Autor Wątek: AI - przerażająca (?) wizja  (Przeczytany 314569 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3012
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #842 dnia: Kwietnia 12, 2024, 04:28:11 pm »
AI jako szalony krawiec... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #843 dnia: Maja 15, 2024, 11:04:13 am »
Gdyby ALEXA była HAL-em, czyli pomiędzy teorią a praktyką:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13556
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #844 dnia: Maja 19, 2024, 09:31:02 am »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3012
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #846 dnia: Czerwca 05, 2024, 10:35:33 pm »
Bańka pęka...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3012
    • Zobacz profil

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13556
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #848 dnia: Czerwca 13, 2024, 02:35:38 pm »
W pewnym sensie to oczywiste biorąc pod uwagę kryterium Turinga. Każde z Was może być AI i tylko z przyzwyczajenia zakładam, że nie. I tak, mam tu przyjaciół (soulmates), których nigdy na oczy nie widziałem i pewnie nie zobaczę ;) . W związku z tym w zasadzie nie ma znaczenia, czy te osoby są ludźmi, czy nie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #849 dnia: Czerwca 13, 2024, 03:51:01 pm »
Mówiąc inaczej... Może i solipsyzm jest fałszywy (poznawczo pusty), ale - dla wygody - ku niemu zmierzamy? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3012
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #850 dnia: Czerwca 13, 2024, 04:57:05 pm »
W pewnym sensie to oczywiste biorąc pod uwagę kryterium Turinga. Każde z Was może być AI i tylko z przyzwyczajenia zakładam, że nie. I tak, mam tu przyjaciół (soulmates), których nigdy na oczy nie widziałem i pewnie nie zobaczę ;) . W związku z tym w zasadzie nie ma znaczenia, czy te osoby są ludźmi, czy nie.

Poczekaj, poczekaj – jeszcze trochę i nawet jak zobaczysz, to nie będziesz mógł mieć pewności  ;D

Mówiąc inaczej... Może i solipsyzm jest fałszywy (poznawczo pusty), ale - dla wygody - ku niemu zmierzamy? ;)

"fałszywy" i "poznawczo pusty" to nie to samo. I do tego nie wiadomo, czy jest fałszywy, i moim zdaniem nie jest całkowicie poznawczo pusty - nawet jeśli jest pusty (nieweryfikowalny) w aspekcie prawdziwości.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13556
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #851 dnia: Czerwca 13, 2024, 05:11:40 pm »
Poczekaj, poczekaj – jeszcze trochę i nawet jak zobaczysz, to nie będziesz mógł mieć pewności  ;D
Też prawda, ale zawsze można łeb ukręcić i zobaczyć, co jest w środku :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #852 dnia: Czerwca 13, 2024, 05:33:37 pm »
"fałszywy" i "poznawczo pusty" to nie to samo.

W tym konkretnym wypadku nazwałbym to falsyfikacją praktyczną, z braku możliwości teoretycznej ;).

i moim zdaniem nie jest całkowicie poznawczo pusty

A cóż nam mówi, poza tym, że (niektóre) ohydkowe ego potrafi zakwestionować wszystko poza sobą? 8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3012
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #853 dnia: Czerwca 16, 2024, 01:33:47 pm »
Poczekaj, poczekaj – jeszcze trochę i nawet jak zobaczysz, to nie będziesz mógł mieć pewności  ;D
Też prawda, ale zawsze można łeb ukręcić i zobaczyć, co jest w środku :) .

Nie ryzykowałbym - trafi się człowiek, dostaniesz dożywocie. Trafi się robot, może okazać się mocniejszy... Ale spoko, jak będzie zapotrzebowanie, to na pewno pojawią się odpowiednie detektory  ;D


A cóż nam mówi, poza tym, że (niektóre) ohydkowe ego potrafi zakwestionować wszystko poza sobą? 8)

Choćby to, że tak można i że ne masz na to konstruktywnej riposty. To już jakaś nauka. A jak pójdziesz dalej... - rozważania Kartezjusza wyszły przecie od tego typu idei.

z innej beczki
algorytm rekomendacyjny jak z socialmediów i sklepów internetowych - typuje cele do zbombardowania (Palestyna)



Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #854 dnia: Czerwca 16, 2024, 04:25:29 pm »
rozważania Kartezjusza wyszły przecie od tego typu idei.

Ale one przecie niewiele warte. Raz, bo z cogito nie wynika wcale sum. Dwa - bo i samo cogito jest arbitralne. (Byla zresztą o pierwszym i drugim mowa.) Trzy, bo więcej tam dziwnych pomysłów było - i tu posłużę się linkiem od pierwszego z niedawno wspominanych kolegów, z którym sobie niedawno o Descartesie gadaliśmy (od strony 135):
http://fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/Kog1/Dodatki/Kognit-cale.pdf
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki