Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 481302 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #45 dnia: Lipca 14, 2010, 07:55:57 pm »
Q, Ty się nie nadajesz, za dużo czytasz i za dużo wiesz i wszystko Ci się kojarzy.

Takiemu Žižkowi się wszystko kojarzy, a mało brakowało, aby w 1990 został wybrany prezydentem Słowenii. ;)

Zresztą, chyba nic o tym typie nie znalazłem na forum, a chętnie bym poczytał jakąś opiniotwórcza wypowiedź (...) na temat postaci i myśli tego nieco narwanego i bardzo popularnego filozofa. Sam nie mam zdania, stąd mówię o głosie opiniotwórczym. ;)


O Zizku wystarczy wiedzieć co poniżej  ::)
http://www.rfi.fr/actupl/articles/108/article_6515.asp

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #46 dnia: Lipca 14, 2010, 08:20:37 pm »
A toś przetrącił Žižka tym bejsbolem, Hoko. Udawałaś, że na maźka ścichapęku, a tu takie buty ;).

Wychodzi na to, że nie ma co czytywać modnych filozoficznych guru; a i od faktoidów nie odeszliśmy....
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

DillingerEscPlan

  • Gość
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #47 dnia: Lipca 14, 2010, 08:39:51 pm »
O Zizku wystarczy wiedzieć co poniżej  ::)
http://www.rfi.fr/actupl/articles/108/article_6515.asp

Dzięki. ;D Będę miarkował w takim razie zaufanie do jego słów, szczególnie bacząc na obecność faktów niefaktycznych.  ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #48 dnia: Lipca 14, 2010, 10:03:29 pm »
Ma Pan, oczywiście, rację: nie da się wyznaczyć ścisłej granicy, że do tego miejsca jest jeszcze wątek, a od tego już off topic.
Moja wypowiedź zmierzała do tego, że w moim rozumieniu sprawy wypowiadałem się in-topic. Było to więc życzliwe podejście w sensie dopasowania do zakreślonych ram. Skoro tak nie jest, a ja jak z tego wynika położenia tych ram nie wyczuwam, to się tu wyłączę.

Ew. wskaż proszę miejsce, od którego życzysz sobie resztę postów przenieść do innego (nowego) wątku.

P.S. A ogólnie odpadam na kilka dni. Rzeka czeka :) .
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2010, 12:12:03 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Evangelos

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Mistyk! Wierzy, ze istnieje.
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #49 dnia: Lipca 15, 2010, 10:39:18 am »
Przypominam, że to ja założyłem ten wątek, z wyrazistym wstępnym określeniem jego charakteru. Wyszło, owszem, częściowo coś innego (nie za moja sprawą), ale czy to źle? Wolni ludzie w wolnym kraju robią to, na co mają ochotę, a jak nie mają, to nie robią :-)
Stanisław Remuszko

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #50 dnia: Lipca 17, 2010, 06:00:55 pm »
Kruca jak ja kocham takie me(n)dialne ujęcia tematu:
http://www.sfora.pl/Tak-goraco-na-Ziemi-jeszcze-nigdy-nie-bylo-a22255

Zacznijny od pierwszych zdań - tytuł:
Tak gorąco na Ziemi jeszcze nigdy nie było

Potem zaś mamy:
Średnia temperatura na świecie od stycznia do czerwca wyniosła 14,1 stopnia Celsjusza i jest wyższa od globalnej średniej o 0,8 stopnia. To najwyższy poziom od 1880 roku.

Przy czym nie wiemy czy w 1880 roku temperatury były wyższe, czy od wtedy się je systematycznie mierzy (choć można się domyślać, że idzie o to drugie*).

Pomijam już ten fakt, że autor najwidoczniej nie wie jakie temperatury panowały w archaiku i tzw. hadeiku, bo w życiu nie dałby takiego tytułu...

Idioci piszą dla kretynów...


* nb. w Polsce od wtedy datują się systematyczne pomiary meteorologiczne przeprowadzane na Śnieżce
« Ostatnia zmiana: Lipca 17, 2010, 06:03:03 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #51 dnia: Lipca 17, 2010, 07:40:37 pm »
Idioci piszą dla kretynów...

Poniewaz topic wyplynal raz jeszcze to zacytuje...rowniez docenionego Noblem...Heinricha Bolla ze wstepu do Utracona cześć Katarzyny Blum:
Osoby i akcja niniejszego opowiadania sa calkowicie zmyslone.Jesliby natomiast przedstawione w nim pewne praktyki dziennikarskie przypominaly praktyki gazety "Bild", nie jest to ani zamierzone, ani przypadkowe, lecz nieuniknione.

Ksiazka/opowiadanie z 1974 roku!...machina "faktow medialnych" na zachodzie juz wtedy niezle rozpedzona.Wg mnie warto przeczytac...opis poczynan "dziennikarzy" ciagle aktualny.Moze nawet teraz bardziej niz kiedykolwiek wczesniej - bo odsetek urobionych przez media kretynow nieublagalnie wzrasta.
Natomiast odpowiedz na pytanie czy owi "dziennikarze" sa idiotami nie jest wcale oczywista.
Pesymistycznie?Hm..;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #52 dnia: Lipca 20, 2010, 01:44:30 am »
Natomiast odpowiedz na pytanie czy owi "dziennikarze" sa idiotami nie jest wcale oczywista.

Sądzę, że raczej są, bo inaczej przewidzieliby długofalowe efekty pasienia mas kretyństwami ;).

ps. kolejny przykład:
http://www.sfora.pl/NASA-To-odkrycie-pachnie-koncem-swiata-WIDEO-a22355

pięknie jest zestawienie sensacyjnego tytułu:
"NASA: To odkrycie pachnie końcem świata"

z dalszym fragmentem:
"Tor lotu 95 z nich NASA określa mianem bliskiego Ziemi, co na szczęście dla nas oznacza 45 mln km - zauważa "The USA Today".
Agencja  zapewnia, że nie stanowią większego zagrożenia dla naszej planety."


Więcej tej "Sfory" nie czytam, nie chcę się zżymać.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #53 dnia: Lipca 25, 2010, 04:15:51 am »
Kruca jak ja kocham takie me(n)dialne ujęcia tematu:
http://www.sfora.pl/Tak-goraco-na-Ziemi-jeszcze-nigdy-nie-bylo-a22255

Zacznijny od pierwszych zdań - tytuł:
Tak gorąco na Ziemi jeszcze nigdy nie było

Potem zaś mamy:
Średnia temperatura na świecie od stycznia do czerwca wyniosła 14,1 stopnia Celsjusza i jest wyższa od globalnej średniej o 0,8 stopnia. To najwyższy poziom od 1880 roku.

Przy czym nie wiemy czy w 1880 roku temperatury były wyższe, czy od wtedy się je systematycznie mierzy (choć można się domyślać, że idzie o to drugie*).

Pomijam już ten fakt, że autor najwidoczniej nie wie jakie temperatury panowały w archaiku i tzw. hadeiku, bo w życiu nie dałby takiego tytułu...

Idioci piszą dla kretynów...


* nb. w Polsce od wtedy datują się systematyczne pomiary meteorologiczne przeprowadzane na Śnieżce

Bo widzisz Q, tu wcale nie chodzi o rzetelne dane i sensowna informacje tylko o nakrecanie histerii. W brytyjskiej prasie jest dzien w dzien saznisty artykul, z krzykliwym tytulem o tym ze planeta umiera z przegrzania i trzeba koniecznie nie jesc miesa (tak, tak juz takie kwiatki czytalem w The Times i The Independent, ze krowie piardy i bekanie zmieniaja katastroficznie klimat Ziemi  ;D) i przesiasc sie na rowery.
Teraz, bardzo wyjatkowo jak na UK mielismy dobre 3 tygodnie dobrej, letniej pogody, wiec w gazetach znowu od nowa o rekordowo wysokiej temp. Oczywiscie ani slowa, ze zima tez byl rekord, tyle ze ujemnej.
  Poza tym (to Ci sie Q, ateisto bardzo spodoba) brytyjski sad stwierdzil, ze wiara w globalne ocieplenie jest chroniona prawem do wolnosci wyznania. Facet sadzil sie ze swoja firma, ktora go zwolnila bo zamiast pracowac wszystkim marudzil o potrzebie walki z klimatem i domagal sie wprowadzenia w firmie zmian tego dotyczacych. Sad stwierdzil ze zostal on zdyskryminowany na gruncie przekonan religijnych i nieslusznie zwolniony  ;D.
I jeszcze jedna rzecz: Powolano niezalezna komisje do zbadania tej afery z e-mailami ludzi z East Anglia Univ. Komisja stwierdzila, ze nie do konca zachowali sie oni sportowo, ale ze "nauka" ichnia byla jak najbardziej solidna i zadnego falszowania danych nie bylo.
A teraz kto byl przewodniczacym tej "niezaleznej" komisji: Lord Oxburgh, facet ktory jest szefem firmy produkujacej technologie lapania i magazynowania CO2 (Carbon Capture and Storage Association) i zasiadajacy w zarzadzie firmy od elektrowni wiatrowych Falck Renewables. No, cholera! Niezalezna az piszczy.
http://www.timesonline.co.uk/tol/news/environment/article7071751.ece

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #54 dnia: Lipca 27, 2010, 03:45:43 pm »
Bo widzisz Q, tu wcale nie chodzi o rzetelne dane i sensowna informacje tylko o nakrecanie histerii. W brytyjskiej prasie jest dzien w dzien saznisty artykul, z krzykliwym tytulem o tym ze planeta umiera z przegrzania i trzeba koniecznie nie jesc miesa (tak, tak juz takie kwiatki czytalem w The Times i The Independent, ze krowie piardy i bekanie zmieniaja katastroficznie klimat Ziemi  ;D) i przesiasc sie na rowery.

Tylko widzisz, NEX, że media czasem nakręcają histerie na zamówienie to zgoda, ale zdaje mi się, że jest jeszcze sprawa znacznie bardziej podstawowa: media po prostu nakręcają wszelkie możliwe histerie, bo od tego zależy ich byt. Jest histeria - zwiększa się poczytność. Media, po prostu, żyją z sensacji.
(Periodyki naukowe nie, to i rzetelniejsze.)

Teraz, bardzo wyjatkowo jak na UK mielismy dobre 3 tygodnie dobrej, letniej pogody, wiec w gazetach znowu od nowa o rekordowo wysokiej temp. Oczywiscie ani slowa, ze zima tez byl rekord, tyle ze ujemnej.

Tylko znowu: te rekordy mogą jednak wskazywać, że z pogodą (a wiec moze i z klimatem) coś się dzieje. Co? A, tutaj poczekam na wyniki solidnych badań, niepowiązanych z żadną koterią fachowców.

(Mówię o koteriach, bo o ile jedni - choćby przywołany lord - mają wymierny interes w twierdzeniu, że klimat się ociepla z winy człowieka; o tyle są i tacy, ktorym bardzo się opłaca dowodzenie, że człowiek wpływu na klimat nie ma.)

Poza tym (to Ci sie Q, ateisto bardzo spodoba) brytyjski sad stwierdzil, ze wiara w globalne ocieplenie jest chroniona prawem do wolnosci wyznania. Facet sadzil sie ze swoja firma, ktora go zwolnila bo zamiast pracowac wszystkim marudzil o potrzebie walki z klimatem i domagal sie wprowadzenia w firmie zmian tego dotyczacych. Sad stwierdzil ze zostal on zdyskryminowany na gruncie przekonan religijnych i nieslusznie zwolniony  ;D.

Bardzo mi sie to podoba, bo pokazuje, że wszelkie słabo umocowane w faktach, za to wyznawane z zapałem godnym lepszej sprawy, poglądy są religią. Takiej definicji religii było mi trzeba ;D.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #55 dnia: Lipca 27, 2010, 08:20:53 pm »
Ośmielę się wtrącić i zadeklarować swą niewiarę. Nie wierzę, by angielski sąd orzekł tak, jak to podał Nexus6, id est
...brytyjski sad stwierdzil, ze wiara w globalne ocieplenie jest chroniona prawem do wolnosci wyznania. Facet sadzil sie ze swoja firma, ktora go zwolnila bo zamiast pracowac wszystkim marudzil o potrzebie walki z klimatem i domagal sie wprowadzenia w firmie zmian tego dotyczacych. Sad stwierdzil ze zostal on zdyskryminowany na gruncie przekonan religijnych i nieslusznie zwolniony...
Jako dowód mocy swej wiary, proponuję zakład o stówę. Ja twierdzę, że sąd j.w. NIE orzekł. Jeśli Nexus6 twierdzi przeciwnie, to niech podniesie tę rękawicę. Pana zaś, Dostojny Kju, widziałbym w roli arbitra tego zakładu :-)
Mureszko 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #56 dnia: Lipca 27, 2010, 08:49:44 pm »
Za arbitra być mogę* (widziałem w komiksach o X-men mutanta o tej ksywie - tzn. w polskim przekładzie, bo w oryginale trochę inaczej brzmiała - i całkiem fajny był zeń zbrodniczy sukinsyn), tylko nie bardzo wiem jak taki zakład miałby wyglądać od strony formalnej.

Tzn. jaki dowód prawdziwości swoich słów NEX miałby przedstawić. Doniesienia prasowe raczej odrzucamy, czyli co? Do sądu ma się fatygować, o wyciąg z akt prosić?


* choć po prawdzie kto z Adminów lub Moderatorów byłby tu naturalniejszym kandydatem
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Lipca 29, 2010, 01:52:40 am wysłana przez NEXUS6 »

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #58 dnia: Lipca 29, 2010, 01:53:00 am »
To jak panie Stanislawie, podac adres gdzie ma Pan wyslac stowe? Czy skoro mieszkam w UK, moge liczyc na 100 funtow?
I przy okazji, czy to ja jestem tak malo wiarygodny, ze nie uwierzyl Pan w informacje, czy ona byla tak malo prawdopodobna? ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #59 dnia: Lipca 29, 2010, 02:13:59 am »
Obawiam się NEX, że bez dostarczenia opieczętowanego wyciągu z akt sądowych tej stówy nie zobaczysz ;).

(A serio, to wyszedł nam przy okazji tego "zakładu" całkiem poważny problem. Wiemy, że media przekłamują i przesadzają, ale jednocześnie chcąc mieć szersze spojrzenie na świat trudno się bez nich obyć, zwł. że sami nie zawsze - jak w podanym przykładzie choćby - jesteśmy w stanie sami dotrzeć do faktów.

Pytanie: jak korzystać z mediów i nie dać się im zwariować?)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki