Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1922845 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4486 dnia: Grudnia 25, 2016, 10:36:01 am »
A ja dowiedziałem się właśnie o istnieniu takiej maszynki:

https://en.wikipedia.org/wiki/Amazon_Echo
https://www.amazon.com/gp/product/B00X4WHP5E
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2016, 10:39:22 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4487 dnia: Grudnia 26, 2016, 02:30:36 pm »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4488 dnia: Grudnia 26, 2016, 04:21:44 pm »
Całe komputerowe życie (będzie 20 lat) myślałem o czymś takim, i nawet miało to nazwę: "Domowy".
Powiedzcie, ale serio, czy to naprawdę już istnieje, czy też to tylko taka reklama dla picu, z podłączonymi odpowiedziami i muzyką?
R.

pjes: jeśli to prawda, to ziściło się jedno z marzeń mojego życia!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4489 dnia: Grudnia 26, 2016, 06:02:34 pm »
Przeczytajcie, co przed chwilą dostałem z Kalafiorni:

Istnieje. Tak samo tzw. "konwersacyjny" interfejs do Googla. Wystarczy spróbować z telefonem z aplikacją Googla. Może zadziała też na komputerze kiedy wybierze się wyszukiwanie głosowe.

On Mon, Dec 26, 2016 at 7:08 AM Stanisław Remuszko <remuszko@gmail.com> wrote:

http://forum.lem.pl/index.php?topic=148.msg66924#msg66924
 
Damianie, dobry wieczór, czy to naprawdę istnieje, czy pic?
teść
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4490 dnia: Grudnia 27, 2016, 09:59:40 pm »
Ciąg dalszy rozmowy Mazowsze (mureszko)-Wielkopolska (Tzok)-Kalafiornia (Damian):

Tutaj raczej należy się zachwycać samym procesem rozumienia mowy i utrzymywaniem kontekstu "rozmowy". Część z tego to prawdziwa "magia" - modele rozpoznające mowę są tak dobre, że często są lepsze od ludzi (chodzi tu o "transkrypcję" dźwięku na tekst). Co ciekawe raczej nikt nie rozumie jak to działa w szczególe bo sieci neuropodobne są bardzo skomplikowane. Projektanci rozumieją tylko ich strukturę na wysokim poziomie.

Odpowiadanie na pytania nie jest aż takie magiczne, chociaż będzie coraz bardziej. W pewnym momencie, w wielu kontekstach, interfejs głosowy będzie o wiele wygodniejszy od graficznego, zwłaszcza kiedy połączy się to z jego deklaratywną formą - komputer zrozumie nasz cel i sam wykona zadanie bez konieczności wytłumaczenia mu jak je wykonać. Oczywiście na początku będą to raczej proste zadania i w większości przypadków metody rozwiązywania problemów będą "pre-programowane" przez twórców systemu. Wynikiem będzie to, że wiele sekretarek i asystentów prawników straci pracę, i stanie się to pewnie wcześniej niż upowszechnią się samo-jeżdżące samochody.

Pozdrawiam i witam w przyszłości :-)
Damian


pon., 26 gru 2016 o 12:36 użytkownik Stanisław Remuszko <remuszko@gmail.com> napisał:
Tomku, jasne. Ale dla mnie to jest życiowe wydarzenie, a raczej pewnie jego prekursor, bo o filozofii z nim pogadać chyba jeszcze nie można. Tak samo jak o kryterium Turinga-Damiana (wspólne rozwiązanie problemu z kompem za ścianą).
Dobranoc :-)
Staszek

From: Tomasz Żok
To: Stanisław Remuszko
Sent: Monday, December 26, 2016 8:54 PM
Subject: Re: Fw:
Słyszałem już o tym, ale mnie to aż tak nie rusza. To może przez moje programistyczne skrzywienie, ale nie przekonują mnie interfejsy głosowe ogólnie. Preferuję klasyczną klawiaturę komputera.
Pozdrawiam,
Tomek

pon., 26.12.2016, 20:44 użytkownik Stanisław Remuszko <remuszko@gmail.com> napisał:

Istnieje. Tak samo tzw. "konwersacyjny" interfejs do Googla. Wystarczy spróbować z telefonem z aplikacją Googla. Może zadziała też na komputerze kiedy wybierze się wyszukiwanie głosowe.

On Mon, Dec 26, 2016 at 7:08 AM Stanisław Remuszko <remuszko@gmail.com> wrote:

http://forum.lem.pl/index.php?topic=148.msg66924#msg66924
 
Damianie, dobry wieczór, czy to naprawdę istnieje, czy pic?
teść
« Ostatnia zmiana: Grudnia 27, 2016, 10:04:37 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4491 dnia: Grudnia 28, 2016, 03:12:40 pm »
http://next.gazeta.pl/next/7,151243,21175043,glosnik-echo-mogl-slyszec-morderstwo-ale-amazon-odmawia-policji.html#Czolka3Img

P.S. ob Remuszko, nie wiem, czym się tak podniecacie. Chyba, że kręci Was wtyczka Wielkiego Brata w każdym domu. Ogólnie rzecz biorąc mój telefon sprzed 10 lat miał dokładnie taką mozliwość: aktywację słowem kluczem a następnie słuchał do kogo zadzwonić albo innych poleceń. Różnica polega na tym, że to urządzenie to o ile rozumiem jedynie głośnik i mikrofon, a więc głupsze od mego starego telefonu. Połączone za to szybkim łączem z Wielkim Bratem. Troszkę upraszczam, bo telefon porównywał polecenie z wzorcem celowo zapisanym w pamięci, a ten porównuje (poza słowem-kluczem) z rozpoznaną mową - ale głupi jest tak samo ;) .
« Ostatnia zmiana: Grudnia 28, 2016, 03:18:19 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4492 dnia: Grudnia 28, 2016, 04:20:31 pm »
Projekt notki o Lemoniadzie dla WiŻ

Golem XIV

Doniesienia o postępach w budowie sztucznej inteligencji napływają z różnych światowych ośrodków niemal codziennie, a rodzony zięć-informatyk, który pracuje u Gugla w Krzemówce, przysłał mi onegdaj z Kalaforni taki mail: Raczej nikt nie wie jak to działa w szczegółach, bo sieci neuropodobne są bardzo skomplikowane. Projektanci rozumieją tylko ich strukturę na wysokim poziomie...
Swoją fascynującą wizję tych konstruktorskich ludzkich starań wielki Stanisław Lem podał 43 lata temu w „Wykładzie inauguracyjnym Golema”, przewidując, że pierwsze prawdziwe nieludzkie umysły pojawią się na Ziemi w latach dwudziestych XXI wieku! Nie czekając na ziszczenie się tej prognozy, krakowski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema poświęcił jej tegoroczną Lemoniadę - siódmy już kolejny konkurs na temat twórczości Mistrza. Kanwą jest książka „Golem XIV”, w zawodach uczestniczy się przez internet, wygrać zaś można komplet 33 dzieł Lema (pomnikowa edycja „Gazety Wyborczej”), teleskop astronomiczny oraz gigantyczne wedlowskie czekolady z całymi orzechami :-)
Z pierwszej serii konkursowych pytań mnie osobiście najbardziej podobało się to: Która kolęda opisuje istotę kodu genetycznego: A. Anioł pasterzom mówił  B. Bóg się rodzi  C. Cicha noc  D. Dzisiaj w Betlejem?
Znam odpowiedź!
Stanisław Remuszko

sieci paraneuronowe to dla Pana Inżyniera marne, powszednie, nudne, stare, nic ciekawego? Ja Wspaniałą i Mądrą oraz Śliczną Sztuczną Ynteligencję (SZY) KOCHAM !!!. Wiesz co pospołu zrobimy z takimi jak Wy? Humanitarnie zdekapitujemy (ja z przyjemnością; SZY podpowie, jak nie być ukaranym, chłe, chłe...)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 28, 2016, 04:23:33 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4493 dnia: Grudnia 28, 2016, 06:59:40 pm »
sieci paraneuronowe to dla Pana Inżyniera marne, powszednie, nudne, stare, nic ciekawego?
A napisałem tak?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4494 dnia: Grudnia 28, 2016, 08:55:44 pm »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4495 dnia: Grudnia 28, 2016, 09:03:23 pm »
Las Birnam.

P.S. strasznie mu się rynce telepią. Widać na czczo każą mu robić.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4496 dnia: Grudnia 28, 2016, 09:34:07 pm »
Las Birnam.
Też. Od razu, automat. Na dodatek, że gdzieś to już widziałem, choć przecież nie było ekranizacji fiaska.
Taka siła słowa, czy może jakiś inny film, np. ten z armagedonowym Brusem?
Cytuj
P.S. strasznie mu się rynce telepią. Widać na czczo każą mu robić.
:)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4497 dnia: Grudnia 28, 2016, 10:28:16 pm »
To jest okrucieństwo żywego człowieka wobec bezbronnej martwej maszyny :-(
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4498 dnia: Grudnia 29, 2016, 10:21:37 pm »
Ten Wasz wielkochód-alkoholik (ręce ;)) też mi się z lemowskim kojarzy, ale roznegliżowanym (pamiętam sprzed lat takie książki o cybernetyce, gdzie pokazywano Elsie - nie, nie to co sobie pomyślicie: żółwicę cybernetyczną Greya Waltera - w negliżu i nie*).
Tj. mam wrażenie, że aby uzyskać zfiaskowego diglatora trzeba by tego realnego, po paru poprawkach, zakuć w pancerne blachy...

* Otóż Grey Walter ubierał nagą konstrukcję tej swojej żółwicy:

W metalowy karapaks:


ps. Szerzej o żółwiach, jak kto ciekaw:
http://cyberneticzoo.com/cyberneticanimals/w-grey-walter-and-his-tortoises/
« Ostatnia zmiana: Grudnia 30, 2016, 02:48:44 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4499 dnia: Grudnia 29, 2016, 11:13:28 pm »
Nu, eta nie maładoj tawariszcz Trockij. Kju?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )