Autor Wątek: Lemowska fanfiction (spokojnie, nie moja ;) )  (Przeczytany 51125 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemowska fanfiction (spokojnie, nie moja ;) )
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwca 26, 2023, 01:48:00 pm »
I jeszcze "Pasożyt” Eugeniusza Dębskiego (wariacja na temat "Patrolu" ale z prawdziwymi Obcymi w finale):
https://www.fahrenheit.net.pl/literatura/opowiadania/eugeniusz-debski-pasozyt/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemowska fanfiction (spokojnie, nie moja ;) )
« Odpowiedź #46 dnia: Lipca 05, 2023, 06:14:41 pm »
Kartkowałem sobie odświeżająco "Sennych zwycięzców" Oramusa, i natrafiłem tam na fragment:

"- Proszę opłacić przejazd.
Zanurzył rękę w kieszeń bez nadziei, że znajdzie cokolwiek. Nie wyjmując jej zastanawiał się, co począć. Winda powtórzyła żądanie.
- Nie mam pieniędzy - oznajmił Deogracias prawie radośnie. - Czy nadal ci przyjemnie, że wybrałem właśnie ciebie?
Winda nie zareagowała na zniewagę. Zatrzymała się znowu na sto piątym i Deogracias wysiadł. Tu również było lato, choć bez morza. “Pół korony - pomyślał. - Gdybym był posiadaczem takiej fortuny, raczej zdecydowałbym się, na śniadanio-obiad.”


Jak nic wygląda mi to - wraz z pozostałymi wzmiankami o koronach (tym razem w grę wchodziły większe kwoty) w w/w - na nawiązanie do początku "Testu" (które zapewne wszyscy pamiętamy, ale sobie nie odmówię ;)):

"— Kadet Pirx!
Głos Oślej Łączki wyrwał go z głębi marzeń. Wyobraził sobie właśnie, że w kieszonce od zegarka starych cywilnych spodni na dnie szafki leży dwukoronówka. Srebrna, dźwięcząca, zapomniana. Przed chwilą jeszcze wiedział dokładnie, że nie było tam nic, najwyżej stary kwit pocztowy, ale powoli doszedł do przekonania, że mogła być, i kiedy Ośla Łączka wymienił jego nazwisko, był już całkiem pewien. Można powiedzieć, że wyraźnie czuł jej krągłość i widział, jak rozpiera się w kieszonce. Mógł pójść do kina — i jeszcze zostałoby mu pół korony. A gdyby poszedł tylko na aktualności, zastałoby półtora, z tego koronę by odłożył, a za resztę pograłby na automatach. Jeśliby automat zaciął się i zaczął bez końca wysypywać miedziaki prosto w otwartą dłoń, a on ledwo by nadążał z pakowaniem ich do kieszeni, i znowu podstawiałby rękę… zdarzyło się to przecież Smidze! Uginał się pod ciężarem zdobytej nieoczekiwanie fortuny, kiedy wyrwał go Ośla Łączka."
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemowska fanfiction (spokojnie, nie moja ;) )
« Odpowiedź #47 dnia: Grudnia 26, 2023, 01:05:24 pm »
Słów parę o komiksie "Ostatni pisarz", duetu Jan Mazur i Robert Sienicki, który ponoć wpisuje się w lemowskie tradycje:
https://esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=34596
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Lemowska fanfiction (spokojnie, nie moja ;) )
« Odpowiedź #48 dnia: Stycznia 18, 2024, 09:51:35 pm »
SF wraca do "Młodego Technika":
https://ulubionykiosk.pl/demo/4992#3
...i świetnie, bo zanim był Parowski, był Przyrowski - w "M.T." właśnie. Ciekawe czy dziś w/w pismo zdola odegrać podobną rolę jak przed laty, przyczyniając się do rozkwitu odmiany hard rodzimej fantastyki naukowej na nowo?

Czemu jednak wspominam o tym tu? Bo opowiadanie "Punkt widzenia" Łukasza Marka Fiemy wyraźnie nawiązuje do finału "Podróży dwudziestej piątej", polemizując zarazem z Mistrzową wizją nieprzezwyciężonej Obcości.
https://ulubionykiosk.pl/demo/4992#56
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki