Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - liv

Strony: [1] 2 3 ... 381
1
Lemosfera / Odp: Biblioteka Stanisława Lema
« dnia: Dzisiaj o 12:13:59 am »
Cytuj
Kierując się zawartością dodatkowej półeczki w bibliotece lemologa, myślę sobie, że powinniśmy i naszą - czy tam Mistrza - bibliotekę uzupełnić o dwa tytuły Norberta Wienera:
Może być. Ten autor niewątpliwie ważny dla Lema, a może i kluczowy; co nie zaskakuje, ale...już Cervantes?.. trochę bardziej  :)
A oto pokłosie linki zapodanej przez lemologa, do nowo udostępnionych archiwów. Zerknąłem na razie dość pobieżnie.
Jest tam między innymi obszerny wywiad udzielony dla rosyjskiej gazety (jakiej?). Pod koniec rozmowy autor przeprowadza krótką ankietę, która pozwalam sobie przetłumaczyć ;
Pozwólcie, że na zakończenie zadam kilka krótkich pytań
- ulubiony dział sztuki?
SL – Literatura, teatr, rzeźba
- Najcenniejsi uczeni, pisarze, malarze, kompozytorzy?
SL – Norbert Wiener, Wiliam Szekspir, Hieronim Bosch, Fryderyk Chopin.
- ulubiona książka?
SL – Trudno wybrać jedną z wielu...może Don Kichot?
- Bohater literacki?
SL – Hamlet
- ulubiony aforyzm?
SL – „Człowiek miarą wszechrzeczy”

tu całość
https://www.aan.gov.pl/lem/#page/76

2
Lemosfera / Odp: Przywitaj się
« dnia: Maj 14, 2021, 01:41:56 pm »
Lemologu! - czapko z łba  ;)

Czego to się człowiek przy okazji dowiaduje, i jak dużo jeszcze do nadrobienia. Patrzę, że tekst z 1969 roku.
Pozwolisz, że przeniosę link do rozdziału z artykułami?
Przy okazji, podlinkowane dokumenty z AAN - rewelacja. Zwłaszcza te "urzędowe"  ;D

W sumie, to Vadim był na dobrym tropie
Cytuj
szukałem również na stronach angielskojęzycznych i znalazłem to „
"Robots in Science Fiction" ("Roboter in der Science Fiction"), Quarber Merkur 21 (November 1969

3
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 14, 2021, 12:10:15 pm »
He, a ja akurat o Tobie wspomniałem w wątku obok.  :D
Możesz jakoś Vadima naprowadzić na trop?
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1590.msg87928#new

4
Lemosfera / Odp: Przywitaj się
« dnia: Maj 14, 2021, 12:08:36 pm »
Cytuj
Ja nawet nie wiem czy to jest artykuł wiem jedynie że tytuł w wersji niemieckiej to „ Roboter in der sience fiction” szukałem również na stronach angielskojęzycznych i znalazłem to „
Zatem chodzi o konkretny artykuł? W dodatku nie wiadomo, czy artykuł? Hmm...to gorzej.
Jeśli to artykuł, to zapewne lemolog będzie wiedział  :D czasem tu zagląda, ale być może trzeba będzie trochę poczekać. Lub ktoś inny z koleżeństwa...
Daj wszystkie konkrety, które posiadasz, choćby tytuł.
A może chodzi po prostu o książkę, którą Lem napisał? - jej tytuł "Bajki robotów"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bajki_robot%C3%B3w
No, ale to nie artykuł  :-\

5
Lemosfera / Odp: Przywitaj się
« dnia: Maj 14, 2021, 11:42:32 am »
Cześć Vadim
Może z tego coś wybierzesz?  :)
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1539.0

6
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 11, 2021, 10:58:41 pm »
Zacząłem słuchać, ale się zirytowałem. Panowie jacyś tacy z kosmosu... Orliński powtarza to co zawsze, tyko z większym naciskiem, zwłaszcza banialuka, że Lem pod okupacją hitlerowską chodził do niemieckich bibliotek "nur fur Deutsche" i ogólnie snuł się po Lwowie.
Zacytuję Hena (Cukiera), co Ola ostatni o nim;
Rodzice: Samuel Lem i Sabina z domu Wolner. Ślub wzięli w synagodze. A Staszek: W polskim gimnazjum uczestniczył w zajęciach z religii mojżeszowej. Autorka daje do zrozumienia, że był religią zainteresowany, bo dostał z niej taką samą ocenę jak z wszystkich innych przedmiotów: bardzo dobrze. Otóż ja, jako świadek epoki, mogę powiedzieć, że ta piątka z religii o niczym nie świadczy, wiedziałem o tym już przed wojną: wszyscy dostawaliśmy z religii piątki, bo w policjantach Żyd, który zaniedbywał ten przedmiot, wzbudzał podejrzenie, że jest komunistą i miał trudności z dostaniem się na studia. Ja sam na małej maturze miałem piątkę z religii, chociaż praktycznie w lekcjach od pewnego czasu nie uczestniczyłem; nauczyciel, chudzielec ze szpicbródką bez zapału i zdolności, coś tam niezrozumiale bąkał, ja sobie coś pisałem, nigdy nie byłem wypytywany. (Hebrajską Biblię, jak wiedzą ci, którzy czytali Nowolipie, poznałem świetnie w czteroklasowej szkole p. Krelmana).

I jest w tej książce mowa o tym, że Staszek wszystko załatwiał dla rodziny na mieście, bo był blondynem, miał jasne oczy. Otóż Lem, kiedy go poznałem w Krakowie na początku 1946 roku, gdy współpracował z naszym tygodnikiem ilustrowanym („Żołnierz Polski”), był ciemnym szatynem, najwidoczniej podczas okupacji rozjaśnił sobie włosy. Tak jak ja, co mnie pewnej nocy, na drodze do Małkini, uratowało. (I znowu patrz: Nowolipie).

Nigdy o tych sprawach nie rozmawialiśmy, nie było potrzeby, Lem przede mną niczego nie udawał. No bo po co?…

https://okis.pl/odra-10-2018-2/
A nawet gdyby...Lem zrobił się na blond i dosztukował jakimś cudem niebieskie oczka. Przypomnę, funkcjonował na papierach Donabidowicza, a to nazwisko znane we Lwowie - jako ormiańskie!  :) Zresztą sam Lem o tym pisał.
Ormianin z blond grzywą i niebieskimi oczami zupełnie nie budzi zdziwienia i podejrzeń, jest tak naturalny jak circa...ptaki na Księżycu.

 Ni z gruszki pojawia się jakiś Meissner, bo przecież Lem pisał o pilotach więc oczywiste, że przedwojennego Meissnera musiał chłonąć jak wszyscy chłopcy płci męskiej w tym wieku,  choć on sam nic o tym (ale może to ja nie slyszałem?) nie wspomina. No, zresztą to akurat możliwe...ale dalej Paziński zastanawia się czy Lem znał Biblię, a zaraz potem twierdzi, że dobrze znał teologów chrześcijańskich.
Gdzie tu logika - czytywał ojców kościoła, a nie czytywał Biblii?
No i to, po czym odpadłem - obaj Panowie zastanawiają się nad pierwotnym tytułem "Czasu Nieutraconego" (Rzeka Ognista). Nosz, to ludzie z tytułami, lemolodzy - a szukają w Biblii, Księdze Daniela, midraszach, czy czort wie gdzie - koniecznie musi być z tradycji żydowskiej?
Zatem uprzejmie podpowiadam - Rzeka Ognista to jedna z rzek w Hadesie (na wszelki wypadek dodam - szukać w mitologii greckiej!). W całe książce są do tej tradycji nawiązania, łącznie z tytułem ostatniego rozdziału "Szpitala Przemienienia"  - Acheron
https://pl.wikipedia.org/wiki/Acheron_(mitologia)
Rzeka ognista to ta;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flegeton
Nie mylić z Eufratem  ::)
Boję się włączyć by dalej słuchać...

7
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 11, 2021, 08:44:53 pm »
Uff...trochę sie spóźniłem - leci na żywo
https://www.facebook.com/MCKNowyTeatr
W rok Lema zapraszamy na dyskusję wokół samej postaci Stanisława Lema i literatury, którą czytywał. Dyskusję Wojciecha Orlińskiego i Piotra Pazińskiego poprowadzi Jarosław Lipszyc.

Wydarzenie odbędzie się online. Transmisja na żywo zostanie udostępniona na profilu facebookowym Nowego Teatru >> link

🔹 11 maja 2021, godz. 19:00
🔹 Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jarosław Lipszyc
🔹 Wydarzenie online, facebook Nowego Teatru >> link

W 2021 r. obchodzimy rok Lema. Z tej okazji, dzięki wsparciu Fundacji PFR i Centralnemu Domowi Technologii CDT, w bibliotece Wolne Lektury pojawi się kolekcja "Stanisław Lem poleca". W jej skład wejdą książki, które Lem cenił i wskazywał jako ważne dla jego twórczości, m.in. proza Fiodora Dostojewskiego, Stefana Grabińskiego, Herberta George’a Wellsa. Premiera tej kolekcji to dobra okazja, żeby w gronie ekspertów - lemologów - porozmawiać o mniej znanych i trochę zapomnianych dziełach literatury polskiej i światowej. W świat Lema i jego lektur wprowadzą Wojciech Orliński i Piotr Paziński.
Moderować je będzie Jarosław Lipszyc, prezes fundacji Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę cyfrową Wolne Lektury.


Nagrało się. Poniżej lepsza jakość, tylko czemuś zaczyna się na 3 minucie
https://www.youtube.com/watch?v=Jr3bzVmy8Jg

Piotr Paziński, postać wcześniej mi nie znana. A oto powód jego udziału w rozmowie - czyli wątek filozoficzny w twórczości Lema. Pan Paziński napisał książkę, a w niej;
„Esej pierwszy, jak powiedziano, za swój przedmiot obrał gabinet figur woskowych. Trzeci – mówi o tym samym zjawisku w twórczości Josepha Rotha i w jego wizjach rozpadającej się monarchii habsburskiej i tworzenia się nowego ładu. Towarzyszy mu appendix, esej czwarty, o ptakach, żywych i martwych, w twórczości Rotha, Schulza i Bernharda. Eseje drugi i piąty poświęcone zostały lalkom i manekinom, ich obecności w kulturze XIX­‑wiecznej Europy i smętnemu finałowi tejże, jakim była I wojna światowa. Esej szósty jest midraszem do Akademii pana Kleksa, próbuję w nim rozwikłać dręczącą zagadkę założyciela tej placówki i zbadać, czemu pan Kleks tak bardzo obawia się sztucznego człowieka. Esej siódmy, tak jak opowieść o Rocie, korzeniami sięga baroku, za bohaterkę mając przesławną infantkę Małgorzatę Teresę oraz jej konterfekty (a więc atrapy) autorstwa Diego Velázqueza i Tadeusza Kantora. Esej ósmy i ostatni traktuje o tajemnicy Edenu – biblijnego ogrodu, który na kartach znakomitej powieści Stanisława Lema przerodził się w koszmar nieskończonego (i nieskończenie wadliwego) stworzenia”.

https://austeria.pl/produkt/atrapy-stworzenia/

8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maj 10, 2021, 10:30:48 am »
Wybieram RHCP  ;D
A z innej bajki...bajki o znamiennym początku "tempus fugit".
Spodek obchodzi półokrągłą równą rocznicę
http://www.50lat.spodekkatowice.pl/pl/
Co przypomniało mi inną rocznicę, zupełnie kośawą i kanciastą, ale stosownie odległego wydarzenia. Jedyny koncert którego wysłuchałem właśnie w Spodku. Koncert znakomity.
Niejakiego M.O.
http://mike.oldfield.org.pl/kamillo/index.html
Zagrał miedzy innymi ten utwór;


10
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 09, 2021, 10:21:19 pm »
Cytuj
No to do tegoz jeszcze jeden wywiad - taki przyklad globalizacji -
polskie czasopismo publikuje po angielsku wywiad z Bialorusinem o wydaniach S.Lema w jezyku rosyjskim:
https://przekroj.pl/en/culture/lem-how-stanislaw-lems-sci-fi-conquered-the-ussr-dariusz-kuzma
Nie bardzo rozumiem, dlaczego Przekrój dał to po angielski, a po polsku nie  ???
Ale skoro już tak jest, pozwolisz, że przerzucę linkę na forum po angielsku do którego hi hi...jestem dopisany  8)

11
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 08, 2021, 10:08:46 am »
Cytuj
Marginesem - tak z odsłuchu - czy Panowie mówią po rosyjsku czy białorusku?
Nie zauważyłem wcześniej tego tłumaczenia pod filmem. Wyjaśnia to i owo.  :)

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema Instytut Polski w Mińsku przygotował specjalny odcinek z cyklu „Sanatorium pod klepsydrą”.  O genialnym fantaście, największym w Polsce i jednym z najbardziej znanych na świecie, głębokim myślicielu, filozofie, historyku kultury, futurologu, felietoniście, publicyście i poecie opowie jeden z najbardziej kompetentnych lemologów świata, tłumacz i badacz twórczości Stanisława Lema,  doktor nauk technicznych Wiktor Jaźniewicz. Rozmowę prowadzi poeta i tłumacz Andrej Chadanowicz.
– Jak i dlaczego doktor nauk technicznych został lemologiem?
– Pierwsze spotkanie z autorem wywołało skandal międzynarodowyю.
– Skutek „Prawa Dońdy”.
– Pierwsze tłumaczenie dla przyjaciół i co dalej?
– Niesamowita kolekcja lemologa – cel czy przypadek?
– Osoby, interesujące się techniką komputerową muszą przeczytać Lema!
–Najsłynniejsza powieść Lema „Solaris”: tłumaczenia, publikacje, adaptacje.  Lem – Tarkowski: starcie geniuszy.
– Wiktor Jaźniewicz o badaniach, pracy nad tłumaczeniami i pisaniu prac popularyzujących dorobek Stanisława Lema.
– Oprowadzenie po gabinecie lemologa. Do czego służy kolekcja, kto i w jaki sposób z niej korzysta?
– Jak lemolog obchodzi ROK LEMA 2021.

Projekt realizowany w ramach obchodów ROKU LEMA 2021.
https://roklema.pl/​​

Wywiad prowadzony jest w językach białoruskim i rosyjskim z opcją wyboru napisów w języku polskim.
Premiera  w dniu 27 kwietnia o godz. 18:00​BY/17:00PL .

12
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maj 07, 2021, 09:21:41 pm »
Cytuj
Powyższy SOAD na pewno narzuci Ci tempo...
Np. pizza na rower:
Narzuci, narzuci...lecz co innego.  :)
Ale może ja mam jakąś  orientalną odmianę koronowirusa, hmm..  ;) No, słyszę w tej pizzy bohemian rhapsody  8)
Dla odmiany coś spokojniejszego, ale z obszaru...weteran.  Z cyklu: opowieści z Narni...a nie to była inna bajka - opowieści AA.


13
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Maj 07, 2021, 07:00:12 pm »
Cytuj
Dla odmiany wywiad z lemologiem:
Brawo Wiktorze!
Znakomity wywiad. Kolekcję już widziałem ale z Twoim komentarzem zyskała dodatkowy walor. A, i słowo uznania dla prowadzącego.
Huberatha i płazowego Skorunia też zauważyłem. Tego ostatniego nawet zacząłem, ale nie skończyłem.
A skoro o archiwach - gdzieś w Kielcach spoczywa coś takiego i intryguje mnie, widziałeś może?
https://szukajwarchiwach.pl/21/365/0/-/552?q=lem&wynik=15&rpp=15&page=1#tabJednostka

14
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Maj 07, 2021, 01:51:43 pm »
Dzięki za dobre słowo LA  :)
Napadowość sporadyczna i akurat naszła. Plus potrzeba pogonienia czasu w robocie. Wchodzisz w tekst, głowa odpływa i pół godzinki jak minuta  :D Niewiadomokiedy i jak.
A że robota podobna stróżowaniu, można tak odpłynąć.
Z rozpędu poszło "pod nóż" jeszcze kilka plastrów cyrylicy podkremlowskiej suchej, ale to innym razem.

15
Hyde Park / Odp: Dywagacje historyczne
« dnia: Maj 07, 2021, 12:45:57 am »
Cytuj
Chyba, że to dopiero w tomie drugim - ten kosmos...
W drugim w drugim. Pierwszy możet być.
Czyli nie wiesz...no, nie wszystko wiesz  :) A z emerytami poniekąd trafiłaś,
Cytuj
Zresztą - mógłby wysłać tych emerytów zabetonowanych
bo to właśnie scenki rodzajowe z szczęśliwego życia chińskich emerytów (co to zaczyna się u nich po 60-tce - i do 70-tki) zniechęciły, a co najmniej zastopowały (plus wędrówka mrówki po nagrobku przez pół rozdziału).
Aprop emerytów, jak myślicie - gdybym zmienił płeć, to będzie argument dla ZUS-u i da wcześniejszą emeryturę?
Jednak to 5 latek wcześniej, a w tym wieku płeć jest już bardziej obojętna.  ::)

Strony: [1] 2 3 ... 381