Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447586 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #750 dnia: Czerwca 26, 2019, 10:13:31 pm »
Co do plenia, cieszę się, że zgadzamy się, że ono jest wulgarne.
Co do "naw" = nie będę się upierał. Może istotnie są to dwa prefiksy połączone? Podpytam znajomych językoznawców.
Co do dwunastego przedrostka, przychodzi mi na myśl jeszcze "prze".
Co do rwy, Pan uważa, że rwa jest delikatna, ja zaś, że wyjątkowo chamska/wulgarna. Pozostańmy każdy przy swoim zdaniu.
Dodam a propos - i chętnie przeczytałbym Pana komentarz - że wszystkie radiowotelewizyjne media zagłuszają tę rwę wyrazistym "piiiiiiiiiiiiii". Tak mi się przynajmniej wydaje na podstawie (przypadkowej, więc niemiarodajnej, ma się rozumieć) obserwacji mediów anglojęzycznych i polskich. Taki obyczaj. A jak jest z mediami rosyjskimi i ukraińskimi?

R.

pjes: mam wrażenie, po dziesięcioletniej bytności na forum pana Lema, że również tutaj rwa cały czas "nie idzie". Jest niedopuszczalna. Ale może się mylę? Może już jest inaczej w ramach nieskrępowanej wolności słowa?
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #751 dnia: Czerwca 27, 2019, 09:50:38 pm »
Czy pedofilia
 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pedofilia

jest cechą genetyczną?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #752 dnia: Czerwca 27, 2019, 11:05:33 pm »
Co do dwunastego przedrostka, przychodzi mi na myśl jeszcze "prze".
W sensie „dodać do potrawy za dużo pieprzu”? Świetnie, kupuję to :)

Cytuj
Dodam a propos - i chętnie przeczytałbym Pana komentarz - że wszystkie radiowotelewizyjne media zagłuszają tę rwę wyrazistym "piiiiiiiiiiiiii". Tak mi się przynajmniej wydaje na podstawie (przypadkowej, więc niemiarodajnej, ma się rozumieć) obserwacji mediów anglojęzycznych i polskich. Taki obyczaj. A jak jest z mediami rosyjskimi i ukraińskimi?
Dokładnie tak samo jak w Polsce – wylgaryzmy i przekleństwa zostają zapikane.
Słowo rwa chociaż i istnieje w języku rosyjskim, jednak nie należy do rozpowszechnionych. Przeważnie używa się odpowiednik „бл.дь”, często w formie cenzuralnego zamiennika – „блин”. Zresztą chyba tak samo jak w Polsce – o ile słyszałem mowę uliczną, zamiast rwy często występuje „kurde”, „kurczę” itp.

Cytuj
Tak mi się przynajmniej wydaje na podstawie (przypadkowej, więc niemiarodajnej, ma się rozumieć) obserwacji mediów anglojęzycznych i polskich.
Nawiasem, a jak będzie rwa po angielsku? ;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #753 dnia: Czerwca 27, 2019, 11:38:38 pm »
Jak się, rwa, masz? How, the fake, are you?

R.

pjes: kurde i kurcze nie są wulgaryzmami. Podobnie jak antygłowa, fiut, cipa, kurdeflak, kurdemol i kurdebala(n)s :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #754 dnia: Czerwca 28, 2019, 08:51:07 am »
Nie słuchaj LA. Jeśli wymienione wyrazy nie są wulgaryzmami, to nic prócz raka i udaru mózgu nie jest chorobą. Piszę w trosce, abyś odwiedzając ewentualnie Polskę nie powiedział do kogoś po naukach Remuszki, że jest dajmy na to c.pą, k.tasem, bądź p.zdą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #755 dnia: Czerwca 28, 2019, 01:18:24 pm »
Ty w ogóle czytaj może, co piszę, skoro się do tego odnosisz. Nie mieszaj jednego z drugim. Bierz wzór z pana LA, który czyta i rozumie niepołebkarsko, tylko skrupulatnie. Możemy się nie zgadzać ze sobą, możemy  w jakiejś sprawie różnić się zasadniczo - ale przynajmniej wiemy, co który z nas rzekł. Ty zaś wciskasz mi dziecko w brzuch.
 
To jest specjalna pomoc naukowa dla Ciebie: https://www.rp.pl/artykul/1149210-Chamstwo-telewizyjne.html

R
                       
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #756 dnia: Czerwca 28, 2019, 08:32:39 pm »
Popieram pana Rzecznika Praw Dziecka. Ostrzegawczy/edukacyjny klaps jest w pewnym wieku niezastąpiony. Należy go stosować, zwłaszcza w nagłej potrzebie, dla dobra samych dzieci. Nauka życia!

Nikogo nie wolno bić, a już zwłaszcza dzieci, a już zwłaszcza małych. Bicie bezbronnych słabych dzieci jest okrutnym zwyrodnialstwem - w odróżnieniu od klapsa uczącego//ostrzegającego. Takie klapsy (umiarkowane, sporadyczne, po wyczerpaniu możliwości perswazyjnych*) mają głęboki sens wychowawczy. Ale tylko w odniesieniu do małych dzieci (w zasadzie tylko przedszkole). Duże dzieci rozumieją, co do nich się mówi. A już klapsy wymierzane nastolatkom dowodzą wyrazistej pedagogicznej porażki opiekunów.

Jeszcze mi się przypomniało, że taki rzadki umiarkowany klaps nigdy nie jest zabronioną przez konstytucję "karą cielesną" (art. 40). Bywa natomiast niezastąpioną pomocą naukową przy wychowywaniu małych ludzików.

Dawałem klapsy swoim dzieciom, a teraz daję swoim wnukom – za pełną aprobatą ich rodziców :-)

R.

*Pomijając, ma się rozumieć, perswazję VI stopnia...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #757 dnia: Czerwca 28, 2019, 08:39:05 pm »
Nie słuchaj LA. Jeśli wymienione wyrazy nie są wulgaryzmami, to nic prócz raka i udaru mózgu nie jest chorobą. Piszę w trosce, abyś odwiedzając ewentualnie Polskę nie powiedział do kogoś po naukach Remuszki, że jest dajmy na to c.pą, k.tasem, bądź p.zdą.
:))
Aj, aj, aj! Jaka szkoda! Moje ulubione słowa :)
Właśnie tak witam zazwyczaj kontrolę paszportową i celną na granicy Rzeczypospolitej, a także pracowników urzędów i gliniarzy na ulicy. „Hej ty...”, a dalej w zależności od płci rozmówcy.
Ale, skoro uważasz, że tych słów używać nie wolno, znaczy więcej nie będę 8)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #758 dnia: Czerwca 28, 2019, 08:43:42 pm »
Udar muzgu jest tako samo chorobo jak złamanie kości.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #759 dnia: Czerwca 30, 2019, 01:39:03 pm »
Wczoraj przez bite dwie godziny nie mogłem się oderwać od lektury tej fascynującej i jakże aktualnej dyskusji sprzed lat:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1020.msg60126#msg60126

Chyba zrobię z tego broszurkę i rozdam bystrym druhom :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #760 dnia: Lipca 02, 2019, 04:01:02 pm »
Z przerażeniem konstatuję, że na swoim kawałku podłogi do tej pory nie skwitowałem dotąd ani słowem arcysłusznej krytycznej recenzji maźka z epistolograficznej wymiany poglądów między Mistrzem a mną w latach 1988-93, którą to opinię autor umieścił tu:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=138.msg76025#msg76025

Maźkowi za taką serdeczną życzliwość dziękuję skolan (trzycyfrowy przelew poszedł...), odnotowując na boku, że - mimo publicznych deklaracji i zapowiedzi niektórych gratisowych odbiorców tej książczyny - nikt na jej temat nadal nie pisnął słowa. Choć taka powściągliwość wydaje mi się dziwna (jeśli wziąć pod uwagę powszechnie demonstrowaną na forum gorącą miłość do pana Stanisława Lema i skrupulatne wieloaspektowe rozdziobywanie najmniejszych zostawionych przezeń okruszków) - nic więcej o tym milczeniu na razie rzec nie umię.
 
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg75830#msg75830

R.



Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #761 dnia: Lipca 10, 2019, 09:34:32 pm »
Drogi Przyjacielu,
Według encyklopedii/słowników, no i na zdrowy rozum, PAŃSTWO powinno mieć przynajmniej:
1. stałą ludność, 2. suwerenną władzę, 3. określone terytorium oddzielone od innych granicą
Pytam: czemu Rosja - największe terytorialnie państwo świata - nie toczy z nikim wojny o terytorium? Dlaczego nie zagrabia i nie podbija innych państw lub ich kawałków? Armia, flota, lotnictwo. Czołgi, działa, piechota, helikoptery, krążowniki, niszczyciele, rakiety, komandosy, satelity. Nacisnąć guzik i już. Jak splunąć!
Podobnie Chiny, które mają cóś koło półtora miliarda ludności i już paru kosmonautów (jedyni obok USA i Rosji).
Podobnie USA.
Dlaczego te mocarstwa nie łupią TERYTORIALNIE innych krajów? Jak przypuszczasz?
Najserdeczniej :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #762 dnia: Lipca 19, 2019, 09:29:58 pm »
Jutro będzie o tym tak głośno i gęsto, że nastawiam się tylko na konsumpcję.
Wszyscy ludzie lubią Okrągłe Rocznice, a jutro minie 50 lat od lądowania Homo (ledwo/ledwie) Sapiens na naszym naturalnym Satelicie. Odnotuję z kronikarskiej powinności o sobie: veni, vidi, Homo vicit. Przybyłem (do telewizora), zobaczyłem, i do dziś się zachwycam jako Absolutną Niemożliwością, gdy spojrzę ciemna nocą na wyrżniętego Łysego w pełni.
Do Księżyca ponad sekunda lotu światła. Masa Saturna-V i inne parametry – we wszystkich encyklopediach. Komputery słabsze od dzisiejszych smartfonów. To nadal niepojęte, do czego człowiek jest zdolny... 
Jako niepoprawny optymista-dwudziestolatek założyłem się z podkochiwaną krakowską Baśką Baczyńską o flaszkę brendy, że przed 1970 rokiem TO nastąpi. 20 lipca 1969 w salonie wuja Zygmunta Przetakiewicza przy Krasickiego 5 na warszawskim Mokotowie usiadłem pod wieczór przed czarno-białym telewizorem i tkwiłem tam bezczelnie, nie bacząc na zasypiających gospodarzy. TVP1 (wówczas innej nie było) transmitowała co trzeba – chyba jako jedyna z telewizji państw Układu Warszawskiego. Naprzód podali, że igel dżast lended, a nad ranem (świtało, więc zaciągnąłem zasłony) pokazali, jak Armstrong schodzi po drabince. Widziałem to na własne oczy i do końca świata nikt mi tego nie odbierze!!!
Baśka przerżnęła i sumiennie się wypłaciła, wychlałem jakoś bez niej, ale po latach, jako bogacz, zrewanżowałem się taką samą butelką.
Neil Armstrong odszedł siedem lat temu. Buzz Aldrin i Michael Collins są w formie (ale gdy człek wpisze „Collins” w gugle, jako pierwszy długo pokazuje się jakowyś muzyk). Następca Johna Kennedy’ego (Donald Trump) przymierza się do powrotu na Srebrny Glob i do wyprawy na Marsa. Ja nie doczekam, ale com się wzruszył, to moje.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam z niezmienną serdecznością i z przekonaniem zachęcam do obejrzenia przepięknego gugla-dudla w pigułce: https://www.google.com/?mlLightbox=1

R.    
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #763 dnia: Lipca 19, 2019, 10:25:01 pm »
Powiedzenie, że komputer pokładowy Apollo jest słabszy od współczesnych smartfonów  generalnie świadczy o tym, że mówiący sobie nie zdaje sprawy o czym mówi, albo uważa, że mówi do idiotów (wiem, Collins tak powiedział). To od czego komputer Apollo mógłby być słabszy w sposób porównywalny dawno nie jest produkowane, występuje tylko w muzeum, względnie jest np. termometrem zewnętrznym z diodkami za 15 zł z Lidla.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #764 dnia: Lipca 19, 2019, 10:39:22 pm »
http://wyborcza.pl/7,75400,25007603,nauka-z-misji-apollo-nie-wierz-slepo-technice.html

Wierzgasz przeciwko Ościeniowi, tzn. panu Orlińskiemu?

R.

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )