Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447330 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #705 dnia: Stycznia 19, 2019, 02:21:49 pm »
Wbrew Gębie dorabianej mordercy przez niektóre media, uważam po pięciu dniach, że podłożem zbrodni nie były okoliczności polityczne ani socjologiczne. Uważam, że morderca po prostu jest psychopatą czy osobą chorą psychicznie. Na nieagresywnych psychopatów nigdzie na świecie nie ma rady.

R.

pjes: polecam opowieść o tajnych służbach, dziś o 21:00 na nejszynaldźiografik: http://wyborcza.pl/7,90535,24369338,program-tv-secret-service-w-dokumencie-oraz-gra-tajemnic-19.html
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #706 dnia: Stycznia 19, 2019, 06:37:00 pm »
No, ale z adoracją trumny z ciałem to już redakcja "GW" przesadziła...

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #707 dnia: Kwietnia 21, 2019, 11:52:24 am »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam na Wielkanoc specjalnie serdecznie i z jeszcze większym respektem :-)

W dniu swych LXXI Urorurodzin (Sowa Pszemondrzała) patrzę do książki, ale nie do TEJ, tylko do nadawczej, i widzę, że od czasu wizyty drukarnianego kuriera do dziś wysłałem w poczcie, tfu, w pocie czoła 82 egzemplarze – każdy z indywidualną imienną odręczną dedykacją. Bezpłatnie, ma się rozumieć.
Na stronie redakcyjnej tomiku widnieje nakład planowany (50), ale forsy starczyło na 83 i jeszcze trochę zostało („na waciki”). Osiemdziesiąty trzeci egzemplarz bezczelnie zatrzymałem dla siebie (rozmyślam nad autodedykacją)…
Dodam, że książczyna wygląda tak: http://remuszko.pl/lem-remuszko
waży około 35 dag, liczy 210 stronic formatu zbliżonego do B-5 (165×240), składa się zaś ze Wstępu, z wordowskiej chronologicznej Korespondencji, z Faksymiliów epistolarnych Mistrza oraz z Dziękczynień i Posłowia. Ilustruje ową rzecz kilkanaście nigdzie nie publikowanych drukiem fot oraz genialny rysunek utalentowanego nastolatka Iwo Tulei (syna Igora).
Kto to dostał (priorytetowymi listami poleconymi w bąblastych kopertach na adresy domowe i służbowe)?
Naprzód ustawowe biblioteki (Narodowa, Jagiellońska i 13 uniwersyteckich) oraz dziesięciu P. T. Darczyńców*, dzięki którym całe przedsięwzięcie w ogóle mogło ruszyć. Następnie wybitny grafik, Monsieur Illustrateur Józef Michalski z dalekiej Prowansji, rozmaite Czcigodne Lemoluby oraz Krewni i Znajomi Królika (w tym miły i autentyczny pan Zając!). Oczywiście pan Tomasz Lem i pan Wojciech Zemek. Wśród odbiorców był również sam białoruski Lemolog (Wiktor Jaźniewicz z Mińska), słynny dr Franz Rottensteiner z Widnia, a także wielcy profesorowie-specjaliści: Agnieszka Gajewska z Poznania oraz Stanisław Bereś i Jacek Rzeszotnik z Wrocławia. [Później jeszcze Tomasz Fiałkowski i kilkanaście redakcji]. Wszystko po to, by książczyna sławiła imię Mistrza na internetowych morzach i oceanach.
Teraz muszę trochę odsapnąć, a potem obliczę się i przymierzę do II wydania. Ale posiadaczy tej lektury uprzejmie proszę, aby – prócz bezcennego wskazania literówek** – już teraz zajrzeli na stronę 205 i pochylili się nad zadanymi tam pytaniami lub coś doradzili. Każda Państwa uwaga zostanie rozważona z najwyższą uwagą! Przypominam najwygodniejszy dla mnie sposób komunikacji: remuszko@gmail.com. Głosem można się odezwać dzwoniąc pod numer +22 641-7190. Z góry serdecznie dziękuję :- )


1. Powyższą kursywę powiesiłem na swoim blogu w styczniu: http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=5702. Na Forum bywam rzadko, ale w kwietniu życzliwa Ol powiadomiła mnie o następującym wpisie liva:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1460.msg75730#msg75730
2. Wtedy zorientowałem się, że żaden z pięciu ważnych Forumowiczów obdarowanych w styczniu książką nie bąknął na jej temat ani słówka - ani na Forum, ani prywatnie. .
3. Książka jest jedyną okazją do poobcowania z Mistrzem z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdyśmy się przełamywali ustrojowo.
4. Jako czytelnik twierdzę nadto, że nie ukazało się nigdy nic podobnego w wielkich rozmowach Lema z wybitnymi ludźmi (Mrożek, Lipska, jednostronny Kandel, Bereś, Fiałkowski). Czarna dziura polityczno-kalendarzowa.
5. Wychodzi na to, że tak atrakcyjne i nieznane poglądy pana Stanisława Lema najwyraźniej nikogo na Forum nie obchodzą.
Mocno zdziwiony
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #708 dnia: Kwietnia 21, 2019, 02:47:54 pm »
Prawdę powiedziawszy dopiero zauważyłem, że jest w ogóle taka książka. Wstyd mi i hańba.

Prosić o darmową kopię nie śmiem - co więcej, chętnie rzucę dukata na tacę jeśli jest taka potrzeba.

Czy można gdzieś wychachmęcić wersję elektroniczną?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #709 dnia: Kwietnia 21, 2019, 03:49:29 pm »
@xpil

Szanowny Panie, mogę Panu bezpłatnie wysłać zachowany styczniowy egzemplarz z wpisaną pomyłkową dedykacją, gdyby to Pana urządzało.
Proponuję jednak wymianę barterową: w zamian Pan wyjawi na Forum swoje wrażenia z tej lektury.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #710 dnia: Kwietnia 21, 2019, 03:55:51 pm »
Mogę łyknąć. Recenzję napiszę tak czy siak, czy ktoś ją potem będie chciał czytać czy nie ;) Jeżeli nie tu, to na blogu (a tu potem wrzucę linka).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #711 dnia: Kwietnia 21, 2019, 04:24:47 pm »
@ xpil
Uprzejmie precyzuję, że chodzi mi o Pana opinię zamieszczoną na Forum, nie gdzie indziej.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #712 dnia: Kwietnia 21, 2019, 04:30:17 pm »
Nie widzę problemu, żeby recenzję z blogu wkleić w całości tutaj.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #713 dnia: Kwietnia 21, 2019, 04:54:05 pm »
@ xpil

Nie proszę Pana o nic, tylko proponuję taki barter. To od Pana zależy, czy Pan tę propozycję przyjmie.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #714 dnia: Kwietnia 21, 2019, 05:26:44 pm »
No toż przeca mówię, tj. piszę, że przyjmuję. Nie zdarzyło mi się jeszcze, żebym książki przeczytanej nie zrecenzował, a czy recenzję zamieszczę tu czy na blogu (czy też i tu i tam) to mi już wielkiej różnicy nie robi.

Czyli w sensie że tak: dostaję książkę (nie musi być nawet w wersji papierowej), czytam książkę, nabieram opinii, natężam się aż mi się trzeci, awaryjny neuron załącza (to ten najważniejszy, od szukania ekspresu do kawy) i potem dzielę się ta opinią tu, na forum.

Coś pominąłem?

:)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #715 dnia: Kwietnia 21, 2019, 05:41:13 pm »
@xpil

Teraz brak mi jeszcze Pana danych: personalia i adres z kodem (rzecz jasna, tylko do mojej wiadomości).

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

xpil

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 234
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #716 dnia: Kwietnia 21, 2019, 05:49:17 pm »
@xpil

Teraz brak mi jeszcze Pana danych: personalia i adres z kodem (rzecz jasna, tylko do mojej wiadomości).

R.

Próbuję przesłać prywatną wiadomością, ale musiałem chyba kiedyś podpaść, bo mi pokazuje na czerwono, żem zablokowany...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #717 dnia: Kwietnia 21, 2019, 06:00:26 pm »
@ xpil

Sugeruję zwykły mail.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #718 dnia: Maja 15, 2019, 01:35:56 pm »

Mój życiowy Mistrz, pan Stanisław Lem, napisał gdzieś kiedyś, że w naszym ludzkim rozumie i sumieniu nie sposób rozsądzić, co jest większym złem: skrzywdzić dziecko, dręczyć starca czy pobić kapłana świętą relikwią.
Jako starzec, ośmielę się mieć wyraziste zdanie: z tych trzech przykładów większym złem jest krzywda dziecka.
Dlatego uważam, że pedofilia winna być potępiana bardziej niż inne zło. A już szczególnie pedofilia uprawiana przez osoby, wobec których dziecko jest ufne bardziej niż wobec innych. Dziecko zaś wobec rodziców i nauczycieli jest ufne znacznie bardziej niż wobec obcych.
W rodzinach ludzi wierzących/religijnych nauczycielem jest także – a może bardziej – kapłan-nauczyciel, ponieważ uzasadnia religijnie, co jest złem, a co dobrem.
Dodam, że ten sam zły postępek, zwany przez chrześcijan grzechem, obciąża bardziej chrześcijanina niż niechrześcijanina. Wydaje mi się bowiem, że wszystkich ludzi, niezależnie od ich stosunku do religii, obowiązuje ta sama logika, więc i zasada konsekwencji. To do niej odnoszą się popularne różnicujące frazy o moralności Kalego czy nobblesse oblige.
Pod tym względem kapłan, przynajmniej w oczach zewnętrznych obserwatorów, ma trudniej niż niekapłan, a im kto wyżej stoi w hierarchii kapłaństwa, ten bardziej jest na widelcu moralnym i wizerunkowym. Biskupowi „nie wypada” bardziej niż szeregowemu księdzu, a papieżowi bardziej niż biskupowi. Rzekłbym, iż zgorszenie wśród wiernych rośnie wykładniczo wraz ze środowiskową godnością grzesznika.
Amen.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #719 dnia: Maja 24, 2019, 06:31:41 pm »
Zainteresowanych uprzejmie powiadamiam, że fejk wszechczasów, na którego temat niektórzy forumowicze spierali się od tego miejsca:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg71768#msg71768

został przez nieznanych ludzi nazwany najlepszym materiałem śledczym 2018 roku:

http://wyborcza.pl/7,75399,24819547,truciciele-z-salisbury-najlepsze-dziennikarstwo-sledcze-2018.html

Uważam, że to bardzo ciekawe świadectwo naszych czasów :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )