością.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #485 dnia: Stycznia 16, 2016, 04:23:42 pm »
Jednak Huntignton (znacznie nowszy) ujmuje to nieco inaczej. Samych cywilizacji widzi 9 a nie 7. Może za czasów Konecznego było 7? Ale czy to w ogóle ma znaczenie?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #486 dnia: Stycznia 16, 2016, 04:34:44 pm »
Wg mnie teza, że między cywilizacjami nie może być syntez jest nieprawdziwa w silnej postaci, W słabej, że między konkretnymi niektórymi - to może i prawda. Przy czym nie jestem pewien, czy w tych wypadkach można z kolei mówić o cywilizacjach.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #487 dnia: Stycznia 16, 2016, 11:05:07 pm »
Jednak Huntignton (znacznie nowszy) ujmuje to nieco inaczej. Samych cywilizacji widzi 9 a nie 7. Może za czasów Konecznego było 7? Ale czy to w ogóle ma znaczenie?
R.
Ktoś napisał nawet o tym doktorat.
https://repozytorium.amu.edu.pl/handle/10593/2550
Cytuj
Wg mnie teza, że między cywilizacjami nie może być syntez jest nieprawdziwa
Synteza zawsze jest możliwa, tylko skutki mogą być niedobre. Albo jedna łyka drugą, albo powstaje nierozwojowa hybryda. Albo, wedle neoheglistów, rozwojowa hybryda.
Loteria.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #488 dnia: Stycznia 17, 2016, 02:59:59 am »
Jezeli dochodzi do faktycznej syntezy, to znaczy ze jedna, albo druga cywilizacja pozbywa sie jakis swoich podstawowych wartosci, przez co przestaje de facto istniec, bo taka duza zmiana oznacza jej unicestwienie i stworzenie jakiejs nowej cywilizacji (byc moze posiadajaca cechy obu), albo zamiane w jedna z 2. Czy jest to dobre czy zle, to juz inna bajka. Rzymianie po podbiciu Grekow przejeli ogromna czesc ich kultury, co wyszlo im na dobre. Nie orientuje sie zbytnio jaki poziom i jakie wartosci cywilizacyjne mieli zanim zaadoptowali grecka jakosc. Podobnie mloda Polska, po przyjeciu chrzescijanstwa, a jeszcze bardziej po stlamszeniu Reakcji Poganskiej utracila swoja poprzednia tozsamosc cywilizacyjna, zapewne zatrzymujac jakas czesc starych wartosci, ale w stopniu niewielkim.
Biorac pod uwage poziom cywilizacyjny i wartosci barbarusow zalewajacych Europe obecnie i eunuchowatosc Europejczykow, ja grzecznie dziekuje za taka mieszanke cywilizacyjna.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #489 dnia: Stycznia 17, 2016, 12:02:33 pm »
Mam wrażenie, że roztrząsanie tych kwestii jest typowym przelewaniem z pustego w próżne (z którego naśmiewał się Lem), ponieważ brak jakichkolwiek punktów stałych szczególnie na przestrzeni czasu dłuższego niż 100 lat a dodatkowo ocena zależy od tego, co się komu podoba. Przypuszczam, że bardzo byśmy się wszyscy zdziwili, gdyby nas rzuciło kilkaset lat wstecz do jakiegoś wiodącego państwa zachodniochrześcijańskiego kręgu kulturowego - i nie wiem, czy to by była "nasza cywilizacja". W sumie chodzi tylko o to, czy tu i teraz jest możliwa koegzystencja, czy nie jest możliwa. Jeśli cywilizacja oparta jest na dogmatach wiary, która każe nawracać, zabijać, czy w każdym razie pogardzać innowiercą to jest to niemożliwe. Jeśli natomiast umowa jest taka, że wierzący to ja jestem w domu, to jest możliwa. Lem pisał coś takiego, że kraje islamu są jakieś 500 lat do tyłu w tych sprawach - i patrząc na to, co wyprawiał Zachód 500 lat temu można się z tym zgodzić.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 17, 2016, 12:28:24 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #490 dnia: Stycznia 17, 2016, 01:16:22 pm »
Mahomet wypada w realu 600 lat po Chrystusie, więc i kalendarzowo się zgadza.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #491 dnia: Stycznia 18, 2016, 05:39:32 pm »
O Michniku: O Michniku: http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=4649

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #492 dnia: Stycznia 18, 2016, 08:41:55 pm »
Ty, ale dlaczego pośród tego co zrobił dla narodu, nie zacytowałeś z "czerwonej książeczki", że Twoim zdaniem jak 2 a 2 równe 7 - zarąbał pierwszy milion? Jakoś tak dziwnie, co prawda faktycznie ludzie uważają, że jak ktoś kradnie parę złotych to złodziej, a jak milion to szanowany biznesmen z głową do interesów, ale jak dotąd Ty nie prezentowałeś takiego niepryncypialnego podejścia. Teraz nie wiem co o tym myśleć. Zmieniłeś zdanie - czy co?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #493 dnia: Stycznia 18, 2016, 09:31:35 pm »
Prawdę mówiąc, nie chciałem mieszać jaj z rzeczami poważnymi.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #494 dnia: Stycznia 18, 2016, 10:00:18 pm »
Prawdę mówiąc, nie chciałem mieszać jaj z rzeczami poważnymi.
R.

A to jakiś żart? Bo wcale nieśmieszny.