Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 513769 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwca 25, 2014, 08:16:57 pm »
Niech będzie jakaś Wielka Maglownica Parowa albo maszyna galanteryjna;)
Do picia? ::)
Część odpowiedzi.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/136524/2012
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #106 dnia: Czerwca 25, 2014, 08:57:18 pm »
Do picia? ::)
Nie masz pojęcia ile taka podręczna maglownica pochłania wody...tylko, że destylowanej - nie ognistej.
Oj tam, jakbyś miał dzisiaj tyle prasowania co ja, to wszystko kojarzyłoby Ci się z maglownicą ::)
Wiedziałam, że nie o Uwikłanie chodzi. Bo 2013. Poza tym napisałeś, że z opowiadania...
To taki tok sobie: Jacek -  Dehnel - Lalka - Krucza - Łęcka - Wokulski...galanteria. Pominęłam Twoją wcześniejszą podpowiedź 2012 - bo po prostu nie wiem jaka w tej wuzetce maszyna urzędowała.
Chyba, że przedobrzony saturator...albo automat kawowy...skoro nie alkoholowo...ale wielkości samochodowej? ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #107 dnia: Czerwca 25, 2014, 11:34:06 pm »
Cytuj
...albo automat kawowy...skoro nie alkoholowo...ale wielkości samochodowej?
bingo!
Taa, licencja prozaica.  :)
Coś takiego może?

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwca 26, 2014, 08:19:07 pm »
No to pasuje - maglownica wodę, ja kawę. Niezła rakieta - z regulowanym ciśnieniem;))
Te 2012 - to co? Można? Czy nie trzeba?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwca 26, 2014, 09:14:51 pm »
Cytuj
Te 2012 - to co? Można? Czy nie trzeba?:)
He, rozdawali za darmo, czy tam za złotówkę...to przeleżało trochę śmieciem. Chwyciłem przypadkiem do autokaru na podróż ::).
Można, jak najbardziej, zwłaszcza, że krótkie. Taka trochę "ciekawostka ornitologiczna".
Bo np. Dehnel w próbie s-f.
Posypał się, a to jedyna posypka na której go złapałem, więc zdziwienie. Za to Kosik (nie znałem wcześniej), znakomity, Miłoszewski w sumie też. Kalicińska romansowa, niezła. No i wtopa Pawlikowskiej (znanej mi z tv).
Tu więcej o wuzetce;
http://playitoncemoresam.blogspot.com/2014/04/1-opowiadanie-potega-wuzetki-zygmunt.html
A tu fragment "Starucha" Kosika. Zebrał najlepsze opinie.
W treści niestypowy pomysł na rozwiązanie problemu demograficznego, trochę spiskowa teoria działalności towarzystw ubezpieczeniowych typu "Nowe Życie". I gdyby nie ten jeden element fantastyczny...całkiem reality 8)
Oj. Mroczne.
http://rafalkosik.com/staruch

Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwca 27, 2014, 01:51:43 am »
Bo np. Dehnel w próbie s-f.
Posypał się, a to jedyna posypka na której go złapałem, więc zdziwienie. Za to Kosik (nie znałem wcześniej), znakomity, Miłoszewski w sumie też. Kalicińska romansowa, niezła. No i wtopa Pawlikowskiej (znanej mi z tv).
Tu więcej o wuzetce;

Czyli Miłoszewski. Skłonny byłem obstawić Krajewskiego (zanim tytuł zbioru padł), ale wiek mi się nie zgadzał. Dehnel? Bardzo lubię. Nie ja jeden na Forum, jak pomnę. Kosik - wspominałem (dwa razy, rzuć okiem ;)), no i poznałem osobiście, jako elektor Żuławskiego. Pawlikowska? Jak jeszcze oglądałem TV było ją tam widać  ;). Wuzetka? Jadłem 8).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 27, 2014, 01:53:55 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #111 dnia: Lipca 25, 2014, 12:39:11 pm »
Znakomity krótki tekst! Linkuję go na oficjalną stronę pana Lema, Autorowi zaś gratuluję i dziękuję :-) Stanisław Remuszko http://www.rp.pl/artykul/628874,1128503-Technologia-regeneracji-robotow.html
vosbm
« Ostatnia zmiana: Lipca 25, 2014, 02:10:01 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

sosnus

  • Junior Member
  • ***
  • Wiadomości: 66
    • Zobacz profil

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #113 dnia: Sierpnia 12, 2014, 08:45:54 pm »
Może trochę dziwacznie, tym niemniej Lem w powieści sensacyjnej?
Otóż ano właśnie.
Mnie rozbawiło, może i Was?
W pewnym momencie akcja thrillera sensacyjnego, tego;
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/176419/bezcenny
przenosi się do Lwowa i tam istotną rolę odegra pewne zdjęcie. Nieistniejące zapewne.
Widać, Miłoszewski Lema "docenia" ,bo już wcześniej taka zajawka;

Myślałem, że tylko tak punktowo, jednak nieco dalej temat się rozwinął;

Jeszcze dalej... :)


I tyle.
Mam nadzieję, że autor, skądinąd ciekawej książki, miłosiernie wybaczy (jakbygdybyco), bom chyba naruszył to i autorskie owo.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #114 dnia: Sierpnia 12, 2014, 09:56:47 pm »
Jednak to, że po pierwszej zamieszczonej stronie nie wkleiłeś następnej - to okrucieństwo!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #115 dnia: Sierpnia 12, 2014, 10:05:52 pm »
A ten Sierhiej ze Lwowa - ona za Janukowyczem czy za Petroszenką?
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #116 dnia: Sierpnia 12, 2014, 10:23:16 pm »
Taa...wyszło co kogo interesuje  8) ;)

Dziwne tylko, że Q się nie uaktywnił na hasło: USS Enterprise i spiczaste [co za słowo...] uszy ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #117 dnia: Sierpnia 12, 2014, 11:02:09 pm »
Na Mazowszu mówią, że Kju dał se wolne na przedłużony łykęt!
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #118 dnia: Sierpnia 14, 2014, 12:06:25 am »
Cytuj
Jednak to, że po pierwszej zamieszczonej stronie nie wkleiłeś następnej - to okrucieństwo!
Następna strona to nowy rozdział.
Zaczyna się o poranku. I po wiewiórce... 8)
Cytuj
A ten Sierhiej ze Lwowa - ona za Janukowyczem czy za Petroszenką?
Autor, więc i może Sierhiej  za Janukowyczem. Co wynika logicznie z tego, że nie lubi Tuska.
Cytuj
Taa...wyszło co kogo interesuje  8) ;)
Alleluja - no, Lem, przecież!  ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #119 dnia: Września 23, 2014, 09:12:44 pm »
Skoro Lem, to kawałeczek wywiadu z J. Carrollem:

- Podobno ważną postacią był dla pana Stanisław Lem.
- Na pewno miał na mnie wpływ. Historia z Lemem jest taka: mieszkał w Wiedniu, ja też. Jego syn chodził do szkoły, był moim uczniem. Przeczytał "Krainę Chichów" i dał ją tacie. Lem przeczytał ją i zapytał, czy nie miałbym nic przeciwko, gdyby pokazał ją w Polsce, w magazynie "Fantastyka".
- Patrząc na całą historię literatury, którego pisarza lub poetę chciałby pan poznać osobiście?
- Żadnego. Pewnie byłoby miło, ale nigdy nie myślałem: " Ale fajnie byłoby pogadać z Homerem". Artystę jednak najlepiej poznać przez jego dzieło. Weźmy Lema, on nie był taki jak jego książki. Lem jakiego czytam, to dla mnie Lem idealny. Innego nie muszę poznawać.


Troszkę mętnie - bo poznał, ale nie musi poznawać? ::)...z magazynu Książki

Ale gdyby nie Lem - to w tym samym magazynie jest niewiarygodne zdjęcie Merkel  ??? ;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)