Autor Wątek: Samoświadomość  (Przeczytany 6888 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Samoświadomość
« dnia: Października 01, 2010, 10:13:37 pm »

----- Original Message -----
From: Stanisław Remuszko
To: Wielemożliwy Pan Doktor Marcin Ryszkiewicz ; Tomasz Doktor Świetlisty Kwast
Cc: Agnieszka eks-Remuszko
Sent: Friday, October 01, 2010 8:32 PM
Subject: Czy Ty masz samoświadomość?

http://www.rp.pl/artykul/543745-Tak--tak--tam-w-lustrze-to-niestety-ja.html

Ucieszyłem się z tego doniesienia, bo - gdy niegdyś prowokacyjnie przedstawiłem panu Lemowi swą hipotezę, iż przejście "samoświadomościowo-inteligencyjne" (cokolwiek to znaczy) od ameby do Niego jest CIĄGŁE (w sensie pierwszej pochodnej po czasie ewolucyjnym) - Lem obruszył się był na mnie i merytorycznego dyskursu podjąć nie chciał...
Staszek
Pies: Tomku Kochany, dzięki za arcyprecyzyjne wskazanie terminu upływu drugiego miliarda sekund mego życia, chtóren będziemy opijać w Królewskich Łazienkach we ćwiartek, 16 czerwca 2011, od circa osiemnastej do północy :-)))
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Samoświadomość
« Odpowiedź #1 dnia: Października 02, 2010, 02:01:38 am »
Ha, dawałem ongi - nie żebym się chwalił ;) - cytat z Dukaja poruszający podobny temat, a takoż fragment posłowia do modnej ostatnio powieści Wattsa poruszający problem (samo)świadomości.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
« Odpowiedź #2 dnia: Października 02, 2010, 03:12:35 am »
1. Nihil novi sub sole, jak mawiał Ben Akiba, i palmy se nie roszczę. O zagadce (samo)świadomości napisano pewnie już wszystko, co dało się napisać, lecz mimo to samo zjawisko (SŚ) wciąż taką zagadką pozostaje. Ale z czystej ciekawości byłbym wdzięczny za jakieś konkretniejsze wskazówki do tych Dukajów i Wattsów; chętnie bym przeczytał :-)
2. O tej ciągłości przypuszczam najzupełniej intuicyjnie. Lecz może ktoś zaproponowałby jakąś metodę pomiaru? A może skromniej:  zgrubny sposób jakiegoś wskaźnikowego określania samej tylko "średniej gatunkowej inteligencji", dzięki któremu dałoby się rzec, iż taki delfin na przykład jest mniej więcej półtora raza bystrzejszy od kruka, albo Ledwiesapiens od Bonobo?
S.R. 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Samoświadomość
« Odpowiedź #3 dnia: Października 02, 2010, 03:27:06 am »
Też sobie praw nie roszczę, bo wszak cytatami jechałem, nie własną mądrością. Tym niemniej, skoro ładnie proszą, dam odnośniki:
Dukaj - http://forum.lem.pl/index.php?topic=605.msg30721#msg30721
Watts - http://forum.lem.pl/index.php?topic=562.msg31637#msg31637
(Wiedziałem w sumie, że wypada je dać, ale leń jestem, zwłaszcza o ta pora ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
« Odpowiedź #4 dnia: Października 02, 2010, 10:07:54 am »
@ Q
Przeczytałem dwa razy. Bardzo ciekawe. Dzięki :-)
S.R.
Pies: w Dukaju ucieszył mnie także dosłowny drobiazg, czyli te zgrubne ramy pantofelek-czlowiek, bo to wprost moja ameba-Lem. Ładny przykład myślenia równoległego!
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )