Autor Wątek: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010  (Przeczytany 28984 razy)

asertus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
[M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« dnia: Stycznia 13, 2010, 09:12:12 pm »
Temat dość obszerny i przez to może nie co niewdzięczny.
W pracy chciałem wykorzystać następujące dzieła:
Solaris( głownie ze względu na popularność tej pozycji)
Dzienniki Gwiazdowe
Opowieści o Pilocie Pirxie
oraz Sknocony kryminał

Co do ostatniej wymienionej mam spore wątpliwości bo tematycznie niezbyt do reszty pasuje
w swojej prezentacji chciałem również uwzglednić liczne posłowia pana Jarzębskiego
Rozważam także wykorzystanie ksiązki jego syna do bibliografii

Z góry dziękuje za wszelakie sugestie czy rady i prosze o pomoc bo na razie moja prezentacja wygląda dosyc bezkształnie

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #1 dnia: Stycznia 13, 2010, 11:57:15 pm »
Sprecyzuj ,za co go lubisz i każdą lubostkę egzemplifikuj książką.
 Sknocony raczej wywal, no, chyba że lubisz knoty ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #2 dnia: Stycznia 14, 2010, 12:38:29 am »
Tak dokładnie brzmi temat? Bo za bardzo nie rozumiem o czym ma być prezentacja... Jeśli o tym dlaczego konkretny autor jest ulubiony dla Ciebie to tylko Ty to możesz wiedzieć. Zapewne każdy tutaj lubi Lema za coś innego ;), ile ludzi tyle opinii.
Jeśli temat masz określony precyzyjniej, to podaj go tutaj w pełnej formie.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #3 dnia: Stycznia 14, 2010, 12:42:20 am »
Skoro ulubione, to czemu nie brać swoich ulubionych pozycji? To chyba najprostszy wybór i na dodatek nie wymaga wiele przygotowań ;)

Ja bym dorzuciła jako "swoje" ulubione Głos Pana

A Sknocony  też bym wywaliła - frustrujący brak zakończenia dla odbiorcy naiwnego, odbiorca wyrafinowany może się trochę pośmiać z zabaw językowych (nazwy miejsc i ludzi), ale fabuła nie zapowiada jakiejś rewolucji formalno-treściowo-gatunkowej.

No, chyba że to JEST Twoja ulubiona powieść ;-)

Do biograficznych rzeczy warto jeszcze: Wysoki zamek samego wysokiego autorstwa ;). Tako rzecze... Lem (i szczegóły biograficzne i poglądy). Co to są Sepulki Oramusa - sporo szczegółów i omówień poszczególnych utworów, Wszechświat Lema Jarzebskiego - niekoniecznie, to praca akademicka, może być za ciężka

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #4 dnia: Stycznia 14, 2010, 12:46:14 am »
Pamiętnik znaleziony w wannie  ;D

Na Twoim miejscu skupiłbym się na kilku, dwóch albo trzech wybranych aspektach twórczości; tak jak poprzednik, polecam opracowanie Jarzębskiego - znajdziesz tam dużo przydatnych informacji, w dodatku książka może być pomocna przy wybieraniu owych aspektów twórczości... (np. związek między sf a polityką, istnienie Boga, i dużo innych [nie czytałem jeszcze...]).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #5 dnia: Stycznia 14, 2010, 01:11:32 am »
Skoro Tworczosc ulubionego prozaika a nie Ulubione ksiazki Lema to wejsc tutaj:
http://solaris.lem.pl/ksiazki i:
1) kliknac beletrystyke:wybrac ulubione pozycje z wymienionych kategorii
2)powtorzyc z esejami i apokryfami i innymi - to powinno zalatwic przeglad tworczosci S.L.
3)opracowac
4) i oczarowac komisje na egzaminie;)
Powodzenia:)

Jak wyjdzie za dluga przemowa to ograniczyc sie np do beletrystyki;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Gość
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #6 dnia: Stycznia 14, 2010, 11:43:09 am »
Podzielam wątpliwości tzoka, jak my możemy Ci powiedzieć czy i za co lubisz Lema? Jak mamy Ci dobrać książki? Tożto nonsens. Jeśli go lubisz, to wiesz za co. Jeśli go nie lubisz, to pisz o kim innym.
Tylko w jednym przypadku Twoje zapytanie wydaje mi się sensowne - jeśli nie czytałeś żadnej książki Lema, i chcesz żebyśmy Ci powiedzieli które książki Lema wypada lubić:) ... Ce n'est pas acceptable!

?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2010, 11:46:46 am wysłana przez Terminus »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 14, 2010, 12:05:04 pm »
Z góry dziękuje za wszelakie sugestie czy rady i prosze o pomoc bo na razie moja prezentacja wygląda dosyc bezkształnie

Dość? Ona wygląda całkiem bezkształtnie no co Koledzy zwrócili już uwagę.

Nie wiem nawet wedle jakiego klucza dobierałeś tytuły (mam obawy, że w stylu: "Solaris" sfilmowano - wiec znany, Pirx i Tichy są słynni wiec weźmy zbiorki z nimi, a "Sknocony..." jest nowość*). Może po prostu tylko te znasz, może najbardziej je lubisz.

W każdym razie szkic wstępnego zarysu przymiarki do konspektu Twojej pracy (inaczej nie sposób tego - na tym etapie - zwać) przypomina przepis na postnego śledzia (bez głowy, bez oleju i bez ikry).

Rozwiń: czemu właśnie te ksiażki wybrałeś, jaki obraz twórczosci Lema chcesz zbudowac na ich podstawie? Czy są w jakiś sposób reprezentatywne? (Podpowiem - są, a przynajmniej można tak je przedstawić ;).)

O, to wtedy chętnie pospieszę z poradami. (No, chyba, że nie pomocy szukasz, a tzw. "gotowców", ale wtedy: nie ten adres.)


* gdyby, zamiast "Sknoconego...", było "Śledztwo" mógłbym chociaż zakładać (dość prostacki zresztą) klucz "ekranizacyjny" - "Solaris" dwakroć sfilmowano, o Tichym był serial, Pirxa też na ekran przenoszono, a wg. "Śledztwa" był jeden Teatr Telewizji; ergo: będzie z czego obrazki do prezentacji dobrać... ::)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 14, 2010, 12:12:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #8 dnia: Stycznia 14, 2010, 12:37:35 pm »
Tylko w jednym przypadku Twoje zapytanie wydaje mi się sensowne - jeśli nie czytałeś żadnej książki Lema, i chcesz żebyśmy Ci powiedzieli które książki Lema wypada lubić:)
Taki temat pracy mi się podoba:

"Ulubiony pisarz, którego jeszcze nie czytałem"  ;D

Asertus, nie załamywuj się. Daj jakiś przodek to będzie łatwiej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #9 dnia: Stycznia 14, 2010, 01:09:02 pm »
Proponuje rozwinac temat nastepujaco:
"Przyczynek do Doskonalej Prozni: ulubiony pisarz SF, ktorego jeszcze nie czytalem czyli prezentacja maturalna w 7 odslonach.";)
Co Wy sie tak tego asertusa...przez napisal ze Tworczosc ulub pis...a nie zeby mu podac jego ulubione Lemy;)Zobaczycie...teraz napisze prezentacje o jakims innym  Wielkim Ulubionym Pisarzu;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #10 dnia: Stycznia 14, 2010, 01:36:51 pm »
Ja twórczo rozwijam myśl Terminusa a nie czepiam się ojca założyciela wątku :) .

Lem pisał recenzje do nieistniejących książek, więc pomysł mieści się w kanonie i na pewno komsja jeszcze czegoś takiego nie widziała ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #11 dnia: Stycznia 14, 2010, 03:32:47 pm »
Prozaik Lem pisywał też ciekawe wiersze ;)
 i tworzył rysunki.
Tobyś dopiero komisję zafrapował :D

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #12 dnia: Stycznia 14, 2010, 03:45:59 pm »
Prozaik Lem pisywał też ciekawe wiersze ;)

Całkiem OT, ale jak najbardziej a'propos: znasz zamieszczony kiedyś w "Przekroju" (w '87? '88?) wiersz Lema zaczynajacy się od słów "Komputer był chory..."?

Nie wiem czy był kiedykolwiek wznawiany. (Owszem, błahostka, ale pióra Mistrza.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

asertus

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #13 dnia: Stycznia 16, 2010, 09:50:19 am »
Dzięki za rady. Odnosząc się do waszych pytań chciałem prezentacje przedstawić skupiając się przede wszystkim na pozycjach Lema które można zaklasyfikowć do sci-fi i odnieść je do innych dzieł pisarzy tego gatunku. Chciałem wskazać na swoistą grę z konwencją i stylem oraz na celowość i przyczynę wybrania tegoż właśnie "gatunku". Chciałem także pokazać humor w książkach Lema.
A sknocony kryminał miał być jakoby takim dodatkiem, bo nie można (chyba) przedstawiać dzieł Lema tylko jako sci-fi.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: [M] Twórczość ulubionego prozaika - Matura 2010
« Odpowiedź #14 dnia: Stycznia 16, 2010, 05:43:58 pm »
Jak chcesz wkomponować kryminał, to lepiej "Katar". Jest krótki, no i nie sknocony, a wręcz przeciwnie.
To jaki jest temat tej prezentacji?
Bo jak chcesz zagrać konwencjami, to "Prezentacja urojona", jak ulał ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana