Autor Wątek: Rewolucja  (Przeczytany 33168 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #45 dnia: Lutego 10, 2016, 03:03:00 pm »
Z punktu widzenia mieszkańców Rosji - których? Tych, którzy żyli w 1917, czy tych, którzy narodzili się w latach 70-tych XXw? Powtórzę: bez zdefiniowania co to dobro lub zło, oraz bez rzetelnych danych ułożonych wg tych definicji jest to intelektualna gadka o niczym. Ja Ci zadam inne pytanie, na które rzecz jasna nie odpowiesz, bo ja nie odpowiedziałem pierwszy na Twoje: wymieranie kredowe było dobre, czy złe? Dla dinozaurów? Dla ssaków? Żyjących w chwili czy potem? Dla świata ożywionego w ogóle? W trakcie, czy po?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #46 dnia: Lutego 10, 2016, 03:35:50 pm »
W swej nieskończonej cierpliwości, odpowiadam na Twe drugie uściślające pytanie: tych, którzy żyli ws 1917.
Jeszcze większą cierpliwość (w sensie continuum, nie alef zero) okażę Twoim dynozaurom, lecz w jakimś innym wątku, nie w "Rewolucji" :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #47 dnia: Lutego 10, 2016, 05:12:54 pm »
Odpowiadam: dla żyjących w 1917-tym, statystycznie, moim zdaniem, jeśli chodzi o najniższe warstwy to im pomogło - z tym, że jak się okazało na bardzo krótko (vide hołodomor). Więc znów odpowiedź jest warunkowa - pytasz, czy poprawiło się w danym momencie, czy na stałe. Ponieważ kto żył w roku 17 ten miał bardzo sporą szansę żyć i w 32, a więc, będąc chłopem, umrzeć w nim z głodu. A jak nie on, to dzieci jego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #48 dnia: Lutego 10, 2016, 06:44:50 pm »
Może naprzód odpowiedziałbyś na moje pytanie, a dopiero potem na jakieś inne?
Wiem, że leniwy na umyśle jesteś prawie tak samo jak ja, lecz zapomnieć treści pytania ZANIM się na nie odpowiedziało; ba, odpowiedzieć z ognistymi hołubcami na pytanie nie zadane - chapeau bas, biję czołem Waszmości, to jest wyczyn mentalny co się zowie, pan Zagłoba by się nie powstydził :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #49 dnia: Lutego 10, 2016, 08:23:46 pm »
Co jest nie tak z moją odpowiedzią na Twoje pytanie, że nie jest ona odpowiedzią?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #50 dnia: Lutego 10, 2016, 09:29:37 pm »
Moje pytanie:
Cytuj
Rewolucja 1917 przyniosła więcej zła czy dobra?
Ty je tak widzisz:
Cytuj
pytasz, czy poprawiło się w danym momencie, czy na stałe.
Uważam, że to są dwa różne pytania.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #51 dnia: Lutego 10, 2016, 10:18:57 pm »
Możesz tak uważać, a ja uważam, że dobra rewolucja=ludziom się poprawiło, zła=pogorszyło. Jeśli uważasz, że powyższe równości w odniesieniu do ludności Rosji żyjącej w 1917 są nieprawdziwe, na przykład uważasz, że rewolucja była dobra, bo ludziom się pogorszyło, to widocznie niedostatecznie ściśle zdefiniowaliśmy pojęcia na początku dyskusji.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #52 dnia: Lutego 10, 2016, 10:22:23 pm »
Ty, ale ja tylko o różnicy dwóch pytań...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #53 dnia: Lutego 10, 2016, 10:24:55 pm »
Źle stawiasz sprawę. Pytasz ile kosztuje samochód. A ja pytam jaki. A Ty mówisz, że to inne pytanie. Nie inne, tylko samochód jeżdżący kosztuje od 500 zł do 3 mln zł (na przykład) - co Ci daje taka odpowiedź?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #54 dnia: Lutego 10, 2016, 10:31:08 pm »
Nieprawda.
Pytam (o coś), ale Ty odpowiadasz na inne pytanie. To jest prawda.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #55 dnia: Lutego 10, 2016, 10:34:49 pm »
Jak ksiądz uważa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #56 dnia: Lutego 10, 2016, 11:19:19 pm »
I żeby ziemia się otworzyła, i morze się cofnęło, i góry skakały, diabeł się przeżegnał, a słońce zgasło - w LXIX wiośnie żywota coraz bardziej nie znam większego nieprawdopodobieństwa od tego, żeby statystyczny człak przyznał się do niemania racji. Do błędu. Do pomyłki. To jest wasza genetyczna mentalna natura, bladawce jedne...
Tako rzekę ja, obcy.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #57 dnia: Lutego 11, 2016, 09:11:06 am »
Może nie trzeba cofać morza zaraz, żeby zrozumieć, że nie jesteś mną. Ja rozumiem, że nie jestem Tobą. Moim zdaniem odpowiedziałem na Twoje pytanie ściślej niż je zadałeś - to znaczy wariantowo. Twoje pytanie jest na takim poziomie ogólności, że moim zdaniem nie ma na nie sensownej, ogólnej odpowiedzi. Podobnie jak na pytanie, czy jest dobra pogoda. Albo czy upadek asteroidy 66 mln lat temu był dobry. Albo ile kosztuje samochód. Może niesłusznie próbuje się domyślać o co Ci chodzi, zamiast zbyć milczeniem albo napisać, że głupie pytanie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #58 dnia: Lutego 11, 2016, 10:52:21 am »
Na to czarno-białe (zerojedynkowe) pytanie - Rewolucja 1917 przyniosła więcej zła czy dobra? - według mnie nie da się odpowiedzieć racjonalnie i logicznie. Inaczej mówiąc, taka odpowiedź nie istnieje. Lecz przecież w naszej (polskiej, europejskiej) opinii publicznej wykształciło się dość powszechne przekonanie, że więcej zła (jeśli nie samo zło). Sam spytałeś - cytuję z pamięci - "od kiedy rewolucja jest zła?", co zawiera założenie, iż jest zła. Chciałem poprzez to pytanie uświadomić święcie przekonanym, że niektóre powszechne święte przekonania, będące w trwałym obiegu, są elementarnie fałszywe, aczkolwiek zapewne bardzo ważne dla większości ludzi, bardzo potrzebne dla zachowania ich zdrowia psychicznego i poczucia wartości życia.
R.
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13408
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rewolucja
« Odpowiedź #59 dnia: Lutego 11, 2016, 11:12:38 am »
Moje pytanie nie zawierało założenia. Moje pytanie było do twierdzenia, że rewolucje (l.m.) są złe. To primo. Secundo na każde pytanie ściśle zadane da się ściśle odpowiedzieć: tak, nie, nie wiem. Na to też - po doprecyzowaniu, co jest dobrem, a co złem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).