Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310249 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #615 dnia: Kwietnia 22, 2009, 10:17:39 pm »
Dwa "Blade Runnery" i "GITS" do tego? Nie za dużo tych (względnie) cyberpunkowych grzybków w barszcz? Poza tym na dokładkę dorzuciłeś "Sny robota", w których też się do androidów strzela, a od tylu grzybów można juz vomitacji dostać.

I jeszcze "Equilibrium" - wtórny, rozrywkowy filmik, zadłużony po uszy u Bradbury'ego, Orwella i - trochę - Huxley'a. Zamiast tego gniota lepsza już np. rodzima "Seksmisja" (też zażywają tam środki hamujące emocje ;)).

Zaiste lista i skonocona, i na szybko.

Pogrzeb trochę na poprzednich stronach wątku, to coś fajniejszego znajdziesz :).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2009, 10:19:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Kazume

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #616 dnia: Kwietnia 23, 2009, 01:11:10 am »
zmienić już nie mogę muszę sobie z tym radzić co mam ; / Equilibrium wybrałem tylko dla wizji świata nie dla akcji bo wiem, że film jest jaki jest.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2009, 01:17:06 am wysłana przez Kazume »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #617 dnia: Kwietnia 23, 2009, 01:36:28 am »
Trudno będzie, bo w sumie wyjdzie Ci z tego jedna wizja przyszłości, w której ludzie latają z bronią za maszynami + "Equilibrium" na doczepkę.

(A temat raczej prosil się o przekrojowe przedstawienie różnych wizji. Szkoda, że tak późno zajrzałeś, teraz ciężko będzie Ci pomóc...)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Kazume

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #618 dnia: Kwietnia 23, 2009, 03:16:57 pm »
dało by sie  z tego skleić jakiś ramowy plan wypowiedzi ? ^^" bo właściwie ciężko mi cokolwiek zrobic teraz z tym ^^

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #619 dnia: Kwietnia 23, 2009, 03:31:12 pm »
Idź na całość. Najważniejsza w tego typu sprawach jest konsekwencja. Były inne wizje, ale okazały się utopijne. Wszystko się psuje, świat się psuje. Wszyscy się zorientowali, że ludzi coraz więcej, ale są coraz głupsi. Paradoks - technika i nauka idzie do przodu a społeczeństwa w swojej masie coraz bardziej przypominają stado małp tłukące sie po glowach - tyle że nie pałami a telefonami komórkowymi. Albo więc oni ten świat rozmontują, albo trzeba ich czymś "znieczulić". Jedź na tym.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #620 dnia: Kwietnia 23, 2009, 03:35:55 pm »
Możesz próbować kombinować, że niby najbardziej aktualne w świetle coraz szybszego rozwoju technologii są ponure wizje cyberpunkowe których najpełniejszym artystycznym wyrazem są działa Dicka/Scotta i Shirowa. I omówić te cyberpunkowe koncepcje na planie ogólnym, a potem szczegółowo, na przykładzie dzieł.

A potem dodać, że są i inne formy czarnowidztwa, i tu omówić "Equilibrium", ale nie jako "dzieło oryginalne" (bo dzieło to to nie jest), a jako zwieńczenie pewnego nurtu (i tu wprowadzasz niejako "tylnymi drzwiami" te odwołania do klasyki wizji dystopijnych, o których mówiłem). Oraz opowiadanie Asimova - pokazując, że korzenie cyberpunkowego postrzegania świata są starsze niż ten nurt, bo już od dawna widać, że ku złemu wszystko idzie ;).

ps. jest to w sumie dość rozpaczliwa próba, ale z tak ułożoną listą nic lepszego nie wymyślę...

Edit:
Po chwili refleksji dochodzę do wniosku, że najlepiej będzie jak wpleciesz to o czym mówię, w ogólny plan nakreślony przez maźka (po prostu jest lepszy od mojego, a pisaliśmy równoczenie), albo połączysz oba nasze "konspekty konspektów" w integralną całość. Jak dobrze pokombinujesz, dasz radę napisać dobrą pracę :).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2009, 04:06:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #621 dnia: Kwietnia 23, 2009, 06:36:54 pm »
plan nakreślony przez maźka (po prostu jest lepszy
Weź, bo się rozpuknę... ;)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Kazume

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #622 dnia: Kwietnia 27, 2009, 01:29:36 am »
napsialem ramowy plan wydarzeń :

2) Kolejność prezentowanych zagadnień:
•   Wyjaśnienie pojęcia science fiction oraz cyberpunku, przykład futurologii oraz definicja.
•    Blade runner (film i książka):
-replikant – funkcja w dziele
- Granice człowieczeństwa oraz rola czlowieka jako stowrcy nowego zycia
- Ukazanie miasta przszłosci oraz antyutopijjna wizja dzieła
•    Ghost In the Shell
- wartość duszy w GITS
- znaczenie sieci
-GiTS jako negatywna wizja przyszłości, w której człowiek staje się uzależniony od nowinek technicznych
•   Sny robota Asimov
-przedstawienie 3 praw robotyki
•   Pozytronowy człowiek  Asimov
- ukazanie społeczeństwa przyszłości w utworze (brak tolerancji)
•   Equlibirium
- wizja swiata totalitarnego

czy wystarczy coś takiego czy może coś dodać jeszcze? Czy to wogule dobrze zrobiony plan ^^"

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #623 dnia: Kwietnia 27, 2009, 02:10:03 am »
Pytanie podstawowe: jaka jest TEZA tej pracy, bo widzę wyliczankę książek.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Kazume

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #624 dnia: Kwietnia 27, 2009, 02:57:17 am »
wtbrałem taka teze : Jak literatura i filmy S-f przedstawiają wizje przyszłości i jaką rolę pełnią w nich postęp technologiczny.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 27, 2009, 02:04:55 pm wysłana przez Kazume »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #625 dnia: Kwietnia 27, 2009, 03:26:09 pm »
Fajno, tylko czym teraz "zagadasz"* jednostronny wybór literatury podmiotu?

(Bo nie widzę odniesienia ani do podpowiedzi maźka, ani do moich, ani jakiegoś innego sprytnego wykrętu ::).)

Najwidoczniej nie zrozumiałeś o czym do Ciebie piszemy... :|


* skoro z pośpiechu popełniłeś błąd, musisz - o czym już była mowa - nagiąć fakty tak, by wyszło,że ten (dokonany - de facto - na chybcika) wybór był czymś uzasadniony, tymczasem ujęcie tematu jakie przedstawiłeś prosi się o bardziej przeglądowy dobór literatury, czyli wyjdzie, na jaw, że lista była układana bez planu...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

flyleaf

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #626 dnia: Maja 20, 2009, 10:49:37 pm »
dzięki wielkie Q ;)
szkoda że wysłałam ci tylko część prezentacji, ogólnie to 19/20 ;) jestem zadowolona bo przez jakieś czas nie mogłam wydusić z siebie żadnego słowa wiec odwróciłam sie bokiem do komisji ;p

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #627 dnia: Maja 21, 2009, 01:02:59 am »
Nie ma za co. Tylko Ci błędy stylistyczne popoprawiałem... :P
;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #628 dnia: Lipca 31, 2009, 10:41:57 am »
a'propos:
najbardziej aktualne w świetle coraz szybszego rozwoju technologii są ponure wizje cyberpunkowe

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,6849008,Chinski_inzynier_zabil_sie__bo_zgubil_prototyp_IPhona.html
Iście cyberpunkowe stosunki pracy tam panują.

(Aż, szkoda, że Kazume nie miał okazji wykorzystać tego w pracy maturalnej, ale w przyszłym roku, dla następnych maturzystów, którzy do nas niechybnie po radę zawitają, będzie jak znalazł*.)


* gdyby do tego czasu gazeta.pl nie przedłużyła "ważności" artykułu, to zrobiłem kopię awaryjną
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #629 dnia: Lipca 31, 2009, 12:14:23 pm »
Zabił się... by się nie zabił, jakby mu Jobs nie pomógł  ::)

http://konradgodlewski.com/?p=775


A poza tym, Q, co Ty tu jakieś newsy sprzed tygodnia dajesz?