Autor Wątek: Wieczny Wszechświat  (Przeczytany 52920 razy)

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 27, 2006, 10:01:45 pm »
Hmm, a co wy na to http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34136,3178280.html

A tak na prawdę to wszyscy znajdujemy się płaskim dysku podtrzymywanym przez trzy słonie stojące na ogromnym żółwiu ;D

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 28, 2006, 09:32:55 am »
Witam!Nie jestem calkiem nowy na forum kiedys jak bylo jeszcze stare probowalem podniesc watek jednolitej teorii czasoprzestrzeni Snerga ale jakos to nikogo nie zainteresowalo malo bylo wogole uczestnikow.Teraz widze temat ciekawy sam,ktorys raz z rzedu probuje rozgrysc wspomniana wyzej jtc i z braku czasu  checi czy tez mozliwosci intelektualnych jeszcze nie udalo mi sie to do konca.Jedno jest pewne ,ze w jtc jest wiekszosc opowiedzi na stawiane tu pytania oczekuje na sugestie i opinie sam z braku czasu na razie na tym zakoncze sprobuje sie pojawic wieczorem.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

jarutek

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 36
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 28, 2006, 11:00:59 am »
Cytuj
ja wiem tylko tyle ze jarutek i jacekmw maja w mojej ocenie podobne nicki

;)

No zgadza się... rzeczywiście Twój jest taki ... "inny"  ;)  

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 28, 2006, 01:36:08 pm »
wiesiol, jak najbardziej nas to zainteresowalo, jednak nie moglismy tego rozpatrywac gdyz wlasnie nie jest to teoria

a jak juz o ujednolicaniu gadamy to moze zanim zacznie sie rozmowy na temat poczatku i koncu wszechswiata lepiej byloby miec dzialajaca teorie na wszechswiat wspolczesny (czyli teorie grawitacji zgodna z teoriami molekularnymi (czy jakos tak))

This user possesses the following skills:

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 28, 2006, 01:54:08 pm »
Tak, tą "teorię" Snerga jużeśmy "przerabiali"
jakoż teorię "drabiny jestestw" tegoż artysty.
Chcę tylko przypomnieć, ze swej strony, o książce "Robot" - czy kto przeczytał ? To polecam, proszę się nie zniechęcać teorią bytów...
Robot to książka fabularna, oczywiście. Można ją chyba przypisać do SF.
ad. Dzi: jak Michał Heller mówi w tytule swej książki:
"Początek jest wszędzie" i teraz też. Badanie Wszechświata wstecz czy wgłąb to to samo byle dojść do wielkości Plancka (czy jakoś tak)
« Ostatnia zmiana: Lutego 28, 2006, 04:23:32 pm wysłana przez paszta »

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 28, 2006, 04:17:28 pm »
Oj, tylko niech mi nikt znowu nie próbuje udowadniać, że to ma coś wspólnego z nauką (patrz wątek: Adam Wiśniewski-Snerg)

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 28, 2006, 09:04:36 pm »
Pare lat to forum nie odwiedzalem troche sie rozwinelo na plus oczywiscie i temat snerga widze przerobiony .Wisniewskiego rzeczywiscie"przerobiliscie" czytalem tematy na w/w autora i moglbym sie przyczepic merytorycznie co do niektorych wypowiedzi na temat jtc ale nie o to mi chodzi.Wazne ,ze takie forum jest i mozna bedzie w wolnej chwili ciekawie spedzic czas.Takie tematy jak wieczny wszechswiat doskonale moim zdaniem nadaja sie do wtracenia watkow o autorach typu snerga.Ja do konca nie jestem przekonany o bezzasadnosci jtc stykajac sie z nia pierwszy raz i znajac autora z wczesniejszych dziel pomyslalem,ze jest doskonala prowokacja lecz pozniejszy zyciorys autora uswiadomil mi ze, sprawe traktowal  powaznie.Teraz musze konczyc z braku czasu postaram sie wkrotce cos merytorycznie"merytorycznie" dolozyc.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 28, 2006, 11:14:25 pm »
Ok zawsze mozesz sie dopidac do wątku o Snergu. Przynajmniej tenże 'odżyje'::)
Tylko pisz merytorycznie bo bez tego Cię zjemy :)

jacekmw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #38 dnia: Marca 02, 2006, 08:46:56 pm »
Cytuj
Hmm, a co wy na to http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34136,3178280.html
[...]

Ciekawe. Chodzi zdaje się o to, że stała grawitacyjna G przestaje być stałą gdzieś daleko (a nie - jak napisała GW - grawitacja nie jest stała). Chyba nawet były próby pomiaru jej zmienności, ale zakończyły się niczym.
Ale jak w takim razie osiągnąć przyspieszenie ekspansji ? Chyba, że 'stała' grawitacji zmienia z czasem/odległoścą znak na przeciwny i grawitacja przestaje przyciągać, a zaczyna odpychać.
W sumie chyba wszystkie pozostałe oddziaływania mogą być ujemne i dodatnie, więc czemu odmawiać grawitacji jej drugiego oblicza ?

jacekmw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #39 dnia: Marca 02, 2006, 09:14:41 pm »
Cytuj
Cykliczność Wszechświata? To przecież tylko hipoteza! W dodatku o podstawie mocno wciśniętej w ramy religijne. Masz rację, że jest to bardzo romantyczna koncepcja i taka napawająca optymizmem - przynajmniej na niektórych robi pewnie takie wrażenie. Jako osoba stroniąca od wszelkich religijnych podtekstów w nauce, odrzucam ewentualność "reinkarnacji" wszechświata.

CU
Deck

Wracając do cykliczności wszechświata - jawi się jako teoria optymistyczna w głównej mierze z powodu kontrastu z wiecznym rozszerzaniem się. Czyli innymi słowy z bezpotomną powolną śmiercią prowadzącą do ciemnej pustki. Nie całkowicie pozbawionej materii, bo pewnie pozostaną wystygłe szkielety niewielkich gwiazd oraz mniejszych ciał niebieskich - ciągle oddalających się od siebie. Nawet grawitacja przestanie mieć znacznie.

Może ktoś widzi w tej teorii coś optymistycznego ?  Bo ja nie bardzo...

Terminus

  • Gość
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #40 dnia: Marca 03, 2006, 02:10:11 am »
No cóż, rozumiem tych, co twierdzą, iż takie przydawanie pesymistycznego czy optymistycznego charakteru tym teoriom to w istocie rzeczy płonne potyczki słowne. Bo w takiej np. teorii powtarzających się wybuchów, towarzysząca każdemu z nich absolutna anihilacja całej informacji zawartej we wrzechświecie, także nie każdemu wyda się mega-optymistyczna. ::)

jacekmw

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #41 dnia: Marca 03, 2006, 09:54:06 am »
Absolutnie. Optymizm czy pesymizm danej teorii ma się oczywiście nijak do jej naukowej wartości, może jednak sprawiać, że - jakkoklwiek irracjonalnie - argumenty są bardziej emocjonalne.

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #42 dnia: Marca 03, 2006, 08:21:23 pm »
Wróciłem właśnie z odczytu w planetarium i chciałem się tylko podzielić taką informacją, że według dr Stanisława Bajtlika (tego od "Symulatora faktu" z TVP) wszechświat jest płaski. W sumie to nie tyle według niego, co najnowszych badań (sprzed kilku miesięcy).

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

A-cis

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 204
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #43 dnia: Marca 04, 2006, 12:11:20 am »
Pewnie.
Skoro Ziemia jest płaska.

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Wieczny Wszechświat
« Odpowiedź #44 dnia: Marca 04, 2006, 01:00:35 am »
Cytuj
Jeśli natomiast gęstość materii jest dokładnie równa gęstości krytycznej, mamy wtedy do czynienia z Wszechświatem płaskim. Taki Wszechświat będzie rozszerzał się wiecznie, ale tempo jego ekspansji w miarę upływu czasu będzie coraz bliższe zeru.

http://republika.pl/hipoteza/bigbang1.html

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie