Autor Wątek: Piotr Szulkin i to, co stworzył  (Przeczytany 13616 razy)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Maja 03, 2022, 01:43:10 pm »
A ja poszedłem na całość - kupiłem wszystko co maja Szulkina w Merlinie a nie mają tylko Golema, z czego do czytania tylko Socjopatia - reszta filmy-  którą połykam jednym tchem, świetny język, wiele z Lema w Szulkinie czy odwrotnie...
Nie bardzo.
Szulkin opowiada wyobrażenia estetyczne a Lem spekuluje realistycznie.
Obejrzałem sobie etiudy szkolne "Raz dwa trzy", "Wszystko"* - to bardzo osobiste fantazje (podobnie jak "Dziewce z ciortem" albo "Oczy uroczne").

Czy Szanowni Moderatorzy mogliby stworzyć temat o estetycznym wizjonerze i poprzenosić tam wpisy odnoszące się do tego, co stworzył Piotr Szulkin ?
*"Wszystko" to właściwie "dokument" :)
Tyle że w szulkinowskim stylu.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 03, 2022, 01:52:21 pm »
Czy Szanowni Moderatorzy mogliby stworzyć temat o estetycznym wizjonerze i poprzenosić tam wpisy odnoszące się do tego, co stworzył Piotr Szulkin ?
*"Wszystko" to właściwie "dokument" :)
Tyle że w szulkinowskim stylu.

Wydzielić, założyć, powiadasz? Dobra, będziesz za Założyciela... Tytuł odpowiada? ;)

(Tylko Twój post do osobnego, bo w starszych - IMHO - się to z Lemem splotło, ale jak kto zechce dosztukować, mając inne zdanie. Czemu nie?)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 03, 2022, 05:41:48 pm »
Komentarz bohatera tematu o samym sobie :

Nazwa tematu - bardzo "ładna" :) Może być.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 05, 2022, 09:16:31 am »
Przykrótki spis utworów:
Golem (1979)
Wojna światów następne stulecie* (1981 - 1983)
O bi o ba koniec cywilizacji (1984)
Gaga chwała bohaterom (1985)
Femina (1990)
Ubu król (2003)

Telewizyjne (w tym teatry) :
Dziewcę z ciortem (1975)
Oczy uroczne (1976)
Krzyżówka (1977)
Opinia (1978)
Tango (1992)
Kariera Arturo Ui

Szkolna etiuda "Raz dwa trzy" (1972) to też jakby wstęp do wybryków twórcy.
(*Film gotowy był w 1981 roku, ale puszczony do kin w 1983 roku)
Appendix
Wspomnienie o niezgrabnym utworze "Moloch" z tyłówki filmu "Golem":
https://www.sonoria.pl/2019/01/17/taka-sila-jest-w-orkiestrach-detych/



« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2022, 12:42:44 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #4 dnia: Września 07, 2022, 03:58:55 am »
Odmózdżacz z "Wojny światów" w następnym stuleciu poniżej:


Generalnie - motywy muzyczne u niego w filmach są dość szczególne, ale też "grają".
Wszystko gra :)

W szkolnej etiudzie,  "dokumencie" autor skorzystał z dziecinnej rymowanki do usypiania, z gatunku zwanego "nursery rhymes" - podobnej do tej poniżej:

Dygresja:
W filmie "Gummo" też była podobna rymowanka.

« Ostatnia zmiana: Września 07, 2022, 04:39:51 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #5 dnia: Września 10, 2022, 02:46:25 pm »
 Twórczość wizjonera i podejście do sztuki i kina określono (w przeciwstawieniu do Piotra Andrejewa od "Czułych miejsc" - kino jak poezja) (nie pamiętam, czy to skrót odautorski, czy recenzencki) jako kino jako matematyka.
Istotnie - estetyka Szulkina składa się na logiczny konkret.
Wydumanych marzeń (inspirujących wyobraźnię) widz nie wysnuje z jego utworów, Piotr Szulkin wali przekazem prosto i dosłownie.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #6 dnia: Września 11, 2022, 10:48:50 am »
Hm wydawało mi się, że coś tu napisałem pod "Wojną Światów" - ale widocznie imaginacja tylko to była. A chciałem napisać, że pierwszy utwór na płycie SBB z muzą z filmu, mimo odmiennego rytmu, nieodmiennie przypomina mi czołówkę wytwórni XX CENTURY FOX. Do stopnia, że sądzę, że może dlatego nie dali go na przód filmu (choć jest na początku płyty), żeby nie podpaść za bardzo. Ciekawe jest też to, że proza Szulkina (tzn. scenariusz-opowiadanie, na podstawie którego powstał film) nie ma takiej mocy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #7 dnia: Września 14, 2022, 12:48:50 am »
Chciałem napisać, że pierwszy utwór na płycie SBB z muzą z filmu, mimo odmiennego rytmu, nieodmiennie przypomina mi czołówkę wytwórni XX CENTURY FOX. Do stopnia, że sądzę, że może dlatego nie dali go na przód filmu (choć jest na początku płyty), żeby nie podpaść za bardzo.
Mi kojarzy się [tylko rytmicznie] z fanfaronadą, czyli mikropolonezem z Polskiej Kroniki Filmowej filmowej wytwórni "Czołówka".
(autor - Władysław Szpilman, używany przed seansami kinowymi w latach 1952 - 1995)
To jakby galopada (nie "chodzony taniec" [polonez jest inaczej zwany chłodzonym], a raczej gnany), czyli sygnał do "łowów".

Z kolei serwis telewizyjny z wiadomościami podawanymi przez Irona Idema ma sygnał, który mi się skojarzył (ale po wielu latach) z czołówką dziennika telewizyjnego z lat 1958 - 1972 (do 30 kwietnia, potem już był utwór Wojciecha Kilara). Ta czołówka, też Władysława Szpilmana pochodziła z propagandowego dokumentu filmowego "Zawsze pierwsi" z roku 1953.

Piotr Szulkin (pośrednio,  bo realnie to Józef Skrzek z gośćmi) muzycznie też drwił sobie z tego, czym system urabia/formuje masy ludowe.

Dygresja :
Akurat niedawno na "cda" obejrzałem sobie film: Slavoj Žižek "Perverts Guide to Ideology".
Komentuje wpływ filmów, reklam, różnych -izmów  na ludzi - gada o schematyzowaniu skojarzeń, zachowań, które niszczy samodzielność myślenia.
Inspirujący utwór.
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2022, 02:17:51 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #8 dnia: Września 14, 2022, 02:25:23 am »
[...,]pierwszy utwór na płycie SBB z muzą z filmu [...]
SBB już wtedy nie istniało.

Muzyka włączona do filmu była od tych autorów:
Józef Skrzek
Wojciech Gogolewski
Johannes Brahms
Franz Gruber
Christoph Willibald Gluck
Jerzy Maksymiuk
https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=12165
Album płytowy chyba ukazał się przed premierą filmu (o ile kojarzę). Jak zwykle bywa - reżyser wykorzystuje część utworów, zależnie od czasu trwania sceny.


~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #9 dnia: Września 14, 2022, 10:38:19 am »
Hm, możliwe, choć biorąc pod uwagę czas w jakim kręci się film to chyba jednak zaczynali jeszcze w kupie? Poza tym, ale może to tylko moja wyobraźnia, czy w filmie nie ma kadrów ze Skrzekiem i logo SBB? Tak czy siak na moim poziomie wiedzy o tych sprawach to było SBB i basta. Szczerze mówiąc to w ogóle nie sądziłem, że się rozpadli ;) .
W ogóle Skrzek jest podobny zarówno do Einsteina jak i do szalonego naukowca z "Powrotu do przyszłości" (Ch. Lloyda)








Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #10 dnia: Września 14, 2022, 10:47:58 am »
Oczywiście, że Skrzek z zespołem (nazwanym The Instant Glue) gra koncert jako oprawa obrzędów ku czci Marsjan (w filmowej fikcji). W tym stadionowym koncercie nie dostrzegłem ani "Lakisa" ani Piotrowskiego, byli jacyś inni muzycy towarzyszący Skrzekowi. Szyld na potrzeby obrazu to chyba faktycznie SBB, ale to po prostu filmowa oprawa graficzna. (Sam film 2 lata czekał na premierę i na kopie do wyświetlania w kinach).
Na banerach koncertowych był taki napis:
Reality We Create IT SBB TV. Filmowe "SBB", tyle że muzycy inni niż Piotrowski i Anthimos (Apostolis, czyli "Lakis") - udawane jak to w filmie i w tv.
W "Golemie" też widać muzyka i poza tym oprawę do "Krzyżówki (z teatru "Kobra") zagrał. Szulkin nakręcił też dokument muzyczny o SBB, współpracowali kilka razy ze sobą.

Próba chronologii - 80 (wtedy SBB czasami koncertuje), 81 - film jest zmontowany, 82 - publikacja LP, 83 - premiera filmu.
SBB właściwie nie zostało rozwiązane, ale emigracja (?) muzyków wpłynęła na to że ... przestał na sobie skupiać uwagę publiki. 
 
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2022, 12:35:43 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #11 dnia: Września 14, 2022, 12:03:21 pm »
szalonego naukowca z "Powrotu do przyszłości" (Ch. Lloyda)

Który - co ciekawe - miał być - nawet to z ekranu padło - dobrym amerykańskim kuzynem naziola von Brauna, ale nie poszli w rodzinne podobieństwo:
« Ostatnia zmiana: Września 14, 2022, 12:13:18 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #12 dnia: Września 14, 2022, 12:49:33 pm »
Józef Skrzek z wyglądu i zachowania podczas wywiadów dla mnie jest nieco podobny do Jerzego Maksymiuka.

Zbliżony temperament - jakby trochę geniusz, trochę ekspresyjny nieszkodliwy wariat.
Skupia uwagę, zarazem ją rozpraszając.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #13 dnia: Września 14, 2022, 01:06:34 pm »
Słusznie, coś w tym jest (nawet sporo :) ).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Odpowiedź #14 dnia: Września 14, 2022, 10:14:19 pm »
Cytuj
Ciekawe jest też to, że proza Szulkina (tzn. scenariusz-opowiadanie, na podstawie którego powstał film) nie ma takiej mocy.
Masz na myśli tę książkę?

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/79248/o-bi-o-ba-i-inne-prawdziwe-nowele-filmowe
Heh, leży gdzieś na półce od lat,  nieprzeczytana. I chyba tak już zostanie. Była próba bodaj, i masz rację - po filmach (co rzadkie) wchodziła gorzej.
Co do winyla, podobnie...leży sobie razem z całą dyskografią SBB i prawie całą  "tego" Skrzeka.Jednak w odróżnieniu od książki - odsłuchiwana. I teraz zdjąłem z półki, zobaczyć... szarawa. Najzabawniejsze, że po odwróceniu na nice okładki - wewnątrz jest jakaś inna okładka (m.in. z Krawczykiem).
Opakowanie do "wojny światów" wydrukowano na odwrocie innej okładki płyty, która być może się nie sprzedała...lub nie ukazała?
 Za to kolorowej! - rzadki przypadek okładki do plyty szaroburej  z zewnątrz a w środku kolorowej.
Esencja epoki  :D
Kiedyś się sprężę to może zrobię fotkę. Tymczasem druga strona, z opisem kto , co i jak?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana