Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - nty_qrld

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10
46
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Marca 31, 2006, 06:11:57 pm »
Cytuj
Pewno chciałeś powiedziec, że Ziemia nie znajduje się w przypadkowym punkcie galaktyki. A pytanie za 100 punktów: wiesz, ile jest galaktyk?

Sprawdź to sobie i podejdź jeszcze raz do zagadnienia ::)

pozdr.


Eee chyba nikt tego nie wie, ale parę..naście (set?) miliardów. OK prawdopodobieństwo znacznie się zwiększyło. Ale mimo wszystko nadal nie mamy porównania do pozaziemskiego przypadku.

Cytuj
Ponadto o życie wcale nie tak trudno. Zdaje się, że jeżeli ma ono najbardziej znikomą szansę na powstanie to ją wykorzystuje (jednym z lepszych przykładów jest choćby dno Rowu Mariańskiego, gdzie ponoć nic istnieć nie miało prawa).


Szczerze wątpię, żeby życie powstało samoistnie na dnie Rowu Marsjańskiego. Różne formy życia mogły w trakcie ewolucji "zejść" w tą dziurę, ale raczej nie pojawiły się od razu na samym dnie.

Cytuj
W takim wypadku kataklizm nuklearny czy ekologiczny mógłby nawet być szczęściem w nieszczęściu. Po takich wydarzeniach ludzie mocnej stają na ziemi. Nie mają za dużo pieniędzy ani wolnego czasu na głupoty powstałe z nudów, koncentrując się raczej na przetrwaniu i odbudowie cywilizacji. Taki dobry kopniak w tyłek potrafił pobudzić do myślenia niejednego ;)


Lem powiedział kiedyś, że lepiej niech zdycha kultura niż ludzie. Myślę bardzo podobnie. Bardzo nam łatwo siedząc najedzeni w wygodnych fotelach przed komputerem głosić, że przydałby się kopniak w postaci bardzo gwałtownej lub bardzo długiej śmierci dla milionów ludzi oraz lata wojen i głodu później. Hitler i Stalin pewnie myśleli podobnie do ciebie  :-/

47
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Marca 31, 2006, 12:11:26 am »
Cytuj
Ogólnie rzecz biorąc pogląd, ze inteligentnego życia nie ma nigdzie poza Ziemią, byłby raczej nierozsądny.  


Dlaczego? Zawsze się dziwiłem skąd u ludzi taki optymizm. Ziemia nie jest w przypadkowym miejscu we Wszechświecie (paszoł czytać Bibliotekę XXI wieku  ;) ). Dlaczego życie na Ziemi nie mogłoby być unikatową wygraną na skalę wszechświatową? Może ciąg koniecznych splotów przypadków jest tak długi, że równoważy tą gigantyczną ilość losowań jaka zaszła we Wszechświecie? Określona odległość Słońca od jądra Galaktyki, określona prędkość, okreśony skład chemiczny układu słonecznego, zaistnienie wody na planecie itd. to kryteria które znamy, a ile jest nieznanych?
Oczywiście itnieje możliwość życia pozaziemskiego, ale czy jest ona oczywista?  ::)

pzdr

48
DyLEMaty / Re: Wieczny Wszechświat
« dnia: Marca 04, 2006, 01:05:37 pm »
Nie no gdyby był statyczny to nie zmieniałby wielkości. Płaski oznacza, że rozszerza się wiecznie, ale coraz wolniej.
EDIT: Aha ja z kolei czytałem gdzieś, że Wszechświat jest otwarty, czyli będzie się wiecznie rozszerzał i to coraz szybciej.

49
DyLEMaty / Re: Wieczny Wszechświat
« dnia: Marca 04, 2006, 01:00:35 am »
Cytuj
Jeśli natomiast gęstość materii jest dokładnie równa gęstości krytycznej, mamy wtedy do czynienia z Wszechświatem płaskim. Taki Wszechświat będzie rozszerzał się wiecznie, ale tempo jego ekspansji w miarę upływu czasu będzie coraz bliższe zeru.

http://republika.pl/hipoteza/bigbang1.html

50
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Marca 03, 2006, 12:24:17 am »
Staary tu wszyscy obcykani :]
Ale mimo wszystko nie znałem tego linku, dzięki!

51
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Marca 01, 2006, 08:38:00 pm »
Zdaje się, że chodzi o doktora Mieczysława Choynowskiego czy tak? Lem wpadł kiedyś do niego ze swoją "mętną" jak sam to określił Teorią funkcji mózgu. Ów dr filozofii określił to dzieło mianem jednej wielkiej bredni, ale widać zauważył w Lemie to coś i zajął się jego edukacją przez dysputy oraz podsuwanie odpowiednich książek.
pzdr

52
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Lutego 24, 2006, 08:06:24 pm »
Pirxowa:Oczywiście, że o żadnej drodze nie można powiedzieć, że jest >konieczna<, ale tak wydaje się później i o to wg mnie Lemowi szło.
Przypomnę cytat:
Cytuj
Jak dziwnymi drogami chadza rozwój ludzki! To, co żyjącym wydaje się często niezrozumiałe, pozorna gmatwanina posplatanych, sprzecznych mozliwości, w której poruszają się mozolnie, postepując naprzód i cofając się po błędach, potomkom ich - z perspektywy czasu - wydaje się oczywista koniecznością (...)

pzdr

53
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Lutego 24, 2006, 12:25:05 am »
Cytuj
A mnie się wydaje, że jest dokładnie na odwrót. Z perspektywy czasu widać, jak ludzkość kręci się tu i tam na ślepo, zamiast od razu wynaleźć to co trzeba...

Tamten tekst to typowy marksistowski bełkot. Na pewno podobał się krytykom - zwolennikom socrealizmu w literaturze. Właśnie marksizm twierdził, że historyczny rozwój społeczeństw rządzi się ścisłymi prawami, które cechują się "oczywistą koniecznością", a jakże. Czego społeczeństwa - uwikłane w ciekawe czasy - oczywiście nie zauważają, poza światłymi wizjonerami typu Lenin. Dopiero filozof-marksista może z perspektywy czasu spojrzeć w przeszłość i objaśnić nagle cudownie wyprostowane ścieżki ludzkości.


Można to tak rozpatrywać, ale mi narzuca się inne raczej bezideologiczne spojrzenie: aby powstał np jakiś wynalazek, powiedzmy silnik elektryczny, musi wcześniej zaistnieć wiedza o elektromagnetyźmie <= prądzie elektrycznym <= ogniwie elektrycznym <= chemii itd. oraz o materiałach, a więc potrzebne było przejście wszystkich epok (kamień, brąz, żelazo). Ponadto aby powstała teoria oddziaływań elektromagnetycznych konieczne było zaszczepienie filozofii powstałej w Grecji. Dla dawniejszych ludzi wczesny rozwój tych gałęzi może się wydawać przypadkowy, natomiast po wynalezieniu silnika elektrycznego ludziom zaczyna się wydawać, że te wszystkie zdarzenia były konieczne i celowe ("Bo jakoś do cholery ten silnik musiał powstać"  ;D).
Podobnie jest z myśleniem o powstaniu człowieka. Aby mógł powstać homo sapiens na Ziemi, musiał zaistnieć ogromny zestaw czynników losowych(  np. odległość od Słońca, woda, temperatura, położenie Układu Słonecznego w Galaktyce itd.). Po tej wielkiej wygranej życia część ludzi zaczyna przypuszczać, że nie są przypadkowym dziełem, ale właśnie celowym, gdyż wg nich wygląda na to jakby ktoś nam sprzyjał. Prawda jest taka, że rozważając 2 przypadki: wygranej i klęski życia w czysto losowym Wszechświecie to w 1szym przypadku po koniecznym zaistnieniu szeregu przypadków wygląda na to, że "ktoś nam sprzyja", a w 2gim przypadku gdy nie zaistniał konieczny zbiór zdarzeń losowych nie ma komu stwierdzić, że nikt nam nie sprzyja.
Co do tych pociągów: o ile mnie pamięc nie myli to były to pojazdy tkwiące w hermetycznych rurach, przy czym przed pojazdem w rurze była próżnia, a za pojazdem zwykłe ciśnienie atmosferyczne, a ruch powodowało po prostu ciśnienie.
Przepraszam za suchy ton wykładu, ale właśnie odrabiałem matmę.  ;D

pzdr

54
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Obłok Magellana]
« dnia: Lutego 15, 2006, 05:57:02 pm »
Książkę czytałem już parę lat temu, ale (a może właśnie dlatego) zdecydowanie nie przeszkadzał mi ten początek. Raziło nieco co prawda wyidealizowane społeczeństwo, ale wena w wymyślaniu wynalazków u Lema stała na całkim wysokim poziomie. Wyścig jak i utrzymana w podobnych klimatach opowiastka o Czumulugmie z Astronautów dla mnie był  (nie wiem jak byłoby teraz) imponujący.
Co do końca świata za 4 mld lat: Lem napisał kiedyś taką książkunię Biblioteczka XXI wieku. Pisze w niej, że za jakieś 300 mln lat układ słoneczny wraz z ziemią po długiej podróży w względnej pustce wejdzie po raz 2gi w ramię galaktyki, gdzie panują niezachęcające warunki - większa gęstość gwiazd => częstrze wybuchy supernowych, Wg Lema nasza biedna Ziemia już raczej tego nie przetrwa  :'(. 300 mln lat w kontraście do 4 mld lat życia na Ziemi to już nie tak dużo. Sama książka jest ciekawa - wynika z niej, że układ słoneczny wcale nie jest w tak przypadkowym miejscu jak by się mogło wydawać.

pzdr

55
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Stycznia 18, 2006, 01:40:03 am »
Dzięki - fajne te filmiki !

pzdr

56
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Stycznia 17, 2006, 02:45:56 pm »
Cytuj
Wiesz, w obecnych czasach lot bezzałogowy można zorganizować wszędzie, nie wydaje mi się żeby fakt iż wysyła się coś na Plutona (notabene po tej planetce rzeczywiście nie można się wiele spodziewać) miał oznaczaś absolutne zamknięcie drogi dla programów na inne ciała.  


Oj polemizowałbym - Pluton jako jedyna planeta (można się kłócić o to określenie, ale niech już tak zostanie) jest prawdopodobnie pochodzenia pozaukładowego (orbita pod znacznym kątem do ekliptyki). Milcząco przyjmuje się nasz układ za średnią statystyczną innych układów planetarnych, dlatego myślę, że przydałoby się sprawdzić jak naprawdę może być u "sąsiadów".  ;)

pzdr
EDIT: Dzi mógłbyś zapodać linka do tego filmiku z zakrzywianym przez planety torem lotu tej sondy? Bo szukam i szukam i nic...

58
DyLEMaty / Odp: Czas i Przestrzeń
« dnia: Stycznia 09, 2006, 09:48:27 pm »
[size=10]make peace no war  ::) :-X[/size]
pzdr

59
DyLEMaty / Re: Ewolucjonizm
« dnia: Stycznia 06, 2006, 08:00:16 am »
Ja również ( mimo wieku ) wolę papierowe artykuły.
Pzdr :)

60
DyLEMaty / Re: Ewolucjonizm
« dnia: Stycznia 06, 2006, 12:25:21 am »
Artykuł Języki i kody dostępny jest pod adresem:
http://lem.arg.pl/php/eseje/wywal.php?id=1
Nawiasem mówiąc jest tam wiele podobnych artykułów.
pzdr

Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10