Autor Wątek: Korone zawirrowania  (Przeczytany 290304 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #15 dnia: Marca 13, 2020, 05:12:11 pm »
Ja nie zrobiłam i nie zamierzam robić zapasów  - coś tam w domu zawsze jest na te parę dni przetrzymania - jak ma być armagedon to i tak 5 kg ryżu nie pomoże.
Nawet jeszcze nie skonsumowaliśmy tego zdobycznego - basmati.
Cytuj
najwyżej asortyment zubożeje, ale głodu nie będzie, bo żywność jest naprodukowana w zeszłym roku.
tego się trzymam.
Najwyżej spróbuję rzeczy, których normalnie nie kupuję.
Nie wiem - może to złe podejście.
Się okaże.
Alele - Ty się publicznie przyznałeś, że masz zapasy...odmówisz?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #16 dnia: Marca 13, 2020, 05:36:44 pm »
Zależy od sytuacji ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #17 dnia: Marca 13, 2020, 06:43:02 pm »
To za tydzień u maźka? Dekamerona będziem pisać a on nas karmić.... i może poić?  :)
Cytuj
PS a w ogóle to chyba jasne, że to spisek nauczycieli ;) ?
Oszsz...!!! Najtajniejsze z tajnych wyłuskał  :D
Cytuj
Pss...od kilku dni obserwuję wyniki z Rosji i nie mogę uwierzyć, że mają tak mało zachorowań - raport z wczoraj mówi o 20 potwierdzonych...
A ja przedobiednio zerknąłem na Ukrainę i już chciałem pochwalić że tylko 3 i wszystkie chore z Polski. Ale sytuacja dynamiczna. Od jutra się zamykają. Hmm...
Przy okazji przyzwoite źródło statystyczne reagujące na bieżąco;
https://www.worldometers.info/coronavirus/?fbclid=IwAR2AgvlaPXnOXHVA0SBsAv8nq9WpoDvcxpSblwoTIfdUEL6nMgPpsK3C440
No i ...bitcoina rozłożyło
https://businessinsider.com.pl/finanse/kryptowaluty/kryptowaluty-traca-przez-koronawirusa-bitcoin-najtanszy-od-miesiecy/9xylt6e
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2020, 06:45:18 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #18 dnia: Marca 13, 2020, 07:22:29 pm »
Dwajtie druzja. Mam też dwie beczki wina w piwnicy. Co prawda zasadniczo zmierzają ku pustostanowi, ale jeszcze da radę wyżąć w razie co :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #19 dnia: Marca 13, 2020, 09:43:53 pm »
To za tydzień u maźka? Dekamerona będziem pisać a on nas karmić.... i może poić?  :)
;D
Musimy się pospieszyć - widzisz, że beczki osusza...aha...karmić...kupiłam dodatkową paczkę płatków owsianych - to wezmę 8)

Cytuj
Przy okazji przyzwoite źródło statystyczne reagujące na bieżąco
Rosji skoczyło ponad dwukrotnie - we wczorajszym raporcie WHO było 20 potwierdzonych przypadków.

LA a jakie nastroje na Ukrainie? W ogóle - prócz zamkniętych granic z Polską - jakieś działania Wasz rząd podejmuje?
W sumie chyba największym problemem wracający z pracy zza zachodniej granicy?

Nasz właśnie podjął - w sumie dobre, ale będzie rzeźnia finansowa dla sklepów w galerii i gastronomii.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #20 dnia: Marca 13, 2020, 09:59:51 pm »
Coś a propos:
możliwości służb zdrowia


(Tzn. do momentu opracowania szczepionki, mam nadzieję.)

I jeszcze taka ciekawostka (z gatunku prawdopodobnych efektów ubocznych, krótkoterminowych):
https://wyborcza.pl/7,75410,25756711,dzuma-alberta-camusa-bestsellerem-przez-koronawirusa.html
https://bezprawnik.pl/wzrasta-sprzedaz-dzumy/

Edit: tymczasem się dzieje:
https://www.pb.pl/pilne-ogloszono-stan-zagrozenia-epidemicznego-w-polsce-985112
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2020, 12:14:56 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #21 dnia: Marca 14, 2020, 12:14:48 am »
A ja przedobiednio zerknąłem na Ukrainę i już chciałem pochwalić że tylko 3 i wszystkie chore z Polski. Ale sytuacja dynamiczna. Od jutra się zamykają. Hmm...
Obawiam się, że pomyślna sytuacja na Ukrainie może nie odpowiadać rzeczywistości. Z powodu braku środków diagnostycznych. Przedwczoraj usłyszałem w telewizji, że do Kijowa właśnie dotarła pierwsza partia testów na koroniaka – 1200 sztuk, a do końca tygodnia będzie aż 5 tysiąc. A przed tym liczba testów na Ukrainie była wręcz znikoma – coś 100 sztuk. Dlatego od biedy, z braku laku działał następujący lańcuch: chorych z objawami kaszlu i gorączki najpierw poddawano testom na zwykłą grypę, i dopiero w razie ujemnego wyniku przeprowadzano próbę na koronę. A przecież testy na infekcje wirusowe, w tym grypę, nie są absolutnie niezawodne, i czasem dają fałszywy dodatni rezultat. Więc zdaje się, w takich warunkach istnieje prawdopodobieństwo, że korona prześliźnęła się niezauważona... :-\

LA a jakie nastroje na Ukrainie? W ogóle - prócz zamkniętych granic z Polską - jakieś działania Wasz rząd podejmuje?
W sumie chyba największym problemem wracający z pracy zza zachodniej granicy?
No tak, największe zagrożenie stanowią tzw. заробiтчани, wracający z pracy, zwłaszcza z Włoch. Ewentualni nosiciele infekcji w formie latentnej, w okresie inkubacyjnym.

Cóż, o ile mogę sądzić, u nas się robi w sumie to samo co u Was i wszędzie. Zamknięto granice – nie tylko z Polską, ale w ogóle wszystkie. Przedszkola, szkoły, uczelnie są zamknięte, na kwarantannę. Tak samo teatry i kina. Skasowano imprezy i widowiska publiczne. Co jeszcze?.. Obiecują, że cała gotówka ze sklepów i bankomatów będzie poddawana specjalnej obróbce dezynfekującej.
W Czerniowcach, gdzie odnotowano przypadki zachorowań, zamknięto wszystkie miejsca publiczne – targi, restauracje, kawiarnie itp. W miasteczku Radomyśl, w którym dzisiaj zmarła na koroniaka starsza kobieta, wprowadzono ostry sanitarny reżim, nawet nie działa transport miejski.
To chyba wszystko, jeśli niczego nie zapomniałem :)

Ale powiedziałbym, paniki nie ma. Przynajmniej w Odessie. Supermarkety i sklepy spożywcze pracują w trybie zwyczajnym. Żadnej tam bachanalii zakupów, jak w Polsce. Ryż, w tym basmati, mąka i pasta (makaron po włosku :P ) są na swoich miejscach na półkach jak gdyby nigdy nic. Kolejki przy kasach niespecjalnie długie, takie jak zawsze. Sam kupowałem dziś chleb, lody i koniak, więc informacja jest świeża i pochodzi z pierwszej ręki :) ;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #22 dnia: Marca 14, 2020, 12:21:18 am »
Loty wstrzymane na 10 dni, ale to raczej nie koniec - jedno z największych polskich  biur podróży rozsyła informację o odwołaniu wszystkich wyjazdów z nimi  - do 15 kwietnia.
To chyba daje lepszy obraz ogólnej sytuacji i prognoz...


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #23 dnia: Marca 14, 2020, 09:02:05 am »
Zapasy robi się nie tylko po to, by mieć zapas, ale też żeby nie chodzić zbyt często do sklepu.

I co tak wszystkich na ten ryż naszło, ja tam wolę kaszę ::)


I uważajcie, bo już znaleźli się spece, którzy na pandemii chcą ludzi obrobić

https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/uwaga-na-kradziez-z-rachunku-na-koronawirusa

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #24 dnia: Marca 14, 2020, 11:27:57 am »
Cytuj
No tak, największe zagrożenie stanowią tzw. заробiтчани, wracający z pracy, zwłaszcza z Włoch.
U nas też będą wracać - do wczoraj wracali i nikt ich nie kontrolował.
Niektórzy ostatnim samolotem uciekli z Polski...w dwie strony to działa...

Zapasy robi się nie tylko po to, by mieć zapas, ale też żeby nie chodzić zbyt często do sklepu.

Jasne. Zależy co jednak się kryje pod Twoim "zbyt często" i na jak długo ten "zapas":)

Uprzejmie donoszę, że pomimo zakazu - widziałam dzisiaj otwarte dwie knajpy i to na jednej ulicy. Na pewno nie sprzedają niczego na wynos - typowe "alkoholówki".

Poza tym od wczoraj zadaję sobie pytanie kto i jak odbiera śmieci od osób na domowych kwarantannach?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 14, 2020, 06:51:48 pm »
Cytuj
Zapasy robi się nie tylko po to, by mieć zapas, ale też żeby nie chodzić zbyt często do sklepu.
Chodzić może i nie trzeba - ale czasem można też nie ustać.
Wokół zjawiska tworzy się już otoczka kulturowa. Tymczasem w formie dowcipów. Na wszelki wypadek dopiszę, bo autorytety grzmią - to fake news.  8)

Zanotowano pierwszy przypadek w Polsce zgonu z powodu koronawirusa w domu,  Janusza K.. przygniotło 400 kg ryżu i 200 kg mąki...
« Ostatnia zmiana: Marca 14, 2020, 06:55:29 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2177
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 14, 2020, 10:22:35 pm »
A to kto pamięta:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #27 dnia: Marca 15, 2020, 09:11:06 pm »
Pamięta..::). Do dziś się tym - od okazji do okazji - żywię, ale to może dlatego, że mam specyficzny gust (nie ma to jak najdroższy żółty ser wprost z Francji na jednej kanapce z tanim supermarketowym pasztetem)...

Tymczasem na ulicach ruch jakby mniejszy, ale tylko nieznacznie.... Jednak, jeśli kto kaszlnie, mijający - jak mi donoszono - patrzą na niego z mieszaniną strachu i wrogości... Ale żeby ze skał zrzucali, jak u Świętochowskiego, to - jeszcze? - nie...

Tak zasadniczo, wszakże, chciałem podzielić się dwoma pejperami... Pierwszy to statystyczne oszacowanie mówiące kto znajduje się w grupie ryzyka (niosące również informację jak koronawirus zabija):
https://www.thelancet.com/action/showPdf?pii=S0140-6736%2820%2930566-3
W skrócie, po naszemu:
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1459297,koronawirus-ryzyko-zgonu-u-zakazonych-sars-cov-2-wiek-cukrzyca-i-choroby-serca.html

Drugi - przebłysk nadziei (wygląda na to, że rozpracowano proteazę wiadomego mikroskopijnego paskudnika):
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.03.07.981928v1.full
Towarzyszące doniesienie medialne:
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-polski-naukowiec-rozpracowal-enzym-kluczowy-w-walce-z-korona,nId,4383020

ps. Aha: ten wykresik też wydaje się istotny:

https://www.businessinsider.com/coronavirus-death-rate-by-age-countries-2020-3?IR=T#like-other-viruses-covid-19-doesnt-affect-all-patients-equally-2
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2020, 07:23:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #28 dnia: Marca 17, 2020, 11:22:26 am »
Tiaa... wykresik istotny. Każdy może się spozycjonować. Brr...
Jedyna nadzieja w tym , że traktory leczą. Idę do rolnika pojeździć...
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-03-17/traktor-wyleczy-wszystkich-lukaszenka-o-koronawirusie/
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Korone zawirrowania
« Odpowiedź #29 dnia: Marca 17, 2020, 11:52:24 am »
W sumie to wiekopomne odkrycie...że wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo chorób i zgonów...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)