Autor Wątek: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem  (Przeczytany 185994 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #240 dnia: Października 20, 2015, 12:19:17 pm »
Komentarz mój: "Nie "śmiesz", tylko nie chcesz."

Sądzę, że nie masz racji... By odpowiedzieć na to Twoje pytanie z całą pewnością musiałyby zostać spełnione dwa warunki:
1. Mistrz musiałby dożyć obecnych czasów w dobrej kondycji intelektualnej (umożliwiającej dokonywanie wyborów),
2. odpowiadający musiałby być owym kartezjańskim homunkulusem rezydującym niby w lemowym mózgu, prawdomównym homunkulusem w dodatku... albo cwaniaczkiem, który podłożył kamerę w kabinie, w której by Lem głosował, gotowym sprezentować nam film z tego zdarzenia.
No i musiałbyś zadać to pytanie już po wyborach.

Każda inna próba odpowiedzi będzie - z racji tego, że sytuacja na scenie politycznej zmieniła się dość mocno od czasów mistrzowej śmierci i ekstrapolować liniowo się już nie da - mniemanologią mówiącą raczej o odpowiadającym niż o Lemie.

Identycznie - by odpowiedzieć czy maziek nie chce, czy nie śmie, trzeba by być owym kartezjańskim homunkulusem rezydującym niby w maźkowym mózgu. Skoro zaś nim nie jesteś, pozostaje Ci przyjąć odpowiedź maźka, bo pochodzi z pierwszej ręki, Twoje zaś domniemania z drugiej.
(No, chyba, że zakładasz maźkową nieprawdomówność. Ale jeśli tak, nie ma sensu byś ciągnął temat, prawdy bowiem - jak pokazują badania - nawet torturami się nie wydusi, gdy kto postanowi łgać.)
« Ostatnia zmiana: Października 20, 2015, 12:25:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #241 dnia: Października 20, 2015, 12:47:19 pm »
Rem, wiesz lepiej, bo ja uważam się za głupszego niż był Lem, więc nie śmiem sądzić, jaki byłby jego wybór, nawet gdybym znał dobrze jego poglądy - a nie znam ich w ogóle, pominąwszy jakiś jeden czy dwa urywki z Tako rzecze lub felietonów sprzed jakichś 10 lat czy lepiej. W każdym razie nie zakładam, że wychodząc z identycznych pozycji potrafiłbym przewidzieć decyzję Lema w tym względzie.

I nie widzę tu żadnych podobieństw do debaty K-Sz (zresztą siłą rzeczy, gdyż jej nie oglądałem, hehe) - ale domyślam się, że panie jak ognia odpowiadały rzeczowych odpowiedzi - a moja jest bardzo rzeczowa - nie wiem i nie mam żadnych podstaw, aby się domyślać, jak dziś głosowałby Lem. Pomijam całkowicie, że Lem przez 10 lat mógłby zmienić preferencje wyborcze zasadniczo, jak jeden facet co go dobrze znasz.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #242 dnia: Października 20, 2015, 06:23:32 pm »
Nie wiem, co się z Panami dzieje, że nagle straciliście luz, dystans oraz właściwe dla naszych "sporów" zacięcie prekognicyjno-kalkulacyjno-ekstrapolacyjne.
MNIE w każdym razie od początku chodziło o czyste spekulacje, mniemanologię stosowaną, jak dziesiątki razy na tym Forum.
Widzę, że - zwłaszcza na tle nieśmiałego Maźka i bukmachera-teoretyka Kju - moja przedstawiona ad hoc ocena prawdopodobnego wyboru Mistrza była popisem szaleńczej odwagi pomijającym elementarne realia.
No to na kogo głosowałby Mistrz? Demonstracyjnie nie wziąłby udziału?     
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #243 dnia: Października 20, 2015, 11:02:07 pm »
Lem glosujacy na PO, po 7 latach ich rzadow, czy ile tam? Ja bym jednak troche wyzej cenil umysl Lema. Fool me once - shame on you, fool me twice - shame on me.
Kilkakrotnie slyszalem, jak Lem sie wypowiadal, ze nie chce sie zajmowac zbytnio polityka. Powiedzial wyraznie: "Mnie interesuje co bedzie za miliard lat, a to co bedzie za milion - to juz mniej."

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #244 dnia: Października 20, 2015, 11:40:13 pm »
Lem glosujacy na PO, po 7 latach ich rzadow, czy ile tam? Ja bym jednak troche wyzej cenil umysl Lema. Fool me once - shame on you, fool me twice - shame on me.
No właśnie, "taniec z gwiazdami" to tylko 'po anyżówce" lub po innym trunku.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #245 dnia: Października 21, 2015, 11:14:35 am »
Cytuj
Pamiętam, że Lem póki żył, głosował na PO i przeciw Kaczyńskiemu w prezydenckich, był też krytyczny wobec zachowań bliźniaków. Nie mam zatem wielkich rozterek by zgadnąć, na kogo głosowałby teraz - po prostu nie na PiS, co w przypadku tak skrajnie racjonalnego człowieka przełożyłoby się zapewne na głosowanie na PO

Cytuj
Sądzę, że najprawdopodobniej Mistrz poparłby albo Grzegorza Napieralskiego (poszlakami wskazującymi na to są zarówno znane lewicowe sympatie Lema, jak i to, że Napieralski - w warstwie, jak dotąd, deklaratywnej - największą wagę przywiązywał do Nauki i edukacji), albo Bronisława Komorowskiego (zwł, że tegoż poparły osoby o znanych nazwiskach, także te z S. L. zaprzyjażnione). Jarosława Kaczyńskiego można raczej (i to z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością) wykluczyć (znane są mistrzowe poglądy nt. braci Kaczyńskich). Pozostałych kandydatów tym bardziej, bo Lem był realistą.

Cytuj
Z całą pewnością głosowałby na Kaczuchę.

Kto tak straszliwie (bezczelnie i bezpodstawnie) bredził kilka lat temu?

R.

Pjes: "Ja - na Kukiza" http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=4547
Oho, już mi za to jedna karma zginęła...
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2015, 01:09:26 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #246 dnia: Października 21, 2015, 06:17:48 pm »
Nie wiem, kto tak bredził, ale znając Twój paskudny charakter i uroczy dobór słownictwa, którym anonsujesz te wpisy - pewnie m.in. ja. Cóż, zmądrzałem.

Natomiast dziś w mieście Lublinie oczom mym ukazał się plakat wyborczy na cała kamienicę niejakiego Cugowskiego Krzysztofa, pragnącego w pozycji niezależnej zrobić mi dobrze w senacie - a zarzekał się, że nigdy, nigdy więcej...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #247 dnia: Października 21, 2015, 08:30:40 pm »
dziś w mieście Lublinie oczom mym ukazał się plakat wyborczy na cała kamienicę niejakiego Cugowskiego Krzysztofa, pragnącego w pozycji niezależnej zrobić mi dobrze w senacie - a zarzekał się, że nigdy, nigdy więcej...

Cóż...
"taniec z gwiazdami"
;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #248 dnia: Października 21, 2015, 09:52:24 pm »
Faktycznie, dziwne. Też myślałem, że ma serdecznie dosyć. Pan Cugowski najwyraźniej nie wie, co robić ze szmalcem.
Gdybym był tak bogaty jak on, tobyś ujrzał mnie dziś na przynajmniej DWÓCH całych kamienicach w centrumie Chełma, jako kandydata na Niezależnego Senatora-Kamienicznika! Bobym się w pierwszym rzędzie reklamował U Źródeł Ojczystych Podlasko/Poleskich swych, licząc przede wszystkim na głosy Krajanów, ze sławnym Maźkiem na czele...
R.
pjes: a mogę być ciut złośliwy pod INNYM adresem?
pjes2: no dobra, bez zezwolenia, bo piąty Leureat już zasuwa na jamasze barkarolę fis-dur opus LX w TVP HD (wygląda, jakby tańczył na siedząco św. Wita i go w trakcie połamało). Moje złośliwe pytanie: czy ta starsza bezzębna dama-konferansjerka to jest bywsza młoda i piękna Grażyna Torbicka?
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2015, 10:38:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #249 dnia: Października 21, 2015, 10:25:17 pm »
Oho, już mi za to jedna karma zginęła...

Staszku, a nie możesz uznać, że to, iż się tak od dialogu o polityce wymigujemy i ktoś (nie ja zresztą) Cię odkarmił, to sygnał, że mamy ochotę pogadać - także z Tobą, ofkors, jak coś ciekawego masz do dodania - o sprawach trochę bardziej wpisujących się w domyślną tematykę Forum (np. o wiadomym kodzie czy o "Dziennikach..."), a polityka po tylu latach dyskusji tu o niej nam się zwyczajnie - jako temat - przejadła?

(Oczywiście: mówię głównie za siebie, bo w myślach nie czytuję, ale...)
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2015, 10:34:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #250 dnia: Października 21, 2015, 10:28:09 pm »
Jest tajemnica życia, i jest śmierci, i jest tajemnica dlaczego SR zależy na karmie. I jak się zastanowić, to ona jest najgłębsza i najtajemniczejsza.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #251 dnia: Października 21, 2015, 11:13:54 pm »
@ Maziek.
Gdybym był Panem Bogiem, tobym w sprawie karmy zasugerował tak:
Są Właściciele - Wielemożliwi Państwo TL&BL - i Oni mają 90% głosów Walnego Zbiegowiska.
Jest Nadadmin - Dostojny Pan Skrzat - i On ma 9%.
Oraz jest cała P.T. Reszta Forumowiczów, i oni mają w sumie demokratycznie 1% akcji karmicielskich.
Rzecz jasna, jedni posiadacze akcji mogą przekazywać prawo ich użytku innym posiadaczom.
Mam wrażenie, że w tej sprawie odbyła się Debata i stanęło na tym, że Karma ma Być. Pamiętam, że byłem za, ale na pewno suwerennie decydowali Decydenci.
Mnie się karma nadal podoba, choć sam nie wiem czemu. Faktycznie - Maziek ma rację, racjonalna tajemnica...
@ Q.
Mam wrażenie, że masz rację co do przerostu polityki. Postaram się poprawić W Duchu. Przepraszam. Dziękuję. Do więzienia.
R.  
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #252 dnia: Października 22, 2015, 10:32:17 pm »
Przepraszam. Dziękuję. Do więzienia.

Zaraz tam więzienia... Rzucasz temat jaki chcesz - Twoja wolność. My odpowiadamy (lub nie) jak chcemy - nasza wolność.

(Pomijam, że nic na istnienie WW nie wskazuje ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #253 dnia: Października 22, 2015, 10:37:08 pm »
Ty uważaj, on nie napisał KOGO do więzienia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Czy i na kogo głosowałby Stanisław Lem
« Odpowiedź #254 dnia: Października 22, 2015, 10:42:45 pm »
Tylko, że my tu halabardyernia, a on niech siedzi ticho ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki