Autor Wątek: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie !!!  (Przeczytany 73636 razy)

charcerzyk

  • Gość
Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie !!!
« dnia: Marca 22, 2004, 06:29:27 pm »
Serdecznie witam !

W opowiadaniach o Ijonie Tichym Pan Stanisław opisuje naukowca, który steruje świadomością i (ją tworzy) mózgów elektronowych pozamykanych w skrzyniach. Pomysł taki jest genialny. Jest dla stworzonych przez siebie świadomości ich Bogiem. Nasuwa się pytanie czy My także nie jestśmy takimi sterowanymi świadomościami przez tzw Boga. Ten sam pomysł wykorzystali znani bracia, twórcy Matrixa. Czy Pan Stanisław nie poczuwa się do stworzenia jako pierwszy idei filmu i teorii ogólnej na której on się opiera?

Pozdawiam serdecznie  
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2007, 11:11:47 am wysłana przez Terminus »

Jarek Wolski

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 22, 2004, 07:40:46 pm »
Pomysł ten pojawia się też o ile pamiętam w "Summa Technologiae" (co było wcześniej?)
BTW Mr. Ijon T.  zostanie najprawdopodobniej patronem portalu www.sci-fi.pl :)
pozdrawiam
Jarek Wolski
(aka bio)

skrzat

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 23, 2004, 12:57:26 pm »
nazwisko Lema bardzo często łączy się z Matrixem, nawet w samych Stanach Zjednoczonych, ale raczej w kontekście "Kongresu futurologicznego". Były nawet oskarżenia ze strony krytyki o plagiat wysuwane pod adresem braci W.

Jarek Wolski

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 24, 2004, 09:58:21 am »
Czy wiadomo coś o jakichkolwiek wypowiedziach braci W. w tym temacie?
Dla mnie i tak mistrz Lem jako "wynalazca" fantomatyki pozostanie (przynajmniej) ojcem chrzestnym Matrixa czy też rzeczywistości wirtualnej w ogule. :)

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 01, 2004, 03:22:58 am »
Nie wydaje mi się, żeby formułowanie takich porównań było cokolwiek wartościowe.  Myślę, że osoby które znają dobrze twórczość Lema i są świadome tego, jak blado wypada na jej tle większość współczestnych scenariuszy filmowych, zgodzą się, że łączenie w jednym zdaniu słów "Lem" i "Matrix" jest dla Lema raczej marną nobilitacją, żeby nie rzec - obrazą.

"Matrix" (rozumiany jako kompletna trylogia) to z wysiłkiem doprowadzone nie całkiem do końca przedsięwzięcie twórcze,  o którego "klasie" świadczą raczej statystyki oglądalności, niźli wyznania ludzi przez ten film oświeconych. To, że odstaje on nieznacznie od innych współczesnych filmów s-f nie dowodzi jego jakości, lecz marności współczesnych filmów s-f. Już chociażby niedostrzeżony prawie "Impostor" (umówmy się pisać tylko o filmach niedawnych), reprezentuje sobą więcej.

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 01, 2004, 03:28:01 am »
Cytuj
[...] Jest dla stworzonych przez siebie świadomości ich Bogiem. Nasuwa się pytanie czy My także nie jestśmy takimi sterowanymi świadomościami przez tzw Boga.[...]  


Zacięcie filozoficzne to cenna cecha (czy może brzemię :)). Pytanie, jakie Pan zadał jest pytaniem filozoficznym, ponieważ odpowiedzieć na nie niepodobna. Gdyby udało nam się dowiedzieć prawdy na temat naszego ewentualnego bycia manipulowanymi przez "tzw Boga" to obaliłoby to jego boskość. Manipulacja taka jest albo ostateczna, albo nie ma miejsca. Jeśli nie ma miejsca, to nie ma o czym rozmawiać. Jeśli jest ostateczna, to nigdy się tego nie dowiemy, więc nie ma o czym rozmawiać.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2004, 03:28:35 am wysłana przez Terminus »

Bio

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2004, 10:09:53 am »
Całkowicie zgadzam się z Tobą w kwestii oceny filmów, tak "Matrixa" jak i "Impostora".
Choć nie o ocenę "Matrix" chodziło, a o genezę pomysłu na film :)

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 01, 2004, 12:00:36 pm »
Cytuj
Choć nie o ocenę "Matrix" chodziło, a o genezę pomysłu na film :)


No tak, chyba mnie trochę poniosło :) Kto wie, być może miał tam miejsce jakiś drobny plagiat ... ?

Bio

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 01, 2004, 06:40:21 pm »
W słusznym gniewie łatwo się zapędzić :)
(a zestawianie braci Wachowskich w jednym wątku z Mistrzem może być nieco... emocjonujące  ;) )

Bio

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 01, 2004, 06:49:19 pm »
Cytuj
Serdecznie witam !

... Nasuwa się pytanie czy My także nie jestśmy takimi sterowanymi świadomościami przez tzw Boga...
 

Jak stwierdził Terminus odpowiedź na to pytania ma jedynie skutki filozoficzne. Bo jak zauważył Lem (bodaj w "Summa Technolgiae") dla sterowanych nie ma absolutnie znaczenia.

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 02, 2004, 12:32:10 am »
Cytuj
Bo jak zauważył Lem (bodaj w "Summa Technolgiae") ...


No to dla mnie zaszczyt :) Swoją drogą, muszę przeczytać "Summa...". Jedna z niewielu książek Lema, które wciąż mi umykają :) Choć to chyba dobrze, bo wciąż jestem w fazie ,,przed'' tą wielką przyjemnością :)

Bio

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 02, 2004, 10:53:04 am »
Cytuj

...wciąż jestem w fazie ,,przed'' tą wielką przyjemnością :)

Miłej lektury :)
swoją drogą ciekawie jest czytać jak futurologia sprzed ponad trzydziestu lat ściga się z rzeczywistością  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2004, 11:20:41 am wysłana przez Bio »

Luka

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 02, 2004, 12:27:13 pm »
Pierwszy raz tu coś piszę, więc przede wszystkim chciałem wyrazić podziw i szacunek dla Mistrza Lema, a jeśli chodzi o Matrixsa, to też o tym pomyślałem czytając "Kongres Futurologiczny". Z której książki jest ten cytat, że wstęp to część właściwa... itd.
???Na pewno czytałem. Z opowiadania jakiegoś... "Ananke"? ??? Przypomnijcie mi. :)

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 03, 2004, 01:58:28 pm »
Cytuj
Z opowiadania jakiegoś... "Ananke"? ??? Przypomnijcie mi. :)


Wyrażam najszczerszy podziw. To istotnie "Ananke" (z opowieści o Pirxie).
;)

Krzysztof Nowopolski

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 05, 2004, 03:40:33 pm »
Tak, tak, Panie Jarku, ma Pan rację. Koncepcja fantomatyki poruszona w "Summa technologiae" to moim zdaniem nic innego jak po prostu Matrix...
No bo cóż innego mogłoby to być - kreowanie w umyśle bliźniego wirtualnego świata za pomocą podłączonych do neuronów przekaźników....
Pozdrawiam ;) :-* :-*