Autor Wątek: Ewolucjonizm  (Przeczytany 127309 razy)

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #255 dnia: Grudnia 22, 2006, 03:07:43 pm »
Cytuj
Cytuj
Tak baj de łej, to "South Park" jest zdaje się free, no nie? Znacie może jakieś dobre miejsca do zasysania odcinków (oprócz e-mule), bo chciałem sobie kolekcję uporządkować? Kiedyś dobra zasysaczka była na http://www.southpark.tv.pl/, ale ostatnio coś ta witryna podupadła.


www.sothparkstuff.com

tak, SP jest za darmo :)
A najlepszy imho z niego jest najnowszy (10) sezon z takimi majstersztykami jak Bush, który chce żeby ludzie myśleli, że to rząd jest odpowiedzialny za zniszczenie WTC, żeby się ich bali i słuchali ich.
Miałem podać tą samą stronę.
Ale powiedz mi proszę, który to odcinek z tą ewolucją i zamrażaniem się Cartmana na 500 lat!

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #256 dnia: Grudnia 22, 2006, 03:27:52 pm »
To jest nothura darwinii czyli kusacz darwina



nie wygląda zbyt agresywnie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2006, 06:16:58 pm wysłana przez TYTAN »

Kru

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 71
  • Koniec jest początkiem
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #257 dnia: Grudnia 22, 2006, 05:10:43 pm »
Możliwe Tytanie, ale dlaczego więc cała populacja przyjęła takie zachowanie? Wiem, że zyjemy krótko, aby prowadzic takie obserwacje (najlepiej byłoby to robić na przestrzeni tysięcy lat), podam może inne ogólne przykłady.

W Afryce ptaki - nazwę je czyścicielami - jedzą wyłącznie pasożyty ze skóry zwierząt typu żyrafa, hipcio, słoń, przecież równie dobrze mogły wybrać też picie krwi z ran zwierząt, ale tego nie robią?
Czemu? Czy to wyłącznie przyczyna losowa, czy jak uważam spowodowana czynnikami typu klimat, ilość zwierzyny, rodzaj roslinności, ilośc słońca itd.?

Podobnie w oceanach żyją rybki, które czyszczą inne (są tez takie podszywajace się pod higienistki, ale to trochę inny mechanizm niż u darwinek). Czemu nie korzystają z okazji i nie podgryzają właściciela?

Tytan - fajnie zdjątko - ładny ptaszek, a to takie paskudy niedobre :).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #258 dnia: Grudnia 22, 2006, 05:58:03 pm »
Co, że niby ten kusacz ma sie żywić krwią? Te ptaszki sa wszystkożerne, więc jak znajdą świeżą padline, to może i co nieco pochłepcą, ale raczej nic poza tym.
Kru, nie odwracaj kota ogonem i dawaj tu raz dwa szczegóły na temat tych wampirów...

Co do rybek czyścicieli: gatunki nie ewoluuja samotnie, lecz ewolucji podlegają całe ekosystemy i gatunki wzajemnie się do siebie dostosowują - czy to do współpracy, czy do pożerania się. Czysciciel może czyszczonego ugryźć, ale może też sam zostać przez niego połknięty. W toku ewolucji ustalaja się pewne reguły gry, a współzawodnictwo wygrywają osobniki, które "wybiorą" najlepsze strategie. Na czyściciela czychaja rozmaite inne ryby, a przebywając w towarzystwie dużej ryby, którą pielęgnuje, minimalizuje tamto niebezieczeństwo. Jak zacznie dogryzać, ryba zrezygnuje z jego usług. I odwrotnie: jeśli czyszczony zacznie zjadać czyszczących, to ci pójdą gdzie inndziej i ten się z brudnych zębów pochoruje.
Współzależności miedzy rozmaitymi gatunkami bywają nieraz potwornie skomplikowane, ale sama idea jest bardzo prosta - trzeba tylko złapać odpowiedni tok rozumowania.

Co do ptaków czyścicieli: nie dziobią zwierząt, które czyszczą, gdyż widocznie zjadanie pasożytów jest strategią lepszą niż krwiopijstwo. Gdyby warunki sie diameralnie zmieniły, np. z jakigoś powodu brakłoby obecnego pożywienia tych ptaków, to zaczęłyby szukac innych jego źródeł i niektóre pewnie próbowałyby też uszczknąć cokolwiek z niejednego hipopotama - ale różne szukałyby pozywienia w różnych miejscach i na różne sposoby, a przetrwałyby te, których strategie byłyby najlepsze.

TYTAN

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 250
  • TYTAN
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #259 dnia: Grudnia 22, 2006, 06:11:43 pm »
Odnoszę wrażenie że to wszystko dąży do jakiegoś nosferatu macabre. Nawet jeśli ten niewinnie wyglądający ptak żywi się krwią, to co w tym niesamowitego, przecież nie oznacza to że śpi w trumnie. Krew jest przecież całkiem dobrym pokarmem, zresztą wchłania ją większość drapieżników na czele z człowiekiem.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2006, 06:25:23 pm wysłana przez TYTAN »

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #260 dnia: Grudnia 22, 2006, 07:15:18 pm »
Alez ptaki, jak i ryby czysciciele notorycznie podgryzaja zwierzaki, ktore czyszcza! Troche pasozytow wyskubia, troche krwi pochlepca...

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #261 dnia: Grudnia 22, 2006, 10:55:29 pm »
Cytuj
www.sothparkstuff.com
Dzieki :)

Ten ptak przypomina mi na psychopatycznego mordercę. Taki niby nie wyglądający za szczególnie, a jak się dossie do żyły... Na tym rysunku jest przedstawiony zapewne zaraz po posiłku, bo "spuchnięty" jak kleszcz ;)


Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Terminus

  • Gość
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #262 dnia: Grudnia 23, 2006, 12:51:30 am »
Cytuj
Miałem podać tą samą stronę.
Ale powiedz mi proszę, który to odcinek z tą ewolucją i zamrażaniem się Cartmana na 500 lat!

South Park za darmo? Pierwsze słyszę. Z tego co wiem, wszystkie serwisy, które udostępniają zrzuty z Comedy Central, narażają się na zamknięcie z powodu piractwa. Ale może i tak nie jest. Ja zawsze ściągam z www.mrtwig.net , tak na marginesie.

Odcinek, o który pytasz, to dwuczęściowy epizod - zawiera się w 12 i 13 odcinku 10 serii, a zatem są to:
10x12 "Go God Go"
10x13 "Go God Go XII" .

Hope that helps. Myślę, że warto dodać, że pojawiający się tam Mr Dawkins jest postacią autentyczną, łatwo można znaleźć wiele informacji na jego temat - także niedawno na gazeta.pl był jego felieton.
Ponadto, jeśli nie rozumiesz, jak to możliwe, że pan Garrison jest kobietą, obejrzyj 9x01  "Mr. Garrison's Fancy New V****a".

Inne odcinki, które poruszają przykładowe sprawy bieżące, to np.

9x04 "Best Friends Forever", gdzie w tajemniczy sposób konsola Sony PSP okazuje się związana z głośną niedawno w Ameryce sprawą eutanazji Terry Shiavo;
9x12  "Trapped in the Closet", w którym autorzy serii określają swoje poglądy na temat Scjentologii (a robią to tak wyraźnie, że po emisji tego odcinka z ekipy tworzącej serial odszedł Isaac Hayes (użyczający głosu Chef-owi), gdyż sam jest członkiem Kościoła Scjentologicznego);
4x01 "Cartman's Silly Hate Crime", traktujący o konfliktach na tle rasowym;
4x16 "The Wacky Molestation Adventure", gdzie mowa o molestowaniu seksualnym, są także nawiązania do "Dzieci Kukurydzy";
5x02 "It Hits the Fan", o cenzurze w TV;
6x08 "Red Hot Catholic Love", to chyba oczywiste o czym;
6x12 "A Ladder to Heaven", jeden z moich bezwzględnie ulubionych odcinków, także z cudownym wystąpieniem G.W.Busha;
7x01 "I'm a Little Bit Country" - o wojnie w Iraku;
7x08 "South Park is Gay!" - o kulturze metroseksualnej;
8x04 "The Passion of the Jew" - czyli o czym naprawdę był film "Pasja"...

... polecam także bardzo gwiazdkowy 8x14 "Woodland Critter Christmas".

Dodam, że nie mam ulubionego odcinka, jak widać jestem zdrowo rąbnięty na punkcie tego serialu... Niemniej na chwile bieżącą - co się ciągle zmienia - mój 'najulubieńszy' to 2x06  "The Mexican Staring Frog of Southern Sri Lanka" - sama abstrakcyjność tego tytułu powinna wyjaśnić moją sympatię doń tym, którzy mnie znają ::) .

Najlepszego!

« Ostatnia zmiana: Grudnia 23, 2006, 02:32:16 am wysłana przez Terminus »

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #263 dnia: Grudnia 23, 2006, 05:32:14 pm »
Wielkie dzięki.
A The Mexican Staring Frog of Southern Sri Lanka oglądałem!  :)

Kru

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 71
  • Koniec jest początkiem
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #264 dnia: Grudnia 25, 2006, 01:09:46 pm »
Hokopoko spoko - te darwinki widziałem w programie Animal Planet, a ja nie dysponuję nagraniem, także przepraszam, jeśli nie mogę udowodnić swojej wiedzy  :D.


Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #265 dnia: Grudnia 27, 2006, 05:42:40 pm »
Cytuj
Hokopoko spoko - te darwinki widziałem w programie Animal Planet, a ja nie dysponuję nagraniem, także przepraszam, jeśli nie mogę udowodnić swojej wiedzy  :D.


Zdaje się, że chodzi tu o zięby Darwina. W Wikipedii wymienione są różne darwinki, zobaczcie sami: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zi%C4%99by_Darwina . A gdyby poszukać w literaturze fachowej, znalazłoby się pewnie więcej.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #266 dnia: Grudnia 27, 2006, 06:04:37 pm »
No, widzę, że nie tylko ja przeżyłem swięta...  ;D

A co do darwinek, to w pierwszej chwili rzeczywiści przyszły mi na myśl zieby darwina, bo dość często służą jako przykład działania ewolucji, ale pierwszy raz słyszę, ażeby te ptaszęta żywiły się krwią - przynajmniej w aspekcie innym niz trywialny, a polegający na zjadaniu robaków. Węszę tu jakieś nieporozumienie.

edit: w każdym razie ten kłowacz wegetariański z wikipedi odpada od razu...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 27, 2006, 06:07:27 pm wysłana przez Hokopoko »

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #267 dnia: Grudnia 27, 2006, 06:23:12 pm »
Cytuj
A co do darwinek, to w pierwszej chwili rzeczywiści przyszły mi na myśl zieby darwina, bo dość często służą jako przykład działania ewolucji, ale pierwszy raz słyszę, ażeby te ptaszęta żywiły się krwią - przynajmniej w aspekcie innym niz trywialny, a polegający na zjadaniu robaków. Węszę tu jakieś nieporozumienie.
Przed chwilą rozmawiałem o tym z mamą (a moja mama uczy biologii). Powiedziała mniej więcej to samo co Ty, Hokopoko.
Aczkolwiek wydaje się nam, że jedzą ziarna, a nie robaki.

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #268 dnia: Grudnia 28, 2006, 12:33:32 pm »
Ten filmik całkiem nieźle tu pasuje:
&mode=related&search=

CU
Deck

Sokratoides

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 390
    • Zobacz profil
Re: Ewolucjonizm
« Odpowiedź #269 dnia: Grudnia 28, 2006, 12:49:00 pm »
Ten filmik, choć jest tylko reklamą produktu Hondy, jest jest do tego stopnia urzekający, że oglądałem go już pięć razy  ;)