Autor Wątek: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)  (Przeczytany 30534 razy)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #30 dnia: Grudnia 31, 2005, 01:47:08 am »
O cholera, a ja myslalem ze to ten co wymyslil Ubermensch'y

This user possesses the following skills:

R00g

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: O Polakach
« Odpowiedź #31 dnia: Grudnia 31, 2005, 11:47:28 am »
Lostris

"Polacy zostali juz przy swoim zakurzonym antysemityzmie, jesli mieliby przejawiac otwarta nienawisc do wszystkich innych narodow, kultur na calym swiecie, nie wylaczajac przy tym, do samych siebie."

W sumie racja.
Szkoda, że dążymy powoli do takich jak opisujesz zmian. Oczywiście nie mówię tutaj o całym społeczeństwie, bo są obszary gdzie panuje większa tolerancja i są obszary gdzie jej brak.

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #32 dnia: Grudnia 31, 2005, 05:06:44 pm »
Cytuj
 
Polacy nie sa antysemitami . Pan Lem wie to najlepiej ,bo wlasnie w Polscce znalazl przyjazne miejsce do zycia i rozwoju swojego talentu.


W porządku, ujmijmy to inaczej - BARDZO WIELU Polaków jest antysemitami.
Pan Lem urodził się w Polsce, dlatego tutaj żyje. A co do tego czy jest to przyjazne dla niego miejsce, to skąd do diabła może pani wiedzieć?

Cytuj
To co martwi ze ludzie maja tak przenicowane mozgi ze w ogole nie reaguja na te antypolonizmy a jeszcze przyznaja racje pisarzowie.
Oto co zrobiono z patriotyzmem zwlaszcza mlodych Polakow!


A jak odróżnić słowa krytyki od antypolonizmów? Każdy kto pisze niepochlebnie o naszym kraju nie jest już PrawdziwymPolakiem( wszystkie prawa zastrzeżone dla Polskich Mediów ), co?

Cytuj
 
A niezaleznie od tego ze Lem jest uznanym pisarzem to nie ma prawa mowic takich rzeczy o ojczyznie ktora sobie wybral do zamieszkania.


Lem nie wybrał sobie tej ojczyzny do zamieszkania - urodził się w niej. Zatem proszę nie wygadywać bzdur na tematy na które pani nie ma pojęcia.

Cytuj
Lem czyni zarzut nawet z tego,ze polacy sa tak glupi ze nie dorobili sie w nauce nagrody Nobla tak jakby to mialo nas dodatkowo pograzyc.


Z czytania ze zrozumieniem - pała! Lem nie pisał, że Polacy są tak głupi, tylko opisywał stan naszej nauki, który zależy nie tylko od IQ jej współudziałowców.

Cytuj
 Nie podejrzwalam wczesniej Lema o taki antypolonizm.
Ten wywiad natychmista podchwyca srodowiska nieprzyjazne Polsce i beda cytowac Lema do upadlego.


Ciekawe kto? Żydzi czy masoni? Już wiem - Gazeta Wyborcza!  ;D

Cytuj
Kazdy kto czuje sie patriota polskim i jeszce mu nie wyprano mozgu calkowicie z resztek godnosci i honoru powinien glosno protestowac przeciwko temu co Lem mowi w tym wywiadzie. Kropa.


Gdy Kaczyński ustanowi panią Strażnikiem Patriotyzmu, będzie pani mogła decydować kto mówi po Polsku, a kto po polsku, ale na razie takie stanowisko może się spotkać z zupełnie innym odzewem.

Wkurza mnie to, że słowo 'patriotyzm' jest zawłaszczane przez prawicowców i narodowców, którzy jako jedyni mają "prawo" decydować kto na nie zasługuje.

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #33 dnia: Grudnia 31, 2005, 06:52:25 pm »
Na początek odniosę się do wypowiedzi jowity, a w zasadzie to się nie odniosę, bo to co napisała jest poniżej wszelkiej krytyki, a jeśli patriotyzm jest właśnie tym co ona sobą prezentuje, to ja jestem dumny z faktu, iż patriotą nie jestem.

Anadel:

Cytuj
a pytanie o to dlaczego tacy jesteśmy jest proste Ponad 70 % naszych rodaków lubi sobie wypić


To, że ktoś tam lubi sobie wypić (nawet regularnie) ma się nijak do jego inteligencji oraz wartościowości.


dzi:

Cytuj
Jestesmy narodem ktorego 1/5 jest poza granicami kraju. Jestesmy WSZEDZIE na swiecie i dopasowujemy sie do KAZDYCH warunkow tworzac bardzo zżyte spolecznosci. Niestety dopiero poza granicami kraju rozumiemy jak wiele pozytywnych cech mamy i jak wazne one sa a jak małe sa wady.


Poziom zżycia tych społeczności oraz ich wartość społeczna bywają bardzo różne w różnych miejscach gdzie występują.


Lanka:

Cytuj
Ps.  Natomiast sformułowanie: "Wywiad ze Stachem" - we mnie budzi emocje -  negatywne.  
( zresztą moda na tego typu nieuprawnioną poufałość szerzy się w Polsce a jest "amerykanizmem" być może w tamtej kulturze nie razi)


Wyluzuj troszkę, nie widzę niczego zdrożnego w takich zwrotach, jeśli do takich"spoufaleń" nie dochodzi w kontaktach bezpośrednich z ich obiektem. Niektórzy w ten sposób wyrażają swoje uznanie i przywiązanie do takiej osoby, co chyba jest pozostałością po "przezwiskach" nadawanych ulubionym nauczycielom (nie ulubionym taż, ale wydźwięk tego był odmienny)


Na deser: ANTYSEMITYZM

Więc z tym antysemityzmem to jest troszkę tak, ze jak się komuś na okrągło powtarza, że jest antysemitą, to się zaczyna do tej myśli przyzwyczajać.
Oczywiście zjawisko to występuje i występowało w różnych nasileniach wśród Polaków, ale nie bardziej (a może mniej) niż inne inne prostackie fobie. Fakt pozostaje faktem, że najwięcej Żydów przed wojną osiedlało się w Polsce, więc najgorzej (nie mówię idealnie) im tu wcale nie było. Trzeba też dla sprawiedliwości pamiętać o tym, że wśród Żydów istniało i istnieje wciąż sporo szowinistycznych nastawień wobec Polaków, które są przejawem identycznego prostactwa. Demonizowanie tych tendencji i ekstrapolowanie ich na całe narody moim zdaniem nie ma sensu, bo jeśli tak, to każdy naród jest antysemicki i antypolski włącznie z nimi samymi. Wszystko to wpisuje się w szeroko pojęty brak tolerancji, a ten przejawia się ostatnio raczej jako niechęć do homoseksualistów niż do innych narodowości.

« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2006, 12:17:13 am wysłana przez Bladyrunner »

Lostris

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 51
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 01, 2006, 09:23:42 am »
Cytuj


Lanka:


Wyluzuj troszkę, nie widzę niczego zdrożnego w takich zwrotach, jeśli do takich"spoufaleń" nie dochodzi w kontaktach bezpośrednich z ich obiektem. Niektórzy w ten sposób wyrażają swoje uznanie i przywiązanie do takiej osoby, co chyba jest pozostałością po "przezwiskach" nadawanych ulubionym nauczycielom (nie ulubionym taż, ale wydźwięk tego był odmienny)




Do glowy by mi nie przyszlo, by w bezposrednim kontakcie z Lemem zwrocic sie do niego inaczej, jak Mistrzu, panie Stanislawie, albo panie Lem. "Wywiad ze Stachem" wzial sie z potrzeby zareagowania w jakis sposob na nadeta do bolu w swej prostocie wypowiedz jowity. Nie moglam tak po prostu przejsc obok niej i udawac, ze nie widze, jak z utalentowanego pisarza wydziergala istne zydowskie monstrum, oblane od stop do glow potem zlosliwosci, slepe i tepe, na domar zlego zerkajace jednym slepiem pod jej polska kiecke w poszukiwaniu kobiecej inteligencji. Rany Boskie, tego bylo doprawdy za duzo. Pan Stanislaw Lem jest tak jak my wszyscy, przede wszystkim zwyklym czlowiekiem, Stachem, po prostu, stad ten swobodny zwrot, ktory zamiast sprowadzic jowite na ziemie, zniesmaczyl lanke. Potem dopiero jest tworca, eseista, pisarzem..etc, ktorego dorobek literacki doceniam w pelni a to wymaga ode mnie z kolei, bym zwracala sie do niego bardziej formalnie, co tez uczynilam z prawdziwa przyjemnoscia w dalszej czesci mojego postu.  

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 02, 2006, 04:18:09 pm »
Cytuj
dzi:


Poziom zżycia tych społeczności oraz ich wartość społeczna bywają bardzo różne w różnych miejscach gdzie występują.
Wstydźmy sie tego.

This user possesses the following skills:

dr_Edredon

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 03, 2006, 12:01:05 pm »
     Witam wszystkich ponownie i pozdrawiam, i życzę układania dobrych planów, i konsekwencji w realizacji ich z duużą odrobiną szczęścia w całym roku 2006 oraz kolejnych.

    Gratulacje spóźnione dla obywatela Terminusa za umoderatowanie się potwierdzone stosownym glejtem. Oto przykład konsekwencji, co jej nam, Polakom pono brakuje (chyba zarzut, en mase, jest jednak trafiony)

dr_Edredon

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 03, 2006, 12:41:04 pm »
Jak chodzi o polakowatość czy "polactwo" jak mawia pan Rafał Ziemkiewicz z Gazety Polskiej (nie pomnę czy wielką to mówi literą czy małą) niuansowa to jest sprawa i nie mnie wyrokować...Z racji deficytu podróży i brakach w językach sam nieobyciem i zaściankiem śmierdzę..
To imć Pan ;) Gombrowicz mierzyć się nie bał z owym problematem i tylko wielkiej, zaiste mądrości a inteligencyi konsekwentnie ćwiczonej nie zamotał się ze szczętem w tym zagadnieniu.
Dużo się z Dzi zgadzam: Polacy nie potrafią docenić siebie niezależnie od narodowości (już się plątam).
No i człowiek to czy naród z kompleksem nie jest nigdy swobodny w sądach i niezależny. Zawsze więc coś chcemy udowodnić albo pokazać lecz raczej nie siebie samego/samą lecz Curie-Skłodowską, Chopina/Szopena, Lema i Miłosza, co Go u siebie jakaś część rodaków zresztą nie lubi ze względu na postawę wobec polskości właśnie. Wstydzimy się siebie i dlatego chwalimy Wielkimi Polakami, co ich często wcale nie znamy sami.
Żebyż się tak dało by polskość nasza nie była gębą a po prostu była, zwyczajna, byśmy byli ludźmi, nie polaczkami, których inni, niezależnie od narodowości docenią i robili swoje gdziekolwiek bądź, i może... o polskości nie rozprawiali zanadto...
Zeby to tak było z nami jako z Panem Lemem, gdy kto

Terminus

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 03, 2006, 02:33:51 pm »
Witaj po latach, Edredon!
No fakt, Polacy to ciekawy naród.
Miałem przyjemność być we Włoszech, tam zauważyłem raczej skłonność obywateli do  dobrej samooceny samych siebie, i średni poziom wiedzy o tym, kim by tu sie pochwalić ::)

dr_Edredon

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 03, 2006, 02:50:00 pm »
..ś, jakiś niepolak rzekł w rozmowie, o "Wielkich Polaków" pytany: a..! Lem to Polak, zapomniałem, rzeczywiście.
Nam jakoś trudno od naszej "polskości" uciec, zdystansować się by przyjść do niej z powrotem bez obciążeń.
Przyczyny... historyczne doświadczenia? Ktoś z rodziny mi mówił o stanie ducha niektórych.. po Wojnie: bojaźń przed osobistymi planami na dłuższą metę; więc strach przed przyszłością, niepewność, i niemożność planowania czy wręcz marzeń osobistych. Bo ludzie stracili wszystko... Może zresztą też i dlatego tak wielu jednak poszło z socjalizmem razem budować, co braki na niwie b-ej osobistej kompensowało.
A w gruncie rzeczy ta groźba utraty dorobku życia i rodziny dotyczyła każdego pokolenia. Stąd pewnie źródło wielu wad polskich.
    Miłosz nie lubił tego specyficznego sentymentalnego podejścia do Polski ludzi spotykających się za granicą:
"...och to Pan z Polski..." i już ma się kumać z jakimś choćby dobrym człowiekiem tylko dlatego, że są za granicą a On był niedawno w Polsce.
     Wywiad z panem Lemem zamieszczony w Onecie przeczytałem pośpiesznie (praca wrzała u mnie) i nieco zapomniałem.  Zgryźliwość Pana Stanisława oraz nieprzystępność jest już znana, to jedno. O tyle to rozumiem, że ze Znanymi często Różni chcą rozmawiać, nie bardzo wiedząc po co i trzeba się przed tym jakoś bronić. Na cóż Lem, człek niemłody, ma każdego z osobna cierpliwie uczyć rozumu jak zrobił to hurtowo napisawszy trochę książek. Rozumiem to.
Inna sprawa, poglądy polityczne oraz sposób ich wyrażania. Tu, o ile pamiętam, Pan Stanisław nieco w tym wywiadzie przegiął-wcale niezbyt racjonalnie to wyszło, jeśli mogę ocenić. Spore zaperzenie widać może i uzasadnione dużo lecz zbyt wielkie na mój gust. Możliwe, iż Pana Stanisława tego dnia silniej w krzyżach łupało lub też niepunktualny dziennikarz Go zdenerwował (to piszę bez ironii i ze zrozumieniem).
Ja bym się więc nie czepiał ale głównie dlatego bo oduczyłem się  ekstrapolować siłę Autorytetu w jednej czy też i paru dziedzinach na inne pola. To w Polsce ma długą tradycję. Nadto wiem, że pisarze, dziennikarze i naukowcy zwykle są w każdym kraju bardziej na lewo politycznie niż średnia społeczeństwa i bardziej liberalni ideologicznie (z czego żadnym automatyzmem nie wynika, że mają mniej słuszności - konstatuję fakt).
    Zresztą rozmowy o religii i polityce nie darmo nie należą do dobrego tonu. Jeśli chcemy zachować o sobie dobre zdanie.
     Tyle bardzo luźnych uwag. Dziękuję za uwagę.

dr_Edredon

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #40 dnia: Stycznia 03, 2006, 03:20:06 pm »
A jeszcze: nie tylko Polakom się w tym wywiadzie dostało. Nazwanie prezydenta największego na razie mocarstwa głupim nie podlega jednak w Polsce ściganiu i to dobrze. Myślę, że wielu z forumowiczów niezależnie nawet czy się zgadzają z decyzją wejścia do Iraku oraz czy sądzą, że kumanie się z Ameryką jest dla naszej racji stanu ważniejsze i pewniejsze niż poparcie Niemiec czy Francji czy też nie, stwierdzi ziarno prawdy w tym stwierdzeniu ;).
A znacie tą anegdotkę, w TV zobaczyłem przypadkiem w programie Majewskiego chyba:
Prezydent Bush na konferencyi jakieś ważnej napisał na kartce do swojej Condolezzy: "Chciałbym wyjść do toalety. Czy myśli Pani, że to możliwe?"
Chyba dwuznaczność tej notki spowodowała, że nikt nie odgadł, iż to była właśnie ta prawdziwa, co ją był Bush napisał (Majewski coś jak w "Miliardzie w rozumie" podał trzy możliwe brzmienia rzeczonej notki w podanych okolicznościach)

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #41 dnia: Stycznia 03, 2006, 04:46:59 pm »
Edredon ale Cie napadlo ;) Szkoda tylko ze nie dopisze sie to wszystko do Twojego zestawu postow. Przyznaj sie ze sie upiles w Sylwestra i zapomniales hasla ;)

This user possesses the following skills:

dr_Edredon

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 03, 2006, 04:52:05 pm »
Jak ja Ciebie lubię, Dzi. Ale... muszę już jechać do przedszkola.

Terminus

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #43 dnia: Stycznia 03, 2006, 11:24:45 pm »
Ja jestem umówiony o 3 w nocy z kumplami, robimy napad na transport 3 ton moheru. Uszyjemy z niego megaberet, który następnie założymy na katowicki spodek.

Ale cicho - sza !

dr_Edredon

  • Gość
Re: O Polakach (> Wywiad z Lemem na Onecie)
« Odpowiedź #44 dnia: Stycznia 04, 2006, 12:10:34 pm »
No, no tylko bez takich... popsujesz nam stosunki dyplomatyczne z Syriuszanami. Ich ambasador wydelegowany co prawda na 289lat ...ale niedawno przyleciał. Ci z okolic Psiej Gwiazdy nie mają za grosz wyobraźni. Nie sądzę żeby zrozumiał intencje. Pomyśli, że chcemy zamulić jego statek złymi myślami i obrazi się jak nic. Zresztą będzie miał rację: taki statek kierowany myślą... Trzeba będzie potem zrobić w nim kolejno ze trzy konferencje Amway'owskie żeby wystartował. To ostrożnie z tą symboliką.
MiB