Polski > Akademia Lemologiczna

Akademia Lemologiczna [Golem XIV]

<< < (56/56)

zenek:

--- Cytat: Lieber Augustin w Stycznia 24, 2022, 11:18:58 pm ---No, ostatnia teza wydaje mi się trochę wątpliwa. Nie wiem jak kruki, a ptaki wędrowne podczas migracji dalekodystansowych często gęsto pracują na okrągło - i się nie przegrzewają. Jak np. albatrosy nad oceanem. Pracują oczywiście w tym samym sensie, w jakim "pracują" dzikie ludy, gdy uprawiają polowanie uporczywe. Chłodzenie omywającym strumieniem powietrza jest wystarczająco skuteczne.

--- Koniec cytatu ---
Zalezy co rozumiemy przez pracę, dziś praca biurowa to tez praca, ale jeszcze nie dawno ktoś kto nie machał łopatą sie lenił. Człowiek przekładajac papierki tez nie potrzebuje skóry, ale cywilizacja nie powstała by bez "budowy piramid" czyli cieżkiej pracy fizycznej w któej pocenie sie jest absolutną koniecznością. Albatros więc mógłby wykonywac prace biurową i inne zwierzeta też, ale wpierw trzeba fizycznej orki przez setki i tysiace lat, a do tego trzeba miec wydajne chłodzenie + tolerancje dla wysokich temperatur
W dzisiejszej nagonce na GW ludzie zapomnieli jak ekstremalnie ciepłolubnym jestesmy gatunkiem. Bez technologii a wiec ubrań, domów i ognia wystarczy by temperatura "spadała" do +25C jeśli bedzie padac i zawieje wiatr nawet w takim cieple bedziemy marznać

--- Cytat: Lieber Augustin w Stycznia 24, 2022, 11:18:58 pm ---Jeszcze większą przewagę pod względem chłodzenia mają organizmy wodne. O przegrzewaniu chyba nie ma mowy z zasady.
Nawiasem mówiąc, delfiny i wieloryby posiadają coś lepszego od ludzkiej krtani, bo zdolne są do wydawania artykulowanego, modulowanego ultradźwięku. A przecież wiadomo: im wyższa jest częstotliwość sygnału, tym więcej informacji da się przekazać za jego pośrednictwem w tym samym czasie. Plus do tego znacznie większy zasięg fal dźwiękowych w wodzie, niż w powietrzu. Tak że i pod względem możliwości komunikacyjnych te stworzenia mają przewagę nad nami.

--- Koniec cytatu ---
No ale nie maja rąk, delfiny maja świetny aparat "mowy" ale bez rąk nic nie zrobią, no i tu dochodzi inny czynnik, nie opanują ognia.

--- Cytat: Lieber Augustin w Stycznia 24, 2022, 11:18:58 pm ---Tym niemniej, mimo potencjalnie wysokiej inteligencji, pod względem rozumowania "wysokopoziomowego", tego od matematyki lub gry w szachy, raczej nie dorównują homosapom.

--- Koniec cytatu ---
A "mądre" homosapsy nie potrafia zrozumiec jezyka delfinów choć z załozenia prostszy język powinien był łatwy do poznania dla tak mądrego gatunku jak my :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_delfin%C3%B3w
https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/ciekawostki/o-czym-rozmawiaja-delfiny%253F/5458
https://wyborcza.pl/7,75400,20703848,delfiny-ze-soba-rozmawiaja-twierdza-naukowcy.html
http://www.blogotech.eu/index.php/5064-delfiny-potrafia-mowic-pelnymi-zdaniami

Q:

--- Cytat: zenek w Stycznia 25, 2022, 06:46:18 pm ---jeden czynnik wypada i kaplica
--- Koniec cytatu ---

Brzmi trochę tak, jakbyś zakładał, że rozum poddaje się przy pierwszej poważniejszej przeszkodzie, co gryzie się zarówno z tym, co wiemy z historii naszej... hmm... cywilizacji*, jak i z lemowską wizją Rozumu-żywiołu (żywioły, wiadomo, kruszą mury itd.)


* Gdzie wspomnieć można - stanowiącą ponadgatunkową normę zresztą - ekspansywność, fakt równoległego odkrywania tych samych rzeczy przez różne osoby (Kopernik-Gresham, Boyle-Mariotte, liczni pionierzy łączności radiowej), poświęcających całe życie swojej pracy uczonych, wynalazców czy artystów (niedawno gadaliśmy o należących do tej grupy szalonych matematycznych geniuszach), wreszcie maniaków-hobbystów typu Chevala czy Szkocnego robiących piękne, choć idealnie niepraktyczne, rzeczy wbrew wszystkim i wszystkiemu...


--- Cytat: zenek w Stycznia 25, 2022, 06:56:15 pm ---Rozum tak naprawde nie jest potrzebny.
--- Koniec cytatu ---

Zgoda, większość tego, co istnieje obywa się bez niego, a i zauważalna część naszego gatunku niechętnie z niego korzysta, żyjąc jakoś mimo to, jednak - patrz poprzedni akapit ;).


--- Cytat: zenek w Stycznia 25, 2022, 07:08:56 pm ---delfiny maja świetny aparat "mowy" ale bez rąk nic nie zrobią
--- Koniec cytatu ---

Znamy przecież ludzi malujących ustami:
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/652603
Dlaczego zatem nie widzimy by delfiny próbowały np. ryć coś artystycznego w co miększych skałach kamieniami trzymanymi w pysku?
Podobnie, widzimy wielokroć tzw. zwierzęta domowe zaskakujące - albo i przyprawiające o rozpacz ;) - kreatywnością w zagospodarowywaniu różnych rzeczy, czy niszczeniu ich, swoich dwunożnych sublokatorów. Czemu jednak - przy założeniu równości rozumów - nie próbują sensownie włączyć się w bardziej złożone czynności podejmowane przez tych ostatnich?

Lieber Augustin:

--- Cytat: zenek w Stycznia 25, 2022, 07:08:56 pm ---Albatros więc mógłby wykonywac prace biurową i inne zwierzeta też, ale wpierw trzeba fizycznej orki przez setki i tysiace lat, a do tego trzeba miec wydajne chłodzenie + tolerancje dla wysokich temperatur

--- Koniec cytatu ---
Uważasz, że machanie skrzydłami przez 24 h bez przerwy ma coś wspólnego z pracą biurową, z przekładaniem papierków? ???
Cóż, chłodzenie wyparne ma swoje zalety i wady. Z jednej strony, owszem, jest wydajniejsze od konwekcyjnego, a gdy temperatura środowiska przewyższa temperaturę ciała, w ogóle staje się bezalternatywne. Z drugiej zaś, zakłada częste uzupełnienie płynu w organizmie, a zatem uzależnia swego "nosiciela" od zasobów czystej wody.


--- Cytuj ---No ale nie maja rąk, delfiny maja świetny aparat "mowy" ale bez rąk nic nie zrobią, no i tu dochodzi inny czynnik, nie opanują ognia.
--- Koniec cytatu ---
No, z tym trudno się nie zgodzić. Chyba niełatwo jest zrobić coś porządnego za pomocą samych płetw i ryja ;D


--- Cytuj ---A "mądre" homosapsy nie potrafia zrozumiec jezyka delfinów choć z załozenia prostszy język powinien był łatwy do poznania dla tak mądrego gatunku jak my :)
--- Koniec cytatu ---
A nawet gdybyśmy potrafili zrozumieć ich język i nawiązać kontakt. Co one wówczas miałyby nam do zakomunikowania? Że makrela jest najsmacznejsza podczas tarła? O tym, z jakim wdziękiem pewna ponętna delfinczyni :) porusza ogonem? Że toń morska ma pięćdziesiąt odcieni błękitu i tyleż zieleni? Czy może Ty sądzisz, że dałoby się omówić z braćmi w rozumie paradoks młodego delfina i kraba (odpowiednik Achillesa i żołwia) lub też niemożność trysekcji kąta za pomocą cyrkla i linijki? Och, wątpię. 

xetras:
Czy już pisał ktoś o tym, że "Golem XIV" i "Maska" opisują myślenie maszynowe (zaprogramowaną AI) i to je do siebie upodabnia ?
Niby to banał, ale przypomnę.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej