Autor Wątek: Będąc Młodym Fizykiem...  (Przeczytany 83249 razy)

pirxowa

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 147
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwca 01, 2007, 06:05:01 pm »
Cytuj
[ch936](x,t)=Aexp[-2[ch960]i/h(Et-px)]

Raczej tak: [ch936](x,t)=Aexp[-(2[ch960]i/h)(Et-px)]

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwca 01, 2007, 09:25:50 pm »
Będąc młodą polonistką i równie młodą żeglarką (źle to brzmi jakoś...) zajrzałam od razu na 3 stronę tego tematu i pomyślałam, że ktoś za pomocą symboli i znaczków opisuje swoje wspomnienia z chrztu morskiego po przejściu równika... ale nie, ale jednak nie :) Muszę kończyć, bo kot Schrodingera miauczy. Nie wiadomo, żywy czy nie, ale żreć chce


Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwca 01, 2007, 09:43:29 pm »
Cytuj
Rozumiem jakąś tam funkcję, która dajmy na to rozwiązuje jakieś równanie, ale "zabawa" poszczególnymi członami równań, ich upraszczanie (w celu szukania jakichś szczególnych rozwiązań) etc. wymaga już tzw. wiedzy (dajmy na to) fizycznej. I tu się zaczynają schody ::)

No ba, osiwieć od tego czasem można! Na szczęście w przypadku który tu rozpatrujemy- czyli ekran z dwiema szczelinami przez który przepuszczamy fotony- wynik da się otrzymać całkiem bezboleśnie. Jak chcesz, mogę Ci podpowiedzieć, jak to zrobić. Potem będziemy np. mogli sprawdzić, czy to co nam wyszło zgadza się z wynikami eksperymentu Maźka. A jak się nie zgodzi to może jakąś teorie obalimy ;D Rozumiesz co może być dalej- Nobel, takie rzeczy ;)  
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2007, 09:45:31 pm wysłana przez Macrofungel »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwca 01, 2007, 10:41:16 pm »
Cytuj
Będąc młodą polonistką
Ha, ha, ha, Ty sobie pływasz a Romek Ci po półce z ksiązkami pojechał.

A skoro już o tym równaniu mowa to co oznaczają poszczególne symbole, a szczególnie ten widelec na początku?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwca 01, 2007, 10:56:32 pm »
Te widełki- grecka litera "psi", to po prostu oznaczenie funkcji falowej, czyli takiej funkcji, która określa zaleznośc amplitudy prawdopodobieństwa od położenia i czasu. Dalej A jest po prostu dowolnym stałym wspólczynnikiem, exp
  • oznacza tyle co e^x, jest to funkcja wykładnicza, czy też eksponencjalna, gdzie e jest taką specjalną liczbą (obok "pi" najważniejszą chyba w całej matematyce, ale to już inna historia), z kolei mamy stała Plancka h, choć właściwie miało być tzw. h kreślone, czyli h przez 2pi, ale z racji niemozliwości zapisania czegoś takiego, napisałem to pi oddzielnie. Mamy jeszcze jednostke urojoną "i", E jest energią a p pędem. Nie zgubiłem niczego?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2007, 11:01:24 pm wysłana przez Macrofungel »

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwca 01, 2007, 11:12:09 pm »
Cytuj
Te widełki- grecka litera "psi", to po prostu oznaczenie funkcji falowej, czyli takiej funkcji, która określa zaleznośc amplitudy prawdopodobieństwa od położenia i czasu. Dalej A jest po prostu dowolnym stałym wspólczynnikiem, exp
  • oznacza tyle co e^x, jest to funkcja wykładnicza, czy też eksponencjalna, gdzie e jest taką specjalną liczbą (obok "pi" najważniejszą chyba w całej matematyce, ale to już inna historia), z kolei mamy stała Plancka h, choć właściwie miało być tzw. h kreślone, czyli h przez 2pi, ale z racji niemozliwości zapisania czegoś takiego, napisałem to pi oddzielnie. Mamy jeszcze jednostke urojoną "i", E jest energią a p pędem. Nie zgubiłem niczego?
Dzięki za wyjaśnienia.

To w sumie widły Neptuna do funkcji falowej pasują :)

PS
Ja się Romka nie boję, w szkole nie pracuję, a w sumie chyba chłopak zrobił przysługę tym pisarzom - teraz dopiero się młodzi na to rzucą. Mógłby jeszcze Lema zabronić, Bułhakowa, a może i Miczkiewicziusa.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwca 02, 2007, 01:17:00 am »
Cytuj
Będąc młodą polonistką i równie młodą żeglarką
ANIELA-a naprawde zyskuje przy lepszym poznaniu...


wykładniczo

;)


no to mamy trzech zeglarzy na forum juz  ::)

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwca 02, 2007, 10:27:41 am »
I jednego niezmordowanego podrywacza :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwca 02, 2007, 10:26:13 pm »
Kurcze sorry dziwiłem się co ta WiŻ taka dobra a to ŚN był z tym doświadczeniem, choroba pokopało mi się dopiero jak mnie kobita obtańcowała za rozwlekanie prasy po całym domu (ajajaj, jedna biedna gazetka na koszu z bielizną w kibelku i zaraz wielki aj-waj) to sie zorientowałem...

A tak poza tym młodzi fizycy i inni świeżo po szkołach, skąd wytrzasnąć tani polaryzator albo materiał o takich właściwościach i żeby dało się to ciąć nożyczkami czy nożykiem?

Aniela: Kutz też w ten deseń prawił, ale gdzie granica?
A kto jest trzecim żeglarzem na forum (prócz Anieli i Falcora)?
Dzi jest bardzo szarm'ą ;D.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 02, 2007, 10:29:29 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwca 03, 2007, 02:44:31 am »
Cytuj
A kto jest trzecim żeglarzem na forum (prócz Anieli i Falcora)?
JA!  >:(

A filtr polaryzacyjny to moze taki do aparatu sie nada? Tylko ze te sa ze szkła chyba czy czegos innego twardego...

This user possesses the following skills:

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwca 03, 2007, 01:27:10 pm »
A! No to za tych, co na morzu...
Na razie porażka. W ogóle nie mogę uzyskać prążków interferencyjnych. Cos nie gra. Mam już pomysł co może być nie OK, ale i tak muszę do ciemnej nocy poczekać.

Fotograficzne filtry są szczególnie niewdzięczne, bo to folia wklejona między płytki szklane. Nijak nie idzie tego przeciąć - jak szyba pancerna. Kiedyś próbowałem przy innej okazji i poza tym, że zamiast jednego dobrego zostały mi dwa popsute to nic nie wskórałem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwca 03, 2007, 05:02:01 pm »
Wiesz, z ta nasza nauka to dosc normalne ze sie nic eksperymentalnie sprawdzic nie da, przywyknij ;>

This user possesses the following skills:

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwca 03, 2007, 06:58:14 pm »
Cytuj
Na razie porażka. W ogóle nie mogę uzyskać prążków interferencyjnych.

Może to prążkowanie jest po prostu zbyt gęste? Bo jakby to przeliczyć to wychodzi, że zagęszczenie prążków rośnie proporcjonalnie do odległości między szczelinami, ale do takiego wyniku dochodzi się przez pewne grube przybliżenie (ściślej trzeba założyć, że ta odległość jest bardzo mała w porównaniu z odległością do ekranu), więc nie wiem na ile u Ciebie się to sprawdzi. W każdym razie popróbuj to jakoś inaczej poustawiać a może cokolwiek z tego wyjdzie :P    

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 04, 2007, 12:03:45 am »
Ta-dammm!!!



Do kitu ta ich metoda (szpilka w roli dwóch szczelin dyfrakcyjnych) - zrobiłem sobie dwie szczeliny poprzez nacięcie folii alu i ot-co... Prawdopodobnie tak jak Macro powiedział, na szpilce to-to za gęste się robi. Teraz dobrzy ludzie pomóżcie wykoncypować, skąd błonę do polaryzatora wyrwać!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Macrofungel

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 512
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwca 04, 2007, 12:32:49 am »
Na szpilce to chyba nie miało prawa wyjść - jedna wielka plama chyba ;) Tak czy inaczej gratulacje!

PS

Jeszcze taki jeden pomysł mi przyszedł do głowy- jak byś tak mógł przepuścić przez jedną szczelinę światło, powiedzmy zielone,  a czerwone czy jakieś tam inne przez drugą (jakieś kolorowe szkiełka to moze się znajdą, co?) Samem ciekaw niezmiernie, co to wtedy będzie
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2007, 12:33:07 am wysłana przez Macrofungel »