Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 314467 razy)

holden

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #255 dnia: Kwietnia 05, 2007, 06:16:24 pm »
Witam :)

Dziekuje za wcześniejszą pomoc :) wybrałem już z czego będę korzytsał, oto wersja ostateczna:

1. "Blade Runner"  P.K Dick - książka
2. "Nowy wspaniały świat" A.Huxley - książka
3.  "Powrót z gwiazd" S. Lem (zaproponowaliscie żebym przeczytał - dzięki! świetna :)
4.  "Zielona pożywka" R.Fleischer ( świetny film - polecam :)
5.  "Ucieczka Logana" M.Anderson
6. "Odyseja kosmiczna 2001" S.Kubrick

Co o tym sądzicie? I mam jeszcze jeden wielki problem - teza :/ na poczatku chiałem dać cos w rodzaju "s-f najczesciej przedstwia pesymistyczne wizje przyszłosci" ale teraz myśle o czymś w bardziej jak "s-f i zawarte w niej wizje przyszłosci dotyczą ważny dla ludzkosci problemów" Pomożecie mi jakoś sformułować tę tezę?

acha, temat oczywiscie "futurystyczne wizje świata w literaturze i filmie"

Pozdrawiam

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #256 dnia: Kwietnia 05, 2007, 06:58:47 pm »
Teza, że te wizje są pesymistyczne jest moim zdaniem dobrym punktem wyjścia, jeśli zabrać się do tego od tej strony, że po pewnym optymizmie związanym z zakończeniem II wojny plus początek eksploracji kosmosu plus postęp w medycynie plus postęp w nauce powstało wrażnenie "ludzkości, która sie rozwija ku lepszemu", które to wrażenie zostało pogrzebane przez terroryzm, doniesienia o ludobójstwie, wiadomościami o chorobach, których jednak nie jesteśmy w stanie pokonać etc. A przede wszystkim wyszło szydło z worka, że człowiek jako taki w ogóle sie nie zmienia, jest tym samym primitywnym małpoludem, węszącym za prostą rozrywką i w pierwszym rzędzie zaspokajającym niskie instynkty - nażreć się, napić, zażyć prostej rozkoszy i w miarę możliwości przykopać bliźniemu. Ta konstatacja powoduje, że trudno myśleć optymistycznie o przeludniającej się Ziemi...  że jest to pewna naiwność. A dobre książki nie mogą być naiwne.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

holden

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #257 dnia: Kwietnia 05, 2007, 08:29:51 pm »
no świetnie to ujełeś - nie wymyśliłbym tego :) thx! ale mam problem :/ nie wiem jak to ując w odniesieniu do tych książek, czy takie wnioski mozna wysnuc z moich ksiązek i filmów? z huxleya tak. a reszta? ja potrzbuje tezy która bedzie pasowała do mojej literatury podmiotu :/ ewentulanie moge jeszcze ją zmieic ale tlyko filmy, niestety matura juz za miesiac i nie ksiazki nie mam juz czasu :/

chyba że zrobimy to tak...

1) Blad runner - wpływ na autora miałaby II wojana światowa( a może zimna wojna? poczucie nukleranego zagrożenia, ksiązka napisana w 1968 r. wiec akurat) jakiegoś rodzaju poczucie zagrożenia, nadchodzacej katastrofy. No i do tego ciągle rozwijaca sie technologia, pojawiaja sie komputery, elektronika to tamte czy przeciez. Wiec autor probuje przewidziec rozwój nauki i techniki (androidy, roboty itp) i konsekwencje z tym związane.

2) Nowy wspaniały swiat - no tu mozemy podpasowac to podstawowoych instynktach czołwieka. Myśle też, za Huxley chiał zwrócic uwage na zmienjszajacy sie w społeczeństwie szacunek do własnego ciała, on jaby to przewidział, czy nie tak wygląda nasze wspólczesne społeczeństwo? No i oczywiście wiele innych rzeczy też przewidział :) A wiec zauwaza te tendencje i stąd pesymizm.

3) Powrót z gwiazd - tu oczywiscie chiałbym szerzej omówic betryzacje, tu moge tez powiedizec, że ludzie to własnie te małpoludy które nie potrafią opanować instynktów (przemoc, która powoduje wojny i zniszczenie, nienawiść) Lem zauważa ten problem i dlatego wysnuwa pesymistyczną wizje, wizje kastracji umysłów, jako jedynego sposobu na powstrzyamnie instynktów człowieka.

4.) Zielona pożywka - no tu troszke prostsze problemu a zarazem najważniejsze czyli problem przeludnienia i głodu które musza kiedyś nastąpić, niewątpliwie tutaj pesymizm wywołało to, że jest to nieuchronne.

5)Ucieczka Logana... tutaj sam nie wiem, nie jestem pewien czy to sie nadaje :/ nie potrafie odnalazec głebszego sensu, może ktos pomoże?

6)odysje kosmiczna 2001 - właśnie  sie zabieram za oglądanie :) czy jest tam jakiś pesyzmizm?

acha, no i wybaczcie jeśli bredze :) jestem laikiem jeśli chodzi o S-F ;)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2007, 09:17:21 pm wysłana przez holden »

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #258 dnia: Kwietnia 05, 2007, 10:00:05 pm »
ale dostałem schiza, masz taką sam nick holden jak koleś z poezji polskiej  :o
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 05, 2007, 10:00:25 pm wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

holden

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #259 dnia: Kwietnia 05, 2007, 11:52:33 pm »
od holdena caulfielda z buszjącego w zbożu :) polecam :)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #260 dnia: Kwietnia 06, 2007, 12:05:49 pm »
Cytuj
od holdena caulfielda z buszjącego w zbożu :) polecam :)
czytałem, czytałem
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

holden

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #261 dnia: Kwietnia 09, 2007, 12:01:22 pm »
Jakie moge dać argumenty na to, że S-F jest pesymistyczna?

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #262 dnia: Kwietnia 10, 2007, 08:14:02 pm »
Chyba 90% sf jest pesymistyczna, przynajmniej z tej ambitniejszej :)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #263 dnia: Kwietnia 10, 2007, 08:30:21 pm »
Kurczę, mi juz się rozum glejuje, ale wydaje mi się że w okolicy lat 80, przynajmniej w Polsce, dużo było s-f którą da się określić jako "produkcyjniaki". Że generalnie sprawy idą do przodu, ludzkość się rozwija a jak są jakieś trudności to po to by je pokonać. Z Lema Astronauci trochę są w tym tonie. Sądzę że należy tu rozróżnić dwie sprawy: jest science-fiction ściśle wyczerpująca tą definicję, z takim zacięciem by coś ważnego powiedzieć, czyli snucie jakichś tam wizji na przyszłość z podbudową naukową i jest, jak ja to nazywam, kowbojska s-f - czyli takie zwykłe przewalanki, ten mu strzelił z lasera a tamten dosiadł rakietowego konia i odjechał. Taki western, tylko w przyszłościowym sztafażu. Jeśli brać tą bardziej poważną część s-f, to jasne że jest ona o tyle ponura, o ile prawdziwie została w niej obnażona ludzka natura. Prosta konstatacja wiedzie bowiem do wniosku, że bez zmiany natury ludzkiej przyszłość jest ponura, choćby wszyscy mieli co jeść, w co się ubrać, i żeby nawet każdy mógł mieć po rolexie i złotym mercedesie - to i tak będzie zazdrościł, itd. Na tym tle Twój wybór powrotu z gwiazd i betryzacji jest moim zdaniem bardzo dobry, bo dużo na tym przykładzie mozna powiedzieć. Z drugiej strony nie wszystko jest takie ponure, np. Kirył Bułyczow pisał bardzo ciepłe, sympatyczne rzeczy - ale zwykle wtedy pisze się o pojedynczym człowieku, który poprzerz swoje "człowieczeństwo", poprzez swoje wady - wygrał.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

holden

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #264 dnia: Kwietnia 11, 2007, 05:17:08 pm »
Dziękuje :) bardzo mi to pomoże :) juz wiem jak sformułowac wnioski i argumenty :)

kbanan

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #265 dnia: Kwietnia 11, 2007, 06:32:23 pm »
Witam, mam oczywiscie taki sam temat maturalny i wybralem nastepujace dziela:

1. Solaris
2. 20 000 mil podmorskiej zeglugi
3. Armageddon - film
4. Mad Max - film

 Co o tym sadzicie????
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2007, 06:32:44 pm wysłana przez kbanan »

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #266 dnia: Kwietnia 11, 2007, 07:23:06 pm »
To ja może wyrażę tu wątpliwość, którą mam od dawna (a może powinienem był uważniej czytać tematy maturalne).
Jaka wizja świata przyszłości - oprócz lotów na odległe planety - jest w Solaris oprócz lotów na odległe planety??
Liczę, że ktoś odpowie.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2007, 07:34:36 pm wysłana przez Mieslaw »

kbanan

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 4
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #267 dnia: Kwietnia 11, 2007, 08:27:33 pm »
Solaris to pesymistyczna wizja przyszlosci, w ktorej czlowieka napotykajac Obcego, nie potrafi sie z nim porozumiec, a proba jakiejkolwiek komunikacji konczy sie tragicznie...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #268 dnia: Kwietnia 11, 2007, 09:05:47 pm »
Miesław ma rację. W Solaris czas akcji jest zupełnie nieistotny. To nie jest książka o wizjach przyszłości, ani nie mówi co stanie się z ludzkością itp. To jest książka o osobistych doznaniach człowieka, o zakamarkach jego umysłu. Mogłaby się rozegrać w XIX wieku na opuszczonej stacyjce kolejowej w kłębach pary, albo na żaglowcu który utknął na zimę w cieśnienie Beringa...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #269 dnia: Kwietnia 12, 2007, 12:57:47 am »
oczywiscie sie zgadzam

zly wybor ;)

(standardowo polece Summe Technologiae <wymiotuje> )

This user possesses the following skills: