Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - HAL 9000

Strony: [1] 2 3 ... 11
1
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Marzec 02, 2015, 11:56:00 pm »
Wy tu gadu gadu a nawet Kościół idzie z Duchem (czasu):
http://connectedlifemagazine.pl/swiecone-sms-y/

A następne - ekskomunikatory?  ::)

2
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Listopad 12, 2014, 06:16:23 pm »
Cytuj
MT @esaoperations: Harpoons confirmed fired & reeled in. Flywheeel now be switched off. @Philae2014 is on the surface of #67P #CometLanding
Jest już potwierdzenie, że wszystko w porządku  :)

Edit:
Cytuj
Head of Philae team says they are receiving intermittent signals after #CometLanding. Exact status of Philae unclear.
A jednak nie do końca w porządku. W dodatku z tymi harpunami też coś nie tak.

3
DyLEMaty / Re: Jacek Dukaj
« dnia: Listopad 08, 2014, 12:32:15 am »
Właśnie przeczytałem: http://www.iflscience.com/physics/journey-other-side-absolute-zero
I tak mi się z "Lodem" skojarzyło.
Bo tam też były sugerowane temperatury niższe od zera absolutnego. A dostarczając energii do tungetytu czy zimnaza, otrzymywało się spadek temperatury (czyli wzrost uporządkowania, jak w tym artykule).
Ponadto jest jeszcze wzmianka o turbulencjach w nadciekłych substancjach - bebechach lutych? ;)

4
Lemosfera / Re: Lemoniada 2015
« dnia: Listopad 08, 2014, 12:20:43 am »
Trochę chyba się spóźniłem z tą odpowiedzią...
Na początek: przeprosiny. Byłem jedną z tych kilkudziesięciu osób, co korespondencyjnie startowało, ale fizycznie już nie. Za absencję przepraszam, ale niestety nie mogłem w tym terminie jechać aż do Krakowa (mam do niego raczej dalej niż bliżej).
A teraz moje przemyślenia co do popularności Lemoniady.
Z moich obserwacji wynika, że ktoś jednak Lema czyta. Przynajmniej kilku znajomych. Nie jest to może jakaś wielka liczba - ale też chyba nie jest aż tak bardzo źle. Problem moim zdaniem polega na tym, że Lem, w przeciwieństwie do innych pisarzy, prawie nie istnieje na takich np. konwentach. Na ostatnim Pyrkonie była bodajże tylko jedna prelekcja z nim związana (o, ta: http://www.pyrkon.pl/2014/index.php?go2=event&id=3276). Dlaczego zainteresowanie Nim wśród fandomu jest tak małe? Nie wiem, ale też nie do mnie to pytanie - ja jestem raczej biernym uczestnikiem niektórych imprez organizowanych przez środowiska fantastyczne, i to w zasadzie tylko w swoim mieście.
Może dałoby się Lemoniadę "podpiąć" jako imprezę towarzyszącą do jakiegoś krakowskiego konwentu? Lub wręcz jako jeden z punktów programu? W ogóle Lemoniada jako samodzielna inicjatywa Pana Remuszki i Ogrodu Doświadczeń wydaje mi się trochę wyważaniem częściowo uchylonych drzwi - bo istnieją już przecież kluby fantastyki, mające doświadczenie w podobnych imprezach - może dałoby się z kimś dogadać,  nawiązać współpracę? Albo przynajmniej rozreklamować w środowisku i środowiskowej blogosferze?
Osobnym problemem, wspomnianym przez olkępolkę, jest sam fakt organizowania finału w jakimś konkretnym miejscu - niestety wielu ludzi, jak ja, ma pewien problem z pokonaniem drogi przez pół kraju w celu wzięcia udziału w jednym (choćby najciekawszym) konkursie czytelniczym.
A co do nagród - to bez przesady, nie sądzę by ktoś zaczął czytać książki tylko ze względu na szansę wygrania teleskopu ;)

5
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Wrzesień 24, 2014, 01:41:45 pm »

Czyli dlaczego mamy fejsa i gugla zamiast tych wszystkich Terminatorów, androidów i interfejsów głosowych :)

6
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Wrzesień 08, 2014, 04:54:45 pm »
Chyba trzeba 1,5 kury, o ile nie ma tu jakiejś pułapki, którą przeoczyłem.
No bo skoro 1,5 kury potrzebuje 1,5 dnia na zniesienie 1,5 jajka, to znaczy że taka sama ilość kur w 1 dzień zniesie 1 jajo, a w 6 - sześć.

7
That doodle was discussed in this thread: http://forum.lem.pl/index.php?topic=938.0
And you can see that doodle here: http://www.google.com/logos/lem/
It turns out (http://forum.lem.pl/index.php?topic=938.msg42613#msg42613, thanks tzok) that waves shown in that doodle form encoded (in ASCII, of course) message: the looped text "LEMLEMLEMLEM..." :)

8
Hyde Park / Re: Ciemnogród
« dnia: Sierpień 07, 2014, 12:15:46 pm »
A ja bym się przyczepił do tego cytatu pana na W:
"Zasada Ockhama nie jest regułą dowolną, ani usprawiedliwioną jedynie przez korzyści praktyczne. Głosi ona, że znaki zbędne nic nie znaczą. Znaki spełniające ten sam cel są logicznie równoważne; a znaki nie spełniające żadnego celu są logicznie bez znaczenia." (Wittgenstein, "Tractatus...")

I to jest problem solipsyzmu: brak znaczenia. :]

A skąd wiadomo, które znaki są zbędne, a które są sobie równoważne? Takie rzeczy to można wiedzieć w matematyce, logice czy filozofii, czyli naukach "czysto umysłowych", ale w fizyce (opartej na wnioskowaniu indukcyjnym) już takiej pewności mieć nie można. Doświadczenie uczy, że przy rozważaniu zasięgu rzutu piłką o masie 1 kilograma można pominąć jej kolor - ale nie da się wykluczyć, że przy pewnej szczególnej konfiguracji koloru piłki, położenia Księżyca i daty urodzenia rzucającego ujawnia się nieprzewidziany (bo niezauważony w testach, czyli doświadczeniach fizycznych) "bug" w silniku fizycznym Matrixa, mający istotny wpływ na losy piłki i płeć dziecka poczętego 1048576 sekund później.

9
Hyde Park / Re: Szukam
« dnia: Lipiec 14, 2014, 08:18:00 pm »
...tytułu opowiadania, w którym nawróceni na chrześcijaństwo Kosmici rozważają eksterminację ludzkości jako karę za zabicie Chrystusa. Akcja ma się toczyć podczas rozmów delegacji ludzi z tymi Obcymi. Znajomy opowiadał mi, że czytał coś takiego kiedyś, ale niestety nie pamięta autora ani tytułu - wiadomo tylko, że to nie Dukaj  ;) ( prawdopodobnie jakiś Amerykanin).

...oraz tytułu opowiadania polskiego autora o Jezusie, który zstąpił z krzyża - opowiadanie to podobno zainspirowało Piekarę do napisania Cyklu Inkwizytorskiego, ale niestety tytuł wyleciał mi z głowy.

10
Lemosfera / Re: Lemoniada 2014
« dnia: Lipiec 05, 2014, 12:35:46 am »
No to jak nie ma, to trzeba wprowadzić  :)

11
Hyde Park / Re: Ciemnogród
« dnia: Lipiec 04, 2014, 08:09:30 pm »
@maziek
Ale skąd wiesz, że inni istnieją? Jeśli kryterium jest niepodleganie Twojej woli, to takie np. serce, układ pokarmowy i masa innych organów również stanowiłyby niezależne byty. W sumie to granica między "ja"-"nie ja" jest dość rozmyta i, przynajmniej patrząc z filozoficznego punktu widzenia, dość arbitralna - może należy przyznać rację schizofrenikom i odrzucić ten podział? Czyli znowu solipsyzm :)

A tak w ogóle to czy ten filmik miejscami nie zrzyna estetycznie z Portala?

12
Hyde Park / Re: Ciemnogród
« dnia: Lipiec 04, 2014, 09:22:43 am »
Z tym softem rozważanym osobno od sprzętu to nie miałem na myśli całkowitego jego braku, tylko po prostu to, że współczesny programista, pisząc program (przynajmniej jakiś prosty), zwykle nie musi się zastanawiać, na jakim sprzęcie on pójdzie.
Ale w sumie zostałem chyba przekonany do własnego nieistnienia ;)
Tylko... w takim razie co sformułowało myśl "ja jestem"? Chyba, że z racji braku teraźniejszości ta myśl jest tylko wspomnieniem - które mogło właśnie powstać wskutek jakiejś fluktuacji kwantowej :) Tak przynajmniej teraz to rozumiem.

13
Hyde Park / Re: Ciemnogród
« dnia: Lipiec 03, 2014, 10:50:11 pm »
Wiedziałem, że ze swoim chłopskim rozumem polegnę na wyższej filozofii :)
Tylko chciałem zauważyć, że wcale nie zakładam prawdziwości wspomnień, a co do ciągłości myśli - to i tak, i nie. Konkretniej, myśli pojawiają się i znikają, ale niezupełnie "same z siebie", tylko indukowane przez inne myśli - analogią jest tu komputer wykonujący naraz wiele procesów, z których każdy może się forkować.
Fizykalność moim zdaniem jest tu przywołana niepotrzebnie, bo rozważamy umysł, czyli software. Jasne, że jest on puszczony w ruch na jakimś sprzęcie, od którego architektury i warunków, w jakich działa (w przypadku człowieka przykładem jest na przykład liczba promili we krwi) zależy sposób działania tego softu, poza tym może odbierać bodźce z "zewnątrz", ale mimo wszystko da się go chyba jakoś wyodrębnić. W końcu zachowuje homeostazę (dobra, nie jestem w stanie podeprzeć czymś tej tezy, ale, że tak powiem, "tak mi się wydaje").

14
Hyde Park / Re: Ciemnogród
« dnia: Lipiec 03, 2014, 09:37:07 pm »
@Q
Ale ja właśnie raczej uznałbym za "siebie" nie pojedynczą myśl/doświadczenie, ale cały aktualny "stan przetwarzania", czyli pęczek właśnie myślanych myśli (nie mylić z pęczkiem kartofli!).
Więc nie jesteśmy tylko stukaniem w klawiaturę (choć czasem miewam takie wrażenie), jednak to stukanie jest jakimś tam drobnym nas fragmentem (z czym się pewnie zgodzisz).

15
Hyde Park / Re: Ciemnogród
« dnia: Lipiec 03, 2014, 11:55:24 am »
Tak, jestem procesem (dodajmy, że samoświadomym).
Że na przebieg tego procesu wpływają prawa fizyki plus przypadek, to wiem. I właśnie w tym elemencie losowości jest pewna pociecha - nie jesteśmy całkiem zdeterminowani, mamy coś na kształt "wolnej woli", co z tego, że jest to ślepy traf?
Tylko dlaczego z tego powodu mam się uważać za nieistniejącego? Przecież jakiś proces musi istnieć, by możliwe było pomyślenie "ja jestem".
No chyba, że wychodzimy z pozycji tradycjonalistycznych i taka "wolna wola" jak powyżej nas nie zadowala, bo chcemy koniecznie mieć niezawisłą, "własnowolną" duszę, która jest czymś więcej niż tylko procesem losowym. Wtedy tak, jestem skłonny zgodzić się co do nieistnienia (nie twierdzę, że duszy na pewno nie ma, ale raczej nie da się udowodnić jej obecności).
Mnie samemu jednak w zupełności wystarcza uznanie się za taki właśnie proces, który z pewnością istnieje i ma (samo)świadomość (choć tylko ja mogę mieć taką pewność).

Strony: [1] 2 3 ... 11