Polski > Akademia Lemologiczna

Akademia Lemologiczna [Pamiętnik znaleziony w wannie, albo Zaczontek]

<< < (39/41) > >>

Lieber Augustin:

--- Cytat: Q w Kwietnia 02, 2023, 10:13:43 am ---A jednak - sam sobie fałsz zadam - istnieją ajenci sami się notatkami pogrążający...
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/list-rosyjskiego-szpiega-do-narzeczonej-bedziemy-spacerowac-po-st-petersburgu/249hw2b

--- Koniec cytatu ---
Taa, rosyjscy szpiedzy zachowują się beztrosko i niefrasobliwie, nie ma co. Ale pytanie, dlaczego tak jest? Przez zwykłą głupotę i brak profesjonalizmu? Być może.
Ale możliwa jest i druga, gorsza odpowiedź: w warunkach niemal kompletnego braku przeciwdziałań ze strony służb kontrwywiadowczych, poczucie stałego zagrożenia, które ma towarzyszyć szpiegowi w wykonywaniu zawodu, stopniowo ulega zanikowi... ::)

Q:
Z drugiej strony... Jednak jakoś wpadają (a nawet jeśli zdążą uciec do Matuszki - pod spódnicę ;) są identyfikowani, vide sprawa Skripala)... Może i w tym względzie ostał się ino zimnowojenny mit...

Lieber Augustin:

--- Cytat: Q w Kwietnia 03, 2023, 09:59:33 am ---Z drugiej strony... Jednak jakoś wpadają (a nawet jeśli zdążą uciec do Matuszki - pod spódnicę ;) są identyfikowani, vide sprawa Skripala)...

--- Koniec cytatu ---
Właśnie że "jakoś"...
Nie byłbym szczególnie zdziwiony, gdybym się dowiedział, że wpada jeden ze stu ajentów. Albo z tysiąca.
Co do sprawy Skripala: z tego co czytałem wynika, że akurat w tym wypadku identyfikacja sprawców, "Pietrowa i Boszyrowa", nie jest zasługą brytyjskiej Security Service (MI5). Względnie jest tylko częściowo. W znacznym stopniu przyczynił się do tego Bellingcat, organizacja dziennikarstwa śledczego. Amatorzy, by tak rzec.

Bellingcat and its investigative partner The Insider claimed that Chepiga was one of the suspects in the poisoning of Sergei and Yulia Skripal and the killing of Dawn Sturgess, having travelled to the United Kingdom together with Alexander Mishkin under the alias of Ruslan Boshirov.
https://en.wikipedia.org/wiki/Anatoly_Chepiga
https://en.wikipedia.org/wiki/Bellingcat

Q:

--- Cytat: Lieber Augustin w Kwietnia 03, 2023, 03:47:24 pm ---Nie byłbym szczególnie zdziwiony, gdybym się dowiedział, że wpada jeden ze stu ajentów. Albo z tysiąca.
--- Koniec cytatu ---

Czy ja wiem? Piszemy tu o przywództwie w/w Matuszki rzeczy mocno krytyczne, od lat, nie wszyscy tożsamości specjalnie kryjąc, a jakoś nam cegły z dachów na głowy nie spadają latami, nie musimy się bać tak, jakbyśmy się bali żyjąc w Moskwie czy Petersburgu. Z tym, że to moja - przeważnie polska - perspektywa. U Was - z racji sąsiedztwa i historycznych zaszłości - jest pewnie tego towarzystwa dość sporo, choć demaskujecie.


--- Cytat: Lieber Augustin w Kwietnia 03, 2023, 03:47:24 pm ---akurat w tym wypadku identyfikacja sprawców, "Pietrowa i Boszyrowa", nie jest zasługą brytyjskiej Security Service (MI5). Względnie jest tylko częściowo. W znacznym stopniu przyczynił się do tego Bellingcat, organizacja dziennikarstwa śledczego. Amatorzy, by tak rzec.
--- Koniec cytatu ---

Owszem, zresztą chyba nawet sam to linkowałem, ale czy to tym bardziej źle nie świadczy o antygmachowych - teoretycznie - fachmanach, że ich amatorzy rozpracowują? Swoją chyba nikt w SF nie przewidział, że takie możliwości (kontr)wywiadowcze trafią do rąk nie państw, nie korporacji (tu się stosowne wątki znajdzie - od Bestera przez Dicka do cyberpunkowców), nie jakichś zmyślonych kosmo-feudałów, ale +/- zwykłych obywateli. (Do Lema to akurat nie zarzut - w kontekście "Pamiętnika...". Trudno o monolicie-Gmachu pisząc stawiać na inicjatywy obywatelskie. Chociaż... z drugiej strony... Czy nie jest ten Gmach (mikro)światem, w którym każdy robi za kontr/wywiadowcę?)

Lieber Augustin:

--- Cytat: Q w Kwietnia 03, 2023, 04:13:38 pm ---Czy ja wiem? Piszemy tu o przywództwie w/w Matuszki rzeczy mocno krytyczne, od lat, nie wszyscy tożsamości specjalnie kryjąc, a jakoś nam cegły z dachów na głowy nie spadają latami...

--- Koniec cytatu ---
Nie wszystko od razu, mój Panie, nie wszystko od razu ;)
Pozwól że Ci zacytuję mego ulubionego wroga postępowej ludzkości:

Z punktu widzenia Rewolucji Światowej ludzie zasadniczo dzielą się na dwie kategorie: na
tych, którym trzeba natychmiast poderżnąć gardło i na tych, którym na razie nie trzeba.
Gdy wybuchnie Rewolucja Światowa, trzeba będzie dokładnie wiedzieć, kto jest kim. Who
is who, jak mawiają. Żeby byle łapserdak nie wkręcił się do zwycięskiego proletariatu. Wybije
godzina, uderzą dzwony i wtedy musimy po prostu wiedzieć, czy byłeś z nami, drogi towarzyszu,
czy może przeciwko nam. Nie stosowałeś uników? Nie miałeś chwil zwątpienia? Oportunizmu?
Kto nie z nami, ten przeciw nam! Rewolucja Światowa będzie straszniejsza od dnia Sądu
Ostatecznego. Na każdego przyjaciela czeka gotowa teczka. Landrynki na prawo, kukułki na lewo.
Ladies and gentleman, mesdames, mademoiselles et monsieurs, senoras y senores, panie i
panowie, towarzysze, drodzy przyjaciele -  do szeregu, według wzrostu i zarostu! Wybije  godzina i
wtedy towarzysze z NKWD będą mieć pełne ręce roboty. Rozlegnie się wielka kanonada.
Towarzysze z NKWD będą eliminować wrogów. Ale kto zajmie się przyjaciółmi, którzy mogą
stać się wrogami? Jest taka siła. Instytut Rewolucji Światowej czuwa. Zawsze, półki bez końca, na
półkach teczki  -  oto oręż obrony Rewolucji! Materiały na poszczególne kraje. Na każdy
kontynent. Na kapitalistów. Na posiadaczy. Socjaldemokratów. Liberałów i socjalistów.
Lewackich radykałów i umiarkowaną prawicę. Generałów i oficerów. Na dziennikarzy.
Wysmarowałeś wredny artykulik o Związku Radzieckim, o NKWD, o towarzyszu Stalinie  -  i
masz już teczuszkę z własnym nazwiskiem. Na razie chudą. Jedna kartka  -  twoja bazgranina.
Popełniasz następne oszczerstwo - zawartość teczuszki pęcznieje. Potem możesz spłodzić nawet i
sto wiernopoddańczych artykułów. To bez znaczenia. Takie się nie liczą. Dusery nic nie dadzą.
Nie trzeba było pisać źle, ot co! Siedzisz w tym swoim Paryżu, czernisz piórem papier. I nie
domyślasz się...
Ech, nie domyślasz się nawet...
("Kontrola")

Märchen flunkern, doch ihr Kern wäre lehrreich manchem Herrn ;) ;D


--- Cytat: Q w Kwietnia 03, 2023, 04:13:38 pm ---Swoją chyba nikt w SF nie przewidział, że takie możliwości (kontr)wywiadowcze trafią do rąk nie państw, nie korporacji (tu się stosowne wątki znajdzie - od Bestera przez Dicka do cyberpunkowców), nie jakichś zmyślonych kosmo-feudałów, ale +/- zwykłych obywateli.

--- Koniec cytatu ---
Zwykli obywatele, amatorzy uprawiają kontrwywiad? To bardzo dobrze. A czym się tymczasem, do stu piorunów, zajmują profesjonaliści? >:(

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej